Προς το περιεχόμενο

ΤΡΟΠΟΙ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ


ΑΠΟΛΛΩΝ83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε,

Με ενδιαφέρει η εγγραφή τηλεοπτικών προγραμμάτων (από ελεύθερα κανάλια) και η μετ`έπειτα  αποθήκευσή τους ως αρχεία.

Χρησιμοποιώντας δέκτη mpeg-4 για την εγγραφή αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα:  α) δημιουργία αρχείων ανά γίγα (δηλ κάθε 16 περίπου λεπτά σε hd) με αποτέλεσμα ένα πρόγραμμα πχ 2 ωρών να αποτελείται από 8 αρχεία!  β) μεγάλο μέγεθος των αρχείων (4 γιγα/ώρα σε κανάλια hd) γ) Δεν υπάρχει δυνατότητα παύσεως και συνέχισης της εγγραφής (πχ μετά απο διαφημίσεις) 

Γνωρίζω πως υπάρχουν τρόποι συνενώσεως των αρχείων, μειωσεως του μεγέθους και επεξεργασίας. Ωστόσο η διαδικασία έτσι καταλήγει κουραστική και χρονοβόρος. Υπάρχει τροπος εξ αρχής να αποφευχθούν αυτά;

Ήθελα να ρωτήσω όσους ασχολούνται με εγγραφές, πώς κάνουν τις εγγραφές, ποιά τα συν και τα πλην κάθε επιλογής;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω βάλει ένα σκληρό 2Τ στη θύρα usb rec της ΤV, και γράφω. Τωρα τα μεγέθη είναι όντως τεράστια εάν θέλεις 1080p........και δεν ξέρω να υπάρχει κάτι που να "αναγνωρίζει" τις διαφημίσεις και να διακόπτει..... (παλιά είχα ένα VHS hitachi που το έκανε αυτό, μηχανηματάρα)

Επεξ/σία από sellsoap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2019 στις 2:01 ΠΜ, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Χαιρετε,

Με ενδιαφέρει η εγγραφή τηλεοπτικών προγραμμάτων (από ελεύθερα κανάλια) και η μετ`έπειτα  αποθήκευσή τους ως αρχεία.

Χρησιμοποιώντας δέκτη mpeg-4 για την εγγραφή αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα:  α) δημιουργία αρχείων ανά γίγα (δηλ κάθε 16 περίπου λεπτά σε hd) με αποτέλεσμα ένα πρόγραμμα πχ 2 ωρών να αποτελείται από 8 αρχεία!  β) μεγάλο μέγεθος των αρχείων (4 γιγα/ώρα σε κανάλια hd) γ) Δεν υπάρχει δυνατότητα παύσεως και συνέχισης της εγγραφής (πχ μετά απο διαφημίσεις) 

Γνωρίζω πως υπάρχουν τρόποι συνενώσεως των αρχείων, μειωσεως του μεγέθους και επεξεργασίας. Ωστόσο η διαδικασία έτσι καταλήγει κουραστική και χρονοβόρος. Υπάρχει τροπος εξ αρχής να αποφευχθούν αυτά;

Ήθελα να ρωτήσω όσους ασχολούνται με εγγραφές, πώς κάνουν τις εγγραφές, ποιά τα συν και τα πλην κάθε επιλογής;

Ευχαριστώ πολύ!

Εχουμε μια τηλεοραση sharp οτι εγραφη εκανα δυστηχως ειναι κρυπτογραφημενη, δεν παιζει πουθενα εκτος της τηλεορασης της ιδιας,  ποιο παλια ειχα αποδικοποιητη mpeg 4 εγραφε κανονικα, και τωρα ξανα πειρα εναν ιδιο και τα αρχεια παιζουν κανονικα στον υπολογιστη,  δυστηχως ομως και αυτος ανα 4gb το κοβει σε 2 κοματια αρα τελειωνει το ενα και πατας το αλλο μετα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια λύση για να το κάνεις αυτό που θες είναι να πάρεις μια video capture card για τον υπολογιστή σου. πχ κάτι σαν αυτό https://www.ebay.com/itm/HDMI-Video-Capture-Card-USB-3-0-1080p-HD-Recorder-For-Game-Video-Live-Streaming/382646401062?epid=9032572487&hash=item591780b826:g:d1IAAOSwnEtbNt-o

αυτή προσωπικά δεν την έχω δοκιμάσει.

αλλη λύση αν δε σε ενδιαφέρει η hd ανάλυση είναι ένα αναλογικό στικάκι εγγραφής. Δυστυχώς τα περισσότερα αναλογικά στικάκια είναι για τα σκουπίδια. Το μοναδικό που πραγματικά μου κάνει δουλειά είναι αυτό https://www.ebay.com/itm/Konig-USB-Video-Grabber-Recorder-CSUBVG100/163746501524?epid=14012069940&hash=item26200d5394:g:N4oAAOSwFmtdPtbA

βέβαια και παλι θα χρειάζεται χειροκίνητα να πατας διακοπή στις διαφημίσεις αλλά το θετικό ειναι ότι βγάζει αρχεία mpg2 που είναι πολύ εύκολο και γρήγορο να τα επεξεργαστείς και το κάθε αρχείο,δεν έχει περιορισμό στο μέγεθος

 

 

Επεξ/σία από bbbb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

bbbb σε ευχαριστώ πολύ. Κι εγώ απ`ότι έχω καταλάβει, αυτη ειναι η μονη εναλλακτική. Με προβληματιζει όμως ότι θα υπάρχει επιβαρυνση του η/υ (έχω λαπτοπ με μετριες δυνατοτητες). Επίσης δεν ξερω αν υπάρχουν κάποιες απαιτήσεις ως προς την κάρτα γραφικών κλπ αλλά και ως προς την ταχυτητα και σταθεροτητα του ιντερνετ συν το γεγονος ότι θα ειναι "κατειλημμένος" ο η/υ. Επίσης, αν δεν κανω λάθος, δεν λύνεται το θέμα των μεγάλων αρχείων αλλά και της αδυναμίας παύσεως και συνέχισης της εγγραφής (πχ μετά απο διαφημίσεις) στο ίδιο αρχείο. Το αναλογικό στικάκι δεν με καλύπτει.

Επεξ/σία από ΑΠΟΛΛΩΝ83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...