Προς το περιεχόμενο

Περίεργα πράγματα με υπότιτλους


dj_takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Αυτό πραγματικά δεν μου έχει ξανασυμβεί. Έχω βάλει ταινιούλα και βλέπω στο pc, κι επειδή βαριέμαι, πάω να την δω μέσα σε άλλο δωμάτιο ξάπλα, στριμάρωντας μέσω kodi. Το έχω κάνει αμέτρητες φορές. Η Ταινία έχει ενσωματωμένους πολλούς υπότιτλους, και φυσικά και Ελληνικά. Το Kodi όμως βλέπει μόνο δύο Αγγλικούς. Δεν πειράζει λέω. Θα τους κάνω extract και θα τους δει σαν εξωτερικούς. Για να μην τα πολυλογώ. Πουθενά δεν φαίνονται άλλοι υπότιτλοι εκτός από τους δύο αγγλικούς, εκτός από τον media player classic. Ούτε το mediainfo, ούτε το mkvtoolnix, ούτε τίποτα δεν αναγνωρίζει άλλους υπότιτλους, που σημειωτέων δουλεύουν όλοι κανονικά στον player. Φυσικά δεν είναι καμμένοι πάνω στην ταινία. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο παρόμοιο περιστατικό; Αυτούς πώς θα μπορέσω να τους κάνω extract;

player.jpg

mediainfo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν εμφανίζει το media info υπότιτλους πέρα από τους δύο Αγγλικούς  τότε δεν έχει ενσωματωμένους άλλους υπότιτλους. Μήπως έχει φακέλο subs μαζί με την ταινία; Το mpc αναγνωρίζει υπότιτλους μέσα σε υποφακελο sus ή subtitles.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, micos000 είπε

Αν δεν εμφανίζει το media info υπότιτλους πέρα από τους δύο Αγγλικούς  τότε δεν έχει ενσωματωμένους άλλους υπότιτλους. Μήπως έχει φακέλο subs μαζί με την ταινία; Το mpc αναγνωρίζει υπότιτλους μέσα σε υποφακελο sus ή subtitles.

Ναι έχει φάκελο subs. Που μέσα έχει ένα rar (που έχει μέσα ένα .sub) και ένα .idx. Δηλαδή γίνεται να είναι multisubs το .idx; Κι αν είναι έτσι εγώ με τι να το ανοίξω το .idx για να κάνω extract τους ελληνικούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζευγάρι αυτό idx & sub είναι οι extracted υπότιτλοι από το dvd και ο μόνος τρόπος να πάρεις από εκεί srt αρχείο είναι να το περάσεις από ocr μέσω του subrip.γιατι οι υπότιτλοι που περιέχει το αρχείο sub είναι σε μορφή εικόνων bmp. Καλύτερα να ξανά κατεβάσεις μόνο τους υπότιτλους από κάποιο site.

Αν θέλεις κάνε extract τα δύο αρχεία από  το rar εκεί που είναι η ταινία γιατί νομίζω ότι το kodi αναγνωρίζει vobsubs (έτσι λέγονται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να λοιπόν και κάτι που έμαθα σήμερα που δεν το ήξερα. Σ' ευχαριστώ πολύ @micos000. Θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω αύριο πώς πήγε. Αν γλιτώσω και το ριπάρισμα ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην πας σε ριπάρισμα γιατί θα σε ταλαιπωρήσει. Καλύτερα να κατεβάσεις τους υπότιτλους ξεχωριστά.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμιά φορά είναι και το γαμώτο που προτιμάς να ταλαιπωρηθείς, παρά να παραδώσεις τα όπλα. Αλλά τελικά τίποτα περίπλοκο δεν χρειάστηκε. Απλά αποσυμπίεσα το rar και μια χαρά έπαιξαν όλοι οι υπότιτλοι από kodi. Δεν ήξερα καν ότι τα .sub μπορούν να είναι multisubs. Το subtitle workshop δεν μου το άνοιγε. Ούτε το subrip. Το Subtitle Edit όμως το άνοιγε και επέλεγες και ποιον ήθελες. Αλλά όπως είπα δεν χρειάστηκε. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου.

Επεξ/σία από dj_takis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι vobsubs ΔΕΝ είναι αρχεία κειμένου όπως οι srt. Είναι αρχεία εικόνας, δηλαδή κάθε υπότιτλος είναι και μια εικόνα 2 χρωμάτων και το αρχείο idx ορίζει ποτέ και για πόσο θα εμφανίζεται ο κάθε υπότιτλος. Γι' αυτό και δεν τους ανοίγουν τα προγραμματα επεξεργασίας υποτίτλων. Αυτοί οι υπότιτλοι είναι απ' ευθείας ριπ από τo dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...