Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για το Samsung C27JG50


9-11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ό,τι λέει ο τίτλος. Σε συνδυασμό με το

 

Οι κάτοχοι αναφέρουν τις εντυπώσεις τους, pros & cons κ.λπ, οι ενδιαφερόμενοι τα ερωτήματά τους.

Με κίνδυνο να γίνω κουραστικός, θα επαναλάβω πως -κομψά διατυπωμένο- the stand leaves a lot to be desired. Ανάλογα με το πόση βάση -pun intended- δίνετε στις... βάσεις.

+€20 με το καλημέρα για βραχίονα/VESA mount 75x75, γιατί η κατάσταση δεν παλεύεται. (Προσωπικά γούστα είναι αυτά, έτσι;)

Μακάρι να μπορούσα να χρησιμοποιήσω το stand του παλιού μου Dell - δυστυχώς έχει άλλες προδιαγραφές (VESA 100x100)

Το HDMI καλώδιο φαίνεται πως ΔΕΝ μπορεί να δώσει 144 Hz refresh rate στα HDMI ports. Πιθανόν να χρειάζεται άλλο, καλύτερο ή σύνδεση μέσω display port.

Συνεχίστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επανέρχομαι με το θέμα καλωδίου, έκανα λάθος στο ποστ που έκανα στο θέμα της προσφοράς. Δοκίμασα και το καλώδιο της Samsung και τα 144 Hz τα βλέπω μόνο στο μενού της Samsung ενώ στο Control Panel της Intel δεν μπορώ να πάω στα 144 Hz ούτε μέσω δημιουργώντας Custom Profil, μου λέει ότι δεν αρκεί το εύρος ζώνης. Προφανώς γιατί η έξοδος μου είναι HDMI 1.4. Οπότε για να δεις 144 Hz θέλει η κάρτα γραφικών να έχει έξοδο τουλάχιστον HDMI 2.0.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτήσεις: Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτοχος βούιζμα, coil whine, σφύριγμα; Επίσης, έχει PWM backlight ή DC; Τέλος, η ελάχιστη φωτεινότητα ποσο χαμηυλά κατεβαίνει; Είναι άνετη για θέαση το βράδυ σε σκοτεινό δωμάτιο με ελάχιστο φως;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, SantoPtol είπε

Επανέρχομαι με το θέμα καλωδίου, έκανα λάθος στο ποστ που έκανα στο θέμα της προσφοράς. Δοκίμασα και το καλώδιο της Samsung και τα 144 Hz τα βλέπω μόνο στο μενού της Samsung ενώ στο Control Panel της Intel δεν μπορώ να πάω στα 144 Hz ούτε μέσω δημιουργώντας Custom Profil, μου λέει ότι δεν αρκεί το εύρος ζώνης. Προφανώς γιατί η έξοδος μου είναι HDMI 1.4. Οπότε για να δεις 144 Hz θέλει η κάρτα γραφικών να έχει έξοδο τουλάχιστον HDMI 2.0.

Μέχρι πρόσφατα (δηλ. με το παλιό monitor, ένα Dell 2209WA 10ετίας) χρησιμοποιούσα την DVI θύρα.

Τώρα, σύμφωνα με την ASRock, το motherboard (ASRock Z170 Extreme6) υποστηρίζει

Αναφορά σε κείμενο

Three graphics output options: DVI-D, HDMI and DisplayPort 1.2

Δυστυχώς δεν γράφει έκδοση για το HDMI αν είναι δηλ. 2.0 ή παλιότερο (ή τουλάχιστον εγώ δεν κατάφερα να το εντοπίσω). Σε κάθε περίπτωση, αν πάρω display port cable η δουλειά θα γίνει, σωστά; Μήπως πάνε πακέτο με την integrated GPU; (Στην περίπτωσή μου, Intel HD Graphics 530)

6 λεπτά πριν, mcgerger είπε

Ερωτήσεις: Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτοχος βούιζμα, coil whine, σφύριγμα; Επίσης, έχει PWM backlight ή DC; Τέλος, η ελάχιστη φωτεινότητα ποσο χαμηυλά κατεβαίνει; Είναι άνετη για θέαση το βράδυ σε σκοτεινό δωμάτιο με ελάχιστο φως;

Ευχαριστώ.

