Προς το περιεχόμενο

Gaming streaming 1000e max


MarlonBr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτουμε :900-1000

Χρήση υπολογιστή :gaming streaming

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:Obs

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.Οχι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?Οχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).Θεσσαλονικη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?Δεν εχω προβλημα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?Θα στηθει απο γνωστο

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .Οχι

 

Καλημερα παιδια,θελει ο κολλητος μου να φτιαξει ενα pc για gaming και streaming σε 1080p παιζοντας lol fortnite pubg και να πιανει αρκετα fps την ωρα που κανει stream γιατι θελει να αξιοποιησει μια οθονη με 144hz...Παιζει και πιο βαρια παιχνιδια οπως the witcher και τετοια,ομως τα 144 fps κλειδωμενα με stream τα θελει για τα παιχνιδια που ανεφερα πιο πανω..Εγω του προτεινα σιγουρα να παρει ryzen 2700x και rtx 2060,πιστευετε μπορει να τα χωρεσει αυτα τα 2 μεσα στο build με 900-1000 ευρω max?Θα δωσει και πιο μετα 250-350 ευρω για οθονη...Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μια πρόταση από foxstore.gr

Στα fortnite & Lol θα πιάνει 144άρια σε ultra, στο pubg θα είναι πάνω από 100 συνήθως (ultra) αλλά για 144 θα ρίχνεις λίγο τα γραφικά...

foxstoreee.jpg.261d63ebd30abe2307fe57847a1480f0.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, MarlonBr είπε

 

Μια χαρά είναι η μητρική. Σου έβαλα αυτή για να μην ξεφύγεις κι άλλο από το budget. Μπορείς να πας και στην tomawawk με ένα 20άρικο πάνω: https://www.skroutz.gr/s/15570073/MSI-B450-Tomahawk.html?keyphrase=tomahawk+b450

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

case:https://www.skroutz.gr/s/13057191/Sharkoon-AM5-Window.html 39

cpu:https://www.skroutz.gr/s/14650951/AMD-Ryzen-7-2700-Box.html 216

mobo: https://www.skroutz.gr/s/14650951/AMD-Ryzen-7-2700-Box.html  100

ram: 2xhttps://www.skroutz.gr/s/9470608/G-Skill-Aegis-8GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C16S-8GISB.html  70

psu:https://www.skroutz.gr/s/4471610/XFX-TS-Series-650W-Gold.html 67.52

vga:https://www.skroutz.gr/s/16603787/MSI-GeForce-RTX-2070-8GB-Armor.html 486.40

ssd:https://www.skroutz.gr/s/14661917/Western-Digital-WD-Green-240GB-M-2.html 29

Σύνολο: 1000 ευρώ περίπου

Με 2070

με την msi tomahawk που έχει τα καλύτερα vrm και κάνει μόνη της oc τον επεξεργαστή πατώντας 1 κουμπί στο bios.

Δεν θα δει διαφορά ανάμεσα σε 2700 και 2700x υπάρχουν videakia στο youtube.

Σκληρούς δίσκους για παραπάνω χώρο προσθέτει αργότερα πετυχαίνοντας τους σε προσφορές.

 

Επεξ/σία από Passionate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομπλε,να ρωτησω και κατι αλλο για τον cpu,ισχυει οτι αν κανεις overclock τον επεξεργαστη να υπαρχουν σκαμπανεβασματα στην αποδοση η ειναι μυθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MarlonBr είπε

Κομπλε,να ρωτησω και κατι αλλο για τον cpu,ισχυει οτι αν κανεις overclock τον επεξεργαστη να υπαρχουν σκαμπανεβασματα στην αποδοση η ειναι μυθος;

Μόνο αν το oc δεν ειναι stable. Αν δεν ξέρετε να κάνετε oc δεν πειράζει η μητρική κάνει μόνη της ένα μικρό oc γύρω στα 400 mhz. Εχω την ίδια και ξέρω. Οπότε δεν θα έχετε θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια,αυτον τον ενδιαφερει απλα να ειναι συνεχεια πανω απο 144 fps η τουλαχιστον σχεδον συνεχεια οποτε πιστευω ειναι κομπλε..Παντως ειναι καλυτερα λες να βαλει την 2070 αντι να παρει τον 2700x σε σχεση με την αποδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2019 στις 4:01 ΜΜ, MarlonBr είπε

Ωραια,αυτον τον ενδιαφερει απλα να ειναι συνεχεια πανω απο 144 fps η τουλαχιστον σχεδον συνεχεια οποτε πιστευω ειναι κομπλε..Παντως ειναι καλυτερα λες να βαλει την 2070 αντι να παρει τον 2700x σε σχεση με την αποδοση?

