Προς το περιεχόμενο

Τυχαιες επανεκκινήσεις


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και λιγο καιρό το Pc κάνει επανεκκινήσεις όποτε του καπνίσει , ακομα και αμα το αφήσω χωρίς να τρέχει κατι μπορει να κανει επανεκκίνηση .
Εχω τσεκαρει την μνημη με το memtest86 και δεν ειχα κανενα λαθος ( 2 ωρες τρεξιμο) .
Επισης με το OCCT  εκανα Stress Test την Gpu καθως και το τροφοδοτικο χωρις σφαλματα ή καποια επαννεκινιση κατα την διαρκεια του Test .
Θερμοκρασιες κανονικες και τασεις επισεις ( παρακολουθηση με το CPUID HWMonitor) .
Εχω αποεπιλεξει στις ρυθμισεις την αυτοματη επαννεκινηση ( εκκινηση και αποκατασταση ) αλλα δεν βγαζει μπλε οθονη πριν το ρεσταρτ

Ο υπολογιστης μου αποτελειται απο :
MB Gigabyte H110M-S2H-CF,  Intel Core i5 6500 , 2x 4gb Corsair  DDR4-2132 (1066 MHz) CMK8GX4M2A2133C13 , NVIDIA GeForce GT 640 2GB ddr5 , Samsung SSD 860 EVO 250GB , τροφοδοτικο 650 w corsair , Monitor BenQ VZ2770H , Microsoft Windows 10 Professional 64-bit   (Build 17763)

Καποια ιδεα ? ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θεση σου θα δοκιμαζα παντως και με αλλο ή τουλαχιστον δεν θα αθωωνα τον ....υποπτο ευκολα. Το 3χρονο ειναι ενα ναι και ( λιγοτερο ) οχι διαστημα οπου τα τροφοδοτικα μπορει να αυξησουν τις πιθανοτητες βλαβης.

Θα επιμεινω ομως στο θεμα της τροφοδοσιας ρευματος και θα προτεινω να τσεκαρεις και καλωδια τροφοδοσιας, τυχον ups που παρεμβαλλεται,  ενδεχομενως καποιο πολυπριζο ασφαλειας ή και ακομα και την ιδια και την πριζα.

Κι ολα αυτα τα παραπανω, εφοσον δεν υπαρχει θεμα θερμοκρασιας οπως γραφεις, υγρασιας, σκονης εντος του κουτιου και καποιο ζητημα hardware που αλλαχτηκε προσφατα ή που σου αφηνει καποιες υπονοιες, ιδιως παλαιοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, villasg είπε

QlABQH3.png

Τροφοδοτικό μάλλον είναι. Έχεις κανένα εφεδρικό να δοκιμάσεις ?Ακόμα και low end,δεν τραβάει πολλά watt το σύστημα σου.

Επεξ/σία από Apaleytos80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Apaleytos80 είπε

Τροφοδοτικό μάλλον είναι. Έχεις κανένα εφεδρικό να δοκιμάσεις

ΝΑ θυμηθω να παρω αυριο απο την δουλεια ενα να κανω δοκιμες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδόξως έφτιαξε με "repairhealth"[ DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth ] , ειχε ερθει ενας φιλος και μου το εκανε και απο τοτε ολα καλα πλεον ! ! ! !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panachri7 είπε

Το ενδεχόμενο θερμική παστας στον επεξεργαστή, σκόνη υπερθέρμανση?

 

Στις 26/5/2019 στις 4:41 ΜΜ, villasg είπε

Θερμοκρασιες κανονικες και τασεις επισεις ( παρακολουθηση με το CPUID HWMonitor) .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/7/2019 στις 8:36 ΜΜ, Dragonitelvl100 είπε

εχω ακριβως το ιδιο προβλημα . μπορεις να μ πεις λιγο την διαδικασια γιατι κοιταω για τροφοδοτικο και εγω ..

Δεν ξερω ποια διαδικασια θες , αλλα εμενα εστρωσε με "repairhealth"[ DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth ] και το update των windows στην 1903 ( με τον Βοηθό ενημέρωσης των Windows 10 ) .
τωρα εαν θες να τσεκαρεις τροφοδοτικο κατεβαζεις το  OCCT   και τρεχεις Stress Test για την Gpu καθως και το τροφοδοτικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...