Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι φορητοί υπολογιστές Inspiron της Dell διαθέτουν «adaptive thermals» και είναι πιο όμορφοι από ποτέ


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, gthe είπε

Ουπς απρόσμενο ... βγάζουν όλες οι μεγάλες εταιρίες all-in-ones... :D:D:D Κοίτα να δεις που δεν βγάζει μονο η Apple τελικά! Το 34άρι με curved WQHD display της ΗP, σκουπίδι να φανταστώ που δεν είναι Mac ε?

https://uk.pcmag.com/desktops/112/the-best-all-in-one-computers

Δεν πιανω το υφος σου. Σορρυ. 

Ειμαι φανατικος anti-apple οπως εχει καταντησει. 

Μιλαω ομως αντικειμενικα νομιζω λεγοντας οτι η απλ το εκανε αυτο απο τον performa 5320 τον οποιο ειχα οταν ημουν περιπου 11 χρονων. 

https://everymac.com/systems/apple/mac_performa/specs/mac_performa_5320cd.html

Και τοτε ολοι οι φιλοι μου ρωτουσαν που ειναι το κουτι... 

Τοτε ηταν κατι φοβερο. Τωρα κατι καθημερινο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

8 ώρες πριν, Jophiel είπε

Δηλαδή αν ο υπολογιστής κολλάει σηκωνεσαι απο το κρεβάτι και πας σε γραφείο ή τραπέζι; Tragic...

Α τους κακόμοιρους... Κρίμα.

Όταν θελήσετε να βγάλετε σοβαρούς τζίρους, πετάξτε τα χρέπια και πάρτε ολοι Mac για να βγαλετε κανένα μεροκάματο της προκοπής... Μπαστουνόβλαχοι...

Είναι παρα πολύ custom κατασκευή. Αρα το service ειναι δύσκολο και ακριβό, ειδικά αν δε μένεις Αθήνα.

Να πούμε και το ότι κάποια επαγγελματικά προγράμματα δεν υπάρχουν σε Mac (πχ ΟΛΑ τα γνωστά ERP, τουλαχιστον σε Linux κάποια μπορεί να τρέξουν μέσω Wine...).

Είναι ακριβά, αρα και δύσκολα αντικαθίστανται σε περιπτωση σοβαρού ατυχήματος.

Έχουν πολύ μικρότερο πλήθος προγραμμάτων από Windows, άρα και λιγότερες επιλογές.

Αυτά στα γρήγορα. Μπορω να σκεφτώ κι άλλα, το θέμα βέβαια ειναι να μην πλατιάσω. Πιστεύω οτι επιασες το νόημα.

Τα περισσότερα που είπες κινούνται γύρω από την οικονομική διάσταση , άρα δε μιλάμε για πρακτικότητα αλλά για value for money. 

Όσο για το πλήθος των εφαρμογών , μπορεί να μην τις έχει όλες αλλά κατά 99% των σοβαρών εφαρμογών υπάρχει . Σε αυτό ξεχνάς επίσης πως επειδή είναι γραμμένες σε ένα πιο κλειστό περιβάλλον τρέχουν πολύ πιο ομαλά και αποδοτικά από τις αντίστοιχες σε windows. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, vagosd είπε

Τα περισσότερα που είπες κινούνται γύρω από την οικονομική διάσταση , άρα δε μιλάμε για πρακτικότητα αλλά για value for money. 

Όσο για το πλήθος των εφαρμογών , μπορεί να μην τις έχει όλες αλλά κατά 99% των σοβαρών εφαρμογών υπάρχει . Σε αυτό ξεχνάς επίσης πως επειδή είναι γραμμένες σε ένα πιο κλειστό περιβάλλον τρέχουν πολύ πιο ομαλά και αποδοτικά από τις αντίστοιχες σε windows. 

Θεωρία ή πρακτικότητα να μπορώ να επισκευαζω οικονομικά και γρήγορα ενα εργαλείο δουλειάς; Ή να μπορω να διάλεξω μέσα απο μια πληθώρα προγραμματων αυτό που με καλύπτει περισσότερο; Ή να μπορεί το εργαλείο δουλειάς μου, σε περίπτωση ατυχήματος, να αντικατασταθεί εύκολα;... Να μη μιλήσω για αναβάθμιση hardware... Στην Apple απλα δεν υπάρχει. 

Το "ομαλά" στη λειτουργία επιτυγχάνεται με optimization στο software ή με ταχύτερο hardware τις περισσότερες φορες. Το θέμα ειναι οτι αν θέλεις πχ να κανεις βαριά επεξεργασία βίντεο οι 8 πυρήνες κανουν πιο αποδοτικά τη δουλειά σου απο 4 με software optimization. Εκεί θέλεις ΚΑΙ δυναμη, δε φτάνει το software optimization.

