Προς το περιεχόμενο

Η Huawei μειώνει την παραγωγή αρκετών smartphone της [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Saggitaro είπε

Το android δεν φτιάχτηκε απο την google,αγοράστηκε απο την google τον Ιούλιο του 2005 έναντι 50 εκατομμυρίων δολλαρίων.

Οι εμπορικές εκδόσεις ξεκίνησαν το 2008 και ήταν αποκλειστικά από την Google. Η android η εταιρία δεν έκανε καν release κάποια beta. Και επειδή τυχαίνει να έχω android απο την έκδοση 1.6 (Donut τότε) σε HTC Desire (κινητάρα για την εποχή!) πίστεψε με ... αν δεν ειχε αναπτυχθει από την google θα είχε πάει άπατο. Τότε ήταν τελείως δυσλειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πιο ανησυχητικό για εμένα είναι ότι μετά το τέλος των WP μείναμε ουσιαστικά με έναν παίκτη στα OS των κινητών, την google, η οποία πλεον κάνει ό,τι θέλει. Και ναι, γι αυτό ευθυνονται και οι εταιρειες hardware όπως η Huawei και η Samsung που δεν υποστήριξαν αρκετά τα WP. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, peri79 είπε

Το πιο ανησυχητικό για εμένα είναι ότι μετά το τέλος των WP μείναμε ουσιαστικά με έναν παίκτη στα OS των κινητών, την google, η οποία πλεον κάνει ό,τι θέλει. Και ναι, γι αυτό ευθυνονται και οι εταιρειες hardware όπως η Huawei και η Samsung που δεν υποστήριξαν αρκετά τα WP. 



Να υποστηριξουν ένα προβληματικο software? Γιατι?

Μηπως επρεπε απλα να βελτιωθεί το λογισμικο για να το υποστηριξουν στην συνεχεια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Να υποστηριξουν ένα προβληματικο software? Γιατι?

Μηπως επρεπε απλα να βελτιωθεί το λογισμικο για να το υποστηριξουν στην συνεχεια

Τι ακριβώς εννοείς προβληματικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, peri79 είπε

Τι ακριβώς εννοείς προβληματικό;

Πιθανων εννοει δυσχριστο,δυσλειτουργικο.. προσπάθησα για μια εβδομάδα να χρισημοποιήσω ενα Lumia σιχαθηκα τη ζωη μου..υπόψην ειμαι τεχνικός ηπολογιστών/κινητών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, maparios είπε

Πιθανων εννοει δυσχριστο,δυσλειτουργικο.. προσπάθησα για μια εβδομάδα να χρισημοποιήσω ενα Lumia σιχαθηκα τη ζωη μου..υπόψην ειμαι τεχνικός ηπολογιστών/κινητών..

Αυτό είναι καθαρά υποκειμενική άποψη και θέμα συνήθειας. Από προσωπική εμπειρία, τα WP ήταν πολύ πιο ευχρηστα από το android. Ακόμα και σήμερα, 3 χρόνια μετά που "γυρίσαμε" οικογενειακώς σε android, με ρωτάνε πότε θα βγάλει η Microsoft ξανά κινητό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/6/2019 στις 6:34 ΜΜ, Maclean είπε

Κράτα το για να το έχεις για σουβέρ για τον καφέ σε λίγους μήνες. Μην πάει τσάμπα το "τούμπανο". 

Viva la revolución!!!

επειδη μου εσβησαν το σχολιο θα σου πω να μην εισαι κακο παιδι, ζηλιαρης,και καρμοιρης,  γιατι θα σε μαλωσω..

Στις 3/6/2019 στις 6:03 ΜΜ, Fotis Deutschland είπε

Αναρωτιέμαι αν συνεχίσει να το έχει όταν φύγει από το Android.

αναρωτιεμαι γιατι λες χαζομαρες!!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kevin13 είπε

επειδη μου εσβησαν το σχολιο θα σου πω να μην εισαι κακο παιδι, ζηλιαρης,και καρμοιρης,  γιατι θα σε μαλωσω..

αναρωτιεμαι γιατι λες χαζομαρες!!

Εγώ η εσυ;Που λες ότι αγοράζεις Huawei για να πας κόντρα στην Αμερική;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, peri79 είπε

Αυτό είναι καθαρά υποκειμενική άποψη και θέμα συνήθειας

υποκειμενικη θα ηταν αν ειχε ξεπερασει ποτε το 3% worldwide share συμφωνα με το παρακατω link http://gs.statcounter.com/os-market-share/mobile/worldwide/#monthly-200901-201905

αφου ποτε δεν εφτασε ουτε το 3% νομιζω οτι η αποψη μου ειναι ξεκαθαρα αντικειμενικη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kevin13 είπε

επειδη μου εσβησαν το σχολιο θα σου πω να μην εισαι κακο παιδι, ζηλιαρης,και καρμοιρης,  γιατι θα σε μαλωσω..

