Προς το περιεχόμενο

H Κίνα ετοιμάζει τη δική της «μαύρη λίστα» με Αμερικάνικες εταιρείες


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
35 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τι εννοείς στην πυρά;

εννοώ ότι τελικά δεν συμφωνείς ούτε με τους "κακούς" Αμερικανούς ούτε με τους "κακούς" Κινέζους, αρα γιατί η γκρινα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, fg9000 είπε

εννοώ ότι τελικά δεν συμφωνείς ούτε με τους "κακούς" Αμερικανούς ούτε με τους "κακούς" Κινέζους, αρα γιατί η γκρινα?

Το γενικευεις, εγώ μιλάω για έναν τρελό πρόεδρο. Προφανώς υπάρχουν και άλλα θέματα. Εσένα βέβαια τι σε νοιάζει τι κάνω εγώ, αφού δεν σε.αφορα; Γιατί "γκρινιαζεις;"; :D

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GrooveOn είπε

Παιδιά το άρθρο του λίνκ είναι εντελώς άκυρο. Κάνει μίξη και παράθεση στοιχείων από πολλές θεωρίες συνωμοσίας. Δυστυχώς υπάρχουν άπειρα τέτοια άρθρα και video στο net και παίζει πολύ αναμετάδοση. H εγκυρότητά τους είναι επιπέδου "το κουλούρι" .... για πολλούς μπάφους. 

Ε γι αυτό σχολίασα ειρωνικά, τέτοια άρθρα δεν αξίζουν σοβαρή συζήτηση. Άλλο που το συγκεκριμένο ειναι τελείως ακυρο με το θέμα, ακόμα και ως συνομωσία.

Επεξ/σία από nikifot
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, polemikos είπε

Πρόσφατα, έγινε γνωστό ότι η Κίνα ετοιμάζει την δική της λίστα από «αναξιόπιστες» ξένες εταιρείες, οργανισμούς και οντότητες, που πιστεύει ότι παρεμβαίνουν στις Κινέζικες επιχειρήσεις.

Στον κατάλογο περιλαμβάνονται επιχειρήσεις που ρηγνύουν το «πνεύμα» των συμβάσεων, παραβιάζουν τους «κανόνες της αγοράς», απαγορεύουν προμήθειες σε εταιρείες για «μη εμπορικούς λόγους» και βλάπτουν «τα νόμιμα δικαιώματα και συμφέρονται» των Κινέζικων επιχειρήσεων. Η Κινέζικη κυβέρνηση δεν κατονόμασε αυτές τις «οντότητες», ούτε έκανε γνωστό με ποιον τρόπο θα τιμωρούσε τους «παραβάτες».

Υπάρχει μία πιθανότητα, αυτή η λίστα να δημιουργήθηκε ως ένα πρόσθετο διαπραγματευτικό χαρτί με στόχο την αφαίρεση της Huawei από την «μαύρη λίστα» του Υπουργείου Εμπορίου ή του Γραφείου Βιομηχανίας και Ασφάλειας των Ηνωμένων Πολιτειών, αλλά ενδέχεται να μην σημαίνει και πολλά πράγματα.

Εξάλλου η οικονομία της Κίνας εξακολουθεί να εξαρτάται σε κάποιο βαθμό από τις Αμερικάνικες επιχειρήσεις, συμπεριλαμβανομένων εταίρων, συνεργατών και προμηθευτών, και η διακοπή των σχέσεων με αυτές τις εταιρείες ενδέχεται να οδηγήσει σε σοβαρά προβλήματα για τις εγχώριες επιχειρήσεις και την οικονομία. Αν παρόλα αυτά ανακοινωθεί ότι η Κίνα σκοπεύει να «τιμωρήσει» Αμερικανικές εταιρείες, τότε θα μπορούσαν να υπάρξουν σοβαρές συνέπειες για την βιομηχανία της τεχνολογίας. Εταιρείες όπως οι Intel, Qualcomm και Apple θα μπορούσαν να αντιμετωπίσουν σοβαρά προβλήματα από τον αποκλεισμό τους από την αγορά της Κίνας.