Εξάλλου, το οτι τα προγράμματα για windows απευθύνονται σε πολλά διαφορετικά μηχανήματα δε σημαίνει οτι είναι για τα μπάζα και μονο τα μηχανήματα της Apple ειναι optimized. Τα σοβαρά επαγγελματικά προγράμματα τρέχουν άριστα σε Windows και ειναι βελτιστοποιημενα σχεδόν για κάθε σύνθεση.

Προσωπικά βλέπω τα PCs σαν εργαλεία δουλειάς και το κάθε εργαλείο χρησιμοποιείται για όσο καιρό μπορεί να δουλέψει. Τα εργαλεία τεχνολογιας αντικαθίστανται γρήγορα απο καλυτερα, λόγω τεχνολογικής προόδου. Δε βρισκω το λογο να πάρω ενα PC και να το "παντρευτώ" ή να το λατρεψω γιατί έδωσα μια περιουσία ή γιατί με έπεισαν οτι ειναι "ιδιαίτερο".

Θέλω να το χρησιμοποιώ και να μη με νοιάζει. Πχ αν εχεις το iPhone, των 1000€+, στην τσέπη και πέσεις κάτω, τοτε προσευχεσαι το "κρακ" που ακούστηκε να ειναι το ποδι σου που έσπασε και όχι το κινητό που πλήρωσες μια περιουσία... Εμένα δε μου αρέσει αυτό το μόνιμο άγχος. Δε με βοηθάει στη δουλεια μου. Είναι πρακτικο το θέμα. Θέλω αν πέσει και σπάσει να το αντικαθιστώ εύκολα με το μικρότερο δυνατό κόστος.

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, lambrospro είπε

τί να το κάνεις; Αφού δεν τρέχει OS X. Οι επαγγελματίες που σέβονται τον προσωπικό τους χρόνο αγοράζουν Macbook ή iMac. Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

άμα γνωρίζεις τα κάνεις να τρέχει και macosx αλλά τα περισσότερα επαγγελματικά προγράμματα δυστυχώς δεν έχουν εκδόσεις για macosx οπότε ή μένεις σε win ή dual boot mac/win

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nvel είπε

άμα γνωρίζεις τα κάνεις να τρέχει και macosx αλλά τα περισσότερα επαγγελματικά προγράμματα δυστυχώς δεν έχουν εκδόσεις για macosx οπότε ή μένεις σε win ή dual boot mac/win

Το hackintosh είναι μόνο για να πειραματίζεσαι. Το είχα δοκιμάσει στο παρελθόν, είχα μάλιστα φτιάξει ένα P.C. με προδιαγραφές για hackintosh αλλά τελικά το πούλησα, σε καλή τιμή παρεπιπτόντως! Τα updates δεν δουλεύουν και όπως το έχει κάνει η Apple είναι τελείως απαραίτητα.

Στις 31/5/2019 στις 3:11 ΜΜ, gthe είπε

Δλδ εμείς οι "επαγγελματίες" που δουλεύουμε σε  εταιρία που έχει 3Β (B for billion) revenue και τα προιόντα της δεν τρέχουν ούτε πρόκειται να τρέξουν ποτέ σε OS X περιβάλλον, γιατί απλά δεν την ενδιαφέρει, να μην πάρουμε κάνα άλλο λαπτοπ? Ευτυχώς μας λυπήθηκε η dell και η lenovo και μας δίνουν τα "κακά" αυτα windows-based laptops για να βγαίνει το μεροκάματο ...

Φίλε μου οι περισσσοτερες εταιρείες, αν όχι όλες, στο χώρο του software με Mac δουλεύουν. Να μην πω για τους πωλητές. Στους μόνους που δε χρειάζεται είναι στους λογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, lambrospro είπε

Φίλε μου οι περισσσοτερες εταιρείες, αν όχι όλες, στο χώρο του software με Mac δουλεύουν. Να μην πω για τους πωλητές. Στους μόνους που δε χρειάζεται είναι στους λογιστές.

Όμως για να κάνουν οι εταίριες software πρέπει και κάποιες εταιρίες να τους φτιάξουν hardware. Και δεν υπάρχει CAD tool για σχεδίαση υλικού που να δουλευει σε os x. Επίσημο λογισμικό για σχεδίαση asic, rf, soc, fpga και γενικότερα όλων των σύγχρονων ηλεκτρονικών κυκλωμάτων από επεξεργαστή, τηλεπικοινωνιακων, δικτυακού εξοπλισμού κτλ είναι Linux Redhat & Windows 7. Θα μου πεις... Γιατί Windows? Γιατί πρέπει να υπάρχει και κάποια freeware έκδοση να παίζει ο πολύς κόσμος πριν αγοράσει άδεια για σοβαρούς server. Και αυτές οι εταίριες δεν έχουν λόγο να μπουν σε οικοσύστημα apple, έχουν όλες dell ή thinkpad λαπτοπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...