Προς το περιεχόμενο

Νέος 16-core επεξεργαστής Ryzen 9 3950X από την AMD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, MTX είπε

16 πυρήνες που τρέφονται με dual channel μνήμης , μας δουλεύουνε κατάμουτρα , που ακριβώς θα μου χρησιμεύσουνε στο gaming ? ευχαριστώ δεν θα πάρω μου κάνει μια χαρά δουλειά και ένας μικρότερος cpu (9600k-2700x) και τα υπόλοιπα 500 ευρώ τα δίνω για μια βαρβάτη κάρτα γραφικών και είμαι τύμπανο

Θα βγάλει η Intel 10 πυρήνες που θα τρέφονται με dual channel μνήμη για να πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Πάρε αν έχεις το χρήμα ενα 16 πυρηνο για gaming και όταν δεις ότι δεν θα σου τρέχει καλά τα παιχνίδια θα κλαις. Ξεχάσατε μάλλον ότι μόλις βγήκε η πρώτη γενιά threadripper όλοι έτρεξαν να δουν πως θα τα πηγαίνει στα παιχνίδια. Ακόμα και τα gaming site. Το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό, καθότι έβγαζαν λιγότερα frames και με προβλήματα. Μάλιστα η ίδια η AMD έδωσε επιλογή για απενεργοποιηση των μισων πυρήνων όταν παίζεις. Ο βασικός κορμός στα παιχνίδια δεν έχει αλλάξει εδώ και πολλά χρόνια. Θέλουν λίγο αριθμό πυρήνων επεξεργαστή με όσο το δυνατό μεγαλύτερη συχνότητα. Γιατί νομίζεις η Intel κερδίζει τόσα χρόνια στο Gaming? Γιατί επίσης η AMD προσπαθεί να βελτιώσει το ipc και τις συχνότητες των zen επεξεργαστών? Φυσικά τα πάει εξαιρετικά και έχει σχεδόν φτάσει την Intel. Όλα αυτά για το gaming πάντα. 

Θα συμφωνήσω μερικώς. Αν και προσωπικά όπως είπα και στο πρώτο ποστ μου θεωρώ πολύ τον 16core, αν είχα κασέρι θα κοιτούσα τον 12core. Περιμένω κι εγώ να δω τα reviews.. Οι Threadripper αν θυμάμαι καλά δεν είναι για gaming. Η amd προχτές παρουσίασε τους πραγματικούς gaming επεξεργαστές με πολλούς πυρήνες. Το είπε και η Lisa "meet the world's first 16core gaming processor". Λογικά δεν θα αποδίδουν το ίδιο και καλύτερα, αλλιώς θα κάνουν μεγάλη πατάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, patentas11 είπε

Θα συμφωνήσω μερικώς. Αν και προσωπικά όπως είπα και στο πρώτο ποστ μου θεωρώ πολύ τον 16core, αν είχα κασέρι θα κοιτούσα τον 12core. Περιμένω κι εγώ να δω τα reviews.. Οι Threadripper αν θυμάμαι καλά δεν είναι για gaming. Η amd προχτές παρουσίασε τους πραγματικούς gaming επεξεργαστές με πολλούς πυρήνες. Το είπε και η Lisa "meet the world's first 16core gaming processor". Λογικά δεν θα αποδίδουν το ίδιο και καλύτερα, αλλιώς θα κάνουν μεγάλη πατάτα.

Αφού το είπε η Lisa τότε να τρέξουμε να πάρουμε τον 16 πυρηνο. Τι πάει να πει "οι threadripper δεν ήταν για gaming". Ενώ οι νέοι 16 core είναι? Υπάρχει άλλη τεχνολογία επεξεργαστή αν είσαι developer και άλλη αν παίζεις παιχνίδια και δεν το ξέρω? Η Lisa καλά κάνει και τα λέει αυτά, να πουλήσει θέλει όσο το δυνατόν περισσότερο. Στη θέση της εννοείται θα έκανα το ίδιο. 