Engadget

 

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

 

οι  κινέζοι ακόμα και σε αυτό αντιγράφουν τους δυτικούς 

αντιγράφουν την απαγόρευση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σχόλια εδώ μέσα έχουν άπειρο γέλιο. Ας υποθέσουμε για όλους εσάς λοιπόν τους υποστηρικτές της Κίνας ότι σας δίνεται η ευκαιρία σήμερα να αποκτήσετε ένα one way ticket για μόνιμη κατοικία είτε Αμερική είτε Κίνα. Ποια χώρα θα επιλέγατε; Ρητορικό το ερώτημα, ξέρουμε όλοι που θα πηγαίνατε. Σαν κάτι γελοίους που έχω εδώ στο λοντον που είναι νοσταλγοί του κομμουνισμου αλλά μια χαρά στο κέντρο του καπιταλισμού βρίσκονται να πληρώνονται αδρά και να πουλάνε την μπουρδολογια τους. 

Υποστηρικτές της Κίνας ενώ διαθέτουν 99.9% των προϊόντων τους designed by κακιά δύση. Και για να μην τρελαθούμε εντελώς όποιος από εσάς έχει τα cohones ας δημιουργήσει και να παρουσιάσει αντιπρόταση στο τεχνολογικό κομμάτι για να απαλλαγεί από τα προϊόντα της κακιάς δύσης. 

  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Τα σχόλια εδώ μέσα έχουν άπειρο γέλιο. Ας υποθέσουμε για όλους εσάς λοιπόν τους υποστηρικτές της Κίνας ότι σας δίνεται η ευκαιρία σήμερα να αποκτήσετε ένα one way ticket για μόνιμη κατοικία είτε Αμερική είτε Κίνα. Ποια χώρα θα επιλέγατε; Ρητορικό το ερώτημα, ξέρουμε όλοι που θα πηγαίνατε. Σαν κάτι γελοίους που έχω εδώ στο λοντον που είναι νοσταλγοί του κομμουνισμου αλλά μια χαρά στο κέντρο του καπιταλισμού βρίσκονται να πληρώνονται αδρά και να πουλάνε την μπουρδολογια τους. 

Υποστηρικτές της Κίνας ενώ διαθέτουν 99.9% των προϊόντων τους designed by κακιά δύση. Και για να μην τρελαθούμε εντελώς όποιος από εσάς έχει τα cohones ας δημιουργήσει και να παρουσιάσει αντιπρόταση στο τεχνολογικό κομμάτι για να απαλλαγεί από τα προϊόντα της κακιάς δύσης. 

Προσωπικά ΗΠΑ θα πήγαινα αν είχα την επιλογή που παραθέτεις. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν βλέπουμε και δεν αντιδράμε στα κακώς κείμενα της δύσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2019 στις 12:21 ΜΜ, Retromaniac είπε

Με τον τρελό που μπλέξαμε θα μπει σε εμπορικό πολεμο (και ελπίζω να μείνει σε αυτό το επίπεδο) ολος ο πλανήτης.

Αυτός ο τρελός  έχει  ανειλλημένες  υποχρεώσεις έναντι των επιχειρήσεων που τον χρηματοδότησαν .  Η Huawei   μεγάλωσε απότομα και επικίνδυνα και ως συνήθως  ( Siemens)  χρηματίζει αναλόγως και παίρνει τεράστια πόσα από διεθνείς διαγωνισμούς στο χώρο της και όχι μόνο.  Το ίδιο  σκηνικό  συμβαίνει  και με άλλες εταιρίες  και προϊόντα  και από την  Ελλάδα.  Προς όφελος πάντα βέβαια  των εγχώριων επιχειρήσεων των ΗΠΑ .  Καλή εβδομάδα σε όλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H Κινα θα το κανει ουτως η αλλως στο αμεσο μελλον !!Απλα προσπαθει να κερδισει χρονο να βγαλει δικα της λειτουργικα και επεξεργαστες (Εχει βγαλει αλλα ειναι πιο πολυ για την εγχωρια αγορα της)και μετα μενει να δουμε μεγαλες εξελιξεις ?>? Εγω παντος κινεζικα δεν θα προτιμουσα οτι εχω παρει εχει παει στο αδοξαστο :) 

