Προς το περιεχόμενο

(smartphone) One plus 7 8/256 441 euro


denthnpalevw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Σωστά τα λες, εν μέρει όμως, καθώς με το σκεπτικό αυτό δεν θα αγοράζαμε τίποτα από την Άπω Ανατολή! 

Οτιδήποτε αγοράζεις γνωρίζεις εξαρχής ότι, ουσιαστικά, δεν έχει εγγύηση ή θα φας ταλαιπωρία. Είναι λοταρία, όμως κερδίσεις χρήματα αρκετά τις περισσότερες φορές.

Επομένως δεν είναι για όλους. ;) 

Καλα σιγουρα. Ο καθενας κανει την επιλογη του, με το αντιστοιχο πιθανο αποτελεσμα. Απλα σε φτηνα αντικειμενα αν παθουν κατι δεν σε πολυνοιαζει. Σε φαση κινητου, εγω θα το σκεφτομουν καπως. Παρολαυτα παντα ηταν ελκυστικες οι τιμες απο τα κινεζομαγαζα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή η συζήτηση για την εγγύηση είναι ωραία αλλά off-topic εδώ.

Πάντως στοιχηματίζω ότι δεν υπάρχει ούτε ένας που να ψωνίζει με αυτό το σύστημα από Κίνα (αποφυγή τελωνείου) για χρόνια και συνολικά να έχει χάσει χρήματα. Αντίθετα έχουμε πολύ μεγάλο όφελος. Αρκεί να αγοράζει κάποιος τις σχετικά πιο καλές/ επώνυμες μάρκες και από αξιόπιστα καταστήματα.

Έχει ανέβει η ποιότητα των κινέζικών προϊόντων και είναι λίγες οι περιπτώσεις που δε βγάζουν την εγγύηση χωρίς βλάβη και ας ταλαιπωρούνται κατά τη μεταφορά.

Επιπλέον, πρέπει να έχεις και αντικειμενικές προσδοκίες για τα λεφτά που δίνεις. Π.χ. τώρα στις εκτώσεις των κινέζων το EZbook 3SL, notebook 13.3 ίντσες με Apollo Lake, και 6/64 έχει 180€. Δε πρέπει να έχεις προσδοκίες ότι ποιοτικά θα αγοράσεις ένα π.χ. DELL. Αλλά  για τα λεφτά του αξίζει.

Επεξ/σία από imvrios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, imvrios είπε

Αυτή η συζήτηση για την εγγύηση είναι ωραία αλλά off-topic εδώ.

Πάντως στοιχηματίζω ότι δεν υπάρχει ούτε ένας που να ψωνίζει με αυτό το σύστημα από Κίνα (αποφυγή τελωνείου) για χρόνια και συνολικά να έχει χάσει χρήματα. Αντίθετα έχουμε πολύ μεγάλο όφελος. Αρκεί να αγοράζει κάποιος τις σχετικά πιο καλές/ επώνυμες μάρκες και από αξιόπιστα καταστήματα.

Έχει ανέβει η ποιότητα των κινέζικών προϊόντων και είναι λίγες οι περιπτώσεις που δε βγάζουν την εγγύηση χωρίς βλάβη και ας ταλαιπωρούνται κατά τη μεταφορά.

Επιπλέον, πρέπει να έχεις και αντικειμενικές προσδοκίες για τα λεφτά που δίνεις. Π.χ. τώρα στις εκτώσεις των κινέζων το EZbook 3SL, notebook 13.3 ίντσες με Apollo Lake, και 6/64 έχει 180€. Δε πρέπει να έχεις προσδοκίες ότι ποιοτικά θα αγοράσεις ένα π.χ. DELL. Αλλά  για τα λεφτά του αξίζει.

Με κάλυψες απόλυτα. Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος άτυχος που θα πλήρωσε πολλά στο τελωνείο σε κάποια "μεταβατική" περίοδο, ή που θα του βγήκε σκάρτο ένα κινητό και θα ταλαιπωρηθηκε με εγγύηση κλπ, αλλά η πλειοψηφία μένει ευχαριστημένη και δεν ασχολείται με το κατάστημα ποτέ ξανά για την συγκεκριμένη παραγγελία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το gearbest και το bang good κινέζικα ειναι. Κακές εμπειρίες έχω και από τα 2. Πρόσφατα πήρα κινητό από banggood και μετά από 2,5 μήνες μου λέγαν περίμενε και άλλο. Claim PayPal και σε 2 μέρες τα χρήματα πίσω. 

Gearbest σε ελαττωματικο προϊόν το παιζαν δύσκολοι. Ότι δεν είναι για να μην το στείλω πίσω. Όταν τους είπα αύριο το στέλνω μου κάνα refund και κράτησα και το προϊόν. Άχρηστο μεν. 

Οπότε όταν αγοράζεις από Κίνα ξέρεις ότι ίσως θα χεις θέμα. Αλλά θεωρώ η πιθανότητα να έχεις θέμα σε μια συσκευή σοβαρής εταιρίας είναι άπειρο ελάχιστη. 

Εγώ την δοκιμή μου την έκανα και περιμένω. 

ΥΓ: ακόμα ερχετε. Μάλλον δεν το στείλαν ποτέ. Μόνο tracking δώσανε. 

Επεξ/σία από denthnpalevw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13 Ιουνίου 2019 στις 11:57 ΜΜ, lionheart75 είπε

Γενικά με τη συγκεκριμένη μέθοδο αποστολής (εφόσον το τηρήσουν και δεν κάνουν καμία μαλακία μιας και πάσχουν κατά καιρούς σε αξιοπιστία) δεν θα έχεις θέμα. Όμως την σιγουριά της μεθόδου DPM του Banggood ΔΕΝ την έχει με τίποτα. Ούτε σαν κατάστημα έχει την αξιοπιστία και support του Banggood και αυτός είναι ο λόγος που δεν το έχω χτυπήσει ήδη μιας και η τιμή είναι πολύ καλή. ;) 

Έτσι ακριβός ,πιο πιθανό είναι να μην έρθει  καθόλου το δέμα από gearbest παρά να σταματήσει τελωνείο!:D

Την αξιοπιστία του banggood και την υποστήριξη του αυτήν την στιγμή δεν μπορούν ούτε να την πλησιασουνε!

(προσωπική  μου άποψη πάντα μετά από αρκετές παραγγελίες και από τα δυο καταστήματα )

Επεξ/σία από ZaxasK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...