Κανενός είδους θόρυβος φίλε μου, και είμαι ευαίσθητος μ’ αυτά. Από την άλλη μεριά, είναι πολύ νωρίς να κρίνω - τι προβλήματα να προλάβει να βγάλει σε 2 βδομάδες;

Επεξ/σία από 9-11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tgiamour είπε

καλησπερα επειδη ειμαι λιγο ασχετος την samsung  η την https://www.skroutz.gr/s/16030383/AOC-C27G1.html#specs

Αν είσαι gamer πας στην AOC που έχει και freesync, αν θέλεις μεγαλύτερη επιφάνεια εργασίας πας στη Samsung (η AOC είναι FullHD ενώ η Samsung 2K).

 

1 ώρα πριν, mcgerger είπε

Ερωτήσεις: Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτοχος βούιζμα, coil whine, σφύριγμα; Επίσης, έχει PWM backlight ή DC; Τέλος, η ελάχιστη φωτεινότητα ποσο χαμηυλά κατεβαίνει; Είναι άνετη για θέαση το βράδυ σε σκοτεινό δωμάτιο με ελάχιστο φως;

Ευχαριστώ.

Βούισμα ή κάποιον θόρυβο δεν έχει, backlight δεν έχει. Όταν την δουλεύω και δεν θέλω να γράψω πολλά πολλά έχω την φωτεινότητα στο 10/100 και χρησιμοποιώ ένα usb led της Xiaomi για backlight.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πρόβλημα και εγώ ,,, το έβαλα HDMI 2 το καλώδιο της samsung hdmi έβαλα ... εγώ έχω μια  radeon 280x με  hdmi 1.4 για τώρα. Τα windows μέχρι 60hz με αφήνουν. Πέρασα τους drivers που δίνει samsung έκανα uninstall με DDU τους catalyst drivers ξαναμπήκαν καθαρό install προσπάθησα να κάνω custom profile αλλα δεν σώνει τα 144hz είναι πολύ υψηλό μου λέει.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο παρα να περιμένω ποτε θα έρθει το displayport καλώδιο να δοκιμάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταβαση μετα απο monitor samsung tn του 2010, αλλα και εμπειρια απο καλες οθονες ips στην εργασία μου.

Για τα χρηματα της εχει εξαιρετική εικόνα για νορμάλ χρήση, πολυ καλα χρώματα και μεγαλη φωτεινοτητα και υπεροχο μαυρο. Θελει πειραγμα...καθως για τα ματια μου ηταν παρα πολυ φωτεινη , βεβαια για καλοκαιρι με ανοιχτες κουρτινες ειναι οτι πρεπει η εαν εχεις πολυ φως..και ωραια διακυμαση στη φωτεινοτητα αρκετα βηματικη. Ειμαι στους 80 ποντους και ειναι αψογη και απολαυστική. Εκραζα τις curved αλλα τωρα απεκτησα ! Στην τιμη της για all around ειναι εξαιρετικη και κατι ips των 300 ευρω ουτε καν...συγκριση. Πολυ καλο contrast , καλο μαυρο ,πολυ καλη φωτεινοτητα και καλα χρώματα (Στο ματι μου ισαξια των ultrasharp). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Arwindan είπε

Οποιοδήποτε καλώδιο DisplayPort κάνει ή θέλει συγκεκριμένα;

dp 1.2 καλώδιο πάρε έχει και για το 1.1 συμβατότητα. Στο menu μέσα της samsung χει επιλογή εάν θες 1.2 η 1.1. Αλλα καλώδιο πάρε τουλάχιστον να υποστηρίζει 1.2 DP.

Εγώ παράγγειλα αυτό προ ημερών πριν καν πάρω την οθόνη 😂 https://www.skroutz.gr/s/13263221/CLUB-3D-Cable-DisplayPort-male-DisplayPort-male-2m-CAC-2068.html

Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές σε σχέση με την Dell U2311H που είχα δεν θα χρειαστώ ούτε λεπτό προσαρμογής. Είναι σαν μην άλλαξα οθόνη τόσο καλά ούτε γω το πιστεύω την νιώθω. Μια χαρά χρώματα έχει καλο μαύρο δεν έχει θορύβους τριξίματα. Ποιότητα μέτρια προς καλή θα έλεγα. Για τα 250 euro που δώσαμε είναι όντως VFM οθόνη για όλες τις χρήσεις.