Επεξ/σία από kostafunk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Προσωπικά ΗΠΑ θα πήγαινα αν είχα την επιλογή που παραθέτεις. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν βλέπουμε και δεν αντιδράμε στα κακώς κείμενα της δύσης. 

Κακώς κείμενα για ποιους και με ποια δεδομένα; Από τη στιγμή που δεν έχουμε ιδέα τι παίζει είναι εύκολη η "κατηγορία" από τους άσχετους και τους νοσταλγούς συγκεκριμένων ιδεολογικων παρατάξεων. 

Και ναι, δεν είσαι ο μόνος που θα πήγαινε Αμερική, ΌΛΟΙ θα πήγαιναν Αμερική και πρώτοι από όλους οι μπουρδολογοι εδώ μέσα με παρακάλια κιόλας και στα τέσσερα όπως έλεγε και κάποιος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

Κακώς κείμενα για ποιους και με ποια δεδομένα; Από τη στιγμή που δεν έχουμε ιδέα τι παίζει είναι εύκολη η "κατηγορία" από τους άσχετους και τους νοσταλγούς συγκεκριμένων ιδεολογικων παρατάξεων. 

Και ναι, δεν είσαι ο μόνος που θα πήγαινε Αμερική, ΌΛΟΙ θα πήγαιναν Αμερική και πρώτοι από όλους οι μπουρδολογοι εδώ μέσα με παρακάλια κιόλας και στα τέσσερα όπως έλεγε και κάποιος. 

Καταρχάς δεν έχεις κανένα δικαίωμα να με αποκαλείς άσχετο. Είναι υβριστικό και προσβλητικό ακόμα και δίκιο να είχες. Και θα ήθελα να μου πεις τι εννοείς με το "νοσταλγούς συγκεκριμένων ιδεολογικων παρατάξεων".

Από τη στιγμή που δεν έχουμε ιδέα τι παίζει (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου)(εγώ νομίζω πως έστω και μια μικρή ιδέα την έχουμε),πως και έχεις λάβει σαφή θέση υπέρ των ΗΠΑ;

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Καταρχάς δεν έχεις κανένα δικαίωμα να με αποκαλείς άσχετο. Είναι υβριστικό και προσβλητικό ακόμα και δίκιο να είχες. Και θα ήθελα να μου πεις τι εννοείς με το "νοσταλγούς συγκεκριμένων ιδεολογικων παρατάξεων".

Από τη στιγμή που δεν έχουμε ιδέα τι παίζει (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου)(εγώ νομίζω πως έστω και μια μικρή ιδέα την έχουμε),πως και έχεις λάβει σαφή θέση υπέρ των ΗΠΑ;

Δεν αποκάλεσα εσένα άσχετο, μας αποκάλεσα όλους άσχετους αλλά το πρόβλημα δεν είναι η ασχετοσύνη. Το πρόβλημα είναι η απόλυτη άποψη ότι η Huawei είναι αμεμπτη και ότι αξίζει την εμπιστοσύνη μας τη στιγμή που ξέρουμε ότι το κράτος της Κίνας έχει τα πλοκάμια του μέσα στην εταιρία.

