Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, swayback είπε

Κρίμα που δεν τα βάζει έστω και με έξτρα χρέωση (για τους απαιτητικούς), αλλά μελλοντικά, έστω και με αρκετή δυσκολία, αν θελήσεις μπορείς να το αλλάξεις.

Εμ εδώ είναι το ζουμί, να θες να δώσεις παραπάνω για κάτι ποιοτικότερο και να μην 'έχεις την επιλογή :) 

Δηλαδή... πόσο δύσκολο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pintourikio είπε

Επίσης, έχουν γράψει ότι αν καποιος πελάτης επιθυμεί κάποιον άλλον κύλινδρο, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μόνο στο defender δεν σηκώνουν κουβέντα. Γιατί η τοποθέτηση αλλού defender, θα είναι λες και τοποθετείς κινητήρα fiat σε αυτοκίνητο Ferrari. 😂

δεν υπαρχει το σεναριο με "αλλον" κυλινδρο. ισως αλλο κυλινδρο απο το αρχικο πακετο αλλα κυλινδρο αλλου εισαγωγεα δεν τοποθετουν.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, mclein² είπε

δεν υπαρχει το σεναριο με "αλλον" κυλινδρο. ισως αλλο κυλινδρο απο το αρχικο πακετο αλλα κυλινδρο αλλου εισαγωγεα δεν τοποθετουν.

Κι όμως! 

<<Η εταιρεία μας δίνει πάντα την δυνατότητα στους πελάτες να τοποθετήσουν κύλινδρο της αρεσκείας τους, πέραν δηλαδή των επιλογών που παρέχουμε εμείς, με μοναδική διευκρίνηση ότι δεν παρέχουμε για το εν λόγω εξάρτημα εγγύηση καλής λειτουργείας.>>

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Lousy Offcomer είπε

Εμ εδώ είναι το ζουμί, να θες να δώσεις παραπάνω για κάτι ποιοτικότερο και να μην 'έχεις την επιλογή :) 

Δηλαδή... πόσο δύσκολο?

Δυστυχώς αυτό δεν έχει να κάνει με τον Σιάμο. Ότι δηλαδή το έχει κάνει έτσι ώστε να μην αλλάζει εύκολα. H πατέντα με το defender με κωνική βάση που μπαίνει χωνευτό στην ειδικά διαμορφωμένη μαγγανιόπλακα, είναι της Mottura. Εξού και το Mottura Top System που μετά το υιοθέτησε ο Σιάμος και το είπε Siamo Top System.

Μπορεί να μπει μόνο από μέσα προς τα έξω. Ακόμα και κατά την κατασκευή της πόρτας, πρώτα βάζουν το defender και μετά την κλειδαριά. Οπότε και για να βγει μετά, πρέπει πρώτα να βγει η κλειδαριά. Που σημαίνει λύσιμο της πόρτας. Η μόνη περίπτωση που ΙΣΩΣ να μην χρειάζεται να λυθεί η πόρτα για να αλλαχτεί, είναι αν κάποιος έχει πάρει siamo με αυτόματη κλειδαριά Abloy. Γιατί αυτή πιάνει με βίδες στο προφίλ της πόρτας οπότε θεωρώ πως είναι εφικτό να αλλαχτεί σχετικά εύκολα, στη μία κλειδαριά τουλάχιστον. 

Επίσης, η μόνη περίπτωση που θα άλλαζα defender σε πόρτα siamo, θα ήταν αν έβρισκα κάπου το Disec Diamond RKD48 ή το Cipierre 352THS που είναι τα πιο ενισχυμένα με κωνική βάση. Γιατί για να μπει ένα συνηθισμένο Diamond BKD250 που έχουμε εδώ, αν ο καπλαμάς δεν είναι τουλάχιστον 10mm, ίσως η ροζέτα του defender να μην πατήσει καλά πάνω στο ξύλο. 

 

1 ώρα πριν, mclein² είπε

δεν υπαρχει το σεναριο με "αλλον" κυλινδρο. ισως αλλο κυλινδρο απο το αρχικο πακετο αλλα κυλινδρο αλλου εισαγωγεα δεν τοποθετουν.

