Προς το περιεχόμενο

ποιο κινητο να πάρω ;


tanagra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε ένα μήνα θα πάρω καινούριο κινητο γιατί αυτο που έχω τώρα μου εχει σπάσει και ειναι και παλιό τώρα πια ( S7 EDGE ) . Είμαι χρόνια σε κινητά android με έχουν βολέψει πάρα πολύ και βασικά έπρεπε να πω χρόνια στην samsung. Τώρα πια έχω σκεφτεί 3 επιλογές λίγο περίεργες μεταξύ τους αλλά θα το εξηγήσω!  Τα κινητά που μ'αρεσουν ειναι τα εξής

Apple iPhone XS Max (64GB)

Xiaomi Redmi Note 6 Pro (64GB)

Samsung Galaxy S10+ Dual (128GB)

Το ξέρω το ξέρω καμία σχέση και σύγκριση μεταξύ του ενός και του άλλου αλλά θα το αναλύσω τώρα ! Όπως είπα και προηγουμένως είχα το S7 EDGE και παλιότερα το S5  οπότε ενώ το κινητο ειναι ένα βοήθημα και καθημερινό αντικείμενο στην ζωή μας το βαρέθηκα λίγο θέλω να δω και καμία άλλη εταιρία και κανένα αλλο λειτουργικό. Από την μια με εχει βολέψει σε πολλά πραγματα όπως οι ωραιες του αναβαθμίσεις, φάκελοι ασφαλείας, απομνημονευση κωδικών με fingerprint, οθόνη edge με ντιμαριζομενο φακό κ.ά.  Έτσι είπα μήπως πάω σε iphone και αλλά λέω θα μπορω να βρω σε αυτο το τηλέφωνο αυτο που είχε και το android δλδ πολλες εφαρμογές ευκολία στα gps ευκολία στην καθημερινότητα όπως ένα android ; Συγκεκριμένα με πραγματικό αριθμό τώρα στο κινητο μου έχω 247 εφαρμογές χωρίς τις προεγκατεστημενες  ( από βενζινάδικα, καιρό, αεροπορικές - ακτοπλοϊκές εφαρμογές μέχρι και εφαρμογή κατοπτρισμού ηλιακών ακτίνων από δορυφόρους ) δλδ τα πάντα ολα !!!!! Έτσι ένα android τηλέφωνο μπορει να τα προσφέρει αυτα, ένα iphone όμως ; Επίσης ένα αλλο πράγμα που σκεφτομαι ειναι αν η μπαταρία του iphone ειναι ικανοποιητική ;

έχω ξενερώσει και λίγο με την samsung για κάποια κολλήματα μετά το πρώτο εξάμηνο και για αυτο σκεφτομαι το iphοne άλλα άμα δεν λέει το iphone τότε τι να κάνουμε. 

οπότε εξήγησα γιατί λέω η iphone ή samsung ( που εδώ θα χρειαστώ την βοήθεια σας για να μου λύσετε τις απορίες αυτές )

Και πάμε για το Redmi Note 6 Pro. Αυτό το κινητο το εχει η μητέρα μου και το χρησιμοποιησα και εγώ λιγάκι και είδα ότι τρέχει μια χαρά καλές φώτο, android και ολα αυτα με 150€ ( τώρα δεν ξέρω αν υπαρχει κανένα μειονέκτημα )

οποτε λέω γενικά πλέων αξιζει ένα καλό κινητο με περίπου 700-1000€ ή την παράσταση κλέβει η Xiaomi ;

θα ηθελα πολύ να δω και μια διαφορετική πλευρά ένα διαφορετικό κόσμο όπως τα iphone αλλά περιμένω να μου πειτε και εσείς την γνώμη σας για αυτο το θέμα

χρίση κινητού :   (  καλή χρονική διάρκεια μπαταρίας, πολλες εφαρμογές, χάρτες, gmail, youtube, instagram, καλές φωτουλες ) αυτα κυρίως 

Ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας 

Επεξ/σία από tanagra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην αρχη λεω τρολλαρει, δεν γινεται να εχει βαλει στην ιδια προταση με τα S10+ και Xs Max το Νote 6 Pro.

Τελικα ομως μαλλον σοβαρολογεις.

Aπ τη στιγμη που πιστευεις οτι σε καλυπτει ενα τηλεφωνο οπως το Note 6 Pro, μήπως καλυτερα να αποφυγεις τοσο ακριβα τηλεφωνα οπως τις 2 ναυαρχιδες των Apple και Samsung ;

Ασε που ειμαι σιγουρος οτι αφου σε καλυπτει το note 6 pro, θα σε καλυπτουν επισης και πολλα ακομη, πολυ φθηνοτερα τηλεφωνα απ τα S10+ Και Xs Max.