Επεξ/σία από andreas84gr
  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Αφού το είπε η Lisa τότε να τρέξουμε να πάρουμε τον 16 πυρηνο. Τι πάει να πει "οι threadripper δεν ήταν για gaming". Ενώ οι νέοι 16 core είναι? Υπάρχει άλλη τεχνολογία επεξεργαστή αν είσαι developer και άλλη αν παίζεις παιχνίδια και δεν το ξέρω? Η Lisa καλά κάνει και τα λέει αυτά, να πουλήσει θέλει όσο το δυνατόν περισσότερο. Στη θέση της εννοείται θα έκανα το ίδιο. 

Όπως και πριν πέντε χρόνια πάνω από 4thread ήταν άχρηστα για games έτσι και τώρα τα 16c/32thread είναι παντελώς άχρηστα ,αλλά σε πέντε χρόνια από τώρα τα πράγματα μπορεί και μάλλον θα έχουν αλλάξει τα πράγματα

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsibosp είπε

Αυτο ακριβως, εγω εχω εναν 6600κ στα 4,2ghz και με μια GTX1080 παιζω τα παντα στα 1440p/60fps. Μονο στο BF1 με κανει bottleneck to cpu και οταν γινεται ο κακος χαμος για 1-2 δευτερολεπτα παω γυρω στα 55fps και μετα ξανανεβαινει. Χαλαρωστε με τα cores, καλα ειναι δεν λεω και γω θα παω σε upgrade καποια στιγμη στο προσεχες μελλον αλλα δεν σημαινει οτι ειναι κατι unplayable σημερα αν εχεις 4πυρηνο cpu. Μην ξεχναμε οτι ειναι προσφατα σχετικα αυτα ακομα ο μεσος user δεν εχει πανω απο 4 πυρηνες.

https://store.steampowered.com/hwsurvey/cpus/


Οι 6core και 8core χρήστες ανεβαίνουν ραγδαία αυτή την περίοδο, και αν σκεφτείς ότι αυτοί που επενδύουν σε καινούριο hardware είναι πιο πιθανό να επενδύσουν και σε καινούρια παιχνίδια τότε οι αριθμοί αλλάζουν εκεί που κινείται το χρήμα. 

Τα 60 fps γίνονται όλο και πιο unplayable σε υπολογιστές σε πολλά είδη παιχνιδιών. 

Μακάρι η Ίντελ να επενδύει το απόθεμα που έχει από τα περασμένα χρόνια σε μια νέα αρχιτεκτονική και να το συνδιάσει με τον ερχομό των ddr5 μνημών, έτσι ώστε να επωφελούμαστε εμείς από καλύτερη τεχνολογία και μείωση τιμών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Apaleytos80 είπε

Πάλι καλά που μαμαει η team red και δεν βάρεσε κανόνι όταν ήταν μισοπεθαμένη,γιατί ακόμα θα είχαμε 4 cores με 300 ευρώ 😁

...Μη σου πώ και P3 450Mhz θα ειχαμε ακομα , χωρις τον ανταγωνισμο της AMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andreas84gr είπε

Αφού το είπε η Lisa τότε να τρέξουμε να πάρουμε τον 16 πυρηνο. Τι πάει να πει "οι threadripper δεν ήταν για gaming". Ενώ οι νέοι 16 core είναι? Υπάρχει άλλη τεχνολογία επεξεργαστή αν είσαι developer και άλλη αν παίζεις παιχνίδια και δεν το ξέρω? Η Lisa καλά κάνει και τα λέει αυτά, να πουλήσει θέλει όσο το δυνατόν περισσότερο. Στη θέση της εννοείται θα έκανα το ίδιο. 

Προφανώς και υπάρχει άλλη τεχνολογία. Ή να το πούμε καλύτερα δίνουν αλλού την βαρύτητα, ειδικά στους drivers. Οι Threadripper είναι κυρίως για design, render και productivity. Ας πρόσεχε όποιος αντί για autocad έβαλε Metro Exodus στον Threadripper του.. ότι διαφορά έχουν και οι κάρτες γραφικών. Πάρε FirePro. Θα παίξει παιχνίδια, αλλά όχι τόσο καλά όσο οι Vega π.χ.

*edit Τι καλύτερο θα κάνεις με τον 9960K που κοστίζει 1800€??? Γιατί εκεί δεν ενοχλεί που κοστίζει και τα αντερά του?? Τι? Απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό?