Κι εγώ αυτό ξέρω.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, swayback είπε

Δυστυχώς αυτό δεν έχει να κάνει με τον Σιάμο. Ότι δηλαδή το έχει κάνει έτσι ώστε να μην αλλάζει εύκολα. H πατέντα με το defender με κωνική βάση που μπαίνει χωνευτό στην ειδικά διαμορφωμένη μαγγανιόπλακα, είναι της Mottura. Εξού και το Mottura Top System που μετά το υιοθέτησε ο Σιάμος και το είπε Siamo Top System.

Μπορεί να μπει μόνο από μέσα προς τα έξω. Ακόμα και κατά την κατασκευή της πόρτας, πρώτα βάζουν το defender και μετά την κλειδαριά. Οπότε και για να βγει μετά, πρέπει πρώτα να βγει η κλειδαριά. Που σημαίνει λύσιμο της πόρτας. Η μόνη περίπτωση που ΙΣΩΣ να μην χρειάζεται να λυθεί η πόρτα για να αλλαχτεί, είναι αν κάποιος έχει πάρει siamo με αυτόματη κλειδαριά Abloy. Γιατί αυτή πιάνει με βίδες στο προφίλ της πόρτας οπότε θεωρώ πως είναι εφικτό να αλλαχτεί σχετικά εύκολα, στη μία κλειδαριά τουλάχιστον. 

Επίσης, η μόνη περίπτωση που θα άλλαζα defender σε πόρτα siamo, θα ήταν αν έβρισκα κάπου το Disec Diamond RKD48 ή το Cipierre 352THS που είναι τα πιο ενισχυμένα με κωνική βάση. Γιατί για να μπει ένα συνηθισμένο Diamond BKD250 που έχουμε εδώ, αν ο καπλαμάς δεν είναι τουλάχιστον 10mm, ίσως η ροζέτα του defender να μην πατήσει καλά πάνω στο ξύλο. 

Κι εγώ αυτό ξέρω.

Σε αυτο εχεις δικιο, εγω που εχω πορτα του bal****u οριακά πάτησε η ροζετα του BKD250 σε 10mm καπλαμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό πακεταμι με κλειδαρια -κυλινδρο και defender. Ακούω ότι ο abloy protec 2 είναι πολύ καλός. Θα μπει σε πόρτα ασφαλείας 20ετιας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από papajohnnnn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, pintourikio είπε

Κι όμως! 

<<Η εταιρεία μας δίνει πάντα την δυνατότητα στους πελάτες να τοποθετήσουν κύλινδρο της αρεσκείας τους, πέραν δηλαδή των επιλογών που παρέχουμε εμείς, με μοναδική διευκρίνηση ότι δεν παρέχουμε για το εν λόγω εξάρτημα εγγύηση καλής λειτουργείας.>>

αυτο ειναι στα λογια.

στο καταστημα της αθηνας & της νεας σμυρνης η φαση ειναι

"ΔΕΝ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥΣ"

"ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥΣ"

"ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΠΟΡΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟ"

7 ώρες πριν, papajohnnnn είπε

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό πακεταμι με κλειδαρια -κυλινδρο και defender. Ακούω ότι ο abloy protec 2 είναι πολύ καλός. Θα μπει σε πόρτα ασφαλείας 20ετιας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

οτι σου ειχαμε πει πριν μηνες, τα ιδια ισχυουν και τωρα.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλήμερα σ όλους και από έμενα ,παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και λίγο καιρό ,και θα ήθελα μερικές γνώμες- άποψης σχετικά με την αναβάθμισή της ήδη υπάρχουσας κλειδαριάς σε θωρακισμένη πόρτα .Να πω η πόρτα είναι σχεδόν 20ετιας και τοποθετήθηκε με την υπάρχουσα κλειδαριά .

Μέτα από ένα σχετικό ψάξιμο στο ίντερνετ έχω δει την Mottura 3D Key και σε Defender Geminy για τα οποία δεν γνωρίζω αν είναι δυνατόν να τοποθετηθούν μαζί.

