Προς το περιεχόμενο

Μεταβαση από 1080ΤΙ σε RTX


Thodoris02

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοίπον ανοίγω αυτό το θέμα γιατί είναι λίγο μπέρδεμα πλέον με τα high prices και κατα πόσο αξίζουν .
Είμαι σχεδόν έτοιμος να αντικαταστήσω την 1080TI και θα ήθελα την γνώμη σας αν διαφορά θα δώ σε 2080 (super) και άν αξίζει σαν πιο value for money σε σχέση με μία 2080TI η αναγκαστικά πρέπει να πάω σε ΤΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thodoris02 είπε

Λοίπον ανοίγω αυτό το θέμα γιατί είναι λίγο μπέρδεμα πλέον με τα high prices και κατα πόσο αξίζουν .
Είμαι σχεδόν έτοιμος να αντικαταστήσω την 1080TI και θα ήθελα την γνώμη σας αν διαφορά θα δώ σε 2080 (super) και άν αξίζει σαν πιο value for money σε σχέση με μία 2080TI η αναγκαστικά πρέπει να πάω σε ΤΙ.

Σε επιδόσεις πάνω από 15% αύξηση μην περιμένεις από την 2080 super.

VFM δεν είναι καμιά τους. Κάτσε εκεί που είσαι και περίμενε την επόμενη γενιά. RTX έχουν 3 παιχνίδια όλα κι όλα, δεν χάνεις τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να πας σε 2080 Ti για να δεις ουσιαστική διαφορά, αλλά και πάλι δε θα αξίζει τα χρήματα. Η 2080 Super είναι το πολύ ένα 10% πάνω από καλή 1080 ti (μη κοιτάμε reviews που συγκρίνουν με την 1080 ti fe που απέδιδε σαφώς χειρότερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε η 1080ti ειναι ακομα και σήμερα καρτα κτήνος που παιζει τα παντα ακομα και σε 4Κ ολα στο Ultra με πολυ καλα FPS, δεν νομίζω οτι αξίζει καν να σκεφτεσαι την οποιαδήποτε μεταβαση σε RTX καρτα.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ktf είπε

Σε επιδόσεις πάνω από 15% αύξηση μην περιμένεις από την 2080 super.

VFM δεν είναι καμιά τους. Κάτσε εκεί που είσαι και περίμενε την επόμενη γενιά. RTX έχουν 3 παιχνίδια όλα κι όλα, δεν χάνεις τίποτα.


Και επίσης αν περιμένουμε κάποια μείωση σε τιμές στις 2080ΤΙ

12 λεπτά πριν, malakudi είπε

Πρέπει να πας σε 2080 Ti για να δεις ουσιαστική διαφορά, αλλά και πάλι δε θα αξίζει τα χρήματα. Η 2080 Super είναι το πολύ ένα 10% πάνω από καλή 1080 ti (μη κοιτάμε reviews που συγκρίνουν με την 1080 ti fe που απέδιδε σαφώς χειρότερα).

Οχι έχω τσεκάρει τα setup σε reviews να είναι αντίστοιχης υλοποίησης κάρτες και έχω δει οχι σε super σε απλή 2080 ίδια fps με λίγο καλύτερη την 2080 

Επεξ/σία από Thodoris02
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι την θες για παιχνίδια. Σαν κλασσική απάντηση εγώ θα σου πω ότι πρέπει να μας πεις τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου. Εγώ π.χ. την θέλω γιατί θέλω να παίζω 144Hz, 1440p. 

Για την τιμή της ti δεν ξέρω αν και κατά πόσο γρήγορα θα παιφτει. Τι cpu έχεις κιόλας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Thodoris02 είπε


Και επίσης αν περιμένουμε κάποια μείωση σε τιμές στις 2080ΤΙ

Οχι έχω τσεκάρει τα setup σε reviews να είναι αντίστοιχης υλοποίησης κάρτες και έχω δει οχι σε super σε απλή 2080 ίδια fps με λίγο καλύτερη την 2080 

Από το τελευταίο review του Hardware Unboxed, σε 4Κ, η 2080 Ti είναι 29,5% πιο γρήγορη σε average και 27% σε 1% min από 1080 ti, ενώ η 2080 Super είναι 9,3% και 8,5% πιο γρήγορη από 1080 ti αντίστοιχα και τέλος η 2080 είναι 4% και 3,3% πιο γρήγορη από 1080 ti αντίστοιχα. Σε χαμηλότερες αναλύσεις οι διαφορές είναι και λίγο μικρότερες και μικραίνουν ακόμα περισσότερο αν δεν έχεις 9900Κ. Συνεπώς πραγματικά σημαντικό upgrade από 1080 ti (ανεξαρτήτου κόστους) είναι μόνο η 2080 ti.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Stamer είπε

Φαντάζομαι την θες για παιχνίδια. Σαν κλασσική απάντηση εγώ θα σου πω ότι πρέπει να μας πεις τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου. Εγώ π.χ. την θέλω γιατί θέλω να παίζω 144Hz, 1440p. 

Για την τιμή της ti δεν ξέρω αν και κατά πόσο γρήγορα θα παιφτει. Τι cpu έχεις κιόλας?

Και εγώ το ίδιο ακριβώς 144hz 1440p cpu 8700k 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με malakudi. Κοίτα... προφανώς και θα έχεις καλύτερες επιδόσεις. Επειδή όμως τώρα δεν έχεις μια μέτρια κάρτα, είναι δύσκολο για εμάς να σε σπρώξουμε να δώσεις τόσα λεφτά για να κερδίσεις κάποιες επιδόσεις παραπάνω. Αν είχες 1070 και κάτω θα στο λέγαμε πιο εύκολα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Stamer είπε

Συμφωνώ με malakudi. Κοίτα... προφανώς και θα έχεις καλύτερες επιδόσεις. Επειδή όμως τώρα δεν έχεις μια μέτρια κάρτα, είναι δύσκολο για εμάς να σε σπρώξουμε να δώσεις τόσα λεφτά για να κερδίσεις κάποιες επιδόσεις παραπάνω. Αν είχες 1070 και κάτω θα στο λέγαμε πιο εύκολα :)

Σιγουρα απλά Ζητάω γνώμες για να είμαι πιο ξεκάθαρα στο μυαλό μου στην φάση μην πετάξω χρήματα ανούσια. Αλλά και απο την άλλη θέλω να έιμαι και καλυμένος απά άποψη gpu για ένα βάθπς χρόνου μιας 3ετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Thodoris02 είπε

Σιγουρα απλά Ζητάω γνώμες για να είμαι πιο ξεκάθαρα στο μυαλό μου στην φάση μην πετάξω χρήματα ανούσια. Αλλά και απο την άλλη θέλω να έιμαι και καλυμένος απά άποψη gpu για ένα βάθπς χρόνου μιας 3ετίας.

Στο σημείο που είσαι αν αναβαθμίσεις θα πετάξεις χρήματα ανούσια. Εντελώς όμως.

Εχεις καρτάρα.

Καλύτερα να περιμένεις την επόμενη γενια και των δύο εταιριών η πιο ισχυρές υλοποιήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Res/hz etc που παίζεις ή που θα ήθελες μελλοντικά να παίζεις πρέπει να αναφέρεις.

  Η 1080ti είναι μια gpu που μπορεί να σε κρατήσει εύκολα για έναν ακομα χρόνο πχ στα 1440p στα 60+fps αναλόγως και το game. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος για να πας για 2080 Super. Οπως ανέφεραν και οι προηγούμενοι μονο η 2080ti είναι το μοναδικό ουσιαστικό upgrade από την υπάρχουσα καρτα σου. 

Τώρα αν σε ενδιαφέρουν τα RTX και τα DLSS κτλ,  τώρα αρχίζει και κινείται η γενιά προς αυτά τα "άγουρα" ακόμα features για τους developers. 4-5 games τα υποστηρίζουν άλλωστε. 

Σοβαρός λόγος ας πούμε για μενα αν σου αρέσει και να εισαι up to date αλλά και να μην χάνει το μεταπωλητικο της value η gpu σου ειναι να την πουλήσεις και με την διαφορά να πας για την 2080ti. Ποναει και λιγότερο μιας που οι τιμές είναι αλμυρές..Οσο πιο νωρίς την σπρώξεις τοση λιγότερη χασούρα θα υπάρξει. 

Αυτά. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...