Προς το περιεχόμενο

Τα Sony WF-1000XM3 θέτουν υποψηφιότητα για τα καλύτερα in-ear ασύρματα ακουστικά της χρονιάς


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Kwsths67 είπε

Ρε παιδια πως μπορουν καποιοι και με μονο 5-6 ωρες αυτονομια παιρνουν ασυρματα ακουστικα? Αν δεν φτασουν να εχουν 20ωρες + δεν πλησιαζω καν.

δεν απευθυνονται σε εσενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, bahamut_zero είπε

δεν απευθυνονται σε εσενα

Δεν καταλαβα γιατι πρεπει να απευθυνεται σε μενα κατι για να μπορω να το κρινω και να σχολιασω πανω του? Δηλαδη αν δεν ειμαι το target audience δεν μπορω καν να σχολιασω?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η sony εχει ανεβει παρα πολυ στον ηχο.

Ειχα τα Bose QuietComfort ii 35 και τα αλλαξα με τα Sony WH-1000XM3.

Ειμαι ακομα εντυπωσιασμενος απο την αλλαγη. Ταξιδευω παρα πολυ με αεροπλανα και ειδα μεγαλη διαφορα μεταξυ τους.

Τωρα για τους Αμπελαλε που βγαινουν και κραζουν τα παντα κρινοντας απο την τιμη και την αυτονομια , παιδια δεν ειναι για εσας προφανως. Υπαρχουν κατηγοριες προιοντων που απευθυνονται σε συγκεκριμενο κοινο.

Οταν κανεις 12 ωρα μεσα στην καμπινα του αεροπλανου και φορεσεις αυτα τα ακουστικα ειναι σαν να μην εισαι εκει.

 

Μπραβο λοιπον στην Sony. Ισως τα δοκιμασω καπου κι αν ειναι το ιδιο αποτελεσματικο με τα over ear θα τα χτυπησω.

 

ΥΓ. Ρε παιδια , αληθεια βγαινετε και συγκρινετε τα ακουστικα της Μηλιας με τουτα εδω? Απο που πεσατε και δεν ημασταν εκει να σας μαζεψουμε ?

ΕΛΕΟΣ δηλαδη !

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Δεν καταλαβα γιατι πρεπει να απευθυνεται σε μενα κατι για να μπορω να το κρινω και να σχολιασω πανω του? Δηλαδη αν δεν ειμαι το target audience δεν μπορω καν να σχολιασω?

Γιατί το σχόλιο σου απευθύνεται απευθείας προς αυτούς που το προϊόν απευθύνεται. Γι αυτούς η ερώτηση και σχόλιο σου είναι άστοχα. Είναι η ίδια ερώτηση προς αυτούς που την βολεύουν με smartphones που βγάζουν μόνο 4-5 ώρες ανοιχτή οθόνη. Γι αυτούς δεν είναι πρόβλημα, για εμένα όμως είναι απορίας άξιο. 

Επίσης το ξαναλέω γιατί έχουν σχετικά μικρή αυτονομία και αυτό δεν είναι άλλο από το ενσωματωμένο DAC. Βάλε να δεις πόσο κάνει ένα εξωτερικό προσθετικό DAC και θα καταλάβεις τόσο από θέμα κόστους όσο και από θέμα αυτονομίας. Το δικό μου εξωτερικό φορητό DAC έχει δική του 3000 μπαταρία και κρατάει περίπου 12 ώρες με την ένταση περίπου στο 40% σε low yield θέση. Σκέψου τώρα ένα DAC μέσα στο ίδιο το ακουστικό τέτοιου μεγέθους. Οι 6-8 ώρες που λένε τις θεωρώ θαύμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνονται καλά. Σίγουρα είναι για μια μεριδα χρηστών. Εγώ είμαι μέσα σε αυτούς. Μου αρέσει που δεν έχουν καλώδια, η αυτονομία είναι υπέρ αρκετη, το quick charge είναι πολύ βολικό, το noise cancellation super ιδίως για ανθρώπους πχ σαν και εμένα που ταξιδεύω συχνά με αεροπλάνο. Το μόνο που έχω ένσταση και δεν φαίνεται είναι πως λειτουργεί με την ομιλία. Έχω τα Jabra elite 65 με 4 μικρόφωνα και μπορώ και μιλάω όντας έξω στο δρόμο χωρίς ο συνομιλητής μου να ακούει θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως με ακριβά ακουστικά καταλαβαίνεις μουσική , σκάει το μπάσο στο αυτί και ανατριχιάζεις , εγώ δεν είχα την ευκαιρία να ακουσω καλά ακουστικά μέχρι πρόσφατα που πέσαν στα χέρια μου τα Bose Soundsport Wireless και έχω πάθει ... και έχουν την μισή τιμή από αυτά εδώ , φαντάσου ... 

