Προς το περιεχόμενο

Sony PSP προβληματα / Σερβις;


mAs_81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια...

Εχω ενα ασημενιο PSP 3004 ,και το ξεθαψα ,για να το τσιπαρω να παιζω τιποτα...

Του περασα λοιπον την Infinity Hybrid CFW,

Spoiler

πανευκολο - οριστε ο οδηγος για οποιον θελει :

 https://www.youtube.com/watch?v=FZB7MQCeKkU&t=687s

του πηρα και καινουργια Cameron Sino μπαταρια, που λεει ειναι και καλες,και...τσουπ , προβλημα..Οταν του περναγα ISOs απο το netbook,εσβησε μια φορα

-ε,οκ ειπα θα μπηκε σε power save mode και θα αποσυνδεθηκε-

ξαναρχισα τη διαδικασια οπου και το ξαναεκανε μετα απο λιγο καιιι....αυτο ηταν..Δεν ξαναναψε..δλδ μονο με φορτιστη.. 

Και θυμηθηκα λοιπον οτι γι αυτο το'χα παρατησει..Αλλα τοτε ειχα παρει μια κινεζικη μπαταρια 3600mah και οχι καλη σαν αυτη...Σκαλιζοντας το λιγο ακομα παρατηρησα οτι ενω επαιζα  ενα πάιχνιδι(ενω ηταν συνδεδεμενο στη πριζα),παλι εσβησε..Βεβαια ειναι random αυτο,δεν το κανει καθε φορα...αλλα δε ξερω τι να πω..

Το εχει παθει κανενας ποτε αυτο?Καπου διαβασα οτι μερικες φορες οι μπαταριες υπερφορτωνονται ,και ενας τροποςνα παρουν μπρος ξανα ειναι να τις ξεφορτισουμε (συνδεοντας ενα λαμπακι η κατι τετοιο)..Τωρα ομως ειναι η μπαταρια ,η ειναι κατι αλλο..?

Επισης ,επειδη θα ηθελα αν δε βγαλω ακρη μονος μου , να το φτιαξω το ρημαδι,πλην της SONY,που ετσι και αλλιως ειναι εκτος εγγυησης , κανα αλλο μαγαζακι τιμιο για σερβις ξερει κανεις?

 

Θα προτιμουσα να αποφυγω το easyservice.gr αν γινεται,δεν εχω καλη εμπειρια απο εκει στο παρελθον..Παιζει ενα μαγαζι στο Ηρακλειο theconsoleclub.gr ,που αναλαμβανει,εχει κανεις εμπειρια?

 

Γενικοτερα,οποιος ξερει κατι και μπορει να βοηθησει , οποιαδηποτε πληροφορια θα εκτιμηθει δεοντως !!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το theconsoleclub θα σου πρότεινα. Έχω πάρει πολλά πράγματα από εκεί. Αλλά για την ποιότητα του service του δυστυχώς δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν το έχω χρειαστεί.  Μπορείς πάντα να πάρεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος , ευχαριστώ..

θα τους πάρω ένα τηλ να δω τι και ποσό μπορεί να πάει το μαλλί ..

Έχω και ένα psp go του αδερφού μου που δεν το χρησιμοποεί , αν δω ότι πάει ο κούκος αηδόνι , μάλλον θα το καβατζωσω..

Οποιος άλλος ξέρει κάτι σχετικά με το πρόβλημα αυτό,ας συνεισφέρει..

Ελπιζω μόνο μην είναι η μητρική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλε,μήπως και ο φορτιστής έχει καμία εγκοπή στο καλώδιο και σε κάνει random διακοπές ?Προσπάθησε να <παίξεις με το καλώδιο και το βύσμα>.Τώρα για service σαφώς δεν αξίζει ειδικά για ένα psp.Τώρα για μπαταρία προσωπικά χρησιμοποιώ μια κινέζικη όπως είπες 3600mah σε psp 2000 και δουλεύει εδώ και 2 χρονιά χωρίς κανένα θέμα,και πήρε τώρα και ένας φίλος μου για το 3000 μια 2400mah,αν δεν βγάλεις άκρη πήγαινε όπως είσαι στο psp go μιας και που είναι και ωραίο!    

Επεξ/σία από THE GG GAMER
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O οριτζιναλ φορτιστης μας εχει αφησει χρονια...χρησιμοποιω ενα κλωνο ,που κανει καλα τη δουλεια του χρονια τωρα..

Κατανοω οτι δεν αξιζει και πολυ το σερβις,αλλα για λογους νοσταλγιας και μονο,θα ηθελα να το φτιαξω..

Αλλωστε τωρα που τσιπαρα και το go,του καλοαρεσει 😛 .. 

Επεξ/σία από mAs_81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mAs_81 είπε

O οριτζιναλ φορτιστης μας εχει αφησει χρονια...χρησιμοποιω ενα κλωνο ,που κανει καλα τη δουλεια του χρονια τωρα..

Κατανοω οτι δεν αξιζει και πολυ το σερβις,αλλα για λογους νοσταλγιας και μονο,θα ηθελα να το φτιαξω..

Αλλωστε τωρα που τσιπαρα και το go,του καλοαρεσει 😛 .. 

Κοίταξε όπως σε είπα κοίτα το καλώδιο του φορτιστή αν έχει θέμα,αλλά για να μου λες ότι είναι κινεζίλα ,λογικά θα έχει χάσει την τάση του για να σε κάνει θέματα,εγώ έκανα πατέντα από παλιό κινητό nokia απίστευτος και λειτουργικός !!!.Σίγουρα πάντως η μητρική δεν έχει θέμα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειπα αυτο επειδη ειναι η δευτερη μπαταρια που μου κανει το ιδιο θεμα..Αλλωστε οταν εσβησε , το ειχα συνδεδεμενο με το νετμπουκ μου,δλδ φορτιζε με usb..

Προς παρον ,τουρμπισα το PSP Go του αδερφου μου με παιχνιδια και GBA emulator ,αλλα θα πρεπει να του το επιστρεψω καποια στιγμη..

Οπως εψαχνα ονλαιν για λυσεις ,οπως προανεφερα,βρηκα αυτο : https://www.gamespot.com/forums/playstation-nation-1000002/psp-battery-problem-fix-27034395/

,οπου ενας τυπος ανεστησε τη μπαταρια του ξεφορτιζοντας τη με ενα λαμπακι,η κατι τετοιο,και μετα φορτιζε/δουλευε κανονικα..

Αν δε βγαλω ακρη,θα το δοκιμασω αλλα δυστυχως δεν εχω και πολυ χρονο στη διαθεση μου αυτες τις μερες..

Οπως και να εχει,αν καποιος ξερει κατι η αντιμετωπισε κατι παρομοιο με μενα ,

οποια πληροφορια δοθει θα εκτιμηθει δεοντως !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/7/2019 στις 9:53 ΜΜ, mAs_81 είπε

Καλησπερα παιδια...

Εχω ενα ασημενιο PSP 3004 ,και το ξεθαψα ,για να το τσιπαρω να παιζω τιποτα...

Του περασα λοιπον την Infinity Hybrid CFW,

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

πανευκολο - οριστε ο οδηγος για οποιον θελει :

 https://www.youtube.com/watch?v=FZB7MQCeKkU&t=687s

του πηρα και καινουργια Cameron Sino μπαταρια, που λεει ειναι και καλες,και...τσουπ , προβλημα..Οταν του περναγα ISOs απο το netbook,εσβησε μια φορα

-ε,οκ ειπα θα μπηκε σε power save mode και θα αποσυνδεθηκε-

ξαναρχισα τη διαδικασια οπου και το ξαναεκανε μετα απο λιγο καιιι....αυτο ηταν..Δεν ξαναναψε..δλδ μονο με φορτιστη.. 

Και θυμηθηκα λοιπον οτι γι αυτο το'χα παρατησει..Αλλα τοτε ειχα παρει μια κινεζικη μπαταρια 3600mah και οχι καλη σαν αυτη...Σκαλιζοντας το λιγο ακομα παρατηρησα οτι ενω επαιζα  ενα πάιχνιδι(ενω ηταν συνδεδεμενο στη πριζα),παλι εσβησε..Βεβαια ειναι random αυτο,δεν το κανει καθε φορα...αλλα δε ξερω τι να πω..

Το εχει παθει κανενας ποτε αυτο?Καπου διαβασα οτι μερικες φορες οι μπαταριες υπερφορτωνονται ,και ενας τροποςνα παρουν μπρος ξανα ειναι να τις ξεφορτισουμε (συνδεοντας ενα λαμπακι η κατι τετοιο)..Τωρα ομως ειναι η μπαταρια ,η ειναι κατι αλλο..?

Επισης ,επειδη θα ηθελα αν δε βγαλω ακρη μονος μου , να το φτιαξω το ρημαδι,πλην της SONY,που ετσι και αλλιως ειναι εκτος εγγυησης , κανα αλλο μαγαζακι τιμιο για σερβις ξερει κανεις?

Θα προτιμουσα να αποφυγω το easyservice.gr αν γινεται,δεν εχω καλη εμπειρια απο εκει στο παρελθον..Παιζει ενα μαγαζι στο Ηρακλειο theconsoleclub.gr ,που αναλαμβανει,εχει κανεις εμπειρια?

Γενικοτερα,οποιος ξερει κατι και μπορει να βοηθησει , οποιαδηποτε πληροφορια θα εκτιμηθει δεοντως !!

Κατα την γνωμη μου πρεπει να ειναι η μπαταρια; Μερικα psp 3000 σβηνουν μονα τους οταν τα κουνας με δυναμη προσπαθήσε το! Αν οχι θα φταιει η κινεζικη μπαταρια. Εγω εχω psp 3000 2 μπαταριες (και οι δυο official sony 1200 mAh) και δουλευον καλα. Και ναι αν θες δωστο στο easyservice τους εμπιστευομαι και εχω ακουσει οτι κανουν καλη δουλεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2019 στις 8:58 ΠΜ, mAs_81 είπε

Το ειπα αυτο επειδη ειναι η δευτερη μπαταρια που μου κανει το ιδιο θεμα..Αλλωστε οταν εσβησε , το ειχα συνδεδεμενο με το νετμπουκ μου,δλδ φορτιζε με usb..

Προς παρον ,τουρμπισα το PSP Go του αδερφου μου με παιχνιδια και GBA emulator ,αλλα θα πρεπει να του το επιστρεψω καποια στιγμη..

Οπως εψαχνα ονλαιν για λυσεις ,οπως προανεφερα,βρηκα αυτο : https://www.gamespot.com/forums/playstation-nation-1000002/psp-battery-problem-fix-27034395/

,οπου ενας τυπος ανεστησε τη μπαταρια του ξεφορτιζοντας τη με ενα λαμπακι,η κατι τετοιο,και μετα φορτιζε/δουλευε κανονικα..

Αν δε βγαλω ακρη,θα το δοκιμασω αλλα δυστυχως δεν εχω και πολυ χρονο στη διαθεση μου αυτες τις μερες..

Οπως και να εχει,αν καποιος ξερει κατι η αντιμετωπισε κατι παρομοιο με μενα ,

οποια πληροφορια δοθει θα εκτιμηθει δεοντως !!

o τυπος λεει οτι η μπαταρια απο μεσα ειχε χαλασμενο τσιπακι. Εχω ανοιξει μπαταρια psp και ειναι το ενα μικρο board με καπου 2 τσιπακια? Ναι παντως πιστευω οτι φταιει η μπαταρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπαταρια ηταν καινουργια , μιας ημερας ! Δεν ειμαι σιγουρος αν φταιει η καινουργια μπαταρια η κατι μεσα στο ιδιο το psp, που την εκαψε...γι αυτο και θελω να παω να το δουνε..

Τους easy service και easy buy world , εγω προσωπικα δεν τους εμπιστευομαι ,το ειχα παει στο παρελθον το εν λογω psp εκει γτ ειχε βλαβη το analog stick , και εδωσα 30 ευρω για το τιποτα...Ποτε ξανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

καλησπέρα και sorry που συνεχίζω εδώ αλλά έχω πρόβλημα με το psp 3004 (τσιπαρισμένο)του γιόκα μου.

δε κάνει καμία άλλη λειτουργία εκτός αυτής στη φώτο.

ξέρει κάποιος γιατί βγάζει αυτό;

ευχαριστώ.

psp.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τον φίλο με την μπαταρία,  φορτίζει κανονικά η Όχι; 

Αν Ναι δοκίμασε να βάλεις κάποιο χαρτάκι στο κάτω μέρος της ώστε να πατάει καλά μήπως και κουνιέται και δεν κάνει επαφή και κλείνει. 

Για τον φίλο που έχει θέμα και του βγάζει την εικόνα με το να πατήσει Ο , μπες ρικαβερι και γύρνα το πάλι σε εργοστασιακές ρυθμίσεις καθώς επίσης δοκίμασε πάλι να το πατσαρεις μήπως και έχει φύγει το χακ 

Επεξ/σία από Eddy_Gordo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τη μπαταρία έχω βάλει ταινία δυο όψεων και είναι μια χαρά(για τα πεσίματα).

και στο καπάκι μπαταρίας το ίδιο.

ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...