 

Τα settings μου είναι αυτά.

Picture Mode Custom
Refresh Rate 144
Black Equalizer 17
Response Time Faster
Low Input Lag On
Screen Size Wide

Brightness 25
Contrast 75
Sharpness 60

Red 50
Green 50
Blue 47

Color Tone Custom
Gamma Mode 2

Samsung Magic Upscale Off
Eye Saver Mode Off

Eco Saving Plus Off
PC/AV Mode --> PC (σε ολα)
Displayport ver. 1.2
Source Detection Auto
Key Repeat Time Acceleration
Power LED On Standby

Επεξ/σία από radeon9700
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18+ Ευρώπουλα για ένα καλώδιο; Πάνε καλά; 😠

Γιατί όχι αυτό (της ίδιας μάρκας) που είναι €6 φτηνότερο; 2 μέτρα μήκος έχει κι αυτό (Male to Male ακροδέκτες ζητάμε, έτσι;)

Ευχαριστώ για την παράθεση των settings είπαμε; 👌

Στα θετικά γνωρίσματα του μοντέλου να συμπληρώσω την πραγματικά ελάχιστη, ανεπαίσθητη θα έλεγα, έκλυση θερμότητας. Δεν ξέρω πόσο έχει προοδεύσει η τεχνολογία στον τομέα αυτό, αλλά το προηγούμενο monitor μου είχε υψηλό θερμικό φορτίο. Και η πλάκα είναι πως από πλευράς κατανάλωσης ρεύματος, το Samsung κατατάσσεται σε ενεργειακή κλάση C. «Καίει» πολύ ρεύμα, περισσότερο από μοντέλα ανταγωνιστών, χωρίς ωστόσο να παράγει θερμότητα. 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, radeon9700 είπε

dp 1.2 καλώδιο πάρε έχει και για το 1.1 συμβατότητα. Στο menu μέσα της samsung χει επιλογή εάν θες 1.2 η 1.1. Αλλα καλώδιο πάρε τουλάχιστον να υποστηρίζει 1.2 DP.

Εγώ παράγγειλα αυτό προ ημερών πριν καν πάρω την οθόνη 😂 https://www.skroutz.gr/s/13263221/CLUB-3D-Cable-DisplayPort-male-DisplayPort-male-2m-CAC-2068.html

Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές σε σχέση με την Dell U2311H που είχα δεν θα χρειαστώ ούτε λεπτό προσαρμογής. Είναι σαν μην άλλαξα οθόνη τόσο καλά ούτε γω το πιστεύω την νιώθω. Μια χαρά χρώματα έχει καλο μαύρο δεν έχει θορύβους τριξίματα. Ποιότητα μέτρια προς καλή θα έλεγα. Για τα 250 euro που δώσαμε είναι όντως VFM οθόνη για όλες τις χρήσεις.

Τα settings μου είναι αυτά.

Picture Mode Custom
Refresh Rate 144
Black Equalizer 17
Response Time Faster
Low Input Lag On
Screen Size Wide

Brightness 25
Contrast 75
Sharpness 60

Red 50
Green 50
Blue 47

Color Tone Custom
Gamma Mode 2

Samsung Magic Upscale Off
Eye Saver Mode Off

Eco Saving Plus Off
PC/AV Mode --> PC (σε ολα)
Displayport ver. 1.2
Source Detection Auto
Key Repeat Time Acceleration
Power LED On Standby

Παρήγγειλα ένα καλωδιακι και παραλαμβάνω και την οθόνη Παρασκευή. Ίδια οθόνη έχω και εγώ όπως είπαμε και στο thread της προσφοράς (τελικά δεν πήγα στην Dell με το TN panel). Χαίρομαι που δεν βλέπεις κάποια μεγάλη (αρνητική) διαφορά σε σχέση με τη Dell. 