Επεξ/σία από patentas11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να λυθούν και μερικές απορίες, επειδή βλέπω ότι δεν καταλαβαίνουν ακόμα μερικοί γιατί χρειάζονται επεξεργαστές με πολλούς πυρήνες αφού δεν υπάρχουν ακόμα games να τα ζητάνε?? Ξέρετε τι θα πούνε οι creators? Γιατί να φτιάξουμε games που να ζητάνε πολλούς πυρήνες αφού δεν έχει κανένας?? Έτσι πάει το πράγμα. Μας κράτησε τόσα χρόνια στάσιμους η Intel με τα 4core και τώρα μας πειράζει η AMD που επιτέλους μας πάει μπροστά. Στεναχοριέστε μερικοί που βλέπετε την Intel να σέρνεται απο τις εξελίξεις?? Που εδώ και πολλά χρόνια διαβάζαμε για CPU με 100core και δεν βλέπαμε τίποτα πάνω απο 4. Απο εμένα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

Το είχα ακούσει και πριν λίγους μήνες για τα κινητά που ρωτούσαν μερικοί τι να το κάνω το 5G κινητό αφού δεν υπάρχουν κεραίες. Και απάντησε ο άλλος μετά, γιατί να βάλουν 5G κεραίες αφού δεν υπάρχουν 5G κινητά???

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, patentas11 είπε

Προφανώς και υπάρχει άλλη τεχνολογία. Ή να το πούμε καλύτερα δίνουν αλλού την βαρύτητα, ειδικά στους drivers. Οι Threadripper είναι κυρίως για design, render και productivity. Ας πρόσεχε όποιος αντί για autocad έβαλε Metro Exodus στον Threadripper του.. ότι διαφορά έχουν και οι κάρτες γραφικών. Πάρε FirePro. Θα παίξει παιχνίδια, αλλά όχι τόσο καλά όσο οι Vega π.χ.

*edit Τι καλύτερο θα κάνεις με τον 9960K που κοστίζει 1800€??? Γιατί εκεί δεν ενοχλεί που κοστίζει και τα αντερά του?? Τι? Απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό?

Φίλε δεν υπάρχει άλλη τεχνολογία όπως επίσης δεν υπάρχουν drivers για τους επεξεργαστές.

7 λεπτά πριν, patentas11 είπε

Και για να λυθούν και μερικές απορίες, επειδή βλέπω ότι δεν καταλαβαίνουν ακόμα μερικοί γιατί χρειάζονται επεξεργαστές με πολλούς πυρήνες αφού δεν υπάρχουν ακόμα games να τα ζητάνε?? Ξέρετε τι θα πούνε οι creators? Γιατί να φτιάξουμε games που να ζητάνε πολλούς πυρήνες αφού δεν έχει κανένας?? Έτσι πάει το πράγμα. Μας κράτησε τόσα χρόνια στάσιμους η Intel με τα 4core και τώρα μας πειράζει η AMD που επιτέλους μας πάει μπροστά. Στεναχοριέστε μερικοί που βλέπετε την Intel να σέρνεται απο τις εξελίξεις?? Που εδώ και πολλά χρόνια διαβάζαμε για CPU με 100core και δεν βλέπαμε τίποτα πάνω απο 4. Απο εμένα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

Το είχα ακούσει και πριν λίγους μήνες για τα κινητά που ρωτούσαν μερικοί τι να το κάνω το 5G κινητό αφού δεν υπάρχουν κεραίες. Και απάντησε ο άλλος μετά, γιατί να βάλουν 5G κεραίες αφού δεν υπάρχουν 5G κινητά???

Λες χαζομάρες φίλε... Δεν χρειάζεται να σου αναλύσω κάτι περισσότερο

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Φίλε δεν υπάρχει άλλη τεχνολογία όπως επίσης δεν υπάρχουν drivers για τους επεξεργαστές.

Λες χαζομάρες φίλε... Δεν χρειάζεται να σου αναλύσω κάτι περισσότερο

Καλώς φίλε, πάντως βλέπω επένδυσες στον 9900Κ που πέρυσι τέτοια εποχή δεν υπήρχε απο την Intel 8core. Και πλέον υπάρχει εξαιτίας της AMD. Σε κάνα δύο χρονάκια θα τα ξαναπούμε.

Επεξ/σία από patentas11
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...