Προς το περιεχόμενο

Φήμες ότι το Samsung Galaxy Note 10 δεν θα διαθέτει φυσικά πλήκτρα και υποδοχή 3.5mm για ακουστικά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, keysmith είπε

η ύπαρξη θύρας ακουστικών είναι πολύ χρήσιμη και δεν μπορώ να ακούω "περί χώρου" σε 7'' οθόνες.. ΕΛΕΟΣ.. Χώρος υπάρχει σε περίσσια. 

 

Πραγματικά απορώ πως κάποιοι "χαίρονται" όσο τα android χάνουν συνδεσιμότητα και γίνονται.. iphones..

"Να φύγετε να πάτε αλλού" (iphone :P) αν θέλετε κλειστά συστήματα χωρίς θύρες (ακουστικά, ir), sd, fm και ότι άλλο όμορφα και ωραία είχαμε στα παλιά android.

Οσο για τα φυσικά πλήκτρα.. Μη έχοντας φυσικά πλήκτρα  (capacitive πλήκτρα) και ενώ τα παλαιότερα κινητά μου είχαν έχω να πω πως και αυτά είναι χρήσιμα. Τα "επί της οθόνης" όλο χάνονται, δεν αποκρίνονται, τα ψάχνεις. Τώρα δεν ξέρεις αν κόλλησε η εφαρμογή το σύστημα ή κάνεις κάτι λάθος. Καθώς πιάνουν χώρο από την οθόνη (και τα επί οθόνης τρώνε χώρο από αυτήν όταν φαίνονται και όταν δεν φαίνονται τα ψάχνεις) προσωπικά θα δεχόμουν να υπάρχει ένα μικρό φιλετάκι με τα πλήκτρα εκεί στην θέση τους. Και όχι τα gestures δεν λύνουν το πρόβλημα (συμπληρωματικά είναι ευπρόσδεκτα αλλά μέχρι εκεί). 

 

Μαύρο στο καινούριο Note

Και το S10 5G δεν έχει 3.5 jack 🤫

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τέτοια άνεση στο χώρο του Android πλεον η Sammy, που μπορει να πειραματίζεται. Και καλα κάνει κιόλας. Σε όποιον δεν αρέσει υπάρχει και το κινεζολειτουργικό της Huawei τιγκα στο spyware και τους ιους...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Άραγε όμως αυτό το «seamless design» που φαίνεται να έχει βάλει στόχο η Samsung ενδέχεται να σημαίνει και την κατάργηση της υποδοχής για το S Pen; 

χαχαχαχ... τρελό ανέκδοτο.. ποιο το νόημα μετά να λέγετε "note"? ... Καλά δεν νομίζω να βγάλουν και το πενάκι. 

Ρε μανία που τους έχει πιάσει με την αδιαβροχοποίηση.. τρελή μανία λέμε. Λες και περιμένουν τον υδάτινο κόσμο ένα πράμα... τι να πω. Άντε τα ακουστικά κομμάτια να γίνει με τόσο καλά Bt Που υπάρχουν πλέον στην αγορά. Αλλά τα φυσικά πλήκτρα για την ένταση ωρέ? 

Εϊμαι πολύ περίεργος...

9 ώρες πριν, GoMaR είπε

Εμένα το μοναδικό μου πρόβλημα είναι μη χάσω τα ασύρματα ακουστικά στο ποδήλατο πανω.

Επειδή δεν χω ασχοληθεί ποτέ με ασύρματα παρα μονο με μια βλακεία της samsung που είναι σα περιλαίμιο... Και εννοείται ότι τα χάρισα..αν υπάρχει κάποια λύση που να μην υπάρχει φόβος ότι θα χαθεί πολύ ευχαρίστως να βγει :)

Πάνω στο ποδήλατο θα έπρεπε να ανησυχείς για τα ενσύρματα μη σου πέσουν και πλεχτούν στις ακτίνες και χάσεις το κινητό η την θύρα του η ακόμη χειρότερο να σαβουρδιάσεις ο ίδιος :D

21 ώρες πριν, JcD είπε

Και χωρίς οθόνη να το βγάλουνε, με αυτά που περνάει η huawei τώρα τα σάμυ αποτελούν την μόνη επιλογή στην κατηγορία.!

