Προς το περιεχόμενο

Η τρίτη γενιά του Kindle Oasis επιτρέπει τη ρύθμιση θερμοκρασίας χρώματος για βραδινή ανάγνωση


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/6/2019 στις 9:52 ΠΜ, MDefender είπε

Θέλω να ρωτήσω γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με e-books κτλπ.Αξίζει μία τέτοια αγορά;Δεν χάνεται η μαγεία του βιβλίου;

Εξαρτάται, θα βρεις φανατικούς υποστηρικτές και πολέμιους της ηλεκτρονικής ανάγνωσης. 

Μειονεκτήματα ebook:

- η αίσθηση του χαρτιού, του εξώφυλλου, το άρωμα του βιβλίου

- μια βιβλιοθήκη στο σπίτι γεμάτη με βιβλία που έχεις διαβάσει

- μικρότερη ποικιλία σε ελληνικούς τίτλους σε σχέση με το χαρτί

Πλεονεκτήματα ebook:

- ελαφρύτερο, σημαντικό αν διαβάζεις στο κρεβάτι ή αν θέλεις να διαβάσεις στο τρένο ή σε ταξίδια

- τέρμα τα προβλήματα με τους σελιδοδείκτες που χάνονται ή τις τσακισμένες σελίδες

- δεν έχεις προβλήματα αποθήκευσης βιβλίων που έχεις ήδη διαβάσει και δε ενδιαφέρεσαι να κρατήσεις «για χρόνια» στη βιβλιοθήκη

- συνήθως φθηνότερη η αγορά καινούριων βιβλίων σε σχέση με το χαρτί

- άμεση διαθεσιμότητα «άπειρων» βιβλίων στο λεπτό.       

- δυνατότητα εύρεσης βιβλίων μέσω torrent (ειδικά ξένους τίτλους)

- ευκολίες που δεν υπάρχουν σε «χάρτινο» βιβλίο όπως η υποστήριξη dictionary ή η λειτουργία XRay που υπάρχει στο Amazon

- δυνατότητα ανάγνωσης audiobooks (στις περισσότερες σύγχρονες συσκευές)

- αδιαβροχοποίηση

- ενσωματωμένος φωτισμός για ανάγνωση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού / στο σκοτάδι

- δυνατότητα προσαρμογής της γραμματοσειράς (ιδανικό για άτομα μεγαλύτερης ηλικίας που η όραση αρχίζει να προβληματίζει)

 

Προσωπικά έκανα τη μετάβαση πριν από περίπου 8 χρόνια και δεν το μετάνοιωσα στιγμή. Ήταν μία περίοδος όπου είχα πολύ χρόνο για διάβασμα (δεν υπήρχε ο περισπασμός της τηλεόρασης) και ταυτόχρονα ήμουν σε συνεχή μετακίνηση οπότε μου έλυσε τα χέρια η ευκολία του ψηφιακού βιβλίου. Πλέον δυσανασχετώ αν πρέπει να διαβάσω από χαρτί. Αλλά υπάρχει και αντίλογος

Επεξ/σία από ikar6
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω με τους ελληνικούς τίτλους τι γίνεται. Μπήκα και είδα ότι κάποιοι γνωστοί ελληνικοί εκδοτικοί έχουν epub. Γενικά υπάρχουν αξιόλογα λογοτεχνικά ελληνικά (μεταφρασμένα) βιβλία; (όχι pdf). Επίσης αν πάω στη λύση της Amazon εκεί τι γίνεται; Έχει το store της μεταφρασμένα; Θέλω να  πάρω στη σύζυγο που είναι βιβλιοφάγος αλλά θα ήθελα να έχει επιλογές σε pop λογοτεχνία μεταφρασμένη στην Ελληνική γλώσσα.

 

Με βάση τα παραπάνω  πιστεύετε καλύτερα kindle ή kobo;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ikar6 είπε

Εξαρτάται, θα βρεις φανατικούς υποστηρικτές και πολέμιους της ηλεκτρονικής ανάγνωσης. 

Μειονεκτήματα ebook:

- η αίσθηση του χαρτιού, του εξώφυλλου, το άρωμα του βιβλίου

- μια βιβλιοθήκη στο σπίτι γεμάτη με βιβλία που έχεις διαβάσει

- μικρότερη ποικιλία σε ελληνικούς τίτλους σε σχέση με το χαρτί

Πλεονεκτήματα ebook:

- ελαφρύτερο, σημαντικό αν διαβάζεις στο κρεβάτι ή αν θέλεις να διαβάσεις στο τρένο ή σε ταξίδια

- τέρμα τα προβλήματα με τους σελιδοδείκτες που χάνονται ή τις τσακισμένες σελίδες

- δεν έχεις προβλήματα αποθήκευσης βιβλίων που έχεις ήδη διαβάσει και δε ενδιαφέρεσαι να κρατήσεις «για χρόνια» στη βιβλιοθήκη

- συνήθως φθηνότερη η αγορά καινούριων βιβλίων σε σχέση με το χαρτί

- άμεση διαθεσιμότητα «άπειρων» βιβλίων στο λεπτό.       

