Προς το περιεχόμενο

Netflix: Αύξηση τιμής και στην Ελλάδα για τα 2 από τα 3 συνδρομητικά πακέτα της υπηρεσίας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το netflix είναι ο βασιλιάς των συνδρομητικών υπηρεσιών streaming tv αυτή τη στιγμή. Ειδικά σε επίπεδο υλοποίησης της υπηρεσίας πραγματικά είναι απροβλημάτιστο ακόμα και σε χαμηλής ταχυτητας γραμμές. Το περιέχομενο του στο θέμα σειρών είναι από μέτριο έως καλό. Σίγουρα καλύτερο του prime (για το hulu δεν έχω γνώμη). Στις ταινιές κάτω του μετρίου. Προφανώς μια αύξηση είναι πάντα δυσάρεστη. Η συγκεκριμένη δεν είναι τραγική, αλλά είναι δυσάρεστη. Πιο στενάχωρο είναι ότι συνήθως η πορεία των εταιριών είναι η ακόλουθη ... ξεκινάμε χαμηλά, αυξανουμε τιμές, περιορίζουμε διαμοιρασμό συνδρομής κτλ. Επομένως να  μην παραξενευτεί κανείς αν το επόμενο βήμα είναι να φιλτράρει τις συνδρομές και να κοβει την πρόσβαση χρηστών με διαφορετικές IP (4 μέλη οικογένειας επιτρέπονται, στην ίδια IP πρέπει να είναι). Εξάλλου η ανοχή που έχει στο διαμοιρασμό είναι ξεκάθαρο πλεόν ότι είναι στοχευμένη ... ούτε διαφορετικές IP μεταξύ χωρών δεν φιλτράρει :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 224
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν υπηρχε το νετφλιξ κ τα αλλα συνδρομητικα...αρκετες απο τις ξενογλωσσες σειρες  δεν θα βγαιναν καν...Σε φαση αρκετες σειρες απευθυνθηκαν στα καναλια της χωρας τους κ εφαγαν ακυρο μεχρι που τα εσκασε το νετφλιξ...ή οτι μαζεψε καλες σειρες απο διαφορες χωρες κυριως ισπανια ιταλια και τις μεταφρασε κ εγιναν επιτυχιες σε ολο τον κοσμο...

Π.χ. subbora(it),dogs of berlin(de),baby(it),3%(pg)casa de papel(es)

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Πάντως ΚΑΘΕ φορά που βγαίνει κάποιος να δικαιολογήσει μια αύξηση 1-2 ευρώ χωρίς να αναφέρεται στο ποσοστό επί τοις εκατό καθώς και στο γεγονός ότι είναι μια επαναλαμβανόμενη χρέωση και όχι one off , τόσο με πιάνει απογοήτευση για την οικονομική αμάθεια που επικρατεί..

Επεξ/σία από Looter
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Live in chaos είπε

Χρειάζεσαι vpn μονο την πρώτη φορά που θα μπεις να κάνεις λογαριασμό, τις υπόλοιπες φόρες μπαίνεις κανονικά απο την ip σου χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα σε ανάλυση . Αρα η βρίσκεις κάποιο δωρεάν vpn με σερβερ Τουρκιάς ή αγοράζεις έναν (έμενα μου κόστισε 2€ για ένα  μηνά ) και καθάρισες . 

Το καλύτερο της υπόθεσης είναι οτι η όλη διαδικασία είναι νόμιμη και δεν θα μπορεσουν να σε καταγγείλουν για κατι απο το netflix .. Στην χειρότερη να παει η συνδρομή στα 12€ οσο ηταν αλλα έμενα προσωπικά δεν εχει συμβεί κατι τετοιο. 

ξέχασα να πω οτι επειδή πληρώνω απο χρεωστική η eurobank  μου κάνει κρατήσεις συναλλαγής 1€ οποτε δινω 7€ το μηνα για το φουλ πακ 

Δεν ισχύει, χρειάζεσαι συνεχεια vpn όταν μπαίνεις Netflix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κοιτανε να βαλουνε καμια ταινια τις προκοπης στην Ελλαδα...Η τιμη τους μαρανε...

Που το 80% του περιεχομενου στην ελλαδα που μας πουλανε ειναι ισπανικες φθηνοσαπουνοπερες, σε σχεση με το content που εχει σε αλλα κρατοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέγεται COPYRIGHTS. Δεν χρειάζεται να σου παραθέσω νομοθεσία, ακόμα και ο πιο ανίδεος ξέρει τι είναι το πνευματικό δικαίωμα και ότι η καταπάτηση είναι παράνομη.

