Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft ενισχύει την ασφάλεια για τα πολυτιμότερα αρχεία σας στο OneDrive


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/6/2019 στις 9:45 ΜΜ, Retromaniac είπε

Ισχύει για Κινα, Ρωσία, Τουρκία κτλ

σιγα σιγα παντού παιζει αυτό :)

Στις 28/6/2019 στις 12:55 ΠΜ, Retromaniac είπε

SO? Τι επιχείρηση έχεις; Ναρκωτικά;

έχει σημασία? ποτέ δεν θέλει κανεις να χώσει τα μούτρα του στα αρχεία σου πάντα μπορεί να έχει μέσα κάτι που να μπορεί να σε χώσει μέσα (όλοι τα εχουν).... so...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Black Demis είπε

σιγα σιγα παντού παιζει αυτό :)

έχει σημασία? ποτέ δεν θέλει κανεις να χώσει τα μούτρα του στα αρχεία σου πάντα μπορεί να έχει μέσα κάτι που να μπορεί να σε χώσει μέσα (όλοι τα εχουν).... so...

Εμ... όχι; δεν εχουν όλοι κάτι που μπορεί να σε χωσει μέσα. Το μόνο βέβαιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Εμ... όχι; δεν εχουν όλοι κάτι που μπορεί να σε χωσει μέσα. Το μόνο βέβαιο.

ολοι μα όλοι επαγγελματίες έχουν όλο και κάτι υπάρχει ακόμη και αν ο ίδιος δεν το ξέρει αν κάτσεις και ψάξεις πάντα θα βρεις για αυτό ότι έχει σχέση με την εταιρεία κλπ μακριά απο τα μάτια του κράτους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Φτιάχνεις ένα home-NAS με περισσευούμενα parts (ή και καινούργια), πετάς 2 δίσκους με χωρητικότητα της αρεσκείας σου, περνάς μία linux διανομή (κατά προτίμηση gentoo ή arch), ρυθμιζεις openssh με private key login, ξενοιάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Gentoo85 είπε

Φτιάχνεις ένα home-NAS με περισσευούμενα parts (ή και καινούργια), πετάς 2 δίσκους με χωρητικότητα της αρεσκείας σου, περνάς μία linux διανομή (κατά προτίμηση gentoo ή arch), ρυθμιζεις openssh με private key login, ξενοιάζεις.

Πως ακριβώς ξενοιάζεις αν μπουν και στο κλέψουν ή αν πεσει κεραυνός και στο κάνει παρανάλωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Πως ακριβώς ξενοιάζεις αν μπουν και στο κλέψουν ή αν πεσει κεραυνός και στο κάνει παρανάλωμα;

Αν είσαι τόσο φοβικός, κάτσε στα cloud σου.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να προστατεύσεις τον server σου, μπορείς και να τον χτίσεις στον τοίχο μέσα αν φοβάσαι τόσο τις κλοπές. Επίσης για τους κεραυνούς, μπορείς να χρησιμοποιήσεις λύσεις υπέρτασης.

Αλλά κλασικά, ο συντηρητικός χρήστης θα προφασιστεί ακραία παραδείγματα για να υποτιμήσει μία διαφορετική προσέγγιση, που είναι πιο ασφαλής και πιο ιδιωτική.

Μείνε στο cloud σου λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Gentoo85 said:

που είναι πιο ασφαλής και πιο ιδιωτική

Αν είσαι φοβικός, κάτσε να χτίζεις τοίχους, NAS, Linux, openssh, αγόρασε δίσκους και να τα συντηρείς όλα αυτά. Το ξενοιάζεις πού το είδες;

Θα μείνω με το cloud μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Gentoo85 είπε

Αν είσαι τόσο φοβικός, κάτσε στα cloud σου.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να προστατεύσεις τον server σου, μπορείς και να τον χτίσεις στον τοίχο μέσα αν φοβάσαι τόσο τις κλοπές. Επίσης για τους κεραυνούς, μπορείς να χρησιμοποιήσεις λύσεις υπέρτασης.

Αλλά κλασικά, ο συντηρητικός χρήστης θα προφασιστεί ακραία παραδείγματα για να υποτιμήσει μία διαφορετική προσέγγιση, που είναι πιο ασφαλής και πιο ιδιωτική.

Μείνε στο cloud σου λοιπόν.

Προφανώς είμαι λιγότερο φοβικός και περισσότερο ρεαλιστής. Γιατί είναι ΠΟΛΥ πιο πιθανό να μπουν στο σπίτι διαρρήκτες ή να γίνει κάποια ζημιά στο NAS παρά να χάσω τα δεδομένα από το cloud. Αντίθετα εσύ που είσαι περισσότερο φοβικός και λιγότερο ρεαλιστής, φοβάσαι ότι στο cloud θα στα κλεψουν, ενώ στο σπίτι είναι πιο ασφαλή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Προφανώς είμαι λιγότερο φοβικός και περισσότερο ρεαλιστής. Γιατί είναι ΠΟΛΥ πιο πιθανό να μπουν στο σπίτι διαρρήκτες ή να γίνει κάποια ζημιά στο NAS παρά να χάσω τα δεδομένα από το cloud. Αντίθετα εσύ που είσαι περισσότερο φοβικός και λιγότερο ρεαλιστής, φοβάσαι ότι στο cloud θα στα κλεψουν, ενώ στο σπίτι είναι πιο ασφαλή!

 

1 λεπτό πριν, CheOnWeb είπε

Αν είσαι φοβικός, κάτσε να χτίζεις τοίχους, NAS, Linux, openssh, αγόρασε δίσκους και να τα συντηρείς όλα αυτά. Το ξενοιάζεις πού το είδες;

Θα μείνω με το cloud μου.

 

Εντάξει μάγκες, ό,τι πείτε. 10+ χρόνια χρήσης home-NAS και θα με πείσετε ότι το cloud σε ένα ΑΓΝΩΣΤΟ μέρος, από ΤΥΧΑΡΠΑΣΤΟΥΣ υπαλλήλους, είναι αποδοτικότερη λύση.

Κρίμα ρε γμτ, να εξηγεί κανείς τα αυτονόητα σε τεχνολογικό forum.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί είναι πιο πιθανό όμως; Να μπουν κλέφτες στο σπίτι μου ή να ρίξει η google ή η microsoft μια ματιά στα αρχεία που περιέχει ο cloud λογαριασμός μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, angmar είπε

Τί είναι πιο πιθανό όμως; Να μπουν κλέφτες στο σπίτι μου ή να ρίξει η google ή η microsoft μια ματιά στα αρχεία που περιέχει ο cloud λογαριασμός μου;

Να μπουν κλέφτες στο σπίτι... Ειδικά όσον αφορά την Microsoft. Για την google δεν το έχω ψάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Gentoo85 είπε

Εντάξει μάγκες, ό,τι πείτε. 10+ χρόνια χρήσης home-NAS και θα με πείσετε ότι το cloud σε ένα ΑΓΝΩΣΤΟ μέρος, από ΤΥΧΑΡΠΑΣΤΟΥΣ υπαλλήλους, είναι αποδοτικότερη λύση.

Κρίμα ρε γμτ, να εξηγεί κανείς τα αυτονόητα σε τεχνολογικό forum.

Έχω και εγώ NAS αλλά το ΑΓΝΩΣΤΟ μέρος, από ΤΥΧΑΡΠΑΣΤΟΥΣ είναι ακριβώς αυτό που σε εξασφαλίζει και αν θες να το αναλύσουμε

Μόλις τώρα, angmar είπε

Ούτε για τη microsoft έχεις ψάξει απ ότι φαίνεται. Και όταν λεω ματιά, δεν εννοώ απαραίτητα ανθρώπους.

Περνάνε bots και κοιτάνε για content ακατάλληλο, και;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Έχω και εγώ NAS αλλά το ΑΓΝΩΣΤΟ μέρος, από ΤΥΧΑΡΠΑΣΤΟΥΣ είναι ακριβώς αυτό που σε εξασφαλίζει και αν θες να το αναλύσουμε

Ξέρεις τι με εξασφαλίζει; Offline backup των σημαντικών μου αρχείων, σε 3 διαφορετικά σημεία. Καλύτερα τώρα;

Ή πάλι θα χρειαστεί να αποταθούμε στο θαυματουργό cloud για να προστατεύσουμε 100% τα προσωπικά μας αρχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...