Στο τέλος όμως όπως και να έχει δεν είπα ότι οι δύση είναι οι "καλοί" αλλά σίγουρα τους εμπιστεύομαι περισσότερο από ένα κράτος όπως της Κίνας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Δεν αποκάλεσα εσένα άσχετο, μας αποκάλεσα όλους άσχετους αλλά το πρόβλημα δεν είναι η ασχετοσύνη. Το πρόβλημα είναι η απόλυτη άποψη ότι η Huawei είναι αμεμπτη και ότι αξίζει την εμπιστοσύνη μας τη στιγμή που ξέρουμε ότι το κράτος της Κίνας έχει τα πλοκάμια του μέσα στην εταιρία.

Στο τέλος όμως όπως και να έχει δεν είπα ότι οι δύση είναι οι "καλοί" αλλά σίγουρα τους εμπιστεύομαι περισσότερο από ένα κράτος όπως της Κίνας. 

Δεν μπορείς να δικάζεις όμως με νομοσχέδια. Δεν είμαστε στον μεσαίωνα. Κανείς δεν είπε ότι Huawei είναι άμεμπτη. Είπαμε απόδειξε το μέσω της δικαιοσύνης παρουσιάζοντας τα στοιχεία σου. Και αν είναι ενοχή τοτε στα τάρταρα. Καταλαβαίνεις ελπίζω ότι το να παίρνεις σαν δεδομένο ότι φταίει και να την μπλοκάρεις είναι το ίδιο κακό, μάλλον χειροτερο, από το να λες με σιγουριά ότι δεν τρέχει τίποτα.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

Δεν αποκάλεσα εσένα άσχετο, μας αποκάλεσα όλους άσχετους αλλά το πρόβλημα δεν είναι η ασχετοσύνη. Το πρόβλημα είναι η απόλυτη άποψη ότι η Huawei είναι αμεμπτη και ότι αξίζει την εμπιστοσύνη μας τη στιγμή που ξέρουμε ότι το κράτος της Κίνας έχει τα πλοκάμια του μέσα στην εταιρία.

Στο τέλος όμως όπως και να έχει δεν είπα ότι οι δύση είναι οι "καλοί" αλλά σίγουρα τους εμπιστεύομαι περισσότερο από ένα κράτος όπως της Κίνας. 

Εγώ δεν έχω απόλυτη άποψη. Μια εκτίμηση κάνω και είπα πως θα ήθελα η Κίνα (Κινέζικες εταιρίες για την ακρίβεια) να σπάσει το μονοπώλιο της δύσης σε cpu's/software και σε άλλους κρίσιμης τεχνολογικής αξίας τομείς,για να υπάρχουν επιλογές στους καταναλωτές,ανταγωνισμός και ανάπτυξη.

Δεν σχολίασα το κράτος της Κίνας,αλλά κινεζικές εταιρίες. Σχολίασα όμως το κράτος των ΗΠΑ και με αυτά που έχουν διαρρεύσει (με όσα δηλαδή μας αφήνουν να γνωρίζουμε),στηρίζω την huawei (ναι,μπορώ να έχω γνώμη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2019 στις 4:52 ΜΜ, Nikolas7_7 είπε

Ο τρελός έχει πάει την ανεργια στο 3% βέβαια..

Και ο Τσιπρας από 27% το  2013, στο 18% το 2019, πρέπει να είναι πολύ καλός πρωθυπουργός κ αυτός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tamtiriri είπε

Και ο Τσιπρας από 27% το  2013, στο 18% το 2019, πρέπει να είναι πολύ καλός πρωθυπουργός κ αυτός

με 4 ωρες την εβδομαδα συμβαση που κανουν ολοι? ειναι και ποιοτικη η διαφορα φιλε μου, και ναι ο Τσιπρας ξεπουλησε το συμπαν..καμια σχεση με τον Αμερικανο που κοιταζει τα συμφεροντα της χωρας του, εδω συναγωνιζονται ποιος θα ξεπουλησει τα πιο πολλα, ολοι τους, δεν ειναι θεμα Τσιπρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...