Επεξ/σία από Vasilisxd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Με 230 ευρω που κοστιζουν.. το περιεργο θα ηταν να μην ηταν καλα. 230 ευρω για ακουστικα.. FTW.

Που να δεις δλδ planar in ear που εχουν και 1.000 και όχι ασυρματα.

230 για ακουστικα ειναι λιγα η πολλα ανάλογα που απευθύνονται το ιδιο και τα κινητα. Υπαρχουν ατομα με ακουστικα HD800 και κινητο xiaomi 150 euro.

4 ώρες πριν, Vasilisxd είπε

Πάντως με ακριβά ακουστικά καταλαβαίνεις μουσική , σκάει το μπάσο στο αυτί και ανατριχιάζεις , εγώ δεν είχα την ευκαιρία να ακουσω καλά ακουστικά μέχρι πρόσφατα που πέσαν στα χέρια μου τα Bose Soundsport Wireless και έχω πάθει ... και έχουν την μισή τιμή από αυτά εδώ , φαντάσου ... 

Τα wireless soundsport αυτη την στιγμη ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει σε wireless inear (και εχω ακουσει εκατονταδες) αν και δεν τα λες in ear αλλα οκ.  Ωραιο soundstage και βαθυ μπάσο αδιαβροχα επισης χωρις NC.

5 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Γιατί το σχόλιο σου απευθύνεται απευθείας προς αυτούς που το προϊόν απευθύνεται. Γι αυτούς η ερώτηση και σχόλιο σου είναι άστοχα. Είναι η ίδια ερώτηση προς αυτούς που την βολεύουν με smartphones που βγάζουν μόνο 4-5 ώρες ανοιχτή οθόνη. Γι αυτούς δεν είναι πρόβλημα, για εμένα όμως είναι απορίας άξιο. 

Επίσης το ξαναλέω γιατί έχουν σχετικά μικρή αυτονομία και αυτό δεν είναι άλλο από το ενσωματωμένο DAC. Βάλε να δεις πόσο κάνει ένα εξωτερικό προσθετικό DAC και θα καταλάβεις τόσο από θέμα κόστους όσο και από θέμα αυτονομίας. Το δικό μου εξωτερικό φορητό DAC έχει δική του 3000 μπαταρία και κρατάει περίπου 12 ώρες με την ένταση περίπου στο 40% σε low yield θέση. Σκέψου τώρα ένα DAC μέσα στο ίδιο το ακουστικό τέτοιου μεγέθους. Οι 6-8 ώρες που λένε τις θεωρώ θαύμα. 

Συμφωνω αν και αναλογα και το dac πάντα πχ αλλη ποιοτητα και απαίτηση εχει ενα dac bose Sony b&w με ενα wireless 30 euro alibaba. 

Ποιο dac εχεις και ποια ακουστικα τρεχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Με 230 ευρω που κοστιζουν.. το περιεργο θα ηταν να μην ηταν καλα. 230 ευρω για ακουστικα.. FTW.