PUBG ουτε με 8700k στα 5.1ghz δεν θα ειναι συνεχεια πανω απο 144. Εκει στα Pecado / school και λοιπα θα εχεις κατι ωραια 70αρια στο νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά ρε, που το έχετε δει εσείς 70 FPS στο Pecado/School κλπ; Μόνο μέσα στα smokes πεθαίνουν τα FPS μου με το σύστημα της υπογραφής με competitive settings πάντα. Και όταν στριμάρεις το θεωρώ αυτονόητο να έχεις competitive settings. Average FPS είμαι πάνω από 160-170 και με render scale 120, αμά το ρίξω στα 100 λογικά θα ανέβω και άλλο. Τώρα αν κάνω τόσο λάθος πάσο. (Όλα στοκ πλην του XMP btw). 

Εγώ προτείνω 2700X πάντως εκτός αν κλοκάρετε μόνοι σας μέχρι ένα σημείο τον 2700 αλλά εκεί θα θελήσει και υδρόψυξη. Γενικότερα είναι λίγο κακή, με όλο το σεβασμό, η πρόταση του @Passionate. Του @jeandoumpier έχει ποιοτικά παρτς όπως ο SSD (σε αντίθεση με τον WD), οι RAM (μεγαλύτερα ρολόγια στο ίδιο CAS) και το PSU ακόμη, ακόμη (εγώ δεν εχω καλη εμπειρια με XFX PSU). 

Η σύνθεση του Jean είναι αυτό που λέμε το "sweetspot". Αν θέλει να κάνει μια θυσία ακόμη, εφόσον το βλέπει σοβαρά το stream, ας βάλει 50-100 ευρώ παραπάνω και ας πάει είτε σε VEGA 64 που παίζει στα 400€ είτε σε RTX 2070.

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Καλά ρε, που το έχετε δει εσείς 70 FPS στο Pecado/School κλπ; Μόνο μέσα στα smokes πεθαίνουν τα FPS μου με το σύστημα της υπογραφής με competitive settings πάντα. Και όταν στριμάρεις το θεωρώ αυτονόητο να έχεις competitive settings. Average FPS είμαι πάνω από 160-170 και με render scale 120, αμά το ρίξω στα 100 λογικά θα ανέβω και άλλο. Τώρα αν κάνω τόσο λάθος πάσο. (Όλα στοκ πλην του XMP btw). 

Εγώ προτείνω 2700X πάντως εκτός αν κλοκάρετε μόνοι σας μέχρι ένα σημείο τον 2700 αλλά εκεί θα θελήσει και υδρόψυξη. Γενικότερα είναι λίγο κακή, με όλο το σεβασμό, η πρόταση του @Passionate. Του @jeandoumpier έχει ποιοτικά παρτς όπως ο SSD (σε αντίθεση με τον WD), οι RAM (μεγαλύτερα ρολόγια στο ίδιο CAS) και το PSU ακόμη, ακόμη (εγώ δεν εχω καλη εμπειρια με XFX PSU). 

Η σύνθεση του Jean είναι αυτό που λέμε το "sweetspot". Αν θέλει να κάνει μια θυσία ακόμη, εφόσον το βλέπει σοβαρά το stream, ας βάλει 50-100 ευρώ παραπάνω και ας πάει είτε σε VEGA 64 που παίζει στα 400€ είτε σε RTX 2070.

Καταλαβα,βλεπω να του δινω ενα 100αρικο εγω τοτε αν ειναι ετσι για να χωρεσει τη 2070 με τον 2700x...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Καλά ρε, που το έχετε δει εσείς 70 FPS στο Pecado/School κλπ; Μόνο μέσα στα smokes πεθαίνουν τα FPS μου με το σύστημα της υπογραφής με competitive settings πάντα. Και όταν στριμάρεις το θεωρώ αυτονόητο να έχεις competitive settings. Average FPS είμαι πάνω από 160-170 και με render scale 120, αμά το ρίξω στα 100 λογικά θα ανέβω και άλλο. Τώρα αν κάνω τόσο λάθος πάσο. (Όλα στοκ πλην του XMP btw). 

Εγώ προτείνω 2700X πάντως εκτός αν κλοκάρετε μόνοι σας μέχρι ένα σημείο τον 2700 αλλά εκεί θα θελήσει και υδρόψυξη. Γενικότερα είναι λίγο κακή, με όλο το σεβασμό, η πρόταση του @Passionate. Του @jeandoumpier έχει ποιοτικά παρτς όπως ο SSD (σε αντίθεση με τον WD), οι RAM (μεγαλύτερα ρολόγια στο ίδιο CAS) και το PSU ακόμη, ακόμη (εγώ δεν εχω καλη εμπειρια με XFX PSU). 

