Προς το περιεχόμενο

Δίπλωμα οδήγησης διαδικασία


tolisk99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, ετοιμάζομαι σιγά σιγά να πάω σε κάποια σχολή οδήγησης, και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για τις διαδικασίες που θα ακολουθήσω για να προετοιμαστώ και λίγο :)

Δηλαδή πόσο καιρό θα κάνω να τελειώσω όλα τα μαθήματα (θεωρητικά και πρακτικά), τι θα χρειαστώ για γιατρούς ή άλλα διάφορα χαρτιά, τι να έχω μαζί μου για την εγγραφή, ποσό καιρό θα κάνει το δίπλωμα να έρθει αφού περάσω, κλπ

 

thanks

Επεξ/σία από tolisk99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tolisk99 είπε

Καλησπέρα παιδιά, ετοιμάζομαι σιγά σιγά να πάω σε κάποια σχολή οδήγησης, και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για τις διαδικασίες που θα ακολουθήσω για να προετοιμαστώ και λίγο :)

Δηλαδή πόσο καιρό θα κάνω να τελειώσω όλα τα μαθήματα (θεωρητικά και πρακτικά), τι θα χρειαστώ για γιατρούς ή άλλα διάφορα χαρτιά, τι να έχω μαζί μου για την εγγραφή, ποσό καιρό θα κάνει το δίπλωμα να έρθει αφού περάσω, κλπ

thanks

Όλα αυτά θα στα πουν κι από τη σχολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.yme.gr/?aid=0&tid=282

 

Από κοστος να υπολογιζεις καπου στα 500-600 ευρω αν δεν κοπεις την πρωτη φορα .

Αν κοπεις υπαρχει νταβατζιλικη  περιπου 200 ευρω για επανεξεταση από τη Σχολη  ενώ το κρατικο παραβολο είναι 20 ευρω για επανεξεταση .

Νομιζω όμως εχουν σταματησει οι εξετασεις για πορεια  λογω απεργειακων μετρων .

Εάν θελεις να μην κοπεις την πρωτη φορα το δηλωνεις στον "δασκαλο" και η ταριφα για τους εξεταστες (και ισως και για το δασκαλο) είναι φακελακι καπου στα 200 ευρω .

Το δηλωνεις πριν δωσεις πορεια χωρις να ξερεις αν τα καταφερεις από μονος σου .

Απαιτούμενος χρονος για να τελειώσεις καπου στο 2μηνο.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για όσους έχουμε ήδη δίπλωμα αυτοκινήτου και θέλουμε και για μηχανάκι ξέρει κανένας διαδικασία και κόστος? Λογικά δεν ξαναδίνω σήματα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Xacti είπε

Για όσους έχουμε ήδη δίπλωμα αυτοκινήτου και θέλουμε και για μηχανάκι ξέρει κανένας διαδικασία και κόστος? Λογικά δεν ξαναδίνω σήματα ε?

Σηματα σιγουρα όχι αλλα δεν ξερω παραπανω...Ισως μονο πορεια  και φυσικα παραβολα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

http://www.yme.gr/?aid=0&tid=282

Από κοστος να υπολογιζεις καπου στα 500-600 ευρω αν δεν κοπεις την πρωτη φορα .

Αν κοπεις υπαρχει νταβατζιλικη  περιπου 200 ευρω για επανεξεταση από τη Σχολη  ενώ το κρατικο παραβολο είναι 20 ευρω για επανεξεταση .

Νομιζω όμως εχουν σταματησει οι εξετασεις για πορεια  λογω απεργειακων μετρων .

Εάν θελεις να μην κοπεις την πρωτη φορα το δηλωνεις στον "δασκαλο" και η ταριφα για τους εξεταστες (και ισως και για το δασκαλο) είναι φακελακι καπου στα 200 ευρω .

Το δηλωνεις πριν δωσεις πορεια χωρις να ξερεις αν τα καταφερεις από μονος σου .

Απαιτούμενος χρονος για να τελειώσεις καπου στο 2μηνο.

Είναι σωστό αυτό που κάνεις τώρα α; να τον προτρέπει ς να λαδώσει; δηλαδή άμα δε τον κόβει στο τιμόνι, να το πάρει και ότι γίνει στο δρόμο; ντροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vrwmiaris είπε

Είναι σωστό αυτό που κάνεις τώρα α; να τον προτρέπει ς να λαδώσει; δηλαδή άμα δε τον κόβει στο τιμόνι, να το πάρει και ότι γίνει στο δρόμο; ντροπή.

Δεν τον προετρεψα και προσωπικα δεν το εχω κανει .Την πραγματικοτητα του ειπα .Καποιοι λιγοι ή πολοι δεν ξερω χωρις ...λαδακι δεν σε περνανε.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, tolisk99 είπε

Καλησπέρα παιδιά, ετοιμάζομαι σιγά σιγά να πάω σε κάποια σχολή οδήγησης

Ετοιμάσου να πας για καφέ καλύτερα. Οι πρακτικές εξετάσεις έχουν παγώσει (δεν ξέρω αν δίνουν σήματα) και δεν βλέπω φως πριν τον Ιούλιο.

Για προετοιμασία, λιώσε τα online tests και κατανόησε τις ερωτήσεις/απαντήσεις. Για το κόστος εξαρτάται σε ποια πόλη μένεις, αλλά χοντρικά 500-600€ (για αμάξι) όπως λέει κι ο @Γιάννης Platano. Ένα 2μηνο περίπου θες, εκτός κι αν η σχολή σ' τα κάνει παράλληλα (σήματα κι οδήγηση).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Ετοιμάσου να πας για καφέ καλύτερα. Οι πρακτικές εξετάσεις έχουν παγώσει (δεν ξέρω αν δίνουν σήματα) και δεν βλέπω φως πριν τον Ιούλιο.

Για προετοιμασία, λιώσε τα online tests και κατανόησε τις ερωτήσεις/απαντήσεις. Για το κόστος εξαρτάται σε ποια πόλη μένεις, αλλά χοντρικά 500-600€ (για αμάξι) όπως λέει κι ο @Γιάννης Platano. Ένα 2μηνο περίπου θες, εκτός κι αν η σχολή σ' τα κάνει παράλληλα (σήματα κι οδήγηση).

Νομιζω οτι τυπικα απαγορευεται αυτοο .Μαθηματα για πορεια μονο αν εχει περασει τα σηματα .Για σημτα δεν χρειαζεται η Σχολη ...Αφθονα on line test.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τυπικά ναι, αλλά εξαρτάται και την σχολή/πόλη. Εγώ ξεκίνησα οδήγηση αφού πέρασα τα σήματα, η αδερφή μου τα έκανε παράλληλα (σε άλλη πόλη). Μπορεί να είναι η εξαίρεση βέβαια αυτό, και η πλειοψηφία να τηρεί το σωστό.

Επεξ/σία από jimmy213
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, jimmy213 είπε

Τυπικά ναι, αλλά εξαρτάται και την σχολή/πόλη. Εγώ ξεκίνησα οδήγηση αφού πέρασα τα σήματα, η αδερφή μου τα έκανε παράλληλα (σε άλλη πόλη). Μπορεί να είναι η εξαίρεση βέβαια αυτό, και η πλειοψηφία να τηρεί το σωστό.

Και σε μενα δυο από τα τρια μου παιδια εκνανα μαθηματα πριν δωσουν σηματα αλλα είναι παρανομο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...