ΣΚ που θα τη στήσω θα γράψω και εγώ εντυπώσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 9-11 είπε

18+ Ευρώπουλα για ένα καλώδιο; Πάνε καλά; 😠

Γιατί όχι αυτό (της ίδιας μάρκας) που είναι €6 φτηνότερο; 2 μέτρα μήκος έχει κι αυτό (Male to Male ακροδέκτες ζητάμε, έτσι;)

Ευχαριστώ για την παράθεση των settings είπαμε; 👌

Στα θετικά γνωρίσματα του μοντέλου να συμπληρώσω την πραγματικά ελάχιστη, ανεπαίσθητη θα έλεγα, έκλυση θερμότητας. Δεν ξέρω πόσο έχει προοδεύσει η τεχνολογία στον τομέα αυτό, αλλά το προηγούμενο monitor μου είχε υψηλό θερμικό φορτίο. Και η πλάκα είναι πως από πλευράς κατανάλωσης ρεύματος, το Samsung κατατάσσεται σε ενεργειακή κλάση C. «Καίει» πολύ ρεύμα, περισσότερο από μοντέλα ανταγωνιστών, χωρίς ωστόσο να παράγει θερμότητα. 👍

Το άλλο είναι dp 1.4 αυτό που λες είναι 1.2. Λογικά δεν θα δεις καμια απόλυτος διαφορα αλλα ναι ok όταν το παράγγειλα είχα λεφτά για πέταμα :P γιατί απλά έναν γύρο διαβάζοντας που έκανα είναι πολύ καλο καλώδιο πιστοποιημένο για dp 1.4 με συμβατότητα με τα προηγούμενα dp  και ησυχάζω με τυχόν θέματα μούφα χαμηλής ποιότητας καλωδίου .... το έχω παραγγείλει μαζί με ένα της ίδιας εταιρίας με hdmi 2.1 μερικές μέρες πριν την αγορά monitor χωρίς να χω πλάνο ότι θα αγόραζα αυτό το monitor 😛 Χέσε μέσα μαζί μεταφορικά 48 euro βγήκε η λυπητερή για τα 2 αυτά καλώδια αλλα φιλε μου ότι πλερώνεις παίρνεις.

Η ενεργειακή του κλάση είναι χέσε μέσα και εμενα με πείραξε μιλάμε παρόμοια κατανάλωση ενδειχτική έχει η 43' 4K LG TV μου !!! Όπως βλέπεις όταν παίρνεις φτηνά VFM κάπου βρισκουν οι εταιρίες για να βγάλουν. Λογικά αφού κατεβάζουμε φωτεινότητα θα πέσει η κατανάλωση αρκετά αλλα και πάλι είναι μεγάλη. θα βάλω κάνα μετρητή ρεύματος να δω ποσο ρουφάει. Για θερμότητα δεν χω άποψη δε το κοίταξα.

Επεξ/σία από radeon9700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αγόρασα και εγώ για αναβάθμιση στο PC μετά από 12 χρόνια (Samsung 24" 245B) με αγορά από Πλαίσιο, αποστολή την επόμενη (στο Ηράκλειο Κρήτης).

Την σύνδεσα με το καλώδιό της στο HDMI2 με την κάρτα Sapphire RX580 Pulse.

Εγκατέστησα το driver που βρίσκεται στο CD της οθόνης και πηγαίνοντας εδώ https://www.testufo.com/refreshrate

το αποτέλεσμα είναι 143.997 με 144.000. Οπότε να ξέρετε ότι δεν χρειάζεστε άλλο καλώδιο.

Επίσης, καλό είναι να δοκιμάσετε για dead pixels με το test εδώ http://lcdtech.info/en/tests/dead.pixel.htm

Δεν χρησιμοποιώ τη βάση της γιατί έχω  Flex Arm της Ergotron

Το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι ότι για 1mm από όλες τις πλευρές η οθόνη "τρώει" εικόνα, με αποτέλεσμα στα Windows 10 από τη γωνία θέασης που βρίσκομαι να μη βλέπω τη γραμμή κάτω από τα τρέχοντα προγράμματα του taskbar παρά μόνο αν σκύψω. Σήμερα ξεκίνησα τη χρήση της, θα επανέλθω αν χρειαστεί για οτιδήποτε.

Υ.Γ. Εγκαταστήστε και εσείς τους drivers του monitor. Ίσως γι'αυτό δεν παίρνετε το maximum.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...