Προς το περιεχόμενο

Η Apple παρουσίασε επιτέλους νέο Mac Pro με τιμή από $5999 και προαιρετικά τα… ροδάκια


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, margaritagr είπε

8 χρονια? Αποκλείεται ρε αφού έχει τρύπες, θα χει γεμίσει σκόνη, μυγάκια και τριμμένα πατατάκια, δε γινεται να δουλεύει σου λέω 

Κάτι τέτοια σχόλια διάβαζα χτες στο twitter μόνο που εκεί το εννοούσαν όμως 😂

πχ έγραψε κάποιος " εδώ έχουμε σοβαρό πρόβλημα με τις κατσαρίδες και με τις τρύπες που έχει θα μπούνε μέσα στο mac, απαράδεκτος σχεδιασμός από την apple"  😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 178
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πέρα απ την πλάκα και όλα τ' άλλα, το win workstation που έχω σπίτι και εκτελεί και χρέη gaming pc 4000 ευρώ κόστισε χωρίς την οθόνη. Εντάξει έχει 2 512Gb SSDs. Το θεωρώ εντελώς entry level workstation (Αυτό ήθελα εξάλλου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, gthe είπε

Γιατί το mac pro πόσο θα έχει μόλις ανεβάσεις τα specs στο δυνατότερο xeon, τέρμα ram και 4 κάρτες γραφικών? Και τα 2 setups πάνε πάνω από 20άρι για πλάκα.

To θέμα εδώ δεν είναι το κόστος σε αυτή τη κατηγορία, το θέμα είναι ο δείκτης κόστος/power για την δουλειά που το θες ή max power για future proof λύση. Έτσι τα διαλέγουν αυτά τα μηχανήματα.

Μπορεί το Premiere ή το VEGAS να αξιοποιήσει 50 πυρήνες στο rendering του? AN μπορεί (που δεν ξέρω κιόλας ειλικρινά που κάνει top), ο δεύτερος xeon έχει νόημα. Αν όχι, δεν έχει νοήμα και έχεις δίκιο ότι καλώς δεν το υποστηρίζει η apple. Αλλά αν μπορεί, θα παίξει μόνη της η dell στο θέμα. Πάντως ο 7920 δεν είναι server-ο μηχανημα, για ίδια χρήση με το mac pro βγήκε.

Εγώ δεν είπα ότι η Apple κάνει καλά που δεν υποστηρίζει dual socket. Είπα ότι για τις προδιαγραφές του build η τιμή μου φαίνεται λογική. Υπολογίζοντας κι ένα καπέλο 20%-30% που υπάρχει σε όλα τα προϊόντα της εταιρίας. Και οι υπολογιστές της Dell έχουν καπέλο σε σχέση με ένα server που φτιάχνεις μόνος σου όπως και της HP και όλων. Τα branded builds στοιχίζουν παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, gthe είπε

Και που είναι το dual socket ρε apple για ν κάτσουν 2 xeon? Σε αυτή τη κατηγορία ποιος παίζει με μόνο socket πια; Σε έχει φάει για πρωινό ο precision 7000 της dell νομίζω. Και αυτός ο afterburner asic accelerator, πρέπει να δώσει δυνατά αποτέλεσμα σε benchmarking για πείσει. 

 

15 ώρες πριν, elorant είπε

Dual socket μητρικές δεν θα βρεις με 4 PCie για κάρτες γραφικών. Μην συγκρίνουμε workstations με servers.

 

4 ώρες πριν, gthe είπε

Αφού τον έγραψα, με ποιον συγκρίνεται, με τους νέους precision 7000 tower της Dell. Συγκεκριμένα ανακοινώθηκε ότι ο 7920 θα παίρνει dual xeon και μέχρι τρεις  NVIDIA Quadro RTX. ΟΚ μην με ρωτήσεις στο raw power αν θα κερδίσει ο mac pro ή ο 7920 για video editing στα max setup τους κτλ, θα βγουν benchmarking για αυτό και τελικά από το λογισμικό θα κριθεί καθαρά πόσο hardware θα μπορεί να εκμεταλευτεί.

https://www.anandtech.com/show/14181/dells-new-precision-7000-workstations

 

3 ώρες πριν, elorant είπε

Το μηχανάκι που δείχνεις θα έχει τουλάχιστον 20 χιλιάρικα τιμή πώλησης.

