Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επανερχομαι μετα απο ενα μηνα για το θεμα αναβάθμισης.θελω να πουλησω μητρικη επεξεργαστη και ραμ.μου ειχαν προτεινει τα εξης ακολουθα. cpu , mobo , ram μενω σε αυτα ή υπαρχει καποια αλλη αποψη.να χρησιμοποιησω τις ραμ που εχω δεν γινεται σε περιπτωση αναβαθμισης και να βαλω αλλη μια 8αρα?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i) Το ποσό που διαθέτουμε: Θα ήθελα μέχρι 700 ή λίγα παραπάνω μόνο άμα υπάρχει μεγάλη διαφορα

 

ii) Tη χρήση του υπολογιστή (εάν πρόκειται για gaming pc, αναφέρετε τι είδους παιχνίδια παίζετε/θα παίξετε και δώστε από ένα παράδειγμα.)

 

Wow, LoL, FIFA 18, NBA 2K18, CSGO, PUBG, OVERWATCH.

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν:

 

Κανενα

 

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε? Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης? (απαραίτητη η διευκρίνηση της οθόνης μας για κάθε είδος συστήματος και αναβάθμισης. Εάν δεν γνωρίζετε τον κωδικό μοντέλου, αναφέρετε τουλάχιστον μάρκα, ίντσες και ανάλυση.)

 

Έχω μια 22αρα LG, δεν επείγει.

 

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

 

Όχι.

 

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? (Αναφέρετε και την περιοχή στην οποία βρίσκεστε για περαιτέρω διευκόλυνση)

 

Καλύτερα από μαγαζί που να το συναρμολογουν εκεί .

Ηράκλειο Κρήτης μένω

 

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

 

Να συναρμολογηθει από το κατάστημα

 

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο?

 

Οχι

 

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού και παίζει ρόλο και στην επιλογή κουτιού

 

Ελπίζω πως όχι

 

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού, μητρικής και φυσικά κατάλληλης ψύκτρας

 

Οχι

 

xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού

 

Οχι

 

xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα:

 

Οχι

Kαρτα γραφικων την παραγγελνεις και την κουμπωνεις μονος σου,δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο.

http://diktyo.xyz/index.php?route=product/product&product_id=4684&ref=bestprice.gr

Το you θα σε βολεψει μιας και εχει παντου σημεια παραλαβης.

post-330131-0-29929900-1505253163_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το προβλημα ειναι οτι δε μπορω να περιμενω, το χρειαζομαι συντομα...

 

Εχω καταληξει σε:

Ryzen 5 1600 (cpu)

Gigabyte Geforce 1060 3gb (gpu)

Asus Prime B350 plus (mobo)

Corsair Vengeance 8GB 2400mhz (ram)

Coolermaster Masterbox 5 (case)

Samsung 850 evo 250gb (ssd)

 

Και θα κουμπωσω απανω ενα τροφοδοτικο 650 corsair π εχω και ενα σκληρο δισκο 1tb.

 

Υπερβαινει λιγο το μπατζετ μου αλλα ειναι νομιζω οτι καλυτερο μπορω να βρω κ αμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα:

 

Οχι

 

θα κουμπωσω απανω ενα τροφοδοτικο 650 corsair π εχω και ενα σκληρο δισκο 1tb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το προβλημα ειναι οτι δε μπορω να περιμενω, το χρειαζομαι συντομα...

 

Εχω καταληξει σε:

Ryzen 5 1600 (cpu)

Gigabyte Geforce 1060 3gb (gpu)

Asus Prime B350 plus (mobo)

Corsair Vengeance 8GB 2400mhz (ram)

Coolermaster Masterbox 5 (case)

Samsung 850 evo 250gb (ssd)

 

Και θα κουμπωσω απανω ενα τροφοδοτικο 650 corsair π εχω και ενα σκληρο δισκο 1tb.

 

Υπερβαινει λιγο το μπατζετ μου αλλα ειναι νομιζω οτι καλυτερο μπορω να βρω κ αμεσα

Θα σου πρότεινα να πάρεις μνήμες με όσο περισσότερα Mhz μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kostas.karras:

Ναι , my bad, δεν ηξερα καν οτι το εχω... Μετα απο αρκετο ψαξιμο το βρηκα! :D

Σαν συνολο πως σου φαινεται;

 

@Physiciant:

Εψαξα αλλα δυστυχως ειναι αρκετα πιο ακριβες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , my bad, δεν ηξερα καν οτι το εχω... Μετα απο αρκετο ψαξιμο το βρηκα! :D

Σαν συνολο πως σου φαινεται;

Για αρχη δεν λες απο που θα τα παρεις..

Μετα θες μνημες με 2800/3000/3200 και πανω

Μετα διαφωνω

σε κουτι,δεν αξιζει στα λεφτα του

Μητρικη που στα ιδια λεφτα παιρνεις την pro4

Καρτα γραφικων θα απεφευγα τα 3gb αν μπορουσα..

Ναι το προβλημα ειναι οτι δε μπορω να περιμενω, το χρειαζομαι συντομα...

 

 

 

Το βρηκες καπου ετοιμο αυτο που λες εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξέχασα να ανανεώσω τη φόρμα, τελικά θα μου το φτιάξει φίλος όποτε ψάχνω ενα ενα απο το Skroutz, sorry για την αναστάτωση.

 

Απλά πρέπει να ειναι ετοιμοπαράδοτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι τη διορθωσα :P

 

Το κουτι το εβαλα γιατι το εχει ενας φιλος μου και ειναι πααααρα πολυ ωραιο... Ηθελα να βαλω το aerocool aero 800 αλλα εχω παθει κατι με το coolermaster.

 

Μνημες οπως ειπα δυσκολευομαι να βρω με πανω απο 2600mhz και σε φυσιολογικη τιμη.

Καρτα γραφικων ειμαι αναμεσα σε στη 1060 3gb κ την 1050ti, μετα ξεφευγει το πραγμα.

 

Edit: τελικά καταλήγω σε αυτές: http://www.e-shop.gr/ram-corsair-cmk8gx4m2b3200c16r-vengeance-lpx-red-8gb-2x4gb-ddr4-3200mhz-dual-kit-p-PER.549751

 

Σύνολο βγαίνει λιγο πιο πάνω απο 900 αλλα θα μου κρατήσει πολυυυυ καιρό κ αυτο θέλω.

Επεξ/σία από variemai
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...