Προς το περιεχόμενο

Αγορα Drone


mmikesk8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ειμαι αδειουχος πιλοτος drone UAS A B C κατηγοριας και φοιτητης στους Τοπογραφους Μηχανικους στο ΕΜΠ. Ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποιο drone που να μπορει να δουλευει με τα προγραμματα που θα χρειαστω μελοντικα (πχ Pix4d) αλλα και μιας και μου αρεσει σαν χομπυ να τραβαει ωραιες φωτογραφιες και βιντεο. Εβλεπα το Mavic 2 Pro απλως ειναι αρκετα ακριβο και εψαχνα μηπως ενα Phantom 4 ειναι καλυτερη λυση. Θα χαρω να ακουσω τις αποψεις σας :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το mavic zoom η διαφορά τους είναι μόνο στο ελαφρώς καλύτερες φωτογραφίες πίστεψέ με τη διαφορά Πολύ δύσκολα να την καταλάβει κάποιος, το phantom είναι επίσης πολύ καλό αλλά πολύ όγκος ρε αδερφέ, για όλα τα υπόλοιπα θα σου πρότεινα να μην τα κοιτάξεις καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Jeiko_22 είπε

Καλή χρυσή η DJI αλλά αρκετά ακριβή.

Εγώ θα προτείνω το Xiaomi FIMI X8.

Δεν υποστηριζει τα προγραμματα που προανεφερα οποτε δεν με ενδιαφερη η περιπτωση του

14 ώρες πριν, Jeiko_22 είπε

Καλή χρυσή η DJI αλλά αρκετά ακριβή.

Εγώ θα προτείνω το Xiaomi FIMI X8.

 

4 ώρες πριν, slk200gr είπε

Κοίτα το mavic zoom η διαφορά τους είναι μόνο στο ελαφρώς καλύτερες φωτογραφίες πίστεψέ με τη διαφορά Πολύ δύσκολα να την καταλάβει κάποιος, το phantom είναι επίσης πολύ καλό αλλά πολύ όγκος ρε αδερφέ, για όλα τα υπόλοιπα θα σου πρότεινα να μην τα κοιτάξεις καν

το εχω κοιταξει και το εχω απορριψει καθως δεν ειναι συμβατο με τα προγραμματα που θα χρειαστω στο μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες μελλον για τι διαστημα μιλας ???

οταν λες συμβατο  για να σε βοηθησει καποιος πρεπει να ζητας 1,2,3 συγκεκριμενα ......

πως ξερεις οτι το phantom4 η οποιο αλλο ειναι συμβατο με τα προγραμματα που θα χρειαστεις στο μελλον???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kostasbm είπε

οταν λες μελλον για τι διαστημα μιλας ???

οταν λες συμβατο  για να σε βοηθησει καποιος πρεπει να ζητας 1,2,3 συγκεκριμενα ......

πως ξερεις οτι το phantom4 η οποιο αλλο ειναι συμβατο με τα προγραμματα που θα χρειαστεις στο μελλον???

Εάν δεν του κάνει το mavic δεν του κάνει ούτε το phantom και αν δεν του κάνουν αυτά τα δύο μάλλον το τdrone που χρειάζεται δεν έχει βγει ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Εάν δεν του κάνει το mavic δεν του κάνει ούτε το phantom και αν δεν του κάνουν αυτά τα δύο μάλλον το τdrone που χρειάζεται δεν έχει βγει ακόμα

τα dji δεν ειναι open source και δεν μπορεις να επεμβεις στο software,σε αφηνουν να κανεις αυτα που θελουν αυτοι

αυτοι που ασχολουνται με περαιτερω εφαρμογες,στη γεωργια ,τοπογραφια η οτι αλλο πρεπει να αγορασουν η να παραγγειλουν στην dji

γιαυτο και οσοι κανουν εξιδικευμενες εργασιες δουλευουν με apm controllers η παρομοιους .......

σημασια εχει να ξερεις τι θελεις ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερω πολυ καλα τι θελω,δεν ειπα ποτε οτι δεν μου κανει το mavic και το phantom . 

 

Yπαρχουν λογισμικα που χρησιμοποιουν το drone για να παραξουν 3d χαρτες κτλπ. Το καθε λογισμικο εχει και την αντιστοιχη εφαρμογη στο app store κτλπ. 

Τωρα τα λογισμικα αυτα δεν ειναι συμβατα με ολα τα drone. Η εταιρια εχει ανακοινωσει την λιστα με τα συμβατα drone και ειναι συγκεκριμενα . Νομιζω ημουν ξεκαθαρος και στην αρχικη μου αναρτηση. Κατοχος mi 4k drone ειμαι που το αγορασα 350 ευρω εαν εκανε αυτα που ηθελα δεν θα ημουν καν εδω ψαχνοντας για γνωμες

Επεξ/σία από mmikesk8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε μου!

Αν θες ρίξε μια ματιά και στο Parrot Anafi.  Είναι συμβατό με το Pix4dcapture και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα (η Pix4d ανήκει στην Parrot οπότε θα συνεχίζουν να το υποστηρίζουν το drone). Είναι μια χαρά για φωτογραμμετρία σε σχέση πάντα με τα λεφτά του ενώ το gimbal του προσφέρει δυνατότητες που δεν θα βρεις στα drone της DJI και το μικρό του μέγεθος θα σε βολεψει παρά πολυ (έχουν περάσει από τα χέρια μου 3dr Solo,Mavic Pro, Phantom 3 και 4, ένα Inspire και ένα τέρας 5 κιλά με Pixhawk και πάλι το Anafi έχω συνέχεια μαζί μου). Να είσαι καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2019 στις 1:50 ΠΜ, mmikesk8 είπε

Ξερω πολυ καλα τι θελω,δεν ειπα ποτε οτι δεν μου κανει το mavic και το phantom . 

Yπαρχουν λογισμικα που χρησιμοποιουν το drone για να παραξουν 3d χαρτες κτλπ. Το καθε λογισμικο εχει και την αντιστοιχη εφαρμογη στο app store κτλπ. 

Τωρα τα λογισμικα αυτα δεν ειναι συμβατα με ολα τα drone. Η εταιρια εχει ανακοινωσει την λιστα με τα συμβατα drone και ειναι συγκεκριμενα . Νομιζω ημουν ξεκαθαρος και στην αρχικη μου αναρτηση. Κατοχος mi 4k drone ειμαι που το αγορασα 350 ευρω εαν εκανε αυτα που ηθελα δεν θα ημουν καν εδω ψαχνοντας για γνωμες

αφου εχεις τη λιστα με τις εταιρειες που ειναι συμβατες με αυτα που θελεις , τι ποιο απλο να θεσεις απευθειας τα ερωτηματα σου σε αυτες με e mail ....................

και αν εγραφες τα ερωτηματα σου σε ποιο εξιδικευμενα site θα επαιρνες ισως ποιο ειδικες απαντησεις 

22 ώρες πριν, chrxour είπε

Γεια σου φίλε μου!

Αν θες ρίξε μια ματιά και στο Parrot Anafi.  Είναι συμβατό με το Pix4dcapture και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα (η Pix4d ανήκει στην Parrot οπότε θα συνεχίζουν να το υποστηρίζουν το drone). Είναι μια χαρά για φωτογραμμετρία σε σχέση πάντα με τα λεφτά του ενώ το gimbal του προσφέρει δυνατότητες που δεν θα βρεις στα drone της DJI και το μικρό του μέγεθος θα σε βολεψει παρά πολυ (έχουν περάσει από τα χέρια μου 3dr Solo,Mavic Pro, Phantom 3 και 4, ένα Inspire και ένα τέρας 5 κιλά με Pixhawk και πάλι το Anafi έχω συνέχεια μαζί μου). Να είσαι καλά!

to PIx4dcapture ειναι free ??? η εχει κοστος ???? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Free είναι το Pix4dcapture, απλά εγγραφή με mail θέλει να κάνεις. Το Pix4dcapture είναι για να βάζεις αυτόματες αποστολές στο drone -  Επί πληρωμή είναι το Pix4dmapper της ίδιας εταιρείας που είναι για την φωτογραμμετρικη επεξεργασία των εικόνων που συλλέγει το drone (αλλά έτσι κι αλλιώς για την επεξεργασία υπάρχουν και άλλες επιλογες).

Επεξ/σία από chrxour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2019 στις 6:58 ΜΜ, chrxour είπε

Free είναι το Pix4dcapture, απλά εγγραφή με mail θέλει να κάνεις. Το Pix4dcapture είναι για να βάζεις αυτόματες αποστολές στο drone -  Επί πληρωμή είναι το Pix4dmapper της ίδιας εταιρείας που είναι για την φωτογραμμετρικη επεξεργασία των εικόνων που συλλέγει το drone (αλλά έτσι κι αλλιώς για την επεξεργασία υπάρχουν και άλλες επιλογες).

οκ γιατι επειδη σε αυτο το κομματι εχω μπλεξει με apm οπου υπαρχει πολυς κοσμος που αsχολειται και εξελισσει software......ηθελα να κανω καποια δοκιμαστικα να δω πως δουλευει αφου ειναι και free....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...