Προς το περιεχόμενο

Η Huawei μειώνει την παραγωγή αρκετών smartphone της [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
54 λεπτά πριν, ethereum είπε

αυτο που προσπαθεί να κάνει η Χουάβεϊ  μου φαίνεται είναι να βρεί στηρίγματα στην αντιπολίτευση της αμερικής ή να βρεί συμμάχους στο αντι τραμπ ρεύμα και να παρει οτι θετικό μπορει , αλλά μάλλον θα αποτύχει , καλύτερα να κάνει μια συμφωνία γιατι θα πάθουν μεγάλη καταστροφή

vpavic_190529_3jij.jpg

Απο τα πιο καταπληκτικα και ουσιωδη σχολια σχολια. +1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να (αν) αποκατασταθεί η ομαλότητα η huawei θα έχει χάσει πολύ έδαφος που αμφιβάλω αν ποτέ θα αναπληρώσει.

Όπως και να έχει η είδηση και μόνο (πόσο μάλλον η εφαρμογή) του αποκλεισμού από τα google services έφερε την καταστροφή.

RIP huawei.. 

 

Ανατροπή του πρώτου (εντάξει 2ου) κατασκευαστή τηλεφώνων με μία κίνηση χραααπππππ... να δείξουμε με εντυπωσιακό τρόπο ποιος κάνει κουμάντο.

  

Υ.Γ. μου θυμίζει το red wedding του GoT. Εκεί που οι Starks είχαν τα πάνω τους.. όλα τελείωσαν ξαφνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Βγάζει κινηταρες και θα την ξεχάσει έτσι εύκολα; δεν νομίζω.... Μιλάς για εταιρία πελώρια. 

Αυτό δεν είναι επιχείρημα.

Και η Nokia έβγαζε κινητάρες και ήταν πελώρια εταιρία. Όπως και η Ericsson. 

Επίσης ο κόσμος ξεχνάει πολύ πιο εύκολα απ'ότι πιστεύεις. Δεν θα κάτσει να περιμένει την Huawei να αναπτύξει το δικό της λογισμικό και store. Ειδικά σήμερα που το smartphone market έχει υπερκορεστεί και υπάρχουν ένα σωρό εναλλακτικές.

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι να αναστρέψει την απόφαση του δικαστηρίου. Το θέμα είναι ότι κάθε αγοραστής θα το σκέφτεται 10 φορές πριν πάρει Huawei ακόμα κι αν αύριο ο Τραμπ πάρει πίσω την απαγόρευση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που πρέπει να έχουμε υπ'οψιν ως καταναλωτές είναι πως και η xiaomi μπορεί να πάθει τα ίδια με την huawei. Και η one Plus, ακόμα και η Samsung. Βλέπετε την κόντρα ΗΠΑ-Γερμανίας; δεν είναι λοιπόν μόνο κόντρα ΗΠΑ-Κινας, αλλά ΗΠΑ και προϊόντων μη αμερικανικών. 

Εγώ προτίθεμαι να στηρίξω ένα τεχνολογικό οικοσύστημα και πέραν της google (πέραν των προϊόντων και λογισμικών των ΗΠΑ).Ειναι για το καλό του κόσμου να υπάρχει ανταγωνισμός και να σπάνε τα μονοπωλεια.

Είναι ευκαιρία για μια εταιρία όπως η Huawei να δώσει βάση στα λειτουργικά. Στο hardware θα ξαναγίνει top. Ας μειώσει λίγο τις συσκευές low και midrange και ας δώσει βάση σε ναυαρχίδες και λογισμικό. 

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει , ο κόσμος ακόμα δεν έχει πάρει χαμπάρι τι έχει γίνει και μπορεί να μην πάρει ποτέ , αν γίνει κάποια συμφωνία μέχρι τον Αύγουστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως δεν θα γίνει τίποτα από όλα αυτά δεν συμφέρει καμιά από τις δυο χώρες να χαθούν δισεκατομμύρια θέσεις εργασίας φόροι κέρδη οπότε θα βρεθεί λύση απλά η κόντρα είναι η καλύτερη διαφήμιση για την Huawei  προσωπική άποψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Πέρα από την huawei που θα χάσει από όλο αυτό μεγάλοι χαμένοι θα είμαστε και εμείς ως καταναλωτές μιας και μειώνετε άμεσα ο ανταγωνισμός. Τα τελευταία χρόνια με την άνοδο της huawei θα δείτε ότι οι τιμές πέφτουν αρκετά πιο γρήγορα. Καλές κάμερες έφερε η Huawei με το p20 pro και ακολούθησαν όλοι οι άλλοι. 