Η σύνθεση του Jean είναι αυτό που λέμε το "sweetspot". Αν θέλει να κάνει μια θυσία ακόμη, εφόσον το βλέπει σοβαρά το stream, ας βάλει 50-100 ευρώ παραπάνω και ας πάει είτε σε VEGA 64 που παίζει στα 400€ είτε σε RTX 2070.

Τουλάχιστον όταν υποστηρίζεις κάτι κάντο με επιχειρήματα. Ο ssd από ποια άποψη είναι ποιοτικότερος από τον WD. Θα δει διαφορά στην ταχύτητα ή θα έχει performance loss αν δεν πάει στον crucial;

 Επίσης οι ram ειναι 200mhz κάτω και κοστιζουν 16 ευρω λιγότερο ξέρεις ποια ειναι η πραγματική διαφορά σε performance? Γύρω στα 6 fps. Μπορείς να το δεις παρακάτω.

Όσο για τον επεξεργαστή 2700 vs 2700x  

Επισης η δική σου κακή εμπειρία με xfx τροφοδοτικό είναι ακριβώς το ίδιο με την δική μου καλή εμπειρία με το επι 10 χρόνια 650 watt xfx τροφοδοτικό. Δηλαδή ένα απόλυτο τίποτα. Υπάρχουν reviews σε sites από άτομα που είναι επαγγελματίες σε αυτό το σπορ. Πως αποκαλείς sweetspot μια σύνθεση στα 1000 ευρώ που έχει την 2060 ενώ μπορεί να χωρέσει την 2070.

Στόχος μου δεν ειναι κράξω τον @MarlonBr απλά μην παραπληροφορείτε χωρίς να είστε λιγάκι ψαγμένοι.

Αν θες να δώσεις παραπάνω χρήματα ts βάλε τον 8700k που αποδεδειγμένα θεωρείται ένα σκαλί παραπάνω.

Επεξ/σία από Passionate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει καλύτερος gaming + streaming CPU από τον 2700/2700Χ στην αγορά στα λεφτά του, μη διαβάζω μπούρδες περί 8700Κ. 

Από που να το πιάσω για τον SSD? Από τα 3 χρόνια λιγότερης εγγύησης; Σε κάποιες περιπτώσεις ναι, μπορεί να γίνει αντιλιπτή η διαφορά μεταξύ του Green με τον MX500. Ο Green είναι ο μπάτζετ SSD της WD και τίποτα παραπάνω από αυτό. 

Επίσης αυτά τα 6 FPS που αναφέρεις, τα χρειάζεται ο TS όπως τα χρειάζεται και στο daily usage του (τα +200 MHz). Ιδανικό θα ήταν να πάει σε FlareX αλλά είναι και πάλι εκτός μπάτζετ. 

Ευχαριστώ που έβαλες το benchmark και ενίσχυσες το point μου ότι από τη στιγμή που δε θα κλοκάρει τον 2700 καλύτερα να πάει στον 2700Χ. Δε ξέρω το επίπεδο των αγγλικών σου αλλά "If you are aiming at 1080p gaming, 2700X could make more sense". 

Εντάξει, καταλαβαίνω ότι θίχτηκες επειδή αποκάλεσα κακή την πρόταση σου, αλλά έτσι είναι, τι να κάνουμε; Να σου πω ότι είναι καλή; Δεν είναι ρε φιλαράκι. Ακόμη και το XFX που αναφέρεις δίνει 5 χρόνια εγγύηση ενώ όλα τα Gold PSU πλέον δίνουν από 7 και πάνω, ούτε η ίδια η ΧFX δεν εμπιστεύεται το προϊόν της για παραπάνω χρόνια. 

1006€ και τα παίζει άνετα μαζί με το στριμ. Εναλλακτικά, ανεβάινει στα 1150€ και βάζει μια 2070 που δε διαφωνώ, είναι καλή, αλλά για 144 Hz, το futureproof-sweetspot είναι η RTX 2060. Συνεπώς η 2060 είναι παραπάνω από αρκετή για τη χρήση του. 1080p @ 144 Hz κάνεις και με την 1660Ti με βάση το σήμερα. Τα 500GB SSD είναι αρκετά για OS, προγράμματα και Fortnite, LoL, PUBG. Αργότερα βάζει και έναν HDD με 40-50€ και είναι άνετος. 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Καλά ρε, που το έχετε δει εσείς 70 FPS στο Pecado/School κλπ; Μόνο μέσα στα smokes πεθαίνουν τα FPS μου με το σύστημα της υπογραφής με competitive settings πάντα. Και όταν στριμάρεις το θεωρώ αυτονόητο να έχεις competitive settings. Average FPS είμαι πάνω από 160-170 και με render scale 120, αμά το ρίξω στα 100 λογικά θα ανέβω και άλλο. Τώρα αν κάνω τόσο λάθος πάσο. (Όλα στοκ πλην του XMP btw). 