Eπισης, μπορεις να δεις κι αυτο, της ιδιας σειρας ειναι και νεοτερο

https://www.skroutz.gr/s/17025989/Xiaomi-Redmi-Note-7-64GB.html

 

Επεξ/σία από paris_chav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα το σκευόμουν για Xiaomi Redmi Note 7 αλλά μονο όταν και αν έρθει η προ έκδοση του 

στην apple θέλω να πάω μονο και μονο για το διαφορετικό 

αλλιως είμαι ανάμεσα σε samsung και xiaomi ( σύγκριση χρημάτων  μονο ! ) εννοώντας πάντα ότι πόσα πολλά παραπάνω μπορει να προσφέρει το S10+ από το note 6 pro αλλιως το ξερω και εγω οτι τα 150 ειναι πιο δελεαστικά από τα 750

τώρα βλέπουμε... 

Επεξ/σία από tanagra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tanagra είπε

θα το σκευόμουν για Xiaomi Redmi Note 7 αλλά μονο όταν και αν έρθει η προ έκδοση του 

στην apple θέλω να πάω μονο και μονο για το διαφορετικό 

αλλιως είμαι ανάμεσα σε samsung και xiaomi ( σύγκριση χρημάτων  μονο ! ) εννοώντας πάντα ότι πόσα πολλά παραπάνω μπορει να προσφέρει το S10+ από το note 6 pro αλλιως το ξερω και εγω οτι τα 150 ειναι πιο δελεαστικά από τα 750

τώρα βλέπουμε... 

Το θεμα δεν ειναι ποσα παραπανω μπορει να προσφερει το s10+. To s10+ ειναι ανωτερο στα παντα απ το note 6 pro. Το θεμα ειναι αν τα παραπανω που προσφερει, τα χρειαζεσαι γιατι αν οχι τζαμπα θα δωσεις τοσα παραπανω λεφτα.

Οσο για το iphone. Ημουν 5 χρονια στο iOS. Δεν μπορω να σου εγγυηθω τιποτα. Μπορει να το λατρεψεις, μπορει να το μισησεις. Ειναι κατι τελειως διαφορετικο που σε καποιους αρεσει, καποιοι δεν θελουν να το βλεπουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lg v30-sony Xperia xz2 (οταν ξανα βγει κοτσοβολο 300) -xiaomi mi mix 2s .

Τα επερνα εύκολα.

Χωρίς να ξερω απο miui ισως ειναι μια πλούσια rom που δε θα σε ξεβολεψει μιας και samsung χρήστης σε σχέση π.χ με το sony που ειναι σχεδον stock Android.

Με τίποτα δε θα πρότεινα ios για εναν μαθημενο δυνατό android user.

Safe επιλογή ενα samsung φυσικά.

Δε βρίσκω λογο για εναν samsung user με την πολυτέλεια να δαπανήσει ένα ποσο να φύγει απο αυτην.

Ποιότητα-σερβις-πλουσιο λογισμικο φουλ στα χαρακτηριστικά volte wifi calling (δε ξερω τι ειναι αυτα!!) -υποστηριξη απο dev για μετα την εγγύηση εαν θελήσεις ψάξιμο.

Εγω δε παίρνω sammy γιατι ειναι ακριβα σε αντιστοιχία με παλιες ναυαρχίδες sony.

Π.χ xz1/s8 xz2/s9 

Αλλιως θα επερνα sammy.

Μονο για huawei θα σκεφτόμουν αλλαγη που τα εχουν ΟΛΑ και αυτα.

Αλλα αυτη την περίοδο οχι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, chios είπε

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_k20_pro-9708.php

αφού το θες σε ένα μήνα περίμενε αυτό είναι τούμπανο

8 με 9 κατοστάρικα θα πάει αυτό λογικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, tanagra είπε

Καλησπέρα σε ένα μήνα θα πάρω καινούριο κινητο γιατί αυτο που έχω τώρα μου εχει σπάσει και ειναι και παλιό τώρα πια ( S7 EDGE ) . Είμαι χρόνια σε κινητά android με έχουν βολέψει πάρα πολύ και βασικά έπρεπε να πω χρόνια στην samsung. Τώρα πια έχω σκεφτεί 3 επιλογές λίγο περίεργες μεταξύ τους αλλά θα το εξηγήσω!  Τα κινητά που μ'αρεσουν ειναι τα εξής

Apple iPhone XS Max (64GB)

Xiaomi Redmi Note 6 Pro (64GB)

Samsung Galaxy S10+ Dual (128GB)

