Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, narta είπε

Πανω απο 200€ οι Β550 ειναι DOA εκτος των Asus allahu akbar και κατι Aorus Master και παλι η τελυταια τραβηγμενο απο τα μαλια. 

Πανω απο 150€ ειναι DOA και πολλα λεω... Εδω η "καλυτερη" B450, MSI Carbon AC, ειχε 145€ αν θυμαμαι καλα. Δεν εχει καμια σοοβαρη διαφορα το chipset για να δικαιολογησει αυξηση τιμης, ποσο μαλλον στα 200 ευρω.

5 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Τι ταληρο να αγγίζει, κάτσε να αγγίζει τα 4.8 που διαφημίζουν και βλέπουμε :lol:

Πάντως το ότι ανέβασαν Ρολόγια είναι καλό νέο για τους 4xxx

Aυτο είναι έγκυρο, η είναι από τον ακατανομαστο? :lol:

δεν ξαναγοραζω CPU αν δεν περασουν τουλαχιστον 8-10 μηνες.. Περαν του οτι εχω βαρεθει να ειμαι beta tester, μου την δινει που σε καθε γενια που κανω Upgrade χανω ρολογια λογω yields & bining.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Crus είπε

Πανω απο 150€ ειναι DOA και πολλα λεω... Εδω η "καλυτερη" B450, MSI Carbon AC, ειχε 145€ αν θυμαμαι καλα. Δεν εχει καμια σοοβαρη διαφορα το chipset για να δικαιολογησει αυξηση τιμης, ποσο μαλλον στα 200 ευρω.

δεν ξαναγοραζω CPU αν δεν περασουν τουλαχιστον 8-10 μηνες.. Περαν του οτι εχω βαρεθει να ειμαι beta tester, μου την δινει που σε καθε γενια που κανω Upgrade χανω ρολογια λογω yields & bining.

Άμα περάσουν 10 μήνες θα περιμένεις τους επόμενους ρε :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Άμα περάσουν 10 μήνες θα περιμένεις τους επόμενους ρε :lol:

2 σε 1 δηλαδη και καλυτερα ρολογια και πιο φτηνα... 😛

Σοβαρα τωρα 2 γενιες εχω κατσει στο παγωτο. Ο 1600 δεν πηγε ποτε πανω απο 3.85Ghz και ο 3600x με ανοιχτο PBO και παρολα αυτα 2 πυρηνες αρνουνται να πανε πανω απο 4.375Ghz. Και βλεπεις κατι τσουτσεκια στο Reddit που αγοραζουν τωρα 3600 που χτυπαει all core OC 4.5Ghz με 1.25v ξερω εγω.. Σταδιαλα... 😛

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Crus είπε

2 σε 1 δηλαδη και καλυτερα ρολογια και πιο φτηνα... 😛

Σοβαρα τωρα 2 γενιες εχω κατσει στο παγωτο. Ο 1600 δεν πηγε ποτε πανω απο 3.85Ghz και ο 3600x με ανοιχτο PBO και παρολα αυτα 2 πυρηνες αρνουνται να πανε πανω απο 4.375Ghz. Και βλεπεις κατι τσουτσεκια στο Reddit που αγοραζουν τωρα 3600 που χτυπαει all core OC 4.5Ghz με 1.25v ξερω εγω.. Σταδιαλα... 😛

O 1600 μου ηθελε 1.375 για τα 3.8. Πιο πανω με τιποτα δεν πηγαινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Crus είπε

Πανω απο 150€ ειναι DOA και πολλα λεω... Εδω η "καλυτερη" B450, MSI Carbon AC, ειχε 145€ αν θυμαμαι καλα. Δεν εχει καμια σοοβαρη διαφορα το chipset για να δικαιολογησει αυξηση τιμης, ποσο μαλλον στα 200 ευρω.

Δεν ειναι σοβαρη διαφορα το pciex 4.0 support? Ειπαμε οτι θελουμε φθηνο και καλο και φθηνο, αλλα μην ζηταμε και να μας πληρωσουν. 150€ θα δεις στις καλες και οι top θα πανε παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, narta είπε

Δεν ειναι σοβαρη διαφορα το pciex 4.0 support? Ειπαμε οτι θελουμε φθηνο και καλο και φθηνο, αλλα μην ζηταμε και να μας πληρωσουν. 150€ θα δεις στις καλες και οι top θα πανε παραπανω.