- δυνατότητα εύρεσης βιβλίων μέσω torrent (ειδικά ξένους τίτλους)

- ευκολίες που δεν υπάρχουν σε «χάρτινο» βιβλίο όπως η υποστήριξη dictionary ή η λειτουργία XRay που υπάρχει στο Amazon

- δυνατότητα ανάγνωσης audiobooks (στις περισσότερες σύγχρονες συσκευές)

- αδιαβροχοποίηση

- ενσωματωμένος φωτισμός για ανάγνωση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού / στο σκοτάδι

- δυνατότητα προσαρμογής της γραμματοσειράς (ιδανικό για άτομα μεγαλύτερης ηλικίας που η όραση αρχίζει να προβληματίζει)

Προσωπικά έκανα τη μετάβαση πριν από περίπου 8 χρόνια και δεν το μετάνοιωσα στιγμή. Ήταν μία περίοδος όπου είχα πολύ χρόνο για διάβασμα (δεν υπήρχε ο περισπασμός της τηλεόρασης) και ταυτόχρονα ήμουν σε συνεχή μετακίνηση οπότε μου έλυσε τα χέρια η ευκολία του ψηφιακού βιβλίου. Πλέον δυσανασχετώ αν πρέπει να διαβάσω από χαρτί. Αλλά υπάρχει και αντίλογος

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε,νομίζω με έψησες να το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/6/2019 στις 10:52 ΠΜ, MDefender είπε

Θέλω να ρωτήσω γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με e-books κτλπ.Αξίζει μία τέτοια αγορά;Δεν χάνεται η μαγεία του βιβλίου;

Ανάλογα πως ορίζεις την "μαγεία" αυτή. Προσωπικά το έχω γυρίσει σε e-readers εδώ και 7+ χρόνια και από τότε πιάνω χάρτινο βιβλίο στα χέρια μου εξαιρετικά σπάνια και μόνο σαν λύση ανάγκης. Το ebook πρακτικά υπερέχει σχεδόν στα πάντα και όσους έχω γνωρίσει που ξεκίνησαν να χρησιμοποιούν e-readers, με τη συσκευή διαβάζουν περισσότερο σε σχέση με το παρελθόν.

Υπάρχουν βέβαια και ειδικές περιπτώσεις, πχ αρκετός κόσμος έχει συνδυάσει την ανάγνωση όχι με μυθιστόρηματα αλλά με τεχνικά βιβλία γεμάτα γραφήματα κλπ και τα περισσότερα e-readers δεν αποδίδουν καλά σε αυτόν τον τομέα. Θα πρέπει να αποφασίσεις τι σε ενδιαφέρει να διαβάζεις στη συσκευή και αν η τελευταία θα καλύψει τις ανάγκες σου. Για παραδοσιακά μη-τεχνικά βιβλία είναι πραγματικά αγορά με κλειστά τα μάτια.

ps: για να μην ανοίξουμε ξανά την ίδια συζήτηση, δέον όπως αναφέρουμε ότι μιλάμε αποκλειστικά για οθόνες e-ink και όχι για tablets. 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Kobo Η2Ο κανει 150 λιρες , ενω το paperwhite καθε τρεις και λιγο πεφτει στα 110. Ποια μισα χρηματα ρε παιδια? Ψηθηκα σε μια φαση να παρω ενα Kobo να το δοκιμασω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Amlet είπε

Το Kobo Η2Ο κανει 150 λιρες , ενω το paperwhite καθε τρεις και λιγο πεφτει στα 110. Ποια μισα χρηματα ρε παιδια? Ψηθηκα σε μια φαση να παρω ενα Kobo να το δοκιμασω...