 

3 ώρες πριν, gthe είπε

Γιατί το mac pro πόσο θα έχει μόλις ανεβάσεις τα specs στο δυνατότερο xeon, τέρμα ram και 4 κάρτες γραφικών? Και τα 2 setups πάνε πάνω από 20άρι για πλάκα.

To θέμα εδώ δεν είναι το κόστος σε αυτή τη κατηγορία, το θέμα είναι ο δείκτης κόστος/power για την δουλειά που το θες ή max power για future proof λύση. Έτσι τα διαλέγουν αυτά τα μηχανήματα.

Μπορεί το Premiere ή το VEGAS να αξιοποιήσει 50 πυρήνες στο rendering του? AN μπορεί (που δεν ξέρω κιόλας ειλικρινά που κάνει top), ο δεύτερος xeon έχει νόημα. Αν όχι, δεν έχει νοήμα και έχεις δίκιο ότι καλώς δεν το υποστηρίζει η apple. Αλλά αν μπορεί, θα παίξει μόνη της η dell στο θέμα. Πάντως ο 7920 δεν είναι server-ο μηχανημα, για ίδια χρήση με το mac pro βγήκε.

 

48 λεπτά πριν, elorant είπε

Εγώ δεν είπα ότι η Apple κάνει καλά που δεν υποστηρίζει dual socket. Είπα ότι για τις προδιαγραφές του build η τιμή μου φαίνεται λογική. Υπολογίζοντας κι ένα καπέλο 20%-30% που υπάρχει σε όλα τα προϊόντα της εταιρίας. Και οι υπολογιστές της Dell έχουν καπέλο σε σχέση με ένα server που φτιάχνεις μόνος σου όπως και της HP και όλων. Τα branded builds στοιχίζουν παραπάνω.

Ε τώρα με ανάγκασες να τα βάλω όλα μαζί για να δούμε τι βγάζει νόημα .... ξεκινάω λέω, έπρεπε να βάλει dual socket σαν τον 7000, απαντάς "dual socket σε workstation δεν μπαίνει, στους σερβερ αυτά, μην τα μπερδεύεις", ξαναδείχνω τον 7000 :) ,  απαντάς "ναι αλλά αυτός είναι 20Κ+" ... τελικά καλά έκανε ή δεν έκανε που στέρησε το dual socket στους ΠΟΛΥ απαιτητικούς χρήστες ενός τέτοιου "workstation"?

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκαναν μια καταπληκτική βάση για super pc. Δεύτερο CPU δεν θα έβαζαν εύκολα γιατί το μηχανάκι προορίζεται για επεξεργασία βίντεο και προωθούν για επιπλέον boost την καρτούλα με το FPGA.

 

Η τιμή στα πλαίσια της Apple, μέχρι και λογική κάτι που σταματήσει να ισχύει μόλις μάθουμε το κόστος των upgrade. 

Το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί δεν έχουν κάτι που να μαζεύει την σκόνη που θα βάζει ο εισερχόμενος αέρας και τι έκαναν με τις 10G Ethernet που είναι δίπλα στο τροφοδοτικό. Είναι και αυτές σε κάρτα;

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, gthe είπε

Ε τώρα με ανάγκασες να τα βάλω όλα μαζί για να δούμε τι βγάζει νόημα .... ξεκινάω λέω, έπρεπε να βάλει dual socket σαν τον 7000, απαντάς "dual socket σε workstation δεν μπαίνει, στους σερβερ αυτά, μην τα μπερδεύεις", ξαναδείχνω τον 7000 :) ,  απαντάς "ναι αλλά αυτός είναι 20Κ+" ... τελικά καλά έκανε ή δεν έκανε που στέρησε το dual socket στους ΠΟΛΥ απαιτητικούς χρήστες ενός τέτοιου "workstation"?