Όσο και να δίνει εδώ, το πρόβλημα στην ελληνική οικονομία δεν είναι η πολυεθνική που δίνει μισθούς Ελλάδας, αλλά η Ελλάδα που έχει μισθούς Ελλάδας.

Το γυρνάς τώρα σε άλλη συζήτηση το θέμα. Και δεν έχω υπερασπιστεί καμία πολυεθνική. Το ότι δεν πιστεύω σε θεωρίες συνωμοσίας και ότι όλοι θέλουν να μας φάνε τα λεφτά και και και δεν σημαίνει ότι υπερασπίζομαι κανέναν. Απλά έχω μυαλό και μέχρι ένα σημείο καταλαβαίνω κάποια πράγματα πως λειτουργούν(ειδικά όταν έχει να κάνει με τεχνολογία μιας και είναι η δουλειά μου), δεν το παίζω ειδικός σε πράγματα που δεν κατέχω.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μας κλέβει κανένας, και όπως σου είχα αναφέρει πιο πάνω, δες Spotify που πέρασαν τόσα χρόνια για να καταφέρει να βγάλει κέρδος και σύγκρινε τον ήχο με βίντεο και πόσο πιο δύσκολο είναι κανένας να γυρίσει ταινίες και σειρές και να της streamάρει σε εκατοντάδες χιλιάδες κόσμο ταυτόχρονα.

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω σχόλια του στηλ ελλαδισταν ελλαδισταν ελλαδισταν ελλαδιτσα και διάφορα άλλα οι περισσότεροι με iphone  είστε ....όπου μας συμφέρει ελλαδιτσα όπου όχι Ελλάδαρα πάμε να πάρουμε  τν Πόλη  οι περισσότεροι είναι μίζεροι είναι οι ίδιοι που φώναζαν για τα 5 ευρώ στα νοσοκομεία αλλά είναι οι ίδιοι που δεν θα πουν όχι να πάνε για καφέ κάθε δεύτερη μέρα..... Ασχολούμαι με το εμπόριο γενικά και παραγωγή ποίο περίεργα άτομα από τους Έλληνες δεν έχω δει

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, d4mage είπε

Εάν η δυνατότητα στο να δεις κάτι ήταν μόνο στις συνδρομητικές υπηρεσίες τότε θα μοιραζόταν το περιεχόμενο και θα σε ανάγκαζαν να κάνεις παντού συνδρομή όπως έγινε με ΟΤΕ/NOVA στο αθλητικό περιεχόμενο.

Όμως με τόσο πειρατικό υλικό εκεί έξω εάν δεν συμμορφωθούν στις τιμές το μεγαλύτερο ποσοστό του πλανήτη με νορμάλ-χαμηλούς μισθούς απλά θα το χάσουν (και δεν το θέλουν) όταν μπορείς να δεις πανεύκολα οτιδήποτε δωρεάν και με σωστό ήχο και με ικανοποιητική ανάλυση. Αν ήταν τόσο γαμάτη υπηρεσία η Netflix δεν θα σου έδινε 1 μήνα δωρεάν δοκιμή άλλα 3 μέρες ίσα ίσα για το σαββατοκύριακο. Σαν προώθηση φαίνεται κουλ, όταν όμως μετά από τόσο free είναι να πληρώσει κάποιος 6/10 θα το κόψουν και ειδικότερα τώρα με την αύξηση κυριολεκτικά το ποσοστό ανεβαίνει κι άλλο.

Μη βιαστείτε να κράξετε κάποιοι " ε μλκ δίνουν τζάμπα κι εσύ κλαίγεσαι" σκεφτείτε το λίγο, αυτό δεν τους κάνει και πολύ καλό, εγώ ας πούμε βαρέθηκα την Netflix μέσα σε 3 μέρες. Όσο κι αν χάζεψα την υπηρεσία να δω τι σου παρέχει, δυνατότητες και φυσικά προβολές... κάποια στιγμή είπα "αυτό είναι όλο"? 

Μακάρι να αλλάξει και να σκίσει τους αριθμούς σε περιεχόμενο άλλα και σε ποιότητα άλλα δυστυχώς άλλο φαίνεται...

