Προς το περιεχόμενο

Η OnePlus «πληρώνει» για διαφημίσεις με τον Robert Downey Jr. αλλά όχι για πιστοποιήσεις αδιαβροχοποίησης


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, tapitas είπε

Despite the Galaxy S10 series featuring an IP68 certification, Samsung’s standard warranty does not cover for any kind of liquid damage. So, if you end up causing any kind of liquid damage to your Galaxy S10, do not expect Samsung to fix your phone for free. In some markets like the United States and parts of Europe, Samsung’s service center might replace your phone due to their strong consumer laws but in other parts of the world, that’s simply not going to happen.

Φιλε εμεις πιστευουμε αυτό...εσυ πιστευε το αντιθετο...

 

Καταρχάς αυτό που μου βάζεις είναι από άρθρο κάποιου.. Δώσε μου επίσημο λινκ.

Φίλε μου πήγαινε σε σερβις...και έλα να τα πούμε μετά. Αυτά τα λένε για να μην γίνεται κατάχρηση. Πήγαινε στη smartec και θα δεις. 

 

Εγώ πιστεύω το σέρβις που πάω, που μου λέει ξεκάθαρα ότι εξετάζουν το κινητό και αν είναι κατασκευαστικο θα με καλύψουν. Απλό. 

Αυτά που μου δείχνεις τα γράφανε μια ζωή, αλλά κάλυπταν πάντα 

Επεξ/σία από Nikolas7_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Nikolas7_7 είπε

Καταρχάς αυτό που μου βάζεις είναι από άρθρο κάποιου.. Δώσε μου επίσημο λινκ.

Φίλε μου πήγαινε σε σερβις...και έλα να τα πούμε μετά. Αυτά τα λένε για να μην γίνεται κατάχρηση. Πήγαινε στη smartec και θα δεις. 

Εγώ πιστεύω το σέρβις που πάω, που μου λέει ξεκάθαρα ότι εξετάζουν το κινητό και αν είναι κατασκευαστικο θα με καλύψουν. Απλό. 

Αυτά που μου δείχνεις τα γράφανε μια ζωή, αλλά κάλυπταν πάντα 

Ναι γιατί αν είναι κατασκευαστικό (ενώ μπορούν να στο φορτώσουν εσένα) θα στο πουν ε;
Μπορεί να στάθηκες τυχερός μια φορά, για λόγους marketing και εδραίωσης του gimmick της αδιαβροχοποίησης, ωστόσο ζημιά από νερό ΔΕΝ καλύπτεται ότι και να λες. Ναι, μπορεί ενδεχομένως να σε καλύψει το έλεος του κάθε service center η τμήματος marketing του κατασκευαστή, αλλά αυτό δεν είναι εγγύηση.

Επεξ/σία από Dj_kourampies
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Nikolas7_7 είπε

Καταρχάς αυτό που μου βάζεις είναι από άρθρο κάποιου.. Δώσε μου επίσημο λινκ.

Φίλε μου πήγαινε σε σερβις...και έλα να τα πούμε μετά. Αυτά τα λένε για να μην γίνεται κατάχρηση. Πήγαινε στη smartec και θα δεις. 

Εγώ πιστεύω το σέρβις που πάω, που μου λέει ξεκάθαρα ότι εξετάζουν το κινητό και αν είναι κατασκευαστικο θα με καλύψουν. Απλό. 

Αυτά που μου δείχνεις τα γράφανε μια ζωή, αλλά κάλυπταν πάντα 

Επισημα ΔΕΝ σε καλυπτουν οι περισσοτεροι, τοσα χρονια τα βλεπουμε στους ορους χρησης των εταιρειων. Τωρα αν πας στο service και στο επισκευαζουν στα πούστηκα ή με κάποιον άλλον τροπο αυτο ειναι αλλο θεμα

Μην ξεχνάμε οτι αμα πας σε καποιο service ειναι αναλογα και με τι ανθρωπους θα πεσεις...οπότε αν ειναι 'καλοί' να στο φτιαξουν

Επεξ/σία από tapitas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dj_kourampies είπε

Ναι γιατί αν είναι κατασκευαστικό (ενώ μπορούν να στο φορτώσουν εσένα) θα στο πουν ε;
Μπορεί να στάθηκες τυχερός μια φορά, για λόγους marketing και εδραίωσης του gimmick της αδιαβροχοποίησης, ωστόσο ζημιά από νερό ΔΕΝ καλύπτεται ότι και να λες. Ναι, μπορεί ενδεχομένος να σε καλύψει το έλεος του κάθε service center η τμήματος marketing του κατασκευαστή, αλλά αυτό δεν είναι εγγύηση.

Τι είναι ρε φιλε οι εταιρείες, ο ελληναρας μπακαλογατος 3 και 3 κάνει 33?? Έλεος με κάτι γελοία επιχειρήματα..  

