Προς το περιεχόμενο

Asus Radeon R9 290


Philip023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα εχω την συγκεκριμενη GPU και σε παιχνιδια οπως το GTA 5 πιανει max 94-95 βαθμους με full load τα ανεμηστηρακια που πραγαμτικα κανει πολυ θορυβο.... μπορειτε να μου πειτε σε τι ωφειλετε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Αλλάζεις θερμαγωγιμη πάστα.

2) Αν δεν έχεις καλο εξαερισμό στο κουτί,βγάλε το πλαϊνό και άστο ανοιχτό 

3) Undervolt

4) Αγορα aftermarket cooler

Επεξ/σία από Apaleytos80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Apaleytos80 είπε

1) Αλλάζεις θερμαγωγιμη πάστα.

2) Αν δεν έχεις καλο εξαερισμό στο κουτί,βγάλε το πλαϊνό και άστο ανοιχτό 

3) Undervolt

4) Αγορα aftermarket cooler

Που μπορώ να βρω aftermarket ψυχτρα;

12 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

Την έχεις καθαρίσει ποτέ ;
Αλλαγή thermal paste ;
Το κουτι σου εχει καλο airlow ;

Έχει ένα ανεμιστηρακι από πίσω 120αρι που δουλεύει στο μαξ αλλά γενικά διάβασα πως και οι άλλες υλοποίησεις όπως msi με καλό airflow σε κουτι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα 

Παιδιά έχω καθαρίσει την κάρτα αλλά δεν έβαλα αρκετή πάστα γιατί δεν μου έφτασε και έχω τις ίδιες θερμοκρασίες με την εργοστασιακή... Αν πάρω την artic mx-4 και κάνω μια γραμμή επάνω στο τσιπ με 2 στρώσεις θα δω διάφορα στην θερμοκρασία;

Το κουτί μου είναι το Cougar MX330-X

Επίσης όταν η κάρτα ζεσταίνεται πολύ μυρίζουν τα heatpipes απ'οτι φαίνεται

Επεξ/σία από Philip023
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Philip023 είπε

Που μπορώ να βρω aftermarket ψυχτρα;

Έχει ένα ανεμιστηρακι από πίσω 120αρι που δουλεύει στο μαξ αλλά γενικά διάβασα πως και οι άλλες υλοποίησεις όπως msi με καλό airflow σε κουτι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα 

Παιδιά έχω καθαρίσει την κάρτα αλλά δεν έβαλα αρκετή πάστα γιατί δεν μου έφτασε και έχω τις ίδιες θερμοκρασίες με την εργοστασιακή... Αν πάρω την artic mx-4 και κάνω μια γραμμή επάνω στο τσιπ με 2 στρώσεις θα δω διάφορα στην θερμοκρασία;

Το κουτί μου είναι το Cougar MX330-X 

Επίσης όταν η κάρτα ζεσταίνεται πολύ μυρίζουν τα heatpipes απ'οτι φαίνεται

Μάλλον έχει γίνει λάθος εφαρμογή της πάστας. Δες βιντεάκια στο youtube για το πως θα τοποθετήσεις τη πάστα στη κάρτα γραφικών και μετά κάνε και ένα undervolt. Είχα την 290x MSI και καλοκαιρινούς μήνες πήγαινε μέχρι 74 βαθμούς με τα ανεμιστηράκια σε χαλαρή χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Philip023 είπε

Έχει ένα ανεμιστηρακι από πίσω 120αρι που δουλεύει στο μαξ

Στο κουτί 1 μόνο ανεμιστηράκι ;  
βάλε 2-3 μπροστά να βάζουν αέρα ρε φίλε μόνο με 1 ανεμιστήρα να βγάζει αέρα δεν κάνεις δουλειά λογικό να έχεις τέτοιες θερμοκρασίες δεν έχεις airflow

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ανεμιστήρια στο κουτί μπορεί να πέσει 2-3 βαθμούς. είχα κι εγώ την 290x directcuii και το καλοκαίρι χτύπαγε άνετα
πάνω από 90 βαθμούς και με 6-7 ανεμιστήρες στο κουτί. αν θες να την κρατήσεις θες σίγουρα aftermarket ψύκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vatanen είπε

Μάλλον έχει γίνει λάθος εφαρμογή της πάστας. Δες βιντεάκια στο youtube για το πως θα τοποθετήσεις τη πάστα στη κάρτα γραφικών και μετά κάνε και ένα undervolt. Είχα την 290x MSI και καλοκαιρινούς μήνες πήγαινε μέχρι 74 βαθμούς με τα ανεμιστηράκια σε χαλαρή χρήση.

 

3 ώρες πριν, juno12 είπε

ποιο μοντέλο είναι ακριβώς;  reference ή καμιά directcuii??

Direct cu ii

2 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

Στο κουτί 1 μόνο ανεμιστηράκι ;  
βάλε 2-3 μπροστά να βάζουν αέρα ρε φίλε μόνο με 1 ανεμιστήρα να βγάζει αέρα δεν κάνεις δουλειά λογικό να έχεις τέτοιες θερμοκρασίες δεν έχεις airflow

Εδώ έβγαλα το πλαϊνό πάνελ και έβαλα τον ανεμιστηρα να χτυπάει την κάρτα και έπιανε πάλι 94 βαθμούς

2 ώρες πριν, juno12 είπε

με ανεμιστήρια στο κουτί μπορεί να πέσει 2-3 βαθμούς. είχα κι εγώ την 290x directcuii και το καλοκαίρι χτύπαγε άνετα
πάνω από 90 βαθμούς και με 6-7 ανεμιστήρες στο κουτί. αν θες να την κρατήσεις θες σίγουρα aftermarket ψύκτρα.

Τότε γιατί η asus την διαφήμιση ως πιο κρυα από την reference?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, juno12 είπε

άσε είμαι παθών με Direct cu ii. είναι ο λόγος που έβαλα υδρόψυξη.  θες σίγουρα aftermarket ψύκτρα.

Τι φάση γιατί να το κάνει αυτό η asus? Τζάμπα και ο θόρυβος από τα ανεμιστηρακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Philip023 είπε

Direct cu ii

Εδώ έβγαλα το πλαϊνό πάνελ και έβαλα τον ανεμιστηρα να χτυπάει την κάρτα και έπιανε πάλι 94 βαθμούς

Τότε γιατί η asus την διαφήμιση ως πιο κρυα από την reference?

μπορεί να είναι πιο κρυα από τη reference σε κάτι χώρες τύπου Ισλανδία.
μπορείς να κάνεις το άλλο. βγάζεις τους ανεμιστήρες τους μαμίσιους και πάνω στα fins να δέσεις 2 δωδεκάριδες ανεμιστήρες. θα δεις μεγάλη βελτίωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...