Προς το περιεχόμενο

Διαμοιρασμός ιντερνετ από σταθερό ασύρματα σε γραφείο


definitio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να διαμοιράσω ίντερνετ από έναν σταθερό υπολογιστή - που συνδέεται στο δίκτυο μέσω κάρτας ethernet - ασύρματα στο γραφείο, για να αποφύγω να καταναλώνω δεδομένα από το κινητό.

Αν συνδέσω μια κάρτα USB WIFI, μπορεί να διαμοιρασθεί το διαδίκτυο που λαμβάνει ο σταθερός με καλώδιο στις ασύρματες συσκευές;

Αν όχι, πώς θα μπορούσα να το κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσβαση στο ρούτερ έχεις ή είναι άλλος ο διαχειριστής του ίντερνετ?

Μπαίνεις με admin δικαιώματα στο pc ή είσαι απλός user?

Τί λειτουργικό τρέχει το pc?

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν έχω πρόσβαση σε ρούτερ. Στο γραφείο έρχεται ένα καλώδιο ethernet στο οποίο μπορεί να συνδεθεί μόνο ένας υπολογιστής (αν το βάλω στον φορητό πχ δεν λειτουργεί, αδειοδοτούνται συγκεκριμένες διευθύνσεις MAc)

Είμαι User με περιορισμένα δικαιώματα, αλλά με USB drive / σύνδεση κινητών ως ΜΤΡ τουλάχιστον δεν είχαμε θέματα αναγνώρισης / εγκατάστασης ως συσκευών.

Windows XP τρέχει.

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kalampakas. είπε

Connectify ψαξε.δεν ξερω αν δουλευει σε xp

Συνεπώς με το Connectify και μια ασύρματη κάρτα όπως πχ αυτές οι δύο, θα μπορέσω να διαμοιράσω τη σύνδεση του σταθερού;

https://www.skroutz.gr/s/5129555/TP-LINK-Archer-T2U-v1.html

https://www.skroutz.gr/s/13937392/TP-LINK-TL-WN822N-v5.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν μπορω καν να το εγκαταστήσω λογω περιορισμου δικαιωματων.

Δοκιμασα εγκατασταση "σιωπηρη" μεσω cmd, αλλα κατι δεν παει καλα και μου βγαζει πως δεν εντοπίζεται το αρχειο, οταν θετω τις μεταβλητές της σιωπηρης εγκατάστασης.

Έχετε καμια ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αλλη καρτα να βαλεις δεν μπορεις απο αυτην την συνδεση μοιράσεις ιντερνετ, απο οσα περιγράφεις ο διαχειριστής σου εχει την σύνδεση κλειδωμένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη και εγω δουλευω το κοματι του IT................ το καλυτερο για τη σταδιοδρομια σου και το μελλον σου στην εταιρεια ειναι να ρωτησεις τη μηχανογραφηση σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2019 στις 11:30 ΠΜ, M@dB0x είπε

Επειδη και εγω δουλευω το κοματι του IT................ το καλυτερο για τη σταδιοδρομια σου και το μελλον σου στην εταιρεια ειναι να ρωτησεις τη μηχανογραφηση σου.

Χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2019 στις 9:55 ΠΜ, definitio είπε

Δυστυχως δεν μπορω καν να το εγκαταστήσω λογω περιορισμου δικαιωματων.

Στις 23/7/2019 στις 5:04 ΜΜ, definitio είπε

Όχι δεν έχω πρόσβαση σε ρούτερ. Στο γραφείο έρχεται ένα καλώδιο ethernet στο οποίο μπορεί να συνδεθεί μόνο ένας υπολογιστής (αν το βάλω στον φορητό πχ δεν λειτουργεί, αδειοδοτούνται συγκεκριμένες διευθύνσεις MAc)

Είμαι User με περιορισμένα δικαιώματα, αλλά με USB drive / σύνδεση κινητών ως ΜΤΡ τουλάχιστον δεν είχαμε θέματα αναγνώρισης / εγκατάστασης ως συσκευών.

Windows XP τρέχει.

Στις 24/7/2019 στις 11:30 ΠΜ, M@dB0x είπε

.....το καλυτερο για τη σταδιοδρομια σου και το μελλον σου στην εταιρεια ειναι να ρωτησεις τη μηχανογραφηση σου.

 

Σε συστήματα στημένα για εταιρικά περιβάλλοντα δεν παίζουμε, ούτε κάνουμε αλχημείες.

Αν χρειάζεσαι περισσότερα data στο κινητό σου αναβάθμισε το πακέτο παροχών που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε δημοτική κοινότητα είμαι, σε γραφείο που εξυπηρετεί το κοινό κι όταν έρχεται κόσμος υπάρχει δουλειά κι όταν δεν έρχεται δεν υπάρχει...οπότε η ζήτηση για δεδομένα είναι αυξημένη, δεδομένου ότι υπάρχει μόνο ένας υπολογιστής με σύνδεση στο διαδίκτυο και τρεις υπάλληλοι στο γραφείο.

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, definitio είπε

Σε δημοτική κοινότητα είμαι, σε γραφείο που εξυπηρετεί το κοινό κι όταν έρχεται κόσμος υπάρχει δουλειά κι όταν δεν έρχεται δεν υπάρχει...οπότε η ζήτηση για δεδομένα είναι αυξημένη, δεδομένου ότι υπάρχει μόνο ένας υπολογιστής με σύνδεση στο διαδίκτυο και τρεις υπάλληλοι στο γραφείο.

Για να καταλάβω θέλεις να βελτιώσεις τις υπηρεσίες που παρέχει ο δήμος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, και για τους υπαλλήλους, και για τους πολίτες.... ...

Χωρίς πλάκα, πολύ συχνά χρειάζεται πρόσβαση σε άλλες συσκευές, γιατί οι λίστες/βάσεις δεδομένων που χρησιμοποιούμε στον δεύτερο υπολογιστή δεν είναι ενημερωμένες και συχνά πρέπει να έχουμε πρόσβαση στη διαδικτυακή βάση δεδομένων, που όμως είναι προσβάσιμη από τον έναν υπολογιστή.

...και τα αρχεία, προκειμένου να τα ενημερώσουμε πρέπει είτε να παίζουμε συνέχεια με usb flash ή να τα στέλνουμε σε λογαριασμούς μας email και έτσι, συνδέοντας τα κινητά, να τα μεταφέρουμε στον άλλο υπολογιστή.

Αν κρίνω από το χρόνο που χρειάστηκε να εκδοθούν ειδικοί κωδικοί πρόσβασης σε διαδίκτυο/πρόγραμμα για τον προϊστάμενο του γραφείου, καλό χειμώνα για να έχουμε πρόσβαση οι υπόλοιποι (ενώ και επειδή έρχεται μόνο ένα καλώδιο στο χώρο, υπάρχουν περιορισμοί).

Θα μπορούσε να λυθεί το θέμα εύκολα με τον τρόπο που αναφέρθηκε παραπάνω, αλλά δεν...πρέπει να λυθεί γραφειοκρατικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...