Ευτυχώς που υπάρχει και η σάμυ.. .Αλλιώς θα είχαμε καταστραφεί...

ω ρε τι είναι αυτά που λες?

giphy.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nero62 είπε

 

Πάνω στο ποδήλατο θα έπρεπε να ανησυχείς για τα ενσύρματα μη σου πέσουν και πλεχτούν στις ακτίνες και χάσεις το κινητό η την θύρα του η ακόμη χειρότερο να σαβουρδιάσεις ο ίδιος :D

 

 

Φίλε μου το καλώδιο το ασφαλιζω στο κλείδωμα του κράνους. Οπότε όταν φύγει δε πάει πουθενά.

Το κινητό το ασφαλιζω σε τσέπη με φερμουάρ η στη στολή της ποδηλασίας.

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GoMaR είπε

Φίλε μου το καλώδιο το ασφαλιζω στο κλείδωμα του κράνους. Οπότε όταν φύγει δε πάει πουθενά.

Το κινητό το ασφαλιζω σε τσέπη με φερμουάρ η στη στολή της ποδηλασίας.

:)

Γιατί δηλαδή τα Bluetooth ακουστικά δεν μπορείς να τα ασφαλίσεις στο κλείδωμα του κράνους? Και αυτά καλώδιο έχουν που συνδέονται μεταξύ τους. Και όχι μόνο εφόσον περνάει πίσω από τον λαιμό. Και συν ότι δεν έχεις κανένα καλώδιο να σε εμποδίζει η έστω αν δεν σε εμποδίσει όπως και να έχει είναι ένα καλώδιο που υπάρχει εκεί κάπου να συνδέεται με το κινητό. Δεν το βρίσκω σαν δικαιολογία ότι θα χάσεις τα ακουστικά πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, KnightRider είπε

Λίγα ασύρματα ακουστικά να υποστηρίζουν aptx HD (και θέλει πολύ ψάξιμο) + που το 1/4 των συσκευών να χουν aptx HD (σχεδόν όλα μόνο μέχρι σκέτο aptx έχουν) + το aptx HD είναι μέχρι 24bit/48KHz.

Επίσης δεν θεωρώ λύση το να πρέπει να αγοράσει κάποιος αναγκαστικά έναν εξωτερικό portable dac για να έχει jack γιατί το jack είναι το πιο βασικό ώστε να μπορείς να βάλεις ότι ακουστικά θέλεις + που στην αγορά πουλάνε ένα κάρο handsfree με υποδοχή jack TRSS (αν συνδέσεις σε portable dac το jack TRSS τότε ακούγεται μόνο Surround {σαν να έβαλες Vocal Remover}).

Διάβασα το post σου και τσέκαρα τα specs του κινητού μου, σκέτο Aptx έχει.Πόσα bit/KHz υποστηρίζει σε ενσύρματα ακουστικά για μουσική;

Υπάρχει τρόπος μέσω της USB Type C 3.1 που έχει, να αποδώσει ανώτερη ποιότητα και αν ναι, με τι κόστος ενσύρματων ακουστικών;

Πάντως με φθηνά handsfree της Sony δεν διέκρινα διαφορά μεταξύ MP3 και Flac και λογικά ούτε με πολύ ακριβά handsfree η ακουστικά.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nero62 είπε

Γιατί δηλαδή τα Bluetooth ακουστικά δεν μπορείς να τα ασφαλίσεις στο κλείδωμα του κράνους? Και αυτά καλώδιο έχουν που συνδέονται μεταξύ τους. Και όχι μόνο εφόσον περνάει πίσω από τον λαιμό. Και συν ότι δεν έχεις κανένα καλώδιο να σε εμποδίζει η έστω αν δεν σε εμποδίσει όπως και να έχει είναι ένα καλώδιο που υπάρχει εκεί κάπου να συνδέεται με το κινητό. Δεν το βρίσκω σαν δικαιολογία ότι θα χάσεις τα ακουστικά πάντως.


