Προς το περιεχόμενο

Τα φωτα σας παιδια... macbook pro 2011


Vasilis G

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ενα macbook pro 17icn early2011  i7 2.2hz intelgrapfics 3000 512mb 16ram ssd kingston 128. με sierra     Το προβλημα ειναι οτι οταν η cpu περναει το 20% αρχιζει και θερμενεται παρα πολυ το λαπτοπ. 

Δεν εχω καποιο antivirus οι πολλα προγραμματα και που και οτι περναω μεσα το εχω σκαναρει στο κεντρικο υπολογιστη μου στο σπιτι. Εχω αλαξει παστα σε επεξεργαστη και καρτα γραφικων εβαλα την mx4 και καθαρισα καλα το macbook εχω δει και απο το μονιτορ οτι δεν μου τρωει cpu tpt αλλο δουλευει στο 6...9% και δεν ξεπερναει το 20% ακομα και με προγραμματα dj.   Η χρηση ειναι μονο για  dj . αλλα οταν βαζω εξωτερικο δισκο και κανω πχ αναζητηση αρχηζει και ζεσταινεται το macbook ο δισκος ειναι hdd wd κατι που δεν κανει με ssd.  επισεις ζεσταινεται πολυ οταν βλεπω πχ βιντεο στο youtube. προς το παρον τρεχω ενα fan προγραμμα και δουλευω τους ανεμιστηρες ποιο γρηγορα και κανω την δουλεια μου αν και οταν παιζω μουσηκη δεν πρεπει να κανω αναζητηση συνεχεια στο δισκο γιατι φτανει ακομα και τους 98 βαθμους η cpu ακομα και με τα ανεμιστιρακια τερμα.Πρεπει να το αφησω λιγο την αναζητηση για να κρυωσει. (αναζητηση μεσω macbook αυτα που διαβαζει απο το προγραμα δεν ζοριζεται τοσο πολυ) εχω ακουσει οτι γενικα οι wd εχω θεματακια με τα μακ αλλα τον ειχα απο πριν.

Εχει καποιο θεμα η cpu ? να βαλω 1tera ssd? Να αλλαξω τα sierra και να παω στα el capital? να βαλω καποια παστα στον επεξεργαστη απο υργο μεταλο? μπορει να φτεει η μπαταρια ειναι σε μετρια κατασταση?

Επεξ/σία από Vasilis G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το μοντελο αυτο ειχε δευτερη καρτα amd 1.5gb που ειχε αφαιρεθει απο τον προηγουμενο dj που το ειχε σε μαγαζι για μακ που ειχε αυτη την δινατοτητα λογο οτι η amd καρτες εχουν πολλες ασημβατορητες με τα προγραμματα dj αλλα ετσι κι αλλιως τα 13αρια του 2011 ειχαν μονο την 3000  εμενα ειχε 256mb εβαλα μνημες samusng 16gb και πηγε στα 512.  Σιγουρα δεν ειναι πολλα αλλα δεν θα επρεπε να ζεστενεται το μηχανιμα με βιντεακια 720p αυτο το κανει ομως μονο στο youtube αν εχω κατεβασμενη ταινια ακομα και 1080  την παιζει μια χαρα. 

απο θερμοκρασιες ειδα πτωση με την παστα σε αδρανια δεν περναει τους 40-45 με ιντερνετ και χρηση γραφειου 50+ .  παιζωντας μουσικη με προγραμμα 60-70   με ανεμηστηρες στης 5500 στροφες αν τους βαλω στο αυτοματο θα φτασει 80-90 καπου εκει παει και την χρηση εξωτερικου δισκου αλλα οχι οταν ειναι απλα συνδεμενος οταν ψαχνω καποιο αρχειο σε αυτον.

εδω ειναι η θερμοκρασιες παντα οταν τον ανοιγω για απλη χρηση τους εχω στις 4000-4500 στροφες για να τον κραταει δροσερο.

 

64329504_1076133195919390_1896368725657911296_n.jpg

Επεξ/σία από Vasilis G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Vasilis G είπε

το μοντελο αυτο ειχε δευτερη καρτα amd 1.5gb που ειχε αφαιρεθει απο τον προηγουμενο dj που το ειχε σε μαγαζι για μακ που ειχε αυτη την δινατοτητα λογο οτι η amd καρτες εχουν πολλες ασημβατορητες με τα προγραμματα dj αλλα ετσι κι αλλιως τα 13αρια του 2011 ειχαν μονο την 3000  εμενα ειχε 256mb εβαλα μνημες samusng 16gb και πηγε στα 512.

 

Πως την αφαίρεσε δηλαδή;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μαγαζι που εχει μηχανιματα για πλακετες mac αλλα δεν ειναι εκει το θεμα μας ολα τα 17αρια ειχαν 2 καρτες.Θεμα γραφικων δεν εχω ακομα και 4κ το παιζει απο τις θερμοκρασιες βλεπω να βαραει μεγαλες μονο η cpu και οχι η gpu που και στα 1080 δεν ανεβαζει πανω απο 70...   σε καποια site ξενα λενε πως ειχαν θεμα οι cpu του 2011 σε αλλα λενε οτι φτενε τα sierra οσοι ειχαν πριν τα el capital δεν ειχαν τοσο ανεβασενες θερμοκρασιες στην cpu και μετα την αναβαθμιση βαραγε με χρηση 70-100% θερμοκρασιες 90+    χθες εκανα ενα τεστ και με τον εξωτερικο σκηρο και ειχα οτι βαραει 200% στην cpu απο το μονιτορ κατα την αναζητηση και μετα εκανα αναζητηση στον ssd και βαραγε 50%cup αρα αν βαλω ενα τερα ssd τουλαχιστον θα κανω γρηγορα αναζητηση και δεν θα ζεστενετε γιατι εκεινη την ωρα τρεχει και το προγραμα μουσικης που ευτηχως δεν ξεπερναει το 70%. με θερμοκρασιες στους 60-70 κατα την λειτουργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Vasilis G είπε

Σε μαγαζι που εχει μηχανιματα για πλακετες mac αλλα δεν ειναι εκει το θεμα μας ολα τα 17αρια ειχαν 2 καρτες.Θεμα γραφικων δεν εχω ακομα και 4κ το παιζει απο τις θερμοκρασιες βλεπω να βαραει μεγαλες μονο η cpu και οχι η gpu που και στα 1080 δεν ανεβαζει πανω απο 70...   σε καποια site ξενα λενε πως ειχαν θεμα οι cpu του 2011 σε αλλα λενε οτι φτενε τα sierra οσοι ειχαν πριν τα el capital δεν ειχαν τοσο ανεβασενες θερμοκρασιες στην cpu και μετα την αναβαθμιση βαραγε με χρηση 70-100% θερμοκρασιες 90+    χθες εκανα ενα τεστ και με τον εξωτερικο σκηρο και ειχα οτι βαραει 200% στην cpu απο το μονιτορ κατα την αναζητηση και μετα εκανα αναζητηση στον ssd και βαραγε 50%cup αρα αν βαλω ενα τερα ssd τουλαχιστον θα κανω γρηγορα αναζητηση και δεν θα ζεστενετε γιατι εκεινη την ωρα τρεχει και το προγραμα μουσικης που ευτηχως δεν ξεπερναει το 70%. με θερμοκρασιες στους 60-70 κατα την λειτουργεια.

Ο τρόπος που γράφεις βγάζει μάτια. Πρώτον αυτό.

Δεύτερον, πως ακριβώς επηρεάζει ο ssd την CPU;  Μη συγκρίνεις εξωτερικό δίσκο με εσωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...