Προς το περιεχόμενο

Το CERN στρέφεται στο ανοικτό λογισμικό καθώς η Microsoft ανέβασε τις τιμές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Anubis13 είπε

Αυτοί που χρειαζεται να δημοσιευουν paper πιστεψε με μπορουν να το κανουν και σε latex. Εξαλλου οι περισσοτεροι απο εμας γραφουμε σε latex.

Ισχύει ότι προφανώς μπορούν, αλλά το κάνουν ήδη; Γιατί ας πούμε εγώ 12 χρόνια στην έρευνα, μπόλικες δημοσιεύσεις, latex δεν χρησιμοποίησα ποτέ. Όχι γιατί δεν μπορούσα, αλλα απλά γιατί δεν είχα άπειρες φόρμουλες στις δουλειές μου και πάντα προτιμούσα την εύκολη λύση του word. Οκ αν είσαι μαθηματικός ή φυσικός πας latex απευθείας. 

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, username-taken είπε

Η MS δεν είναι μόνο λειτουργικό που προσφέρει, αλλά και υπηρεσίες επικοινωνιών, δεδομένων κλπ.

Και linux να χρησιμοποιείς, πάλι κάπου στην αλυσίδα ίσως να έχεις την MS.

Λάθος! Με το linux μπορείς να κάνεις στην άκρη τα πάντα ακόμη και τη google end-to-end!

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Καλά και αυτή η MS μόνο 10 φορές πάνω τις τιμές??? τόσο τσιπισσα, ήταν???

Έτσι είναι η πραγματικότητα. Όταν εξαρτηθείς απόλυτα από κάτι τότε σε κάνουν ότι θέλουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και άλλοι θα το παλέψουν από εδώ...θα το παλέψουν από εκεί και στο τέλος πάλι στην Μικρομαλακη θα γυρίσουν...αν δεν είναι σε επίπεδο Server (βλέπε απλό user) κλαφτα Χαραλαμπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gthe είπε

Οκ άρα ή το CERN δεν θα ξανά δημοσιεύσει ποτέ paper ή θα μάθουνε όλοι latex 😂Δημοσίευση σε LibreOffice και OpenOffice ειδικά σε ieee format δεν γράφτηκε ποτέ πάντως. Ξέρεις για laptop αν εχουν latitudes ή thinkpads, τα δεύτερα έχουν τρελό support στο Linux community 

καιρός είναι να γραφτεί λοιπόν, δεν καταλαβαίνω τον λόγο που ένα paper θα πρέπει να είναι σε κλειστή μορφή. Τραγικό μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, orgixmh είπε

καιρός είναι να γραφτεί λοιπόν, δεν καταλαβαίνω τον λόγο που ένα paper θα πρέπει να είναι σε κλειστή μορφή. Τραγικό μάλιστα.

Σε ότι και να γραφτεί, pdf θα φτάσει στα χέρια τρίτων και μέσα από το copyright του οργανισμού που έκανε το review and accept (π.χ. IEEE), άρα άτοπο το επιχείρημα. Δλδ τι θέλεις, να σου δώσει ο άλλος την δουλειά του και σε open format κιόλας; Ε ας μου δώσει και εμένα κάνας φωτογράφος τα raw του και μετά το post process να ρίξω μια ματιά ή κανας σκηνοθέτης το αμονταριστο υλικό του 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, gthe είπε

Σε ότι και να γραφτεί, pdf θα φτάσει στα χέρια τρίτων και μέσα από το copyright του οργανισμού που έκανε το review and accept (π.χ. IEEE), άρα άτοπο το επιχείρημα. Δλδ τι θέλεις, να σου δώσει ο άλλος την δουλειά του και σε open format κιόλας; Ε ας μου δώσει και εμένα κάνας φωτογράφος τα raw του και μετά το post process να ρίξω μια ματιά ή κανας σκηνοθέτης το αμονταριστο υλικό του 

Δεν καταλαβαίνω την λογική με το open format και το copyright, δεν μπορεί το open format να έχει copyright? Και ποια η σχέση του raw με την χρήση ανοιχτού software για την συγγραφή μιας έρευνας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου φαινόταν πολύ περίεργο ολόκληρο cern να δημοσιεύει papers σε οτιδήποτε πέρα από latex. Είναι το standard λίγο πολύ στο academia. written by scientists for scientists.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η πλάκα είναι οτι ξοδέψανε δίς για να γίνει και να συντηρείται αυτό το project  και τσιγγουνεύτηκαν τη Microsoft :) και τώρα πανε σε open source ?  χαχαχαχα , φαίνεται η κρίση χτύπησε και το cern , οικονομία στους καφέδες παιδιά κοστίζουν , πέσαν στην εκτίμησή μου με αυτή την κίνηση , φαίνεται οτι και οι σπονσορές τους κάναν πίσω

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση που πολλοί θεωρείτε ότι θα έπρεπε να δίνει ένα κάρο λεφτά το Cern σε μια ιδιωτική εταιρεία. Τουλάχιστον τώρα, ίσως προχωρήσουν με πιο γρήγορους ρυθμούς και τα contributions σε open source software, μιας και θα υπάρχει το Cern για να τα σπρώξει/υποστηρίξει.

Επίσης θα μου έκανε εντύπωση αν δε γράφουν σε latex τα papers, μιας και όπως αναφέρθηκε, είναι ο πιο δημοφιλής τρόπος να εκδώσεις paper στο academia. Επίσης και σαν software engineers πολλές φορές γράφεις σε latex, δε χρειάζεται να είσαι φυσικός ή μαθηματικός...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gthe είπε

Σε server θα παίζει ήδη centOS να φανταστώ, δύσκολα να είναι Windows based, Skype for business θα το αλλάξουν με slack όπως ο πολύς κόσμος ήδη, για τα conference σίγουρα έχουν ήδη webex. Εκεί που δεν καταλαβαίνω τι θα κάνουν είναι στα laptop τους και ειδικά στο κομμάτι του productivity θα εγκαταλείψουν το office 365? Θα γράφουν όλοι latex δλδ σε Linux based laptops? Καλή φάση 😊. Τώρα για mail servers κτλ, υπάρχουν λύσεις προφανώς Linux based

WPS office για linux δεν λέει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...