Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Χμ. Μόλις είδα ότι έχει κάνει βιντεάκι ανάλυσης - overview - και ο buildzoid. 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ψαχνω και εγω λιγο τι παιζει με τις ITX (αρχιζω και το ψηνω πολυ σοβαρα να τα δωσω ολα και να παω σε x570 itx και 3700x), μου εχουν κανει μεχρι στιγμης αισθηση η  x570 I Aorus Pro και η Strix X570-I Gaming μιας και ακομα δεν εχουμε δει καποια x570 ITX απο την MSI. Η impact αποτι διαβαζω ειναι DTX οποτε πολυ πιθανον να μην χωραει σε ολα τα ITX κουτια. Εχουμε καποια προτίμηση αναμεσα στις 2 που προανεφερα ή ειναι πολυ νωρις ακομα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Λίγο άσχετο αλλά πάμε σε πάμε σε PCIe 4.0, και αυτό το sata έχει κολλήσει στα 600MB/s :mad:.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Λίγο άσχετο αλλά πάμε σε πάμε σε PCIe 4.0, και αυτό το sata έχει κολλήσει στα 600MB/s :mad:.

Οι HDD δε το τερματιζουν το σατα.

Αν θες ssd πας σε nvme.

Οποτε δεν υπαρχει ουσιαστικα λογος να βγει και sata 4 ξερω γω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, malakudi είπε

Ξαναδιάβασα την ανάλυσή σου αφού είδα και πιο προσεκτικά το slide της παρουσίασης. Δεν πιστεύω ότι θα έχει overall 15% πάνω ipc στον SSE4 κώδικα του Cinebench R15, αν είχε θα μας το έδειχνε. Θεωρώ πως θα έχουμε ένα 25% πάνω σε AVX2 και ένα 10% στα υπόλοιπα, βγάζοντας τελικά ένα average ανάλογα τη χρήση στο 15%.

Οπότε προσωπικά προβλέπω Cinebench R15 single-thread 205 ως 207 για τον 3700X και 209 ως 212 για τον 3800X, ανάλογα και την ψύξη για το +50 MHz.

Testing by AMD Performance Labs as of 5/23.2918 AMD “Zen2” CPU-based system scored an estimated 15% higher than previous generation AMD “Zen” based system using estimated SPECint®_rate_base2006 results. SPEC and SPECint are registered trademarks of the Standard Performance Evaluation Corporation. See www.spec.org. GD-141

 

Sauce

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4600+ mhz support  από Taichi Χ570

https://www.anandtech.com/show/14451/asrock-unveils-new-x570-taichi-wifi-6-ddr44666-support

Από αυτά που βλέπω τα 3800-4000mhz θα έρχονται εύκολα από τις Ram στους ryzen... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
27 minutes ago, BabisTs said:

4600+ mhz support  από Taichi Χ570

https://www.anandtech.com/show/14451/asrock-unveils-new-x570-taichi-wifi-6-ddr44666-support

Από αυτά που βλέπω τα 3800-4000mhz θα έρχονται εύκολα από τις Ram στους ryzen... 

Ξέχασαν να βάλουν λίγο χρυσό να γίνει κι αυτή κιτς. Ooooh, wait :ph34r:

Απο όλες που έχω δει μέχρι τώρα, πιο πολύ μου αρέσει η impact. Ουσιαστικά μπαίνει σε όλα τα itx που παίρνουν dual slot gpu. Είναι ο,τι πρέπει για ένα killer high end itx κυβακι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άνετα βλέπω να χρονίζονται ψηλά στις μνήμες οι ryzen για αυτό ποσταρα για την asrock και τα 4600+mhz και αν θυμάμαι καλά και η Gigabyte έχει υποστηρίξει για 4400mhz. Για αυτό μίλησα για ευκολακι σε daily τα 3800-4000mhz... Τώρα από όλες η Asus Crosshair VIII Hero είναι αυτή που μου αρέσει πολύ για τους 3000 series ! 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Επειδη ψαχνω και εγω λιγο τι παιζει με τις ITX (αρχιζω και το ψηνω πολυ σοβαρα να τα δωσω ολα και να παω σε x570 itx και 3700x), μου εχουν κανει μεχρι στιγμης αισθηση η  x570 I Aorus Pro και η Strix X570-I Gaming μιας και ακομα δεν εχουμε δει καποια x570 ITX απο την MSI. Η impact αποτι διαβαζω ειναι DTX οποτε πολυ πιθανον να μην χωραει σε ολα τα ITX κουτια. Εχουμε καποια προτίμηση αναμεσα στις 2 που προανεφερα ή ειναι πολυ νωρις ακομα?

 

,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Στο μεταξύ είδα καλά; Η ITX Strix θα βγει με active cooling στα VRM?

Έχει στην ίδια ψυκτρα και το chipset αν δεν κάνω λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω την βλακεία μου,  ο 3900x είναι με 2 ccx και IF μετάξυ τους? Ξέρουμε τίποτα? Φαντάζομαι σε gaming θα σκούζει όπως πάνω κάτω τα TR ή λέω ανεγκεφαλιές? Με τρώει η τσέπη μου αλλα την μόνη σοβαρή αναβάθμιση θεωρώ τον 3900x (άντε και τον 9900k).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...