Εδώ σου αλλάζουν μπαταρία πχ χωρίς να το ζητάς που έχει κόστος ένα 50αρικο , και θα σου πουν ψέματα ? Μην σκέφτεστε όπως θα κάνατε εσείς.. 

1 λεπτό πριν, tapitas είπε

Επισημα ΔΕΝ σε καλυπτουν οι περισσοτεροι, τοσα χρονια τα βλεπουμε στους ορους χρησης των εταιρειων. Τωρα αν πας στο service και στο επισκευαζουν στα πούστηκα ή με κάποιον άλλον τροπο αυτο ειναι αλλο θεμα

Επίσημα τόσα χρόνια επισκευαζουν τα πάντα όταν δε φταίς... Το κακό είναι ότι πολλοί τα λιώνουν σε θάλασσα κλπ και πάλι τους καλύπτουν.  Μπείτε σε κάνα φόρουμ να διαβάσετε, παρακολουθώ στενά το θέμα 6 χρόνια και μου λέτε ανοησίες από ένα άρθρο. Καμία επαφή με την πράξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνουμε διαφήμισή τη One plus ακόμα κι το κινητό μου Huawei p2019 δωρεάν με συνδεση ένα κινητό που κοστίζει 200 κι έχει ip68 κάνεις το 90% του op7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2019 στις 7:00 ΜΜ, basilis_k6 είπε

αναρωτιέμαι αν υπάρχει εστω ενας που θα σκεφτει "ας παρω op7" βλεποντας εναν ηθοποιο/τραγουδιστη/whataver να το κραταει σε ενα ποστερ.

δεν τις καταλαβαινω αυτες τις μαρκετινιές. να δεις εναν τενιστα να παιζει με head και να θες να παρεις ρακέτα head εχει καποιο νοημα αλλα αυτο?

Οι περισσότεροι.

 

Και δεν το σκέφτονται. Είναι μία διεργασία συναισθηματική, που γίνεται αυτόματα και υποσυνείδητα στον εγκέφαλο.

Δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την λογική. Ούτε καν την αγγίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι να ριχνει τις τιμες σε καθε νεο μοντελο που βγαζει αυτη δινει εκατομμυρια σε ηθοποιους να κανουν διαφημισεις ωστε να δικαιολογουν την ανεβασμενη τιμη σαν να σου λεει δες και ο iron man oneplus εχει....ρε καραγκιοζιδες ετσι οπως το πανε καθε χρονο τσιμπημα στην τιμη (να μου πεις βαλανε oled 90hz αλλα και παλι χωρις αδιαβραχοποιηση...) θα χασει πολυ κοσμο αφου υπαρχουν καλυτερες εναλλακτικες λυσεις flagship killers βλεπε pocophone redmi k2 honor 20 pro xiaomi mi mix  κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιστοποίηση IP68 που σου λέει ότι το κινητό είναι αδιάβροχο είναι απλά αυτό.. απλά στο λέει, είναι μια πληροφορία. Αν το κινητό πάθει ζημιά από νερό δεν το καλύπτει η εγγύηση έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chriskarta είπε

Η πιστοποίηση IP68 που σου λέει ότι το κινητό είναι αδιάβροχο είναι απλά αυτό.. απλά στο λέει, είναι μια πληροφορία. Αν το κινητό πάθει ζημιά από νερό δεν το καλύπτει η εγγύηση έτσι κι αλλιώς.

Άλλος από εδώ, που το στηρίζεις αυτό ? Εγώ και άλλοι 50 έχουμε πάει και μας έχουν καλύψει.. Πάλι λέτε ότι νάναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Nikolas7_7 είπε

Άλλος από εδώ, που το στηρίζεις αυτό ? Εγώ και άλλοι 50 έχουμε πάει και μας έχουν καλύψει.. Πάλι λέτε ότι νάναι 

Κάποιοι έχουν καλές και κάποιοι κακιές εμπειρίες. Εμένα η samsung μου άλλαξε το xcover3 μετά από πολύ γιουχάρισμα σε όλα τα social. Το xcover υποτίθεται πως προορίζεται μέχρι και για φωτογραφίες μέσα σε πισίνα και αυτό έκανα (διαφημιζόταν κιόλας ως τέτοιο στο επίσημο site της samsung). Στο service επιμέναν πως ίσως είχα ρίξει νερό με πίεση και πως σε κάθε περίπτωση για νερό δεν καλύπτεται από την εγγύηση και αρνήθηκαν να το αντικαταστήσουν. Η αντικατάσταση έγινε με την παρέμβαση του ΙΝΚΑ. Σε περίπτωση δυσπιστίας έχω όλες τις σχετικές επικοινωνίες της samsung προς προσκόμιση με προσωπικό pm.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2019 στις 7:24 ΜΜ, george1807 είπε

Θέλουν να προσελκύσουν και άλλο κοινό πέρα από geeks. Να πάει η άσχετη - άσχετος από κινητά και να πει α ωραίο κινητό το έχει και ο τάδε άρα αυτή η μάρκα είναι καλή και γνωστή.