Παμε παλι.
Παιδια ειπα πριν ΔΕΝ γνωριζω απο bluetooth ακουστικα ουτε πως ειναι ουτε πως βγαινουν και τι υπαρχουν.. (στην αγορα εννοω)
Η μοναδικη μου εμπειρια ηταν κατι samsung με κοκκαλινο περιλαιμιο τα οποια δεν ηταν καθολου πρακτικα πανω στην ασκηση. 

Επισης οταν πηγα Αμερικη εβλεπα στον περισσοτερο κοσμο κατι ασπρα που ειναι μονο στο αυτι. Τετοια εικονα σκεφτομαι πανω στο ποδηλατο και φοβαμαι μη τα χασω. Παραλογο ειναι;;
Βεβαια οπως ειπα και πριν, αν υπαρχουν λυσεις που μπορω να τα ασφαλιζω και εχουν αυτονομια..κανενα προβλημα.  
Αν επρεπε να διαλεξω ομως, θα διαλεγα τα ενσυρματα γιατι ουτε θα εχω αγχος για φορτισεις, ουτε με επηρεαζουν καπου στην ασκηση πανω.



 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Ακριβώς. Εγώ έχω και ασύρματα όλων των ειδών. 

Δε χρησιμοποιώ κανένα από αυτά πάρα μόνο τα ενσύρματα 

Το νου σου μην μπερδέψουν πουθενά σε τίποτα ρόδες και σκοτωθείς μόνο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Διάβασα το post σου και τσέκαρα τα specs του κινητού μου, σκέτο Aptx έχει.Πόσα bit/KHz υποστηρίζει σε ενσύρματα ακουστικά για μουσική;

Υπάρχει τρόπος μέσω της USB Type C 3.1 που έχει, να αποδώσει ανώτερη ποιότητα και αν ναι, με τι κόστος ενσύρματων ακουστικών;

Πάντως με φθηνά handsfree της Sony δεν διέκρινα διαφορά μεταξύ MP3 και Flac και λογικά ούτε με πολύ ακριβά handsfree η ακουστικά.

Σε ενσύρματα ακουστικά αποδίδει ανάλογα την συσκευή σου, συνήθως αρκετές συσκευές υποστηρίζουν 24bit/192KHz και ο καλύτερος τρόπος για να το δεις είναι να εγκαταστήσεις την εφαρμογή "Neutron Music Player" και στo menu "Audio Hardware" μπορείς να δεις και να πειράξεις το SampleRate/Bit (σε κάποιες συσκευές ενώ υποστηρίζουν 192KHz το software ενδέχεται να περιορίζει στα 48KHz)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, KnightRider είπε

Σε ενσύρματα ακουστικά αποδίδει ανάλογα την συσκευή σου, συνήθως αρκετές συσκευές υποστηρίζουν 24bit/192KHz και ο καλύτερος τρόπος για να το δεις είναι να εγκαταστήσεις την εφαρμογή "Neutron Music Player" και στo menu "Audio Hardware" μπορείς να δεις και να πειράξεις το SampleRate/Bit (σε κάποιες συσκευές ενώ υποστηρίζουν 192KHz το software ενδέχεται να περιορίζει στα 48KHz)

Ναι,το είχα ξεχάσει.Σύμφωνα με το GSM Arena υποστηρίζει 24 bit/192 KHz και Bluetooth Aptx HD.

https://m.gsmarena.com/sony_xperia_xz1-8804.php

Το A2DP και το LE εκεί που γράφει για το Bluetooth το πρότυπα είναι,δηλαδή που χρησιμεύουν;

Πως μπορώ να μάθω αν υπάρχει αυτός ο περιορισμός απο τον κατασκευαστή;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...