Έχεις απολυτο δίκιο για το πειρατικό και με έναν τρόπο χάνεται το νόημα της συνδρομής , ωστόσο τα προβλήματα του Netflix είναι δυο. Οι παραγωγες του, σε φάση σκηνικά-κόντρα πλακέ, και ότι ο μέσος χρήστης θα κολλήσει με 2-3 σειρες  και μετά θα πρέπει να περιμένει 1 χρόνο το λιγότερο για νέα επεισόδια ,οποτε ή σε αναγκάζει να πληρώνεις για να  βλεπεις σαβούρα ή το κόβεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KostasKri είπε

Λέγεται COPYRIGHTS. Δεν χρειάζεται να σου παραθέσω νομοθεσία, ακόμα και ο πιο ανίδεος ξέρει τι είναι το πνευματικό δικαίωμα και ότι η καταπάτηση είναι παράνομη.

Όσο και να δίνει εδώ, το πρόβλημα στην ελληνική οικονομία δεν είναι η πολυεθνική που δίνει μισθούς Ελλάδας, αλλά η Ελλάδα που έχει μισθούς Ελλάδας.

Το γυρνάς τώρα σε άλλη συζήτηση το θέμα. Και δεν έχω υπερασπιστεί καμία πολυεθνική. Το ότι δεν πιστεύω σε θεωρίες συνωμοσίας και ότι όλοι θέλουν να μας φάνε τα λεφτά και και και δεν σημαίνει ότι υπερασπίζομαι κανέναν. Απλά έχω μυαλό και μέχρι ένα σημείο καταλαβαίνω κάποια πράγματα πως λειτουργούν(ειδικά όταν έχει να κάνει με τεχνολογία μιας και είναι η δουλειά μου), δεν το παίζω ειδικός σε πράγματα που δεν κατέχω.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μας κλέβει κανένας, και όπως σου είχα αναφέρει πιο πάνω, δες Spotify που πέρασαν τόσα χρόνια για να καταφέρει να βγάλει κέρδος και σύγκρινε τον ήχο με βίντεο και πόσο πιο δύσκολο είναι κανένας να γυρίσει ταινίες και σειρές και να της streamάρει σε εκατοντάδες χιλιάδες κόσμο ταυτόχρονα.

Κατάρχην, για πρωτη φορα μιλας ως ανθρωπος , οποτε θα σου απαντησω κι εγω αναλογα.

Κανεις λαθος σ αυτό που λες για τα πνευματικα δικαωματα. Δεν βλεπω με παρανομο τροπο, αρα δεν τα καταπατω.  Παρανομα θα ηταν να εχω χακαρει την υπηρεσια τους και να παρακολουθω, να κατεβαζει καποιος άλλος συνδρομητης το περιεχομενο και να μου το δινει. Στο λεω οσο πιο απλα γινεται, δεν κανω τιποτα τετοιο.  Υπαρχουν κι αλλοι τροποι. Δε χρειαζεται να στο κανω πενηνταράκια.

Κάθε άλλο παρα συνωμοσιολογος είμαι. Μακρια από μενα τέτοιοι τροποι σκεψεις. Αυτό που λεω είναι ότι η νετφλιξ και η κάθε νετφλιξ, εχει στοχο το μεγιστο κερδος. Αν δει ότι η αγορα εχει διαθεση να πληρωσει, θα το παει και 100 ευρω το μηνα. Δεν κοστολογεί την υπηρεσια της με καποια αντικειμενικη αξια. Παράδειγμα τα κινητα τηλεφωνα οπου πλεον εφτασαν να κοστιζουν 1000+ ευρω όταν το κοστος κατασκευης δεν εχει αυξηθεί αναλογα. Το σηκωνει η αγορα και πηγαν τις τιμες στο θεο. Απλα πραγματα. 

Εδώ να σου πω ότι 2 ευρω στα 12 είναι 17% αυξηση. Δεν είναι της πλακας. Πληρωνεις άλλες 2 συνδρομες στο 12μηνο με λιγα λογια.

