Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με xiaomi redmi note 4 μετά από νερό


ARTHURLUFFY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Μου έπεσε το κινητό μου (xiaomi redminote 4) μέσα σε μια λεκάνη με νερό. Βραχηκε ισα ίσα δύο εκατοστά περίπου. 

Έκανε μόνο του επανεκκίνηση και έδειχνε μια μπλε οθόνη. Προσπάθησα να το κλείσω. Δεν εκλεινε. Η μπαταρία δυστυχώς δεν βγαίνει πια στα κινητά. Μετά άρχισε να κάνει κάτι περίεργους ήχους. Το έβαλα μια μέρα σε ένα μπολ με ρύζι. Και το άφησα ακόμη μιάμιση μέρα σε ένα δωμάτιο κλεισμένο με τον αφυγραντήρα συνεχώς ανοιχτό με την ελπίδα ότι θα τραβήξει όλη την υγρασία. 

Τώρα  το βάζω να φόρτιση και αναβοσβηνει κόκκινο λαμπάκι.

Μπορώ να κάνω κάτι ή πάει για πεταμα;

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό είχε ελπίδα μέχρι που το εβαλες στην φόρτιση. Τώρα μάλλον δεν έχει.

Πχ αν μια σταγόνα είναι επανω σε ενα κύκλωμα , τι να του κανει το ρύζι;

Οπωσδήποτε άνοιξε το (δες disassembly video) και βάλτο σε πολύ ζεστό περιβαλλον πχ 50 βαθμοί.

Μετά φόρτισε το. Μάλλον δεν θα αλλάξει κάτι αλλά δεν χάνεις κάτι...

Καλη επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο πράγμα με ακριβώς το ίδιο τηλέφωνο πριν ένα χρόνο..Έπεσε σε κουβά με νερό .Αναβε ένα κόκκινο φωτακι και τίποτα.Του πέρασα rom με fastboot και έμπαινε κανονικά αλλά μετά από λίγο έκανε διάφορα κολλήματα καθιστώντας το τηλέφωνο ουσιαστικά άχρηστο.Το έστειλα για service στο μαγαζί που το πήρα και μου είπαν όταν το είδαν ότι λόγω νερού κάηκε η μητρική.Να φτιαχτει δεν αξίζει.Το είχα έτσι σχεδόν ένα χρόνο.Πριν λίγες μέρες έκανα ξεκαθαριση και πριν το πετάξω το άνοιξα.Το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικοτατα.Το έχει ο μικρός μόνο για παιχνίδια και δεν εχει κάνει κιχ.Δουλευει άψογα.

Επεξ/σία από kajwbtfe
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...