Ίσως εννοούν από το Oasis 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε με το "κλειδωμένο". Έχω το paperwhite 2 εδώ και μερικά χρόνια και από την αρχή του περνάω ότι epub και pdf θέλω. Για το xray και τα υπόλοιπα δεν ξέρω, δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Για όποιον το σκέφτεται να αγοράσει γενικά e-reader το συστήνω ανεπιφύλακτα. Από τότε που το πήρα εγώ δεν γύρισα πίσω στα βιβλία. Έχεις ένα κάρο βιβλία σε όγκο ενός μικρού τετραδίου, είναι φιλικότατο στο μάτι (δεν επηρεάζεται από συνθήκες φωτεινότητας, αντανακλάσεις, κτλ), μπορώ να διαβάζω το βράδυ στο κρεββάτι χωρίς να έχω κανένα φως αναμένο, στην παραλία ξεχνάς τα "μου παίρνει ο αέρας τις σελίδες" ή "κάνω ταχυδακτυλουργικά με τα δάκτυλα για να κρατάω το βιβλίο ανοιχτό με το ένα χέρι", ρυθμίζω τη γραμματοσειρά στο μέγεθος που με βολεύει για να μη μου βγαίνουν τα μάτια, η μπαταρία δεν τελειώνει ΠΟΤΕ (εντάξει είμαι υπερβολικός, αλλά σε σχέση με το κινητό που θέλει φόρτισμα κάθε μέρα, η μία φορα το μήνα που θέλει το ebook είναι αστεία)... Οι άλλες γλώσσες δεν είναι καν θέμα, εγώ το πήρα από Αγγλία και μια χαρά βγάζει τα Ελληνικά.

Το μόνο θέμα του είναι για όποιον έχει πολλά pdf όπου για μένα η μετατροπή με το calibre σε epub είναι απαράδεκτη. Πάντα τα κάνει θάλασσα με το χωρισμό των κεφαλαίων του βιβλίου, ή μπορεί να θέλει τίποτα τρελές ρυθμίσεις που εγώ δεν έχω βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2019 στις 12:50 ΜΜ, harisma είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω με τους ελληνικούς τίτλους τι γίνεται. Μπήκα και είδα ότι κάποιοι γνωστοί ελληνικοί εκδοτικοί έχουν epub. Γενικά υπάρχουν αξιόλογα λογοτεχνικά ελληνικά (μεταφρασμένα) βιβλία; (όχι pdf). Επίσης αν πάω στη λύση της Amazon εκεί τι γίνεται; Έχει το store της μεταφρασμένα; Θέλω να  πάρω στη σύζυγο που είναι βιβλιοφάγος αλλά θα ήθελα να έχει επιλογές σε pop λογοτεχνία μεταφρασμένη στην Ελληνική γλώσσα.

Με βάση τα παραπάνω  πιστεύετε καλύτερα kindle ή kobo;

Έχεις δίκιο φίλε μου που προβληματίζεσαι και εγώ είχα στην αρχή αυτούς τους ενδοιασμούς. Αν θέλεις να δουλεύει «out of the box» με τους ελληνικούς τίτλους τότε πάρε kobo το οποίο είναι συμβατό με τα «κλειδωμένα» epub που πωλούνται κατά κανόνα από τους ελληνικούς εκδοτικούς οίκους. Για να διαβάσεις epub στο kindle πρέπει να τα μετατρέψεις σε mobi μέσα από μία δωρεάν εφαρμογή που λέγεται calibre (υπάρχει για όλες τις πλατφόρμες - PC/Mac). Ωστόσο αυτή η μετατροπή δεν είναι δυνατή όταν το epub είναι «κλειδωμένο». Αντίστοιχα βέβαια, για να διαβάσεις βιβλία αγορασμένα από amazon στο kobo πρέπει να τα μετατρέψεις σε epub (πάλι μέσω calibre) αλλά και αυτά θα πρέπει πρώτα να «ξεκλειδωθούν».

Βέβαια υπάρχουν δύο πράγματα που πρέπει να γνωρίζεις:

1. Υπάρχουν εκδοτικοί οίκοι (όπως ο Καστανιώτης) που ακολουθούν το λεγόμενο «κοινωνικό» κλείδωμα, που σημαίνει ότι το βιβλίο είναι ξεκλείδωτο, απλά στο «εσώφυλλο» εμφανίζεται το όνομα του ατόμου που αγόρασε το βιβλίο (εσένα). Με αυτό τον τρόπο σε αποτρέπουν να το μοιράσεις ελεύθερα σε torrent γιατί φαίνεται ποιος το έδωσε ελεύθερα. Αλλά τα αρχεία epub των βιβλίων του Καστανιώτη μπορείς να τα κάνεις ότι θέλεις: να τα μετατρέψεις σε mobi να τα δώσεις σε φίλους σου κτλ, χωρίς να χρειαστεί να προβείς σε διαδικασίες «ξεκλειδώματος».

2. Το ξεκλείδωμα, τόσο για epub όσο και για το amazon είναι μία σχετικά απλή υπόθεση. Υπάρχουν plugins για το πρόγραμμα calibre που τις εγκαθιστάς και στη συνέχεια το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι drag and drop του κλειδωμένου αρχείου στο calibre. 

Πρακτικά, προσωπικά, εδώ και 8 χρόνια που ξεκίνησα ξεκλειδώνω επι τόπου όλα τα βιβλία που αγοράζω (μόνο το Bookstore της Apple είναι αδύνατο να ξεκλειδώσεις αυτή τη στιγμή). Θέλω να έχω τη δυνατότητα να το διαβάζω όπου θέλω χωρίς να κλειδώνομαι σε οικοσυστήματα και επίσης να μπορώ να το «δανείσω» σε φίλους και οικογένεια, όπως θα έκανα και με ένα χάρτινο βιβλίο.