Ίσως έχει να κάνει και με ψυχολογικούς υποσυνείδητους μηχανισμούς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, loukiack είπε

Κάποιοι έχουν καλές και κάποιοι κακιές εμπειρίες. Εμένα η samsung μου άλλαξε το xcover3 μετά από πολύ γιουχάρισμα σε όλα τα social. Το xcover υποτίθεται πως προορίζεται μέχρι και για φωτογραφίες μέσα σε πισίνα και αυτό έκανα (διαφημιζόταν κιόλας ως τέτοιο στο επίσημο site της samsung). Στο service επιμέναν πως ίσως είχα ρίξει νερό με πίεση και πως σε κάθε περίπτωση για νερό δεν καλύπτεται από την εγγύηση και αρνήθηκαν να το αντικαταστήσουν. Η αντικατάσταση έγινε με την παρέμβαση του ΙΝΚΑ. Σε περίπτωση δυσπιστίας έχω όλες τις σχετικές επικοινωνίες της samsung προς προσκόμιση με προσωπικό pm.

 

Συγγνώμη αλλά μιλάμε ελληνικά ? Καταλαβαίνει κανείς τι λέω και τι λέτε ? Λέτε ότι δεν καλύπτουν by default..ότι είναι μια πιστοποίηση που είναι άχρηστη αν πάθεις ζημιά..και λέω ότι σε καλύπτουν αν δεν φταίς καθώς διαπιστώνεται..

Και εσύ μου απαντάς ότι δε σε κάλυψαν γιατί θεώρησαν δική σου υπαιτιοτητα τη ζημιά, άρα καλύπτουν γενικά. Άρα συμφωνείς μαζί μου! 

Κατά  τα αλλά σε πιστεύω αλλά δεν ξέρω τι χρήση έκανες. Εγώ σε αρβατο,  σμαρτεκ και ομνιτεκ ποτέ δεν είχα θέμα και έχω στείλει κάμποσα κινητά φίλων και γνωστών, χώρια ότι αν παρακολουθεις τα φόρουμ σπάνια σου αρνούνται αν δεν φταίς.  

 

Επεξ/σία από Nikolas7_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 ώρες πριν, Nikolas7_7 είπε

Συγγνώμη αλλά μιλάμε ελληνικά ? Καταλαβαίνει κανείς τι λέω και τι λέτε ? Λέτε ότι δεν καλύπτουν by default..ότι είναι μια πιστοποίηση που είναι άχρηστη αν πάθεις ζημιά..και λέω ότι σε καλύπτουν αν δεν φταίς καθώς διαπιστώνεται..

Και εσύ μου απαντάς ότι δε σε κάλυψαν γιατί θεώρησαν δική σου υπαιτιοτητα τη ζημιά, άρα καλύπτουν γενικά. Άρα συμφωνείς μαζί μου! 

Κατά  τα αλλά σε πιστεύω αλλά δεν ξέρω τι χρήση έκανες. Εγώ σε αρβατο,  σμαρτεκ και ομνιτεκ ποτέ δεν είχα θέμα και έχω στείλει κάμποσα κινητά φίλων και γνωστών, χώρια ότι αν παρακολουθεις τα φόρουμ σπάνια σου αρνούνται αν δεν φταίς.  

Μα αυτό ακριβώς λέω....πως χωρίς τον ΙΝΚΑ δεν θα με είχαν καλύψει παρόλο που δεν ήταν υπαιτιότητα μου.Άσε τώρα που συγκινήθηκαν μετά από τις καταγγελίες και μου κάνανε και χάρη που το αλλάξανε;Είσαι ο μόνος που λες πως έχεις εξυπηρετηθεί ξέρω άλλους 50 που δεν έχουν και γι αυτό σταματήσανε να αγοράζουν με IP6x καθώς τελικά δεν βρίσκουν άκρη. Όσο για την πιστοποίηση ορίστε η επίσημη απάντηση αν εσύ την βρίσκεις λογική τι να πω...Πρώτα λένε αδιάβροχή αλλά όχι ανθεκτική και ακριβώς από κάτω ανθεκτικό.Σταμάτα να προσπαθείς να μας βγάλεις όλους τρελούς εκτός αν δουλεύεις εκεί και σε θίξαμε.

Κατανοούμε επίσης την απορία σας για την ανθεκτικότητα της συσκευής στο νερό αλλά θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε επίσης πως η συσκευή Xcover 3 είναι αδιάβροχη αλλά οχι ανθεκτική στη σκόνη και στο νερό.