 

Οι αρχικές τιμές όμως έχουν ξεπεράσει το 1000ρικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Οι αρχικές τιμές όμως έχουν ξεπεράσει το 1000ρικο

Που σε 2 μήνες γίνονται 300 ευρώ κάτω. Αυτοί που αγοράζουν σε αρχικές τιμές συνήθως είναι όσοι έχουν χρήματα για πέταμα η βάζουν 48 δόσεις και το πληρώνουν σε 4 χρόνια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SIP1995 είπε

Χρυσές δουλειές δεν θα κάνει μόνο η Samsung, αλλά και η Nokia και Ericsson στο κομμάτι των δικτύων.

Εγώ πιστεύω ότι όλο αυτό είναι συνωμοσία της Sony (τώρα που έκανε νέες στρατηγικές συγχωνεύσεις των τμημάτων της) για να γίνει ο γίγαντας στην αγορά mobile phones χωρίς να χρειαστεί να ακολουθήσει τις νέες τάσεις της αγοράς για καλύτερους αισθητήρες και bezel free phones. 😎😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μη δε βγαλει ακρημε τοσα λεφτα που έχει. Πηστευω πως κατι θα γηνει μολης εφαρμοστουν κ τα αντοιπεινα απο κινα μερια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Αυτό που πρέπει να έχουμε υπ'οψιν ως καταναλωτές είναι πως και η xiaomi μπορεί να πάθει τα ίδια με την huawei. Και η one Plus, ακόμα και η Samsung. Βλέπετε την κόντρα ΗΠΑ-Γερμανίας; δεν είναι λοιπόν μόνο κόντρα ΗΠΑ-Κινας, αλλά ΗΠΑ και προϊόντων μη αμερικανικών. 

Εγώ προτίθεμαι να στηρίξω ένα τεχνολογικό οικοσύστημα και πέραν της google (πέραν των προϊόντων και λογισμικών των ΗΠΑ).Ειναι για το καλό του κόσμου να υπάρχει ανταγωνισμός και να σπάνε τα μονοπωλεια.

Είναι ευκαιρία για μια εταιρία όπως η Huawei να δώσει βάση στα λειτουργικά. Στο hardware θα ξαναγίνει top. Ας μειώσει λίγο τις συσκευές low και midrange και ας δώσει βάση σε ναυαρχίδες και λογισμικό. 

Γιατί να τους ακουμπήσει αυτούς; Βγάζουν δικτυακό εξοπλισμό και δεν το ξέρω; Μάλλον δεν έχετε καταλάβει μερικοί για ποιον λόγο ξεκίνησε η απαγόρευση

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Πέρα από την huawei που θα χάσει από όλο αυτό μεγάλοι χαμένοι θα είμαστε και εμείς ως καταναλωτές μιας και μειώνετε άμεσα ο ανταγωνισμός. Τα τελευταία χρόνια με την άνοδο της huawei θα δείτε ότι οι τιμές πέφτουν αρκετά πιο γρήγορα. Καλές κάμερες έφερε η Huawei με το p20 pro και ακολούθησαν όλοι οι άλλοι. 

Μα μια χαρά είναι ο ανταγωνισμός. Δεν έχουμε 2-3 εταιρίες να παίζουν μπάλα μόνες τους όπως πχ κάποτε με την Nokia και την Ericsson ή όπως γίνεται σε άλλες κατηγορίες προιόντων.

Νομίζω ότι έχουμε τόσους παίκτες στην αγορά που και να φύγει ο ένας (έστω μεγάλος), δεν θα έχουμε και τόσο μεγάλη χασούρα όση πιστεύεις. Βασικά ήδη υπάρχουν τόσοι πολλοί που δεν θα μου έκανε εντύπωση να γινόταν μέχρι και crash στην αγορά. Κάθε μήνα έχουμε και από ένα καινούργιο smartphone από διάφορες εταιρίες που πλημμυρίζουν την αγορά...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...