Προς το περιεχόμενο

Ψύκτρα για AM4 socket


billstrong

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Κάνω αναβάθμιση μετά από πολλά χρόνια και αναρωτιόμουν αν μπορώ να κρατήσω την τωρινή μου ψύκτρα,σε 775 socket,και να την φορτώσω στην καινούργια μητρική με AM4 socket.Εχω την Thermalright Ultra-120 Extreme.Θέλω να ξέρω αν υπάρχει συμβατότητα στα backplates που είχε στο κουτί της με το ΑΜ4.
Βρήκα από διαφορες πηγές,όσον αφορά τη συμβατότητα:

 

Συμβατότητα: Intel P4 LGA775, Athlon64 / FX / X2 / Opteron.

 

Processors Compatibility:
Socket 775 Quad Core
Socket AM2+
Socket AM2
Socket 939 Retention kit
(Ultra-120 eXtreme do not include a backplate for AM2&AM2+ systems. If you have motherboard manufactured by either Asrock or Gigabyte that utilizes the push pin method, you will need to make a separate purchase for an AM2 metal backplate.)

 

The Thermalright Ultra-120 Extreme heatsink ships with brackets for LGA775 and AMD K8 processors (754/939/940/AM2 respectively)

 

Ταιριάζει κάτι απ όλα αυτά σε ΑΜ4 ;

 

 

Thermalright backplates.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, όταν είχε βγει, το ΑΜ4 δεν υπήρχε καν σαν ιδέα. Δεν ταιριάζει. Μόνο με CNC mill μπορείς να φτιάξεις κάτι συμβατό, αλλά λόγω βάρους θα είναι λιγάκι επικίνδυνο.

Μπορείς να πάρεις το backplate της ΑΜ2 και να πάρεις συμβατή μητρική με τρύπες για ΑΜ3 όπως η C6H.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς  στα υποστηριζόμενα sockets που παρέθεσα δεν αναφέρεται πουθενά  ΑΜ4 γιατί είναι προ του 2007 που την πήρα εγώ και δεν κυκλοφορεί πλέον.Ελεγα μήπως το ΑΜ4 έχει συμβατότητα προς τα πίσω και ειδικά με τα ΑΜ2,ΑΜ3.

Την ψύκτρα θέλω να την φορέσω σε ASUS PRIME X470 (έχω σχεδόν καταλήξει,θα παραγγείλω μέχρι αύριο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μάλλον θες

 

https://www.amazon.com/Thermalright-100700553-TRUE-universal-BTK/dp/B00UN05Q6A

 

Και εγώ έχω μια true black, αναβάθμισα σε ryzen 7 2700 με asus x470 prime pro, πήρα το mounting kit και κούμπωσα τη true πάνω και είμαι πολύ ευχαριστημένος από άποψη θερμοκρασιών.

 

Λόγικα κάνει και για εσένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...