Το ξέρω το ξέρω καμία σχέση και σύγκριση μεταξύ του ενός και του άλλου αλλά θα το αναλύσω τώρα ! Όπως είπα και προηγουμένως είχα το S7 EDGE και παλιότερα το S5  οπότε ενώ το κινητο ειναι ένα βοήθημα και καθημερινό αντικείμενο στην ζωή μας το βαρέθηκα λίγο θέλω να δω και καμία άλλη εταιρία και κανένα αλλο λειτουργικό. Από την μια με εχει βολέψει σε πολλά πραγματα όπως οι ωραιες του αναβαθμίσεις, φάκελοι ασφαλείας, απομνημονευση κωδικών με fingerprint, οθόνη edge με ντιμαριζομενο φακό κ.ά.  Έτσι είπα μήπως πάω σε iphone και αλλά λέω θα μπορω να βρω σε αυτο το τηλέφωνο αυτο που είχε και το android δλδ πολλες εφαρμογές ευκολία στα gps ευκολία στην καθημερινότητα όπως ένα android ; Συγκεκριμένα με πραγματικό αριθμό τώρα στο κινητο μου έχω 247 εφαρμογές χωρίς τις προεγκατεστημενες  ( από βενζινάδικα, καιρό, αεροπορικές - ακτοπλοϊκές εφαρμογές μέχρι και εφαρμογή κατοπτρισμού ηλιακών ακτίνων από δορυφόρους ) δλδ τα πάντα ολα !!!!! Έτσι ένα android τηλέφωνο μπορει να τα προσφέρει αυτα, ένα iphone όμως ; Επίσης ένα αλλο πράγμα που σκεφτομαι ειναι αν η μπαταρία του iphone ειναι ικανοποιητική ;

έχω ξενερώσει και λίγο με την samsung για κάποια κολλήματα μετά το πρώτο εξάμηνο και για αυτο σκεφτομαι το iphοne άλλα άμα δεν λέει το iphone τότε τι να κάνουμε. 

οπότε εξήγησα γιατί λέω η iphone ή samsung ( που εδώ θα χρειαστώ την βοήθεια σας για να μου λύσετε τις απορίες αυτές )

Και πάμε για το Redmi Note 6 Pro. Αυτό το κινητο το εχει η μητέρα μου και το χρησιμοποιησα και εγώ λιγάκι και είδα ότι τρέχει μια χαρά καλές φώτο, android και ολα αυτα με 150€ ( τώρα δεν ξέρω αν υπαρχει κανένα μειονέκτημα )

οποτε λέω γενικά πλέων αξιζει ένα καλό κινητο με περίπου 700-1000€ ή την παράσταση κλέβει η Xiaomi ;

θα ηθελα πολύ να δω και μια διαφορετική πλευρά ένα διαφορετικό κόσμο όπως τα iphone αλλά περιμένω να μου πειτε και εσείς την γνώμη σας για αυτο το θέμα

χρίση κινητού :   (  καλή χρονική διάρκεια μπαταρίας, πολλες εφαρμογές, χάρτες, gmail, youtube, instagram, καλές φωτουλες ) αυτα κυρίως 

Ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας 

Xiaomi Pocophone και μετά τα Mi 8 και Mi 9.

Το Pocophone το έχω πιάσει στα χέρια μου,

Για τα 250€ στο 6/64 και 280 που είναι το 6/128 αξίζει τα λεφτά του.

Το Miui είναι τόσο παραμετροποιημενο οπως και τα samsung.Ερχεται στα μέτρα σου και έχει πολλές ενσωματωμένες εφαρμογές.

Η συσκευή έχει τον Snapdragon 845 και 6GB Ram δεν κολλάει καθόλου.Η οθόνη είναι καλή,βλέπεις και κάτω από τον ήλιο.Στον ήχο είναι καλό τόσο στις κλήσεις όσο και για μουσική.

Οι κάμερες του είναι αρκετά καλές την ημέρα και ικανοποιητικές τη νυχτα.Με Google Camera θα έχει καλύτερα αποτελέσματα.

Στα συν του το audio jack,type-c και η μπαταρία η οποία κρατάει αρκετά για μια μέρα βαριάς χρήσης.

Αλλά για μένα λείπουν το 4G+ και υποστηριξη wifi calling + VoLTE.

Το κομματι WiFi Calling/VoLTE ενεργοποιείται και με Cosmote δεν θα έχω θέμα.

Αλλά επειδή αυτή η υποστήριξη θέλει να κάνεις κόλπα και δεν ειναι plug n play συν το nfc θα διάλεγα το Mi8/S9+ είτε ακόμα και iPhone.Ειχα iPhone και θα έδινα τα χρήματα ξανά...αλλά για το 7 η το 8 Plus είτε το XR.

Η επόμενη συσκευή μετά το Redmi που έχω θέλω να είναι με καλή κάμερα και επιδόσεις.

 

 

Επεξ/σία από Nikolas00
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...