Ορισμένοι ψάχνετε αφορμή να γκρινιάζετε με το παραμικρό. Κρίνεις μόνος σου ότι το μηχάνημα έπρεπε να έχει dual socket οπότε αποφασίζεις ότι είναι άχρηστο.

Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι δύο επεξεργαστές σε build με 4 κάρτες γραφικών είναι υπερβολή γιατί το κόστος θα φτάσει στα 20+ χιλιάρικα κι ενδεχομένως η Apple γνωρίζει ότι εκεί μειώνεται αισθητά το εν δυνάμει πελατολόγιο. Πιο νορμάλ μου ακούγεται ένα μηχανάκι με κόστος 5-6 χιλιάρικα γιατί ξέρω κόσμο που τα δίνει (φωτογράφοι, designers, μουσικοί κλπ).

Αυτό που νομίζετε ότι ξέρετε καλύτερα τι θέλει το κοινό της Apple από την ίδια την Apple και την κάθε Apple με ξεπερνάει. Όλες αυτές οι εταιρίες έχουν τμήματα που κάνουν έρευνες καταναλωτών, έχουν υποκαταστήματα που μιλάνε με πελάτες face to face, έχουν εταιρικούς πελάτες με τους οποίους μιλάνε καθημερινά, έχουν γενικά εργαλεία και μεθόδους που εγώ κι εσύ δεν τα έχουμε δει ούτε στον ύπνο μας. Να σοβαρευτούμε και λίγο.

Κρίνε τον υπολογιστή γι αυτό που είναι, όχι γι αυτό που θα ήθελες να είναι.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 20χιλ. είναι λίγα. Με τις δυνατότητες επέκτασης που έχει θα πηγαίνει πάνω από 30-40 χιλιάρικα όταν τερματίσεις τις επιλογές. Και αυτά με τον ένα μόνο Xeon. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι εντάξει αν βάλεις 1,5TB RAM θες 25 χιλιάρικα μόνο για τις μνήμες. Μιλάμε για normal builds, όχι για max-out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kifinas είπε

και προωθούν για επιπλέον boost την καρτούλα με το FPGA.

Dedicated ASIC acceleration card είναι για rendering, όχι FPGA. Optimized για prores codecs. Αυτη η κάρτα μπορεί να το απογειωσει αν πείσει τις εταιρίες software και φτιαχτεί οικοσύστημα γύρω από αυτήν. Έχει αργήσει λίγο σε αυτό το θέμα βέβαια γιατί η nvidia με τις λύσεις για gpu rendering και η  xilinx (εδώ είναι τo fpga) με τις alveo τις κάρτες είναι ήδη αρκετά μπροστα

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έτσι είναι. Όποιος νομίζει ότι το μηχάνημα είναι ακριβό ας μας δείξει ένα αντίστοιχο build κομμάτι-κομμάτι να δούμε που θα βγει το κόστος. Να μιλήσουμε και λίγο συγκεκριμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Δηλαδή θέλεις να μου πεις, ότι αν κάτσω να σου βγάλω τωρα μια φθηνότερη σύνθεση κατά 2-2.5 χιλιάδες €€€ θα είναι κατώτερη των περιστάσεων; 

Η υπερτιμολογηση του αιώνα έχει γίνει. Και το κορυφαίο, προαιρετικά τα ροδακια....παιζουν με το IQ μου φαίνεται....  Τεσπα....🙄🤔

Βγάλε μου σε παρακαλώ μια φθηνότερη λύση με 1,5ΤΒ RAM να δω κάτι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το οτι αλλαξε τα παντα στον κοσμο των pc και τελικα κατεληξε στο πιο κλασικο και παλιομοδιτικο στυλ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ-ΧΕΙΡΟΛΑΒΗ TOWER!!!!) δεν θα το σχολιασει κανεις???

Επεξ/σία από sezebo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, sezebo said:

Το οτι αλλαξε τα παντα στον κοσμο των pc και τελικα κατεληξε στο πιο κλασικο και παλιομοδιτικο στυλ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ-ΧΕΙΡΟΛΑΒΗ TOWER!!!!) δεν θα το σχολιασει κανεις???

Αφού τα xtreme designs πάλι δεν σας άρεσαν, τι έπρεπε να φτιάξει; :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...