αναρωτιεμαι γιατι λες χαζομαρες!!

Αχαχαχαχ μπαίνεις και σε σχόλια μου σε άλλα θέματα και σχολιάζεις? 😂😂😂

Περαστικά 

 

Μόλις τώρα, Maclean είπε

Αχαχαχαχ μπαίνεις και σε σχόλια μου σε άλλα θέματα και σχολιάζεις? 😂😂😂 

Περαστικά 

 

Επεξ/σία από Maclean
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

υποκειμενικη θα ηταν αν ειχε ξεπερασει ποτε το 3% worldwide share συμφωνα με το παρακατω link http://gs.statcounter.com/os-market-share/mobile/worldwide/#monthly-200901-201905

αφου ποτε δεν εφτασε ουτε το 3% νομιζω οτι η αποψη μου ειναι ξεκαθαρα αντικειμενικη...

Αυτό δεν λέει τίποτα σχετικά με την χρηστικότητα του λειτουργικού! Αυτό που κράτησε τις πωλήσεις σε τόσο χαμηλά ποσοστά ήταν η έλλειψη των βασικών apps στο windows store, η ανύπαρκτη προώθηση από την Microsoft και η πολύ χαμηλή υποστήριξη από κατασκευαστές hardware εκτος της Microsoft. Καμμία σχέση με λειτουργικότητα του OS λοιπόν. Μπορείς να διαβάσεις αναλύσεις από τα μεγαλύτερα site τεχνολογίας όπως Wired, cnet κλπ στα οποία όλοι καταλήγουν στα παραπάνω συμπεράσματα. Στα WP υπήρχαν λειτουργίες που ακόμα και σήμερα φαντάζουν "μπροστά" π.χ. το People Hub με το οποίο αλληλεπιδρούσες με τις επαφές σου σε διάφορες πλατφόρμες (Facebook, Skype, emails κλπ) χωρίς να ανοίξεις καν τα apps! Τα live tiles σου επέτρεπαν να δεις με μια ματιά τα ραντεβού σου και τα μυνήματά σου χωρίς να ψάνεις σε notification centrers, δηλ. λιγότερα κλικς->καλύτερη λειτουργικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, peri79 είπε

Αυτό δεν λέει τίποτα σχετικά με την χρηστικότητα του λειτουργικού! Αυτό που κράτησε τις πωλήσεις σε τόσο χαμηλά ποσοστά ήταν η έλλειψη των βασικών apps στο windows store, η ανύπαρκτη προώθηση από την Microsoft και η πολύ χαμηλή υποστήριξη από κατασκευαστές hardware εκτος της Microsoft. Καμμία σχέση με λειτουργικότητα του OS λοιπόν

δεν βλεπω να γραφω καπου συγκεκριμενα για την λειτουργικοτητα του. Εγραψα γενικως οτι ηταν προβληματικο το OS...Και αναφερεις αρκετα προβληματα παραπανω. Αρα δεν καταλαβαινω γιατι διαφωνεις...Και φυσικα μας λεει πολλα πραγματα το διαγραμμα παραπανω. Απλως μερικοι δεν θελετε να τα δειτε για καποιον λογο. Και εχω ημουν χαρουμενος χρηστης symbian αλλα μεχρι ενα σημειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

δεν βλεπω να γραφω καπου συγκεκριμενα για την λειτουργικοτητα του. Εγραψα γενικως οτι ηταν προβληματικο το OS...Και αναφερεις αρκετα προβληματα παραπανω. Αρα δεν καταλαβαινω γιατι διαφωνεις...Και φυσικα μας λεει πολλα πραγματα το διαγραμμα παραπανω. Απλως μερικοι δεν θελετε να τα δειτε για καποιον λογο. Και εχω ημουν χαρουμενος χρηστης symbian αλλα μεχρι ενα σημειο.

Μα "προβληματικό OS" σημαίνει κενά ασφαλείας, δυσχρηστικότητα, προβλήματα απόδοσης, κακός σχεδιασμός κλπ. Τα προβλήματα που αναφέρω δεν έχουνε καμμία σχέση με αυτό, εκεί διαφωνώ. Τελωσπάντων χαίρομαι που συμφωνούμε στο θέμα λειτουργικότητας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και οι εξελιξεις τρεχουν γρηγορα απο τοτε που βγηκε το αρθρο στον αερα....οσο περναει ο καιρος τα συννεφα γινονται ολοενα χειροτερα για την huawei , μερα με την μερα πλεον .....φαινεται οτι οι φαν της huawei στο επομενο κινητο θα κοιταζουν αλλες μαρκες σαφως !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...