Προς το περιεχόμενο

Ups μέχρι 120