Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, EddieObscurant είπε

Bάλε μια αγγελια και με 10-20 ευρώ θα βρεις να κανεις τη δουλεια σου

 

Τι μοντέλο να βάλω ότι ζητάω και πάνω  στην αγγελία ; Μην μου πασάρουν κανένα παλαιό

Επεξ/σία από lambros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μπορω στο μηχανημα που στηνω με 2400g τελικα να βαλω μια https://www.skroutz.gr/s/9470608/G-Skill-Aegis-8GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C16S-8GISB.html ραμ στην αρχη και αν χρειαστει μετα να πεταξω κι αλλη μια ιδια η ειναι καλυτερα να παω σε 2χ4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lambros είπε

Τι μοντέλο να βάλω ότι ζητάω και πάνω  στην αγγελία ; Μην μου πασάρουν κανένα παλαιό

νταξει δεν θα βρεις και σχετικα καινουρια καρτα με αυτο το ποσο, και εξαλλου το συστημα σου ειναι πολύ παλιο για σχεδον οτιδηποτε εχει σχεση με gaming, πιο πολυ για να χεις εικονα θες

Απο κει και περα απο τη σειρα 7χ00 και πανω στην amd και 6χ0 της nvidia εξακολουν να βγαινουν καινουριοι driverς χωρις αυτο να σημαινει οτι και με μια παλιοτερη δεν θα κανες τη δουλεια σου.

πχ μια amd radeon 7750 στα 20 ευρω θα ταν μια χαρα

 

@jeandoumpier πολύ δεν κανουν καν o/c γι'αυτο το λεω, και αν ειναι να παει απο τον 2600 στο 2400g για να βαλει καλυτερη μητρικη , δεν αξίζει

 

Επεξ/σία από EddieObscurant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EddieObscurant είπε

 

Είναι καλό η μητρική να είναι ποιοτική και να έχει ρεαλιστικές δυνατότητες αναβάθμισης κατά την άποψή μου, εκτός αν πρόκειται πια για εντελώς σφιχτού budget σύστημα, με κάποιον π.χ. 2200g ή r3 1200 που δεν γίνεται και αλλιώς. Από εκεί και πέρα, φυσικά και δεν πρότεινε κανείς να πάει στον 2400g λόγω μητρικής. Άν όμως τον καλύπτει ο 2400 και η ενσωματωμένη του δεν υπάρχει λόγος να πάει σε 2600 + μια υποτυπώδη κάρτα γραφικών (gt 730 - gt 1030) που άλλωστε θα του κοστίσει γύρω από 70€-90€ περισσότερα στο σύνολο με ίδιο γι'αυτόν αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jeandoumpier είπε

Είναι καλό η μητρική να είναι ποιοτική και να έχει ρεαλιστικές δυνατότητες αναβάθμισης κατά την άποψή μου,

Μια χαρα ποιοτικές ειναι οι μητρικές για default καταστάσεις, αλλιώς δεν θα κυκλοφορούσανε στην αγορά, ούτε θα πέρνανε την έγκριση της amd. Επίσης τις ιδιες δυνατοτητες αναβαθμισης θα εχει η am4 πλατφορμα. Τώρα απο κει πέρα εγω, εσύ και πόσοι αλλοι που θέλουμε να κάνουμε o/c, θελουμε φωτακια led, 2x m.2 και πόσες άλλες δυνατοτητες , προφανως επιλεγουμε κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EddieObscurant είπε

 

Μπορεί να πάει και σε αυτή που είναι πιο φθηνή b450 https://www.skroutz.gr/s/15556630/Gigabyte-B450M-DS3H-rev-1-0.html . Άν και θα προτιμούσα την pro4 της asrock. Μην μπερδεύεις τα led, τους 2 m.2 κτλ με τα vrms, την ψύξη σε αυτά, τα τέσσερα έναντι των δυο στις περισσότερες περιπτώσεις (b350/b450>a320) ram slots. Και στην intel αντίστοιχα που δεν υπάρχει δυνατότητα overclock π.χ. στον 8400 ή στον 8700, δύσκολα θα δεις να επιλέγονται h310, προτιμούν (λογικό κατ' εμέ) τις b360 ή ακόμη και τις z370. Και με την λογική ότι αφού μπαίνει ένας καλός cpu όπως ο 2600, καλύτερα να μπει μια μητρική που τις βασικές δυνατότητές του (όπως το o/c, γιατί είναι από τα δυνατά χαρτιά των ryzen άλλωστε, ακόμη και τα features-γιατί όχι) τις υποστηρίζει. Το ξεχειλώσαμε νομίζω, πάμε παρακάτω. Χάνεται και η ουσία του θέματος. Προσωπικά είμαι υπέρ του να αλλάξει  μητρική και τροφοδοτικό, και φυσικά να πάει σε dual channel ram. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, jeandoumpier είπε

 Μην μπερδεύεις τα led, τους 2 m.2 κτλ με τα vrms, την ψύξη σε αυτά, τα τέσσερα έναντι των δυο στις περισσότερες περιπτώσεις (b350/b450>a320) ram slots.

Δεν μπερδεύω κάτι σου εξήγησα απλώς ότι αν κάτι δεν τηρει τις προδιαγραφές της amd για stock λειτουργία, απλά δεν κυκλοφορει, που σημαινει ότι σηκώνουν ανετα μέχρι 8πυρηνους σε στοκ λειτουργια οι a320. Τώρα αν κάποιος θέλει 6/8/16 vrm και ό,τι απο τα παραπανω έγραψα ή κάτι επιπλεον , προφανως υπάρχουν και αλλες επιλογες.

Απο κει πέρα οντως το αφηνουμε γιατι είμαστε offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εστησα το pc  με ryzen 2400g και προς το παρων δεν εχω ακομα οθονη!Το συνδεσα στη τηλεοραση και δεν εχω σημα.Φταιει το οτι δεν εχει λειτουργικο?Μπορω καπως να δω το Pc μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για φιλο 

Αναφέρουμε: 

Ποσό που διαθέτουμε : 400-450

Χρήση υπολογιστή : Καθαρά Gaming

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:Οχι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Υπάρχει 1080p 144hz

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Υπαρχουν

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).Αθήνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν υπαρχει θεμα αναλογως τις τιμες

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Απο εμας

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .Θα μπουν Windows 10

Θα διώξουμε i5 4590, 8gb ram, κουτι(λεμε να βαλουμε ενα με παραθυρο)

Υπάρχουν: GTX1080, corsair RM650, kingston 240gb ssd 

Y.Γ σε περιπτωση που βαλουμε 2600x (νομιζω υπαρχει στις αγγελιες ενας με 190 σφραγισμενος, που ειχα παρει και γω και ηταν κομπλε) 

Επειδη ειναι για φιλο παρακαλω δικαιολογηστε μου λιγο τις επιλογες :P

 

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια εχω καινουργια ,κουτι με 5 ανεμιστήρες, τροφοδοτικο coolmaster 550w , καρτα γραφικων gtx 1050 ti, και θελω μητρικη επεξεργαστη και ραμ, διαθεσιμο ποσο γυρω στα 300 ευρω ...Ακουω προτασεις………...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...