Οταν επαιζα που πεφταν 25-30 ατομα στο Pecado επεφτα στα ~90 με τον 8700@5ghz. Με τον 1600 που ειχα επεφτα στα 50-60. Απλη αναλογικη εκανα, φανταζομαι με τον 2700x θα ειναι μεταξυ 70-90. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thetiesthatbind είπε

Δεν υπάρχει καλύτερος gaming + streaming CPU από τον 2700/2700Χ στην αγορά στα λεφτά του, μη διαβάζω μπούρδες περί 8700Κ. Για καθαρό gaming performance δίνει παραπάνω  ο 8700k εκτός αν θέλει να κανει rendering.

Από που να το πιάσω για τον SSD? Από τα 3 χρόνια λιγότερης εγγύησης; Σε κάποιες περιπτώσεις ναι, μπορεί να γίνει αντιλιπτή η διαφορά μεταξύ του Green με τον MX500. Ο Green είναι ο μπάτζετ SSD της WD και τίποτα παραπάνω από αυτό. Σε καθημερινή χρήση δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά

Επίσης αυτά τα 6 FPS που αναφέρεις, τα χρειάζεται ο TS όπως τα χρειάζεται και στο daily usage του (τα +200 MHz). Ιδανικό θα ήταν να πάει σε FlareX αλλά είναι και πάλι εκτός μπάτζετ. Δηλαδή να πάει σε 200mhz παραπάνω για τα 6 fps  και όχι σε 2070 που δίνει 15 fps παραπάνω

Ευχαριστώ που έβαλες το benchmark και ενίσχυσες το point μου ότι από τη στιγμή που δε θα κλοκάρει τον 2700 καλύτερα να πάει στον 2700Χ. Δε ξέρω το επίπεδο των αγγλικών σου αλλά "If you are aiming at 1080p gaming, 2700X could make more sense". Μπορεί να κάνει άνετα oc στον 2700 με την msi tomahawk με τον stock cooler και να καλύψει τη διαφορά.

Εντάξει, καταλαβαίνω ότι θίχτηκες επειδή αποκάλεσα κακή την πρόταση σου, αλλά έτσι είναι, τι να κάνουμε; Να σου πω ότι είναι καλή; Δεν είναι ρε φιλαράκι. Ακόμη και το XFX που αναφέρεις δίνει 5 χρόνια εγγύηση ενώ όλα τα Gold PSU πλέον δίνουν από 7 και πάνω, ούτε η ίδια η ΧFX δεν εμπιστεύεται το προϊόν της για παραπάνω χρόνια. Δηλαδή εσύ ξέρεις καλύτερα. Το τροφοδοτικό είναι seasonic build και τα 2 χρόνια παραπάνω που δίνουν άλλες εταιρείες δεν σημαίνει κάτι. Τα quality components που έχει το τροφοδοτικό μέσα κοιτάμε και όχι τη μάρκα. Γι αυτό  η evga με το supernova g3 που στην ουσία ήταν το psu της Superflower και συγκεκριμένα το leadex μοντέλο έκανε θραύση. Αλλά τώρα στις καινούριες παρτίδες που άλλαξε το εσωτερικό του τροφοδοτικού με άλλη εταιρεία έχουν παρατηρηθεί προβλήματα. Ίδια χρόνια εγγύησης όμως.

1006€ και τα παίζει άνετα μαζί με το στριμ. Εναλλακτικά, ανεβάινει στα 1150€ και βάζει μια 2070 που δε διαφωνώ, είναι καλή, αλλά για 144 Hz, το futureproof-sweetspot είναι η RTX 2060. Συνεπώς η 2060 είναι παραπάνω από αρκετή για τη χρήση του. 1080p @ 144 Hz κάνεις και με την 1660Ti με βάση το σήμερα. Τα 500GB SSD είναι αρκετά για OS, προγράμματα και Fortnite, LoL, PUBG. Αργότερα βάζει και έναν HDD με 40-50€ και είναι άνετος. 

 

Όταν έχτιζα pc το 2013 πήρα μητρική της gigabyte επειδή άκουσα κάποιον σαν και εσένα  με 160 ευρώ (και καλά ήταν gigabyte και οc capable) η οποία έχει βγει σκάρτη επειδή είχε γνωστό πρόβλημα με overheating στα vrm. Αναγκάστηκα να της βάλω moded bios για να μην freezarei όλο το μηχάνημα όταν κάνω gaming και αυτό μετά από 4 χρόνια που έκατσα και ασχοληθηκα με το hardware.

Δεν θα ξανααπαντήσω στο νήμα ο ΤS μπορεί να αποφασίσει μόνος του τι τον συμφέρει. Δεν είναι το forum για διαμάχες αλλά για συζήτηση. Φιλαράκι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...