Προς το περιεχόμενο

αυτοματο κλεισιμο πριν το boot


alan2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανοιγω το υπολογιστη, μολις ακουστει το μπιπ, κλινει το pc .

μολις καταφερει και ανοιξει, μετα απο3.4 προσπαθειες, βγαζει μυνημα overclocking failed!

δεν εχω κανει overclocking.

Επεξ/σία από alan2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε για αρχή ενα default το bios και αν συνεχίσει κάνε clear cmos μπας και συνέλθει..

Κάνε bios update αν υπάρχει πιο καινούργιο και τέλος, αν είναι αυτό της υπογραφής σου, πέτα το!🙂

Με 40-50 ευρώ εδω στις αγγελίες βρίσκεις core 2 duo ολόκληρο μηχάνημα που σε σχέση με τον pentium d θα νομίζεις οτι πήρες 9900Κ!🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού αφαίρεσα και ξανασύνδεσα μνήμες, κάρτες και τροφοδοσία, φαίνεται ότι έφταιγε το (rj)  καλώδιο δικτύου που ήταν φθαρμένο το βύσμα που συνδεόταν με πρόβλημα στην αντίστοιχη υποδοχή του υπολογιστή. Τωρα το pc λειτουργεί ok με ασύρματη usb dongle.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες αλήθεια ρε @Sheogorath, δηλαδή διαβάζοντας αυτά τα συμπτώματα, καταλήγεις τόσο άνετα στο οτι έφταιγε το φθαρμένο καλώδιο RJ45? 🤣

Το overclocking δηλαδή failed επειδη δεν έπιανε ιντερνετ?:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραξενο προβλημα ρε συ. Εφοσον το βρηκες και δουλευουν ολα ρολοι παλι καλα να λες κανεις δεν θα προτεινε να βγαλεις το rj45 καλωδιο με τετοια συμπτωματα οπως εγραψε και ο zelo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω μήπως στην ουσία τα έκανε όλα μαζί και όντως έφτιαξε απο την αφαίρεση μνημών-καρτών κτλ απλά είδε και το ethernet cable με πρόβλημα κι έκατσε ταμάμ..

Και το καλό είναι οτι δεν παραπονέθηκε για το ιντερνετ ο άνθρωπος αλλά για όλα τα υπόλοιπα εκτός απο αυτό!:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ZELOMOTH είπε

Δεν ξέρω μήπως στην ουσία τα έκανε όλα μαζί και όντως έφτιαξε απο την αφαίρεση μνημών-καρτών κτλ απλά είδε και το ethernet cable με πρόβλημα κι έκατσε ταμάμ..

Και το καλό είναι οτι δεν παραπονέθηκε για το ιντερνετ ο άνθρωπος αλλά για όλα τα υπόλοιπα εκτός απο αυτό!:D

Λογικα ο φιλος σε καθε πραγμα που αφαιρουσε θα τεσταρε και αν ανοιγει το pc. Αν τα εβγαλε ολα μαζι και το καλωδιο προφανως και δεν βρισκεται εκει το προβλημα. Με usb ασυρματα λειτουργει οπως μας γραφει. Ας ξανα συνδεσει την ethernet να δουμε τι θα γινει να μας φυγει η περιεργεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο προβλημα που γνωριζω με ethernet ειναι το pxe boot failure το οποιο ολοι θα το εχουμε παθει καποια στιγμη

Τα συμπτωματα του φιλου σε fault bios εμοιαζαν. Αν εβγαλε την μπαταρια ισως να εξηγειτε που εστρωσε.

https://www.bleepingcomputer.com/forums/t/567326/computer-wont-boot-up-because-ethernet-cable-plugged-in/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ZELOMOTH είπε

Πες αλήθεια ρε @Sheogorath, δηλαδή διαβάζοντας αυτά τα συμπτώματα, καταλήγεις τόσο άνετα στο οτι έφταιγε το φθαρμένο καλώδιο RJ45? 🤣

Το overclocking δηλαδή failed επειδη δεν έπιανε ιντερνετ?:)

If it's stupid but it works, it ain't stupid.

Κυρίως μου άρεσε που επανήλθε με λύση στο δικό του πρόβλημα, και μας ενημέρωσε για το αρχείο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

If it's stupid but it works, it ain't stupid.

Κυρίως μου άρεσε που επανήλθε με λύση στο δικό του πρόβλημα, και μας ενημέρωσε για το αρχείο.

Ναι ρε εννοείται αλλά δεν είχε πολύ πλάκα που τελικά μάλλον  έφταιγε κάτι που ποτέ δεν θα λέγαμε!

Μέχρι και αλλαγή μητρικής μπορεί να του προτείναμε αν δεν εφτιαχνε ούτε με bios update!🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/7/2019 στις 9:06 ΜΜ, ZELOMOTH είπε

Ισως... Θα δούμε αν ξανα βάλει το καλώδιο του ιντερνετ κιόλας αλλά δεν νομίζω ουτε καν να τον ξανα πετύχουμε εδω  αφού το έλυσε το θέμα του..

λοιπον δοκιμασα αλλο καλωδιο rj45 χωρις εμφανη φθορα και παλι μου κανει το προβλημα(κλεινει), μονο στην εκκινηση ομως. Τωρα το χρησιμοποιω εχοντας βαλει το καλωδιο στη καρτα δυκτιου αφου ξεκινησε κανονικα το pc και τα windows.

Επεξ/σία από alan2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καθως το προβλημα επιμενει θα αγορασω καινουριο τροφοδοτικο για την micro ATX μητρικη του συστηματος στην υπογραφη μου. Ποσα βατ πρεπει να ειναι;

edit : Πήρα ενα 400αρι τροφοδοτικό αλλα προς το παρόν, απενεργοποιησα το onboard lan απο το boot μενου και λειτουργεί κανονικά ο υπολογιστής με wi fi μεσω usb με το παλιό τροφοδοτικό.

Επεξ/σία από alan2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...