Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα !!


efthimiosdav

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Ο υπολογιστής μου: 

Cpu: ryzen 1600

Moba: asrock ab350m pro4

Ram: Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-2666 2x4gb

Psu: Cooler master g650m

Gpu: sapphire rx 580 nitro+ 4gb

Έχω αυτό το σύστημα ένα χρόνο και όλα λειτουργούσαν άψογα. Ξαφνικά εδω και ένα μήνα όταν παίζω παιχνίδια και καμιά φορά στο netflix , μετά από κάποια ώρα η οθόνη σβήνει καθώς και το πληκτρολόγιο. Ο υπολογιστής ,οι ανεμιστήρες τουλάχιστον, συνεχίζει να λειτουργεί. Πρέπει να τον απενεργοποιήσω από το κουμπί για να κλείσει.Έχω ενημερωμένα τα πάντα . Έκανα format και τίποτα. Έτρεξα και stress test για cpu και gpu και όλα πήγαν καλά. Τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικοι δεν ειμαστε.

Αλλα κανε το εξης (αν ξερεις) : βγαλε ολα τα εξαρτηματα. Απο καρτες μεχρι επεξεργαστη και μητρικη. Καθαριοτητα , παστες τροφοσοτικο κλπ

Καθαριοτητα και στο κουτι.

Ξανατοποθετησε και με μεγαλη προσοχη. Συνεδεσε και το ρευμα αλλα αν μπορεις κανε εναλλαγη στα καλωδια (εκει που μπορεις μονο)

Γιατι να τα κανεις ολα αυτα:

1. Ευκαιρια για καθαριοτητα

2. Αποφυγη περιπτωσης μην κατι δεν καθοταν καλα η καποια βιδα καπου ηταν χαλαρη , η καπου εκανε μια απειροελαχιστη επαφη τυπου βραχυκυκλωμα απο οτιδηποτε (σκουπιδι βιδα κλπ)

3. Εξασφαλιση οτι εχεις οκ θερμοκρασιες

4. εξασφαλιση οτι ολα τα καλωδια απο ηλεκτρολογικα εως sata ειναι κουμπωμενα και οχι χαλαρα και μαλιστα σε αλλες θεσεις. Επισης να μοιρασεις το φορτιο του τροφοδοτικου σε διαφορετικα και πολλα καλωδια (αν γινεται)

Καλη δουλεια και καλη επιτυχια

(φορματ και λοιπα δεν νομιζω οτι χρειαζεται)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...