Το Samsung Galaxy XCover 3 έχει πιστοποίηση IP67 που σημαίνει ότι είναι ανθεκτικό στη σκόνη και το νερό. Η πιστοποίηση IP67 μεταφράζεται στο ότι το smartphone μπορεί να παραμείνει για έως 30 λεπτά μέσα στο νερό και σε βάθος 1 μέτρου χωρίς πρόβλημα. Η Samsung εγγυάται απλή προστασία από το νερό, όταν το πίσω κάλυμμα και το κάλυμμα της υποδοχής πολλαπλών χρήσεων έχουν κλείσει καλά, αλλά δεν εγγυάται ότι η συσκευή θα λειτουργήσει κανονικά αν χρησιμοποιηθεί σε νερό ή άλλα υγρά. Ανοιχτά ή ελαφρώς κλειστά καπάκια μπορούν να επιτρέψουν στο νερό ή την υγρασία και τη σκόνη να εισέλθει στη συσκευή και να προκαλέσει ζημιά.

Καλό θα ήταν επίσης να μην εκθέτεται η συσκευή σε νερό σε υψηλή πίεση, όπως τα κύματα της θάλασσας ή καταρράκτη, πισίνας. Επιπλέον, να μην βυθίζεται τη συσκευή σε ζεστό νερό, συμπεριλαμβανομένων αλμυρό νερό, ιονισμένο νερό ή νερό με σαπουνάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, loukiack είπε

Μα αυτό ακριβώς λέω....πως χωρίς τον ΙΝΚΑ δεν θα με είχαν καλύψει παρόλο που δεν ήταν υπαιτιότητα μου.Άσε τώρα που συγκινήθηκαν μετά από τις καταγγελίες και μου κάνανε και χάρη που το αλλάξανε;Είσαι ο μόνος που λες πως έχεις εξυπηρετηθεί ξέρω άλλους 50 που δεν έχουν και γι αυτό σταματήσανε να αγοράζουν με IP6x καθώς τελικά δεν βρίσκουν άκρη. Όσο για την πιστοποίηση ορίστε η επίσημη απάντηση αν εσύ την βρίσκεις λογική τι να πω...Πρώτα λένε αδιάβροχή αλλά όχι ανθεκτική και ακριβώς από κάτω ανθεκτικό.Σταμάτα να προσπαθείς να μας βγάλεις όλους τρελούς εκτός αν δουλεύεις εκεί και σε θίξαμε.

Κατανοούμε επίσης την απορία σας για την ανθεκτικότητα της συσκευής στο νερό αλλά θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε επίσης πως η συσκευή Xcover 3 είναι αδιάβροχη αλλά οχι ανθεκτική στη σκόνη και στο νερό.

Το Samsung Galaxy XCover 3 έχει πιστοποίηση IP67 που σημαίνει ότι είναι ανθεκτικό στη σκόνη και το νερό. Η πιστοποίηση IP67 μεταφράζεται στο ότι το smartphone μπορεί να παραμείνει για έως 30 λεπτά μέσα στο νερό και σε βάθος 1 μέτρου χωρίς πρόβλημα. Η Samsung εγγυάται απλή προστασία από το νερό, όταν το πίσω κάλυμμα και το κάλυμμα της υποδοχής πολλαπλών χρήσεων έχουν κλείσει καλά, αλλά δεν εγγυάται ότι η συσκευή θα λειτουργήσει κανονικά αν χρησιμοποιηθεί σε νερό ή άλλα υγρά. Ανοιχτά ή ελαφρώς κλειστά καπάκια μπορούν να επιτρέψουν στο νερό ή την υγρασία και τη σκόνη να εισέλθει στη συσκευή και να προκαλέσει ζημιά.

Καλό θα ήταν επίσης να μην εκθέτεται η συσκευή σε νερό σε υψηλή πίεση, όπως τα κύματα της θάλασσας ή καταρράκτη, πισίνας. Επιπλέον, να μην βυθίζεται τη συσκευή σε ζεστό νερό, συμπεριλαμβανομένων αλμυρό νερό, ιονισμένο νερό ή νερό με σαπουνάδα.

Αυτά ισχύουν στις αρχές, όσο περνάει ο καιρός η αδιαβροχοποιηση αρχίζει και χαλάει. Επίσης ο περισσότερος κόσμος βάζει το κινητό σε θάλασσες και πισίνες, κάτι που δεν καλύπτετε και στο λέει. Σου εξηγεί ότι θα σε καλύψει όταν το κινητό είναι σε άριστη κατάσταση και όχι όταν είναι χτυπημένο ή ξεκουμπωμένο. και εγώ σε σέρβις κινητών δουλεύω, κανένα κινητό δεν έχει έρθει όπως πρέπει να έρθει όταν έχει γίνει ζημιά από νερό  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...