Ειναι? Aναρωτιεμαι ειλικρινα, ειδικα λογιζομενος τα +50 και σε πολλες περιπτωσεις 100 ευρω που κοστιζουν παραπανω. Θυμαστε στο transition απο DDR ή PCIE γενια σε γενια να ανεβαινουν τοσο πολυ οι τιμες? Εγω προσωπικα οχι. Περιμενω να δω reviews για να δω τα VRM config και γενικα το pcb quality αν εχει υποστει καποια βελτιωση σε σχεση με τις B450 (οχι οτι χρειαζοταν αλλα τεσπα), αλλα οταν σκεφτομαι π.χ. οτι στις B350 επρεπε να δωσεις πανω απο 100 ευρω για να μην παρεις σαβουρα ενω με 100 ευρω επερνες B450 εξαιρετικη μητρικη δεν βλεπω τι το σοβαρο upgrade κοστιζει μεχρι και 250 300 ευρω στις Β550!

Ασε που το PCIE δεν ειναι ουσιαστικα απο το chipset αλλα απο τον επεξεργαστη. Θεωρητικα και οι Β450 θα μπορουσαν να δωσουν PCIE 4.0 οπως αποδειχθει με καποια early bios της Asus & gigabyte στις X470.

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίδιες θα είναι.. Rebranding κάνουν, με το must feature pcie 4 που δεν πρέπει να λείπει από κανένα σπίτι 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, adtakhs είπε

aRf3Sii4R8GQQbov.jpg

Κάτι λέει ο 1usmus για 2000 FCLK, οπότε αρκετά καλύτερο binning. Αλλα μάλλον με βλέπω να περιμένω για zen 3, ο 3800x που έχω τώρα τρέχει στα 1900 FCLK χωρίς πολλά πολλά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, leros2004 said:

Ίδιες θα είναι.. Rebranding κάνουν, με το must feature pcie 4 που δεν πρέπει να λείπει από κανένα σπίτι 

Και να βάλεις εναν gen 4 ssd με εναν 3600 δεν θα δεις μεγαλη διαφορά γτ ο καημένος δεν θα προλαβαίνει να φορτώσει αρκετα γρήγορα τα αρχεία στην ραμ. Πάντελος άχρηστο προς το παρον για αυτη την αγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mp44christos είπε

Και να βάλεις εναν gen 4 ssd με εναν 3600 δεν θα δεις μεγαλη διαφορά γτ ο καημένος δεν θα προλαβαίνει να φορτώσει αρκετα γρήγορα τα αρχεία στην ραμ. Πάντελος άχρηστο προς το παρον για αυτη την αγορα.

Σουτ δεν ξες εσύ, τα τμήματα μάρκετινγκ έχουν όλη την αλήθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spartan117 είπε

Κάτι λέει ο 1usmus για 2000 FCLK, οπότε αρκετά καλύτερο binning. Αλλα μάλλον με βλέπω να περιμένω για zen 3, ο 3800x που έχω τώρα τρέχει στα 1900 FCLK χωρίς πολλά πολλά.

Ok το Fclk 2000mhz ,ο imc θα τρέχει στα 2000mhz η θα πέφτει στο μισό και θα τρώμε φόλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Τι ταληρο να αγγίζει, κάτσε να αγγίζει τα 4.8 που διαφημίζουν και βλέπουμε :lol:

Πάντως το ότι ανέβασαν Ρολόγια είναι καλό νέο για τους 4xxx

Aυτο είναι έγκυρο, η είναι από τον ακατανομαστο? :lol:

Ο ακατανόμαστος με τη παρέα του στο podcast που έχει κιόλας κάνουν κάζο ότι στα leaks είναι λίρα 100 και μόνο στα prices έκανε λάθος εκτίμηση.😁

Γελάνε και τα τσιμέντα.

2 ώρες πριν, CometRyzen είπε

O 1600 μου ηθελε 1.375 για τα 3.8. Πιο πανω με τιποτα δεν πηγαινε

Αφού είσαι ιντελάς εσύ και διαλέγεις όλα τα σαπάκια. 😁 0.1v κάτω εγώ για 3.8 all core.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ilos είπε

Ο ακατανόμαστος με τη παρέα του στο podcast που έχει κιόλας κάνουν κάζο ότι στα leaks είναι λίρα 100 και μόνο στα prices έκανε λάθος εκτίμηση.😁

Γελάνε και τα τσιμέντα.

Αφού είσαι ιντελάς εσύ και διαλέγεις όλα τα σαπάκια. 😁 0.1v κάτω εγώ για 3.8 all core.

Τελικά μόνο ο δικός 1600 μου φτάνει 4000 ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, IoaZ είπε

Τελικά μόνο ο δικός 1600 μου φτάνει 4000 ? 

Δεν είχα ψύκτρα της προκοπής για να παίξω από 3.9 και πάνω. Ήθελε πάνω από 1.35v για να ήταν stable.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...