Ο πρώτος μου reader που αγόρασα ήταν ένας Sony, ακριβώς γιατί φοβήθηκα ότι δε θα μπορώ να αγοράζω ελληνικά βιβλία. Ωστόσο δεν αντιμετώπισα ποτέ προβλήματα. Έτσι η δεύτερη συσκευή που πήρα μετά από 6 χρόνια ήταν ένα kindle, και ο λόγος ήταν η καλύτερη υποστήριξη ως προς το software  και το φοβερό customer service της amazon. 

Αλλά όποια συσκευή και να πάρεις θα την ευχαριστηθείς (οκ, η γυναίκα σου!).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2019 στις 11:53 ΜΜ, ikar6 είπε

Έχεις δίκιο φίλε μου που προβληματίζεσαι και εγώ είχα στην αρχή αυτούς τους ενδοιασμούς. Αν θέλεις να δουλεύει «out of the box» με τους ελληνικούς τίτλους τότε πάρε kobo το οποίο είναι συμβατό με τα «κλειδωμένα» epub που πωλούνται κατά κανόνα από τους ελληνικούς εκδοτικούς οίκους. Για να διαβάσεις epub στο kindle πρέπει να τα μετατρέψεις σε mobi μέσα από μία δωρεάν εφαρμογή που λέγεται calibre (υπάρχει για όλες τις πλατφόρμες - PC/Mac). Ωστόσο αυτή η μετατροπή δεν είναι δυνατή όταν το epub είναι «κλειδωμένο». Αντίστοιχα βέβαια, για να διαβάσεις βιβλία αγορασμένα από amazon στο kobo πρέπει να τα μετατρέψεις σε epub (πάλι μέσω calibre) αλλά και αυτά θα πρέπει πρώτα να «ξεκλειδωθούν».

Βέβαια υπάρχουν δύο πράγματα που πρέπει να γνωρίζεις:

1. Υπάρχουν εκδοτικοί οίκοι (όπως ο Καστανιώτης) που ακολουθούν το λεγόμενο «κοινωνικό» κλείδωμα, που σημαίνει ότι το βιβλίο είναι ξεκλείδωτο, απλά στο «εσώφυλλο» εμφανίζεται το όνομα του ατόμου που αγόρασε το βιβλίο (εσένα). Με αυτό τον τρόπο σε αποτρέπουν να το μοιράσεις ελεύθερα σε torrent γιατί φαίνεται ποιος το έδωσε ελεύθερα. Αλλά τα αρχεία epub των βιβλίων του Καστανιώτη μπορείς να τα κάνεις ότι θέλεις: να τα μετατρέψεις σε mobi να τα δώσεις σε φίλους σου κτλ, χωρίς να χρειαστεί να προβείς σε διαδικασίες «ξεκλειδώματος».

2. Το ξεκλείδωμα, τόσο για epub όσο και για το amazon είναι μία σχετικά απλή υπόθεση. Υπάρχουν plugins για το πρόγραμμα calibre που τις εγκαθιστάς και στη συνέχεια το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι drag and drop του κλειδωμένου αρχείου στο calibre. 

Πρακτικά, προσωπικά, εδώ και 8 χρόνια που ξεκίνησα ξεκλειδώνω επι τόπου όλα τα βιβλία που αγοράζω (μόνο το Bookstore της Apple είναι αδύνατο να ξεκλειδώσεις αυτή τη στιγμή). Θέλω να έχω τη δυνατότητα να το διαβάζω όπου θέλω χωρίς να κλειδώνομαι σε οικοσυστήματα και επίσης να μπορώ να το «δανείσω» σε φίλους και οικογένεια, όπως θα έκανα και με ένα χάρτινο βιβλίο.

Ο πρώτος μου reader που αγόρασα ήταν ένας Sony, ακριβώς γιατί φοβήθηκα ότι δε θα μπορώ να αγοράζω ελληνικά βιβλία. Ωστόσο δεν αντιμετώπισα ποτέ προβλήματα. Έτσι η δεύτερη συσκευή που πήρα μετά από 6 χρόνια ήταν ένα kindle, και ο λόγος ήταν η καλύτερη υποστήριξη ως προς το software  και το φοβερό customer service της amazon. 

Αλλά όποια συσκευή και να πάρεις θα την ευχαριστηθείς (οκ, η γυναίκα σου!).

Φίλε μου σε ευχαριστώ, ήσουν πολύ κατατοπιστικός.  Μάλλον θα στραφώ σε λύση Kobo όπως το βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...