Προς το περιεχόμενο

Νεα δουλεια- συμβαση αοριστου χρονου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα , ειμαι σε ενα επαγγελματικο διλημα αν και εχω κανει ηδη κινησεις που ειναι εμφανως δεσμευτικες για μενα.πριν λιγες μερες υπεγραψα συμβαση αοριστου χρονου για δουλεια στο επιστημονικο μου πεδιο. η συμβαση εχει υπογραφει με ημερομηνια 4 βδομαδες μετα απο τοτε που το υπεγραψα.τα προβληματα μου τωρα ειναι τα εξης

1. ακομα δεν εχω ενημερωσει τη τωρινη μου δουλεια οτι σε 4 βδομαδες φευγω, γιατι κατι με κραταει μεσα μου αν και εχω ηδη υπογραψει με τη νεα δουλεια

2. στη τωρινη μου δουλεια ειναι 300 ευρω το μηνα πανω απο τη νεα δουλεια αλλα ειμαι συνεχως με το αγχος της ανανεωσης της συμβασης και ηδη μεσα σε 6 μηνες εχουν διωξει γυρω στα 90 ατομα. 

3. στη τωρινη μου δουλεια θεωρω οτι ειναι θεμα χρονου να μου δωσουν ακυρο. εχω επιβιωσει απο πολλες περικοπες αλλα δε ξερω ποσο ειναι ακομα εφικτο να τη γλιτωνω συνεχεια. 

4. η νεα δουλεια εχει λιγοτερες ευθυνες (ειναι καθαρα επιστημονικο ποστο) ενω η τωρινη δουλεια ειναι μανατζερ και με καλυτερο job title που οσο περισοτερο τη κραταω τοσο καλυτερο για το βιογραφικο μου

5. ειμαι ηδη 4 χρονια στη τωρινη δουλεια μου και εχω εξελιχθει πολυ με τελευταια τη τωρινη μου θεση

6. απο την αλλη μου λειπει το επιστημονικο μου ποστο που ουσιαστικα ηταν το μονο που εκανα για πολλα  χρονια.

7.δεχτηκα τη προαγωγη σε μανατζερ κυριως για το βιογραφικο μου και δε με χαλαγαν τα καλυτερα χρηματα. επισης τοτε ειχα κουραστει να ειμαι συνεχεια στο ιδιο επιστημονικο ποστο ενω τωρα μου λειπει

 

για τη νεα δουλεια το κλιμα μου φαινεται καλο. η επιλογικη διαδικασια και η συνεντευξη πηγαν αψογα γιαυτο εξαλλου με επελεξαν απο μια πληθωρα υποψηφιων για μια μοναχα θεση.γενικα εχει καλο ονομα η νεα δουλεια. ταυτοχρονα στη προσωπικη μου ζωη ειμαι σε φαση που χρειαζομαι σταθεροτητα με τον ανθρωπο μου καθως μαζευουμε για αγορα σπιτιου και θεωρω δελεαρ μια συμβαση αοριστου που μπορει μεν να ειναι λιγοτερα το μηνα αλλα ειναι σταθερα..

δε ξερω ειμαι λιγο μπερδεμενος γιατι παροτι φοβαμαι παντα μη πεσω θυμα περικοπης στη τωρινη δουλεια παντα τη σκαπουλαρω δια μαγειας εδω και καιρο. 

Αξιζει να ρισκαρω και να μεινω τελικα στη τωρινη δουλεια που εχει πιο πολλες ευθυνες, μεγαλυτερο ρισκο αλλα καλυτερα φραγκα?

εσεις τι θα κανατε στη θεση μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που γράφεις έχεις δώσει ο ίδιος απάντηση στον εαυτό σου. Αν κάτσεις και διαβάσεις το κείμενό σου είμαι βέβαιος ότι θα καταλήξεις. Η δουλειά δεν είναι μόνο το χρηματικό, αλλά και το να σε γεμίζει αυτό που κάνεις. Αν σου αρέσει το αντικείμενο εργασίας σου, τότε συνεχώς θα γίνεσαι καλύτερος και θα ανταμειφθείς.

Έχεις ήδη φύγει απλά δε το ξέρεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε τους αίτηση για αύξηση που να σε καλύπτει για να μείνεις (πχ +800€) κι αν στην κάνουν, ζύγισέ τα. Αλλιώς, ενημέρωσε το συντομότερο δυνατό. Είναι σωστό ή ενημέρωση να γίνεται 2 μήνες πριν την αποχώρηση (ή έστω στο μεγαλύτερο δυνατό διάστημα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, csontheline είπε

Κάνε τους αίτηση για αύξηση που να σε καλύπτει για να μείνεις (πχ +800€) κι αν στην κάνουν, ζύγισέ τα. Αλλιώς, ενημέρωσε το συντομότερο δυνατό. Είναι σωστό ή ενημέρωση να γίνεται 2 μήνες πριν την αποχώρηση (ή έστω στο μεγαλύτερο δυνατό διάστημα). 

Διαφωνώ. Μια εβδομάδα και πολύ είναι. Ο εργοδότης αν θέλει να σε διώξει σε καλεί μια Παρασκευή χωρίς καμία προειδοποίηση και σε σουτάρει. Ο εργαζόμενος γιατί να είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει 2 μήνες πριν? 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Δουλέυουμε για να ζούμε. Δεν ζούμε για να δουλεύουμε.

Εάν τα χρήματα στην καινούρια δουλειά ικανοποιούν τις ανάγκες σου και δεν θα στερηθείς πράγματα σε σχέση με την παλιά, τότε φύγε και μην κοιτάς πίσω.

Το να κάνεις αυτό που σου αρέσει και να μην έχεις άγχος, έχει αξία ανεκτίμητη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, csontheline είπε

Αλλιώς, ενημέρωσε το συντομότερο δυνατό. Είναι σωστό ή ενημέρωση να γίνεται 2 μήνες πριν την αποχώρηση (ή έστω στο μεγαλύτερο δυνατό διάστημα). 

 

3 ώρες πριν, zx1234r είπε

Διαφωνώ. Μια εβδομάδα και πολύ είναι. Ο εργοδότης αν θέλει να σε διώξει σε καλεί μια Παρασκευή χωρίς καμία προειδοποίηση και σε σουτάρει. Ο εργαζόμενος γιατί να είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει 2 μήνες πριν? 

Ναι, ο εργοδότης, μπορεί να σε σουτάρει χωρίς προειποίηση αλλά αν το κάνει θα πρέπει να σου δώσει την ανάλογη αποζημίωση.

Για την παραίτηση, κανονικά αναφέρεται στη σύμβαση ελάχιστος χρόνος προειδοποιήσης, ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας. Βέβαια, ακόμα κι αν αναφέρει 2 μήνες, αν υπάρχει συνέναιση του εργοδότη δεν παίζει ρόλο.

Από την άλλη, δεν έχω ιδέα αν όντως μπορεί να επιβάλει κυρώσεις ο εργοδότης αν σηκωθείς και φύγεις χωρίς την προβλεπόμενη προειδοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

300 ευρω -εφοσον μιλαμε για καθαρα- ειναι πολλα, στη νεα σου δουλεια θα τα παρεις -σε ενα αισιοδοξο σεναριο- μετα απο 2 αυξησεις, 4 χρονια μετα. Απο την αλλη, ειναι οντως προβλημα να εισαι αναλωσιμος και να μην εισαι με συμβαση αοριστου χρονου, οσα χρονια και αν περασουν η κατασταση δεν θα βελτιωθει.

Εφοσον εχεις συνειδητα αποφασισει οτι θελεις ηρεμια,/σταθεροτητα που φανταζομαι οτι εκτος απο αγορα σπιτιου σημαινει και δημιουργια οικογενειας τοτε να αλλαξεις δουλεια κατα τη γνωμη μου. Σε 1-2 χρονια θα εισαι καθιερωμενος, με πιο ηρεμη καθημερινοτητα, πιθανως με λιγο καλυτερα λεφτα απ' οτι ξεκινησες και πλεον την ασφαλεια που προσφερει το μαξιλαρακι της αποζημιωσης να χτιζεται.

Απο την αλλη αν η οικογενεια δεν ειναι στα πλανα , τοτε για την αγορα σπιτιου μαλλον θα σε βοηθησει πιο πολυ να κατσεις στην υπαρχουσα δουλεια. Ακομα και σε ενα απαισιοδοξο σεναριο που θα σε απολυσουν σε 1 χρονο (την ωρα που το οικονομικο κλιμα στην χωρα μαλλον βελτιωνεται?) π.χ., εχεις μαζεψει ηδη 3.5 χιλιαρικα παραπανω και εφοσον εισαι ανταγωνιστικος οσο φαινεται, δε θα δυσκολευτεις να βρεις την επομενη δουλεια με +1 χρονο manager στο βιογραφικο.

Επεξ/σία από panos4tw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...