Αυτά. Καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gthe είπε

Το netflix είναι ο βασιλιάς των συνδρομητικών υπηρεσιών streaming tv αυτή τη στιγμή. Ειδικά σε επίπεδο υλοποίησης της υπηρεσίας πραγματικά είναι απροβλημάτιστο ακόμα και σε χαμηλής ταχυτητας γραμμές. Το περιέχομενο του στο θέμα σειρών είναι από μέτριο έως καλό. Σίγουρα καλύτερο του prime (για το hulu δεν έχω γνώμη). Στις ταινιές κάτω του μετρίου. Προφανώς μια αύξηση είναι πάντα δυσάρεστη. Η συγκεκριμένη δεν είναι τραγική, αλλά είναι δυσάρεστη. Πιο στενάχωρο είναι ότι συνήθως η πορεία των εταιριών είναι η ακόλουθη ... ξεκινάμε χαμηλά, αυξανουμε τιμές, περιορίζουμε διαμοιρασμό συνδρομής κτλ. Επομένως να  μην παραξενευτεί κανείς αν το επόμενο βήμα είναι να φιλτράρει τις συνδρομές και να κοβει την πρόσβαση χρηστών με διαφορετικές IP (4 μέλη οικογένειας επιτρέπονται, στην ίδια IP πρέπει να είναι). Εξάλλου η ανοχή που έχει στο διαμοιρασμό είναι ξεκάθαρο πλεόν ότι είναι στοχευμένη ... ούτε διαφορετικές IP μεταξύ χωρών δεν φιλτράρει :) 

Δεν φτάνει όμως η  υλοποίηση (που όντως είναι αρκετά καλη) βλέπεις τι γίνεται.. ο καταναλωτής θέλει πάντα το φθηνότερο και σε αυτή την περίπτωση υπάρχει και το εντελώς δωρεάν, οποτε χάνεται οτιδιποτε άλλο. Δεν παίζει να το κάνει αυτό με φιλτράρισμα γιατί τότε είναι που θα χάσει πάνω από τους  μισούς  συνδρομητές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.finder.com/a-z-of-international-netflix-tv-and-movie-lists

Με browsing  μεσω tv δυσκολο να βρεις αυτο που θες...νομιζω πρεπει να πηγαινεις στοχευμενα...

____________

Το νετφλιξ κ λοιπα συνδρομητικα απευθυνονται κυριως σε ατομα που δεν κανουν downloading και σε χωρες π κυνηγανε τα πνευματικα δικαιωματα στελνοντας προστιμο στο σπιτι...

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Λέγεται COPYRIGHTS. Δεν χρειάζεται να σου παραθέσω νομοθεσία, ακόμα και ο πιο ανίδεος ξέρει τι είναι το πνευματικό δικαίωμα και ότι η καταπάτηση είναι παράνομη.

Όσο και να δίνει εδώ, το πρόβλημα στην ελληνική οικονομία δεν είναι η πολυεθνική που δίνει μισθούς Ελλάδας, αλλά η Ελλάδα που έχει μισθούς Ελλάδας.

Το γυρνάς τώρα σε άλλη συζήτηση το θέμα. Και δεν έχω υπερασπιστεί καμία πολυεθνική. Το ότι δεν πιστεύω σε θεωρίες συνωμοσίας και ότι όλοι θέλουν να μας φάνε τα λεφτά και και και δεν σημαίνει ότι υπερασπίζομαι κανέναν. Απλά έχω μυαλό και μέχρι ένα σημείο καταλαβαίνω κάποια πράγματα πως λειτουργούν(ειδικά όταν έχει να κάνει με τεχνολογία μιας και είναι η δουλειά μου), δεν το παίζω ειδικός σε πράγματα που δεν κατέχω.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μας κλέβει κανένας, και όπως σου είχα αναφέρει πιο πάνω, δες Spotify που πέρασαν τόσα χρόνια για να καταφέρει να βγάλει κέρδος και σύγκρινε τον ήχο με βίντεο και πόσο πιο δύσκολο είναι κανένας να γυρίσει ταινίες και σειρές και να της streamάρει σε εκατοντάδες χιλιάδες κόσμο ταυτόχρονα.

Η δουλεια σου έχει να κάνει με την τεχνολογία και βγαίνεις και μας λες οτι υπάρχει μεγάλος βαθμός δυσκολίας στο να γυρίσεις ταινίές και σειρές και να τις στριμάρεις σε χιλιάδες κόσμο;Τι ανεκδοτο είναι αυτό; Που είναι η δυσκολία;

Δυσκολία να παράγεις και να στριμάρεις οπτικοακουστικό υλικό σε "κονσέρβα" κατάσταση όπου τα πάντα είναι ελεγχόμενα; Που να ήθελες να στριμάρεις και ένα live γεγονός με δεκάδες κάμερες να δίνουν ταυτόχρονη εικόνα και να θέλεις να δώσεις αυτή την ταυτόχρονη εικόνα στους τηλεθεατές.

Μια ΕΡΤ και σου λέει έχω 4 καναλάκια στην υβριδική που σου δίνουν 4 διαφορετικές εικόνες για ένα live αγώνα grand prix και βγαίνεις και μου λες πως η netflix έχει δυσκολία να στριμάρει κονσέρβα υλικό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...