Προς το περιεχόμενο

ARCGIS ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΣΟΣ!!!


tntdynamite23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.45592b5473bfeade2ffb84432a625e7c.png

 

 

Καλησπέρα, εδώ και καιρο έχω αυτό το πρόβλημα, δεν μου αναγνωρίζει κανένα σύμβολο, οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!

Δουλεύω το arcGis 10.6 αλλά και σε όλες τις προηγούμενες εκδόσεις μου κάνει το ίδιο πράγμα αλλά και σε άλλο pc. Σε ένα pc μόνο δούλευε κανονικά που είχε περασμένα τα Vista!!!

Επεξ/σία από tntdynamite23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο, αλλά θα σου δώσω μερικά γενικά tips.

1. Δοκίμασε να τρέξεις το πρόγραμμα με δεξί κλικ->Εκτέλεση ως διαχειριστής.

2. Κάνε δεξί κλικ->Ιδιότητες στην συντόμευση και στην καρτέλα Συμβατότητα βάλτο σε συμβατότητα με 7 ή xp

3. Αν το όνομα χρήστη σου είναι στα Ελληνικά δημιούργησε νέο χρήστη με Αγγλικούς χαρακτήρες και χωρίς κενά (π.χ. pcuser) και κάνε εγκατάσταση το πρόγραμμα εκεί.

4. Κάνε την εγκατάσταση σε έναν απλό φάκελο π.χ. C:\arggis και όχι στον program files.

Ιδίως το 4 το αντιμετώπισα στο easy street draw 4 όπου δεν έβρισκε τα σύμβολα αν έκανα εγκατάσταση στον program files (default φάκελος). Όταν το έστηνα σε απλό φάκελο στον C όλα δούλευαν ρολόι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, micos000 είπε

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο, αλλά θα σου δώσω μερικά γενικά tips.

1. Δοκίμασε να τρέξεις το πρόγραμμα με δεξί κλικ->Εκτέλεση ως διαχειριστής.

2. Κάνε δεξί κλικ->Ιδιότητες στην συντόμευση και στην καρτέλα Συμβατότητα βάλτο σε συμβατότητα με 7 ή xp

3. Αν το όνομα χρήστη σου είναι στα Ελληνικά δημιούργησε νέο χρήστη με Αγγλικούς χαρακτήρες και χωρίς κενά (π.χ. pcuser) και κάνε εγκατάσταση το πρόγραμμα εκεί.

4. Κάνε την εγκατάσταση σε έναν απλό φάκελο π.χ. C:\arggis και όχι στον program files.

Ιδίως το 4 το αντιμετώπισα στο easy street draw 4 όπου δεν έβρισκε τα σύμβολα αν έκανα εγκατάσταση στον program files (default φάκελος). Όταν το έστηνα σε απλό φάκελο στον C όλα δούλευαν ρολόι.

Σε ευχαριστώ πολύ , θα τα δοκιμάσω όλα και θα επανέλθω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Navigate to the following directory path:
 

Code:
C:\User\*username*\AppData\Roaming\ESRI\Desktop10.x\ArcMap\Templates



2. Right-click the Normal.mxt file > Rename.
3. Rename the file to 'Normal_old.mxt'.
4. Start ArcMap.

Τελικά αυτη είναι η λύση αλλά όταν κανω rename. Όταν όμως το κλείνω ξαναβγαινει το normal και πρεπει όποτε το ανοίγω να κάνω αυτή τη διαδικασία...

Επεξ/σία από tntdynamite23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα bat αρχείο που να διαγράφει το αρχείο αυτό και να τρέχει το πρόγραμμα. πχ.

@echo off
cd /d "%appdata%\ESRI\Desktop10.x\ArcMap\Templates\" 
del /f Normal_old.mxt
ren Normal.mxt Normal_old.mxt
start "DRIVE:\FULL PATH\EXECUTABLE.EXE"
EXIT

Αντέγραψε το στο σημειωματάριο και βάλε το σωστό drive:\path\exe στην πέμπτη γραμμή. Μετά Αρχείο->Αποθήκευση ως δώσε όνομα και κατάληξη bvat π.χ. ArcMap.bat και από κάτω στο Αποθήκευση ως.. επέλεξε "Όλα τα αρχεία (*.*)" και σώσε στο desktop. Θα τρέχεις το πρόγραμμα από εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...