Ευχαριστώ εκ των πρότερων για τον χρόνο σας ,κάθε άποψη είναι σεβαστή

Screenshot_69.png

Screenshot_1.png

Screenshot_3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, superman4 είπε

καλήμερα σ όλους και από έμενα ,παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και λίγο καιρό ,και θα ήθελα μερικές γνώμες- άποψης σχετικά με την αναβάθμισή της ήδη υπάρχουσας κλειδαριάς σε θωρακισμένη πόρτα .Να πω η πόρτα είναι σχεδόν 20ετιας και τοποθετήθηκε με την υπάρχουσα κλειδαριά .

Μέτα από ένα σχετικό ψάξιμο στο ίντερνετ έχω δει την Mottura 3D Key και σε Defender Geminy για τα οποία δεν γνωρίζω αν είναι δυνατόν να τοποθετηθούν μαζί.

Ευχαριστώ εκ των πρότερων για τον χρόνο σας ,κάθε άποψη είναι σεβαστή

Screenshot_69.png

Screenshot_1.png

Screenshot_3.png

η πορτα ειναι στη θεσσαλονικη ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, superman4 είπε

όχι ,είναι στην  αθηνα

τότε μαλλον ειναι αδιανοητο να βρεις gemini...

και ειτε αθηνα - ειτε θεσσαλονικη, mottura 3d κατω απο το 400αρι παλι εξαιρετικα δυσκολα...

τελος, συνδιασμος GEM - Mottura απ'οσο εχω διαβασει δεν παιζει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mclein² είπε

τότε μαλλον ειναι αδιανοητο να βρεις gemini...

και ειτε αθηνα - ειτε θεσσαλονικη, mottura 3d κατω απο το 400αρι παλι εξαιρετικα δυσκολα...

τελος, συνδιασμος GEM - Mottura απ'οσο εχω διαβασει δεν παιζει.

1) Στο να το βρω όσο άφορα την κλειδαριά  σ επικοινωνία με το κατάστημα  ,συνεργάζεται με κάποιον τεχνικό "κλειδαρα" και είναι δυνατό να την τοποθέτησή ,για το difender δεν γνωρίζω .οπός  και ο συνδυασμός αυτόν .

2) το βασικό μου ερώτημα είναι πέρα απο το οικονομικό σαν ανεξάρτητα "κομμάτια" είναι σε κακό - μέτριο - καλό- άριστο επίπεδο ???

3) θα μπορούσατε να μου κάνατε μια αναλόγου επίπεδου πρόταση ?? Και τελικά αν αξίζει μια τέτοια προσπάθεια - επενδιση

Συγνώμη αν είμαι σχολαστικός  άλλα όταν μιλάμε για ασφάλεια ,πιστεύω το αξιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mclein² είπε

αυτο ειναι στα λογια.

στο καταστημα της αθηνας & της νεας σμυρνης η φαση ειναι

"ΔΕΝ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥΣ"

"ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟΥΣ"

"ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΠΟΡΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΥΛΙΝΔΡΟ"

οτι σου ειχαμε πει πριν μηνες, τα ιδια ισχυουν και τωρα.

δεν θυμαμαι φιλε μου 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/1/2020 στις 12:10 ΜΜ, mclein² είπε

μοτουρα ή σιζα ηλεκτρικη θελεις.

τα χρηματα που δινεις μου φαινεται δε φτανουν αλλα επειδη δεν καταλαβα επαρκως το σεναριο μεινε στην 1η προταση.

καμια σχεση. ουτε μπακαπ, ουτε μπαταριες, ουτε ups...

Οι ηλεκτρικές είναι αξιόπιστες σε βάθος χρόνου ή μετά από 1-2 χρόνια θα παραδώσει πνεύμα από τα συνεχή άνοιξε κλείσε λόγω πολυκατοικίας?

Σε αποκλειστικά μηχανική υπάρχει κάποια?

Δείτε το Link

Μάλλον αυτή θέλω αλλά δεν ξέρω ποιο μοντέλο είναι. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Επεξ/σία από gramacar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gramacar είπε

Οι ηλεκτρικές είναι αξιόπιστες σε βάθος χρόνου ή μετά από 1-2 χρόνια θα παραδώσει πνεύμα από τα συνεχή άνοιξε κλείσε λόγω πολυκατοικίας?

Σε αποκλειστικά μηχανική υπάρχει κάποια?

Δείτε το Link

Μάλλον αυτή θέλω αλλά δεν ξέρω ποιο μοντέλο είναι. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

ηλεκτρικες (cisa / mottura) μαζι με ενα booster για μεγαλυτερη σταθεροτητα στο ρευμα μπορουν να βγαλουν 10~20 χρονια αναλογα τις συνθηκες & τους χρηστες.

14 ώρες πριν, superman4 είπε

1) Στο να το βρω όσο άφορα την κλειδαριά  σ επικοινωνία με το κατάστημα  ,συνεργάζεται με κάποιον τεχνικό "κλειδαρα" και είναι δυνατό να την τοποθέτησή ,για το difender δεν γνωρίζω .οπός  και ο συνδυασμός αυτόν .

2) το βασικό μου ερώτημα είναι πέρα απο το οικονομικό σαν ανεξάρτητα "κομμάτια" είναι σε κακό - μέτριο - καλό- άριστο επίπεδο ???

3) θα μπορούσατε να μου κάνατε μια αναλόγου επίπεδου πρόταση ?? Και τελικά αν αξίζει μια τέτοια προσπάθεια - επενδιση

Συγνώμη αν είμαι σχολαστικός  άλλα όταν μιλάμε για ασφάλεια ,πιστεύω το αξιζει

αρχικα να πω οτι η πορτα ειναι ενα αισχος μεσα. 

οι ντιζες βαριες ανευ λογου & αιτιας...τα μεταλλα μεσα το ιδιο δραματικα...

παραυτα, η πορτα ειναι φουλ σε θωρακιση και σιγουρα καποτε κοστισε αρκετα λεφτα.

οποτε με βαση τα παραπανω : ναι, αξιζει να δωσεις οσα χρηματα επιθυμεις γιατι μπορεις να κρατησεις την πορτα για αλλα 20 χρονια χωρις προβλημα.

θεωρω ομως κοροϊδια το κοστος του Gem εδω στην ελλαδα και δεν το προτεινω επειδη ο θεσσαλονικιος θελει να πινει στην υγεια των κοροϊδων.

εαν το φερεις απο Γερμανια, συζηταμε σε καλυτερο επιπεδο.

οσον αφορα τη mottura 3d εχω γραψει ξανα πως η κλειδαρια δεν ειναι σε επιπεδο 100% λειτουργικο.

εχει θεματα σκαλωματος τα οποια απ'οτι εμαθα απο την ιδια την εταιρεια δε θα διορθωθουν ποτέ γιατι ετσι ειναι η λειτουργια (κατι σαν abloy protec² στο χειροτερο).

επισης, σημαντικο οτι μπορει να αλλαξει συνδιασμο αλλα κανεις δε λεει ποιο το κοστος αυτου. 

τελος, τα εξτρα κλειδια κοστιζουν πολυ...πάρα πολυ...

===========================================================

Εγω θα κοιτουσα και τα παρακατω αφου δε σε ζοριζει το οικονομικο οπως λες : 

Omega Plus + MRM10800 περιπου στα 300€ ~ 330€ (με 3 μαγνητικα κλειδια)

Cisa Revo Pro + Disec Bd200 + Stealth περιπου στα 400€ ~ 430€ (με 3 κλειδια) 

Cisa Revo Pro + Mag3g + Mottura Champions Pro ή Agb DCK περιπου στα 300€ ~ 330€ (με 3 μαγνητικα κλειδια)

Cisa Revo Pro + Mag3g + Evva 4ks ή Cisa Rs3s περιπου στα 350€ ~ 380€ (με 3 μαγνητικα κλειδια)

 

Οι τιμες ειναι προ φπα και αφορουν αγορα - εγκατασταση στο μεσο ορο των κλειδαραδων στην Αττικη, Θεσσαλονικη & Πατρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...