Προς το περιεχόμενο

ΑΠΘ ή ΠΑΜΑΚ ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά , φέτος έδινα πανελλήνιες εξετάσεις και πλέον ήρθε η ωρα για το μηχανογραφικο . Γνωρίζω οτι υπάρχουν κ άλλοι χρήστες που κατα καιρούς ρωτούσαν το ιδιο πράγμα ομως αφου φέτος άλλαξαν κάπως τα τμήματα σπουδών ειπα να ανοίξω νεο θέμα . Λοιπον σκέφτομαι να δηλώσω πληροφορική Θεσσαλονικης μιας και η πληροφορική ειναι το μοναδικό αντικείμενο που με ενδιαφέρει και το ειχα πάρει απόφαση απο το γυμνάσιο . Θελω να δηλώσω λοιπόν Θεσσαλονικη για να είμαι πιο κοντα στο σπιτι μου (επειδή υπάρχει ενα σοβαρό πρόβλημα υγείας με ενα μέλος της οικογένειας μου) . Το θέμα ειναι οτι εχω χάσει την μπάλα και δεν ξερω τι να επιλέξω ... Πληροφορική στο ΑΠΘ ή στο ΠΑΜΑΚ ? εδω να πω οτι εχω μπερδευτεί ακομη περισσότερο γιατι το ΠΑΜΑΚ "έσπασε" την πληροφορική σε 2 κατηγορίες , ενώ βλέποντας το πρόγραμμα σπουδών και απο τα 2 πανεπιστήμια απλα μπερδεύτηκα παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, melodicpunk είπε

Εγω θα σου προτεινα CSD στην Κρητη αλλα εφόσον υπαρχει θεμα υγειας τοτε καλυτερα ΠΑΜΑΚ.

ποιο απο τα 2 τμηματα του παμακ ομως ? εχει ενα  "Επιστήμη και Τεχνολογία Υπολογιστών" και το αλλο λέγεται  "Πληροφοριακά Συστήματα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, jokerdark91 είπε

ποιο απο τα 2 τμηματα του παμακ ομως ? εχει ενα  "Επιστήμη και Τεχνολογία Υπολογιστών" και το αλλο λέγεται  "Πληροφοριακά Συστήματα"

Εξαρταται τι σε ενδιαφερει εσενα. Η επιστημη και τεχνολογια υπολογιστων εχει πιο ευρυ φασμα, τα πληροφοριακα συστηματα ειναι πιο συγκεκριμενα και για μενα εχουν καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση. Δες και τα προγραμματα σπουδων θα βοηθηθεις αρκετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.uom.gr/assets/site/public/nodes/1302/3117-Courses_2019_2020.pdf

Εδω δεν βλεπω και τρελες διαφορες παντως στα δυο του ΠΑΜΑΚ, ειδικα στα πρωτα ετη. Δες τα ενα ενα και αποφασισε τι σου αρεσει περισσοτερο. Βασικα οταν λες πληροφορικη εξηγησε λιγο τι ακριβως σου αρεσει? Προγραμματισμος καθαρα ή κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, shikabalas είπε

https://www.uom.gr/assets/site/public/nodes/1302/3117-Courses_2019_2020.pdf

Εδω δεν βλεπω και τρελες διαφορες παντως στα δυο του ΠΑΜΑΚ, ειδικα στα πρωτα ετη. Δες τα ενα ενα και αποφασισε τι σου αρεσει περισσοτερο. Βασικα οταν λες πληροφορικη εξηγησε λιγο τι ακριβως σου αρεσει? Προγραμματισμος καθαρα ή κατι αλλο?

Το θεμα ειναι οτι δεν καταλαβαίνω τι ειναι / τι προσφερει το καθε μάθημα . Ναι εγω θα ηθελα να ασχοληθω με τον προγραμματισμο . Δηλαδη να ασχοληθώ στην ανάπτυξη εφαρμογων , λογισμικών κλπ. Επισης καπου ειδα οτι απο το ΠΑΜΑΚ παιρνεις και δικαιώματα απο το οικονομικο επιμελητήριο .. δηλαδη μπορω ταυτοχρονα να γραφτω και στο επιμελητήριο ως προγραμματιστης αλλα και ως οικονομολογος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πληροφορική στο ΑΠΘ είναι καθαρή πληροφορική και από όσο ξέρω διαχρονικά έχει πολύ καλό επίπεδο. Από την άλλη το ΠΑΜΑΚ σαν πανεπιστήμιο είναι πιο συμμαζεμένο και προσεγμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lary7 είπε

Η πληροφορική στο ΑΠΘ είναι καθαρή πληροφορική και από όσο ξέρω διαχρονικά έχει πολύ καλό επίπεδο. Από την άλλη το ΠΑΜΑΚ σαν πανεπιστήμιο είναι πιο συμμαζεμένο και προσεγμένο.

Δηλαδη καλυτερες γνωσεις αποκτας απο το ΠΑΜΑΚ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερω αρκετα ατομα και απο τις δυο σχολες οποτε απο αυτα που εχω ακουσει μπορω να πω οτι θα διαλεγα ξεκαθαρα Πληροφορικη ΑΠΘ (σε συγκριση ακομα και με ΗΜΜΥ ΑΠΘ που ειμαι τωρα στο κομματι της πληροφορικης)

Το ΑΠΘ σου μαθαινει λιγο πιο κλασικες/θεωρητικες γνωσεις σε σχεση με το ΠΑΜΑΚ που σου μαθαινει και λιγα πιο πρακτικα πραγματα.

ΑΛΛΑ τα πρακτικα που σου μαθαινει το ΠΑΜΑΚ μπορει να τα μαθεις σε ενα μηνα σε μια οποιαδηποτε δουλεια/πρακτικη, ενω υπαρχουν μαθηματα που δεν εχουν θεση σε πανεπιστημιακο επιπεδο. Επισης στο ΠΑΜΑΚ θα εχεις και πολλα οικονομικα μαθηματα τα οποια θα πρεπει να περασεις θες δεν θες

Τελος σκεψου σαν επιλογη και το Μηχανικων Πληροφορικης του Διεθνους Πανεπιστημιου πλεον (μεχρι προσφατα ΑΤΕΙ Θεσσαλονικης) που ειναι πολυ δυνατο τμημα στο κομματι του προγραμματισμου και των δικτυων

ΥΓ. Μεινε μακρυα απο το τμημα Πληροφοριακων Συστηματων. Ειναι μετανομασια ενος παλιου τμηματος που λεγοταν Διοικησης Τεχνολογιας και οπως φαινεται και στο προγραμμα σπουδων που αναρτηθηκε πιο πανω λειπουν ορισμενα βασικα μαθηματα οπως Τεχνολογια Λογισμικου και Βασεις Δεδομενων.

Στο πανω προγραμμα σπουδων φαινεται και η μεγαλη αδυναμια της Εφαρμοσμενης Πληροφορικης: τα πολλα οικονομικα μαθηματα ερχονται εις βαρος βασικων μαθηματων πληροφορικης. Πχ μπορεις να διαλεξεις μονο Αναλυση Αλγοριθμων ή Τεχνολογια Λογισμικου σε ενα εξαμηνο που ειναι και τα 2 βασικοτατα μαθηματα για εναν πληροφορικαριο

Επεξ/σία από crimsonwall
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...