Προς το περιεχόμενο

Νέα συσκευή


Geobe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την κοινότητα, 

Είμαι σε αναζήτηση καινούργιας συσκευής ύστερα από 4-4.5 χρόνια με το LG G2.

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε; ~400 (το πολύ 500) μαζί με την επιδότηση
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό; Ελλάδα
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα; Cosmote λόγω επιδότησης (Ο Γερμανός παρότι είναι της Cosmote δεν μπορεί να μου δώσει την επιδότηση)
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές; Καινούργια
5) Μέγεθος οθόνης; 5-6, δεν είναι τόσο σημαντικό
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ); Δεν καίγομαι για κάτι συγκεκριμένο αλλά δε θα πω και όχι σε κάτι. Ίσως NFC αλλά δεν είναι deal breaker
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών; Δεν με νοιάζει να έχει την καλύτερη κάμερα της αγοράς αλλά να είναι τουλάχιστον μέτρια
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία; Να βγάζει άνετα μια μέρα με νορμάλ χρήση
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; Στο G2 έχω ROM με aosp android pie και pixel launcher (είχα ξεκινήσει από android 6 με custom roms) και μου αρέσει το ui του καθαρού android.
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά) Email, μόνιμα ανοιχτά data, web browser, pdf, messenger, signal, telegram, skype, plex, cloud storage και πιο σπάνια κάποιο navigation (συνήθως το here maps)

 

Δεν με ενδιαφέρουν συσκευές της Huawei - Honor (ακόμη και πριν την κόντρα με την Αμερική) και Xiaomi. Ιδανικά θα έπαιρνα το S9+ αλλά είναι απλησίαστο στην Cosmote (800€) για το δικό μου budget. Σαν μια προσιτή επιλογή έχω το Nokia 8 Sirocco στα 479€ για το οποίο έχω διαβάσει αρκετά τον τελευταίο καιρό αλλά έχω κάποιους ενδοιασμούς. Όπου διάβασα λέγανε ότι δεν άξιζε στην αρχική τιμή του αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάποια άποψη για την τιμή που παίζει τώρα. Το βασικό αρνητικό που διάβασα είναι για την αλλαγή των χρωμάτων στα πλαϊνά της οθόνης που είναι καμπυλωτά κάτι που πιστεύω δε θα με ενοχλήσει καθώς και η μέτρια κάμερα που λύνεται με Gcam.

Μέχρι στιγμής δεν αλλάζω συχνά συσκευές και πιστεύω ότι ένα λίγο παλιότερο μοντέλο της υψηλής κατηγορίας (σε κάποια ευκαιρία έκπτωσης ή μείωσης τιμής) θα αντέξει καλύτερα στον χρόνο σε σχέση με ένα καινούργιο αλλά μεσαίας κατηγορίας. Έτσι είχα πάρει το G2 τον Ιανουάριο του 15 από το οποίο έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος και δε θα το άλλαζα αν δεν άρχιζε να με τυραννάει τους τελευταίους μήνες. Βέβαια έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα από τότε και δεν ξέρω κατά πόσο πλέον ισχύει το παραπάνω.

Ξέρω ότι οι επιλογές μου είναι περιορισμένες τόσο από το κατάστημα όσο και από τα δικά μου θέλω. Μια επιπλέον γνώμη από πιο έμπειρα άτομα στον χώρο αναζητώ για να πάρω την τελική απόφαση.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω να σου προτεινω , απλα να σχολιασω τα περι nokia 8 sirocco.

To sirocco βγηκε για να σωσει την κατασταση της εμφανισης του Nokia 8 , που οπως και να το κανουμε τα bezels ειναι μεγαλα.Στα τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι σχεδον πανομοιοτυπα.
Δες εδω για το συγκριτικο.Για την καμερα οπως ειπες και συ στα @@ σου... το gcam κανει θαυματα.Εχω εδω διπλα το 8αρι και στο λεω εκ πειρας.

Απο την αλλη η τιμη ειναι λιγο τσιμπημενη .Το Νοκια 8 παιζει στα 270 , καποτε επαιζε σε προσφορα στα 199 και το sirocco ξεφευγει..με τα ιδια σχεδον τεχνικα χαρακτηριστικα.
Επισης επειδη παρακολουθω απο κοντα τις εξελιξεις του Νοκια 8 , αν και τρεχουν ολα αυτα τα μοντελα της Νοκια near-pure android , τα συγκεκριμενα μοντελα (Nokia 8 , Nokia 8 sirocco) τελευταια τα χει γραψει στα παπαρια της απο θεμα ενημερωσεων και βελτιωσεων.Εχει ριξει ολη την προσοχη της στα 8.1 , 7 plus , 7.1 , 9 κλπ.

Για να καταληξω καπου , δεν ξερω αν ειναι σοφη επιλογη το sirocco...βεβαια οπως καταλαβες και εσυ περιοριζεσαι αρκετα λογω καταστηματος και τιμης επιδοτησης...

Απο μια γρηγορη ματια στο σαιτ για τσεκαρε samsung A40/A70/Huawei P30 lite..ξερω ειπες δεν τα γουσταρεις τα huawei..αλλα ξεκινα να τα γουσταρεις..οι σειρες P20/P30 δεν ειναι ασχημες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, shooterg είπε

Καλη συσκευη αν και 2 ετων , καλη και η τιμη ...αλλα  "προσωρινα χωρις αποθεμα" στο σαιτ..και δεν νομιζω να την φερουν αμεσα...ειναι παλιο μοντελο και δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο για αυτους να το φερουν και να το κοιτανε μεχρι να το σπρωξουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Όντως καλή περίπτωση το Note 8 (αν και ξεκίνησε με nougat και δεν ξέρω πόσες μεγάλες ενημερώσεις θα πάρει πλέον) αλλά δε νομίζω και εγώ να μπορούν το φέρουν.

Για τα Huawei και Xiaomi είμαι απόλυτα αρνητικός. Έχουν καλό hardware και συνολικά έχουν καλό vfm αλλά με τις εταιρίες (όχι γιατί είναι κινεζικές, ολα κινέζικα είναι έτσι κι αλλιώς) και το λογισμικό τους έχω προβλημα τα οποία δε θα αναλύσω περισσότερο.

@mphxths Θεωρείς ότι τα A40/A70 αξίζουν περισσότερο από το sirocco;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Geobe είπε

Θεωρείς ότι τα A40/A70 αξίζουν περισσότερο από το sirocco;

Οπως ειπα το sirocco βγηκε για να ομορφυνει το Νοκια 8 , με μικρες διαφορες στα specs.Το Νοκια 8 και κατ'επεκταση το sirocco ειναι ναυαρχιδα της Νοκια.Τα Α40/Α70 ειναι mid-range κινητα και μια προσπαθεια της samsung να ενδυναμωσει λιγο την κατηγορια αυτη με κινητα με καλα specs.Γιατι οπως και να το κανουμε η S σειρα ειναι λιγακι τσουχτερη στην τσεπη.

Koιτα τα Νοκια ερχονται με snap 835 , δεν προκειται να τα χτυπησουν τα A40/A70 .Αλλα δεν εχουν σε τιποτα να ζηλεψουν στο θεμα οθονη και καμερες...οπως και μπαταρια.
Δεν ειναι κακη επιλογη το Α70 ας πουμε , ουτε καν το Α50...στις περιορισμενες επιλογες που εχεις..αλλιως προφανως υποθετω υπαρχουν αλλα καλυτερα και με λιγοτερα λεφτα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επανέρχομαι μετά από 1+ μήνα (καταραμένες υποχρεώσεις). Τελικά κατέληξα (με μια σχετικά μικρή αύξηση στο budget) στο galaxy s10 και για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα θέλω να ρωτήσω τι μου προτείνετε για την προστασία της οθόνης. Πήρα την θήκη Spigen Rugged Armor Back Cover και το γυαλί Nilkin 3d cp+ max. Η θήκη τρομερή αλλά το γυαλί δεν το έψαξα αρκετά πριν το πάρω και με απογοήτευσε. Δε μου άρεσε καθόλου αυτό το στρόγγυλο στο δακτυλικό αποτύπωμα. Επιπλέον με παραξένεψε ότι είχε κόλλα μόνο περιμετρικά και στο κομμάτι του αποτυπώματος. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από tempered glasses αλλά παλιότερα που είχα τοποθετήσει ένα σε κινητό συγγενή μου (Mate 10 lite) είχε σε όλη την επιφάνεια κόλλα.

Πριν να βάλω το γυαλί είχα την προστατευτική μεμβράνη που είχε το κινητό από το εργοστάσιο από την οποία ήμουν πολύ ευχαριστημένος τουλάχιστον στην αίσθηση (δεν νομίζω ότι θα ήταν πολύ αποτελεσματική ως προς την προστασία) την οποία προφανώς έβγαλα και το μετάνιωσα.

Τι μου προτείνεται να πάρω έχοντας ως δεδομένο ότι δεν χρησιμοποιώ και ούτε πρόκειται να χρησιμοποιήσω στο άμεσο μέλλον το δαχτυλικό αποτύπωμα?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Geobe είπε

Επανέρχομαι μετά από 1+ μήνα (καταραμένες υποχρεώσεις). Τελικά κατέληξα (με μια σχετικά μικρή αύξηση στο budget) στο galaxy s10 και για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα θέλω να ρωτήσω τι μου προτείνετε για την προστασία της οθόνης. Πήρα την θήκη Spigen Rugged Armor Back Cover και το γυαλί Nilkin 3d cp+ max. Η θήκη τρομερή αλλά το γυαλί δεν το έψαξα αρκετά πριν το πάρω και με απογοήτευσε. Δε μου άρεσε καθόλου αυτό το στρόγγυλο στο δακτυλικό αποτύπωμα. Επιπλέον με παραξένεψε ότι είχε κόλλα μόνο περιμετρικά και στο κομμάτι του αποτυπώματος. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από tempered glasses αλλά παλιότερα που είχα τοποθετήσει ένα σε κινητό συγγενή μου (Mate 10 lite) είχε σε όλη την επιφάνεια κόλλα.

Πριν να βάλω το γυαλί είχα την προστατευτική μεμβράνη που είχε το κινητό από το εργοστάσιο από την οποία ήμουν πολύ ευχαριστημένος τουλάχιστον στην αίσθηση (δεν νομίζω ότι θα ήταν πολύ αποτελεσματική ως προς την προστασία) την οποία προφανώς έβγαλα και το μετάνιωσα.

Τι μου προτείνεται να πάρω έχοντας ως δεδομένο ότι δεν χρησιμοποιώ και ούτε πρόκειται να χρησιμοποιήσω στο άμεσο μέλλον το δαχτυλικό αποτύπωμα?

Ευχαριστώ.

https://www.skroutz.gr/s/17985238/T-Max-Full-Glue-3D-Tempered-Glass-Galaxy-S10.html

 

Επεξ/σία από saruman123
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...