Προς το περιεχόμενο

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ Η/Υ ΣΥΜΒΟΥΛΗ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
13 ώρες πριν, alexgr21 είπε

Γιατι να μην ειναι συμβατες?Δεν καταλαβαινω.Με xmp απο το bios θα παιζουν ολες οι μνημες 3000mhz+.Τωρα αν θες να σαι απολυτα σιγουρος τι να πω παρε τις g skill.

Στο σαιτ της μητρικής δεν έχει ακριβώς τον ίδιο κωδικό στην λίστα συμβατότητας με τις μνήμες corsair...εκεί κόλλησα εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex314 είπε

Στο σαιτ της μητρικής δεν έχει ακριβώς τον ίδιο κωδικό στην λίστα συμβατότητας με τις μνήμες corsair...εκεί κόλλησα εγώ. 

Σε ό,τι σύστημα έχει περάσει από τα χέρια μου 9 στις 10 δεν είχα μνήμες που να αναφέρονται στην λίστα συμβατότητας της μητρικής. 99,999% δεν θα έχεις κανένα θέμα αλλά όπως νιώθεις εσύ καλύτερα αυτό έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Koeman είπε

Σε ό,τι σύστημα έχει περάσει από τα χέρια μου 9 στις 10 δεν είχα μνήμες που να αναφέρονται στην λίστα συμβατότητας της μητρικής. 99,999% δεν θα έχεις κανένα θέμα αλλά όπως νιώθεις εσύ καλύτερα αυτό έχει σημασία.

 Αυτο ακριβως.Για να σαι ανετος παρ τις αλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/7/2019 στις 3:14 ΜΜ, alexgr21 είπε

 Αυτο ακριβως.Για να σαι ανετος παρ τις αλλες.

 

Στις 30/7/2019 στις 12:53 ΜΜ, Koeman είπε

Σε ό,τι σύστημα έχει περάσει από τα χέρια μου 9 στις 10 δεν είχα μνήμες που να αναφέρονται στην λίστα συμβατότητας της μητρικής. 99,999% δεν θα έχεις κανένα θέμα αλλά όπως νιώθεις εσύ καλύτερα αυτό έχει σημασία.

Παιδιά πήρα τις G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz. Το έστησα το pc όλα τέλεια. Με το xmp profile μου τις αναγνώρισε αμέσως στα 3200  σταθερά χωρίς κανένα πρόβλημα. Ο ssd 860 evo είναι απίστευτος.  Το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι στο idle ο Ryzen 5 2600 είναι στους 40-45 βαθμούς ενώ έχω καλό airflow στο κουτί ( 2 fan 120mm μπροστά ένα πίσω και ένα πάνω). Μάλλον θα παραγγείλω αύριο αυτήν την ψύκτρα (Cryorig H7) για να είμαι εντάξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex314 είπε

Παιδιά πήρα τις G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz. Το έστησα το pc όλα τέλεια. Με το xmp profile μου τις αναγνώρισε αμέσως στα 3200  σταθερά χωρίς κανένα πρόβλημα. Ο ssd 860 evo είναι απίστευτος.  Το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι στο idle ο Ryzen 5 2600 είναι στους 40-45 βαθμούς ενώ έχω καλό airflow στο κουτί ( 2 fan 120mm μπροστά ένα πίσω και ένα πάνω). Μάλλον θα παραγγείλω αύριο αυτήν την ψύκτρα (Cryorig H7) για να είμαι εντάξει 

Τελος καλο ολα καλα.Καλοριζικα.Με την στοκ ψηκτρα ειναι νορμαλ οι θερμοκρασιες.Παρε μια aftermarket και θα σαι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Alex314 είπε

Παιδιά πήρα τις G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz. Το έστησα το pc όλα τέλεια. Με το xmp profile μου τις αναγνώρισε αμέσως στα 3200  σταθερά χωρίς κανένα πρόβλημα. Ο ssd 860 evo είναι απίστευτος.  Το μόνο που σκέφτομαι τώρα είναι στο idle ο Ryzen 5 2600 είναι στους 40-45 βαθμούς ενώ έχω καλό airflow στο κουτί ( 2 fan 120mm μπροστά ένα πίσω και ένα πάνω). Μάλλον θα παραγγείλω αύριο αυτήν την ψύκτρα (Cryorig H7) για να είμαι εντάξει 

Καλημέρα μεγειες. Δεν χρειάζεται αλλαγή ψυκτρας καλοκαίρι είναι. Έβαλες έναν ανεμιστήρα τουλάχιστον μπροστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, radiohead είπε

Καλημέρα μεγειες. Δεν χρειάζεται αλλαγή ψυκτρας καλοκαίρι είναι. Έβαλες έναν ανεμιστήρα τουλάχιστον μπροστα;

2 ανεμιστήρες 120mm έχω μπροστά να βάζουν αέρα, ένα πάνω και ένα πίσω να βγάζει αέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alex314 είπε

2 ανεμιστήρες 120mm έχω μπροστά να βάζουν αέρα, ένα πάνω και ένα πίσω να βγάζει αέρα 

Τζαμι. Κατέβασε ryzen master https://www.google.com/amp/s/www.eteknix.com/amd-ryzen-master-software-update-fixes-cpu-temperature-issues/amp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/7/2019 στις 12:56 ΜΜ, Alex314 είπε

Καλησπέρα, Κύριοι και καλό μεσημέρι

Θέλω να αναβαθμίσω τον Η/Υ (~ 350€) που ήδη έχω και έχω βρει κάποια προϊόντα και θα ήθελα την γνώμη σας

Να ενημερώσω ότι ο Η/Υ θα  Redtube Beeg Spankbang είναι για χρήση σπιτιού (web browsing, office) καθώς και για ήπια παιχνίδια.

Τροφοδοτικό ( corsair cx500) και κάρτα γραφικών υπάρχει πάνω στο σύστημα

Τα προϊόντα που έχω βρει είναι τα εξής: 

cpu: Intel Core i5-9400F Box

m/b: Gigabyte B360M DS3H (rev. 1.0)

ram: G.Skill Aegis 8GB DDR4-3000MHz (F4-3000C16S-8GISB)

κουτί: Cougar MX330-G

ssd m2: Adata XPG SX8200 Pro 256GB
 

τοσο σε παιχνιδια οπου σε  απαιτητικες σκηνες οπου θα κραταει υψηλοτερο frame rate αλλα και σε αλλες βαριες λειτουργιες .

Επεξ/σία από hanifanze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...