Προς το περιεχόμενο

Απορια και βοη8εια για αποτομα Restart


Jimakos_sp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρα παιδια... Ειμαι σχετικα απο τους πρωτους που πηραν συστημα Ryzen αλλα γιατι τοσα χρονια δεν ειχα κανει κατι, απλα δεν ειχα ασχοληθει καθολου και τωρα ηρθε η ωρα😅. Δεν μπορω να χρονισω στα 3200(Bluescr στα win load).Στα 3133 ανοιγει αλλα με το που παει να μπει σε ενα παιχνιδια... πουλο.. με πεταει. Τωρα ειναι στα 3000 (δουλευει και στα  3066) αλλα και παλι μου κανει τρελα πραγματα το pc (οταν παιζω παιχνιδια, οταν ειμαι γενικα στο internet και οταν δεν καθομαι στο pc και ειναι απλα ειναι ανοιχτο),  κλεινουν οι οθονες, μενουν ολα τα fan αναμενα (cpu, gpu, psu, κουτιου) και δεν ανταποκρινετε στα power botton ουτε reset. Μονο αν το κλεισω απο πισω απο το τροφοφοτικο. Το κανει ακομα και με ολες τις ρυθμησεις στο bios στα defualt που δεν ξερω αν ειναι και σωστο βεβαια. 

Δεν ξερω αν φταινε οι μνημες για το θεμα μου αλλα θα ηθελα τα φωτα σας. 🤗🤗
Δεν εχω ξανακανει overclock, οποτε θεωρουμε ολιγων τι  ασχετος σε αυτα.. 😄😄 αλλα κατι δοκιμες με αλλες RAM , GPU, ανοιχτα κουτια για θερμοκρασιες, stress test (cpu,ram) εχουν γινει και ηταν κομπλε.

Εχω τα: 
Asus prime x370 pro (με ολα τα bios update)
Ryzen 5 1600x 
G.S. RipjawsV 16Gb ddr4 3200MHz  (F4-3200C16D-16GVKB)
nzxt kraken x72 (Ειχα διαβασει οτι εχει θεματα το προγραμμα το CAM αλλα ποιος ξερει. μου το εκανε και με αλλο coller τις Noctua)
evga supernova 850 G2
rx 580
.. Ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ιδιο θεμα εχω και εγω. εχω ψαξει τα παντα. τωρα αλλαξα και τροφοδοτικο. η μητρικη μας ειναι για κλωτσες :)

βαλε 2933 και παιξτες εκει και δες τι σου βγαζει . 

Επεξ/σία από Dragonitelvl100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω εαν ειναι σωστό αλλα τώρα το εχω με αυτά τα ρεύματα και  μου φενετε σταθερό (στις 3000). Ειμαι Safe???

IMG_20190820_171929.jpg

IMG_20190820_173136.jpg

Επεξ/σία από Jimakos_sp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα παιξουν ποτε στα 3200Mhz οι μνημες ,μην παιδευεσαι αδικα. Δοκιμασε με docp ενεργοποιημενο στα  3066Mhz και δες αν εισαι σταθερος αν δεν εισαι κατεβα στα 2933Mhz κ.ο.κ

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Jimakos_sp είπε

Δεν ξέρω εαν ειναι σωστό αλλα τώρα το εχω με αυτά τα ρεύματα και  μου φενετε σταθερό (στις 3000). Ειμαι Safe???

IMG_20190820_171929.jpg

IMG_20190820_173136.jpg

Γιατι παιζεις με το fid και δεν βαζεις απευθειας το ratio π θες τον επεξεργαστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...