Όντος ρε φίλε ,,,, χίλιες φορές beats με καλώδιο ,,, klein 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, stiflerakos είπε

Η sony εχει ανεβει παρα πολυ στον ηχο.

Ειχα τα Bose QuietComfort ii 35 και τα αλλαξα με τα Sony WH-1000XM3.

Ειμαι ακομα εντυπωσιασμενος απο την αλλαγη. Ταξιδευω παρα πολυ με αεροπλανα και ειδα μεγαλη διαφορα μεταξυ τους.

Τωρα για τους Αμπελαλε που βγαινουν και κραζουν τα παντα κρινοντας απο την τιμη και την αυτονομια , παιδια δεν ειναι για εσας προφανως. Υπαρχουν κατηγοριες προιοντων που απευθυνονται σε συγκεκριμενο κοινο.

Οταν κανεις 12 ωρα μεσα στην καμπινα του αεροπλανου και φορεσεις αυτα τα ακουστικα ειναι σαν να μην εισαι εκει.

 

Μπραβο λοιπον στην Sony. Ισως τα δοκιμασω καπου κι αν ειναι το ιδιο αποτελεσματικο με τα over ear θα τα χτυπησω.

 

ΥΓ. Ρε παιδια , αληθεια βγαινετε και συγκρινετε τα ακουστικα της Μηλιας με τουτα εδω? Απο που πεσατε και δεν ημασταν εκει να σας μαζεψουμε ?

ΕΛΕΟΣ δηλαδη !

Σε αποτέλεσμα θα είναι και καλύτερα ίσως, αλλά μην περιμένεις την άνεση που έχεις με τα 1000αρια σου που είναι over ear, ειδικα για μεγάλο ταξίδι. Πάντως η Sony προσφέρει τρομερά ακουστικά, ίσως καλύτερα από bose πλέον. Εγώ έχω τα ταπεινά MDR-100abn και 8 ώρες στο γραφείο δεν ακούς τίποτα απέξω και είναι υπερβολικά άνετα. 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά 5-6  ώρες είναι μια χαρά κ εξηγούμαι... Τα συγκεκριμένα ακουστικά έχουν ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΈΝΟ DAC που σημαίνει ότι από ποιότητα ήχου κ βάθος μπάσου (κλπ κλπ τεχνικά ήχου που δεν ξέρω καν να περιγράψω σωστά) συγκρίνονται όχι με earpods κ Huawei pods κ samsung pods... Αλλά με bose, seinhezer και μάλιστα over ear. Επίσης έρχονται με θήκη που τα φορτίζει και σου δίνει άλλες τόσες και άλλες τόσες ώρες...Το noise Cancellation της Sony είναι τοπ, πραγματικά το προϊόν λοιπόν είναι ότι καλύτερο με μόνη ένσταση ότι θα μπορούσε να έχει κ αντοχή σε ιδρώτα αν όχι πλήρη αδιαβροχοποιηση. 

Επεξ/σία από dknight999
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, dknight999 είπε

Αρχικά 5-6  ώρες είναι μια χαρά κ εξηγούμαι... Τα συγκεκριμένα ακουστικά έχουν ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΈΝΟ DAC που σημαίνει ότι από ποιότητα ήχου κ βάθος μπάσου (κλπ κλπ τεχνικά ήχου που δεν ξέρω καν να περιγράψω σωστά) συγκρίνονται όχι με earpods κ Huawei pods κ samsung pods... Αλλά με bose, seinhezer και μάλιστα over ear.

Ολα αυτα επειδη εχουν ενσωματωμενο DAC? 

Oι in ear ψειρες που δε ξερεις ποσο βαθια στο αυτι πρεπει να μπουν για να παρεις σωστο ηχο? (τι καθομαι και λεω? σωστο ηχο και in ear!!!! ΕΛΕΟΣ )

Το οτι εχουν ενσωματωμενο DAC σημαινει ...οτι εχουν ενσωματωμενο DAC. ΤΙΠΟΤΑ λιγοτερο, ΤΙΠΟΤΑ περισσοτερο. Τωρα αν ειναι καλο το συγκεκριμενο DAC, μπορει να ειναι, μπορει και οχι, δεν ειδα ουτε specs ουτε τι τσιπ φοραει για να κρινω γιατι δε με ενδιαφερουν ετσι κι αλλιως τα in ear, και ναι, κατα τη γνωμη μου ενα over ear ακουστικο των 600-800 ευρω μπορει να ειναι παμφθηνο για αυτα που προσφερει, αλλα ενα in ear ανω των 25-30 ειναι πανακριβο γιατι απο τη φυση του δε μπορει να χαρακτηριστει hi fi (αντε και να χει τα καλυτερα specs, που ΔΕΝ εχει, πως θα ρυθμισεις το πως πρεπει να το βαλεις στο αυτι? εμπειρικα? ), και αν ειναι δυνατο να συγκρινονται κανονικα ακουστικα και μαλιστα κορυφαιων κατασκευαστων με αυτα τα χαπακια...

Αν δεν ειχες πεταξει το συγκεκριμενο πυροτουβλο και τα συγκρινες με ομοια τους απο apple, samsung κτλ δε θα ασχολουμουν καν να απαντησω (αν θες να πιστευεις οτι επειδη εχουν δικο τους dac τα κανει σπουδαια οκ, ολα καλα....) αλλα το να συγκρινουμε τις χαζομαρουλες με ακουστικα που παιζουν σε στουντιο, ε ημαρτον δηλαδη... Αν ειναι να παρουν κι οι ηχοληπτες τετοια χαπακια να βαλουν στα αυτια τους και να δουμε τι δουλειες θα παρουσιασουν 🤣

Κατα τ αλλα ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ (με βαση την αναγκη για φορητοτητα και οχι ποιοτητα) πιθανο να ειναι καλα

αλλα αν μιλαμε για φορητοτητα 5-6 ωρες δεν ειναι και το οτι καλυτερο

13 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Με 230 ευρω που κοστιζουν.. το περιεργο θα ηταν να μην ηταν καλα. 230 ευρω για ακουστικα.. FTW.

230 ειναι μια μεσοχαμηλη τιμη για κανονικα ακουστικα, (μιλαω για κανονικα ακουστικα, μεγαλα, σωστα, με καλωδιο χωρις ενσωματωμενο τιποτα αλλο εκτος απο ενα βυσμα, ενα καλωδιο, δυο σωστα μελλετημενες καμπινες και ενα σωστο ζευγαρι drivers μεσα, με σωστα μαξιλαρακια, σωστα αποσβεστικα υλικα κτλ ) αλλα για ψειρες ειναι στα ορια της απατης, και γιατι να ακουγονται καλα?

Ακομα κι αν υποθεσουμε οτι τετοιου ειδους ακουστικα ακουγονταν καλα πως θα ηξερες στα ποσα χιλιοστα πρεπει να τα τοποθετησεις στο αυτι? Ετσι αυθαιρετα? Αυτα αλλαζουν τον ηχο τους καθε μικρομετρο...

Για βολτα, γυμναστηριο, μετρο κτλ καλα θα ναι (αλλα πλεον εφ οσον δεν υπαρχουν πια ταμπου με το να κουβαλαει καποιος κανονικα over ear ακουστικα παντου μαζι του δεν εχει πλεον καμια χρησιμοτητα η χρηση in ear, χωρια που κανει και ζημια)

 

Παιδια ουτε η sony ουτε κανεις δε μπορει να παει κοντρα στους φυσικους νομους, 14 δισεκατομμυρια χρονια υπαρχουν και θα υπαρχουν για πολλααα ακομα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NickS74 είπε

Ολα αυτα επειδη εχουν ενσωματωμενο DAC? 

Oι in ear ψειρες που δε ξερεις ποσο βαθια στο αυτι πρεπει να μπουν για να παρεις σωστο ηχο? (τι καθομαι και λεω? σωστο ηχο και in ear!!!! ΕΛΕΟΣ )

Το οτι εχουν ενσωματωμενο DAC σημαινει ...οτι εχουν ενσωματωμενο DAC. ΤΙΠΟΤΑ λιγοτερο, ΤΙΠΟΤΑ περισσοτερο. Τωρα αν ειναι καλο το συγκεκριμενο DAC, μπορει να ειναι, μπορει και οχι, δεν ειδα ουτε specs ουτε τι τσιπ φοραει για να κρινω γιατι δε με ενδιαφερουν ετσι κι αλλιως τα in ear, και ναι, κατα τη γνωμη μου ενα over ear ακουστικο των 600-800 ευρω μπορει να ειναι παμφθηνο για αυτα που προσφερει, αλλα ενα in ear ανω των 25-30 ειναι πανακριβο γιατι απο τη φυση του δε μπορει να χαρακτηριστει hi fi (αντε και να χει τα καλυτερα specs, που ΔΕΝ εχει, πως θα ρυθμισεις το πως πρεπει να το βαλεις στο αυτι? εμπειρικα? ), και αν ειναι δυνατο να συγκρινονται κανονικα ακουστικα και μαλιστα κορυφαιων κατασκευαστων με αυτα τα χαπακια...

Αν δεν ειχες πεταξει το συγκεκριμενο πυροτουβλο και τα συγκρινες με ομοια τους απο apple, samsung κτλ δε θα ασχολουμουν καν να απαντησω (αν θες να πιστευεις οτι επειδη εχουν δικο τους dac τα κανει σπουδαια οκ, ολα καλα....) αλλα το να συγκρινουμε τις χαζομαρουλες με ακουστικα που παιζουν σε στουντιο, ε ημαρτον δηλαδη... Αν ειναι να παρουν κι οι ηχοληπτες τετοια χαπακια να βαλουν στα αυτια τους και να δουμε τι δουλειες θα παρουσιασουν 🤣

Κατα τ αλλα ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ (με βαση την αναγκη για φορητοτητα και οχι ποιοτητα) πιθανο να ειναι καλα

230 ειναι μια μεσοχαμηλη τιμη για κανονικα ακουστικα, αλλα για ψειρες ειναι στα ορια της απατης, και γιατι να ακουγονται καλα?

Ακομα κι αν υποθεσουμε οτι τετοιου ειδους ακουστικα ακουγονταν καλα πως θα ηξερες στα ποσα χιλιοστα πρεπει να τα τοποθετησεις στο αυτι? Ετσι αυθαιρετα? Αυτα αλλαζουν τον ηχο τους καθε μικρομετρο...

Για βολτα, γυμναστηριο, μετρο κτλ καλα θα ναι (αλλα πλεον εφ οσον δεν υπαρχουν πια ταμπου με το να κουβαλαει καποιος κανονικα over ear ακουστικα παντου μαζι του δεν εχει πλεον καμια χρησιμοτητα η χρηση in ear, χωρια που κανει και ζημια)

Έχεις δίκιο.

Την σύγκριση την έκανα χάρην υπερβολής εξαιτίας του dac και εννοείται δεν πιστευω ότι γίνεται να ακουσω ποτέ από in ear ακουστικά τον ίδιο ήχο όπως στα over ear. Ας σταθούμε στο " πόση τεχνολογία έχουν πάνω τους" μικρά με dac (που τραβάει πολύ ρεύμα ) , noise cancellation, quick charge , ήχο περιβάλλοντος με ένα tap και μετά κάποιοι θέλουν πάνω από 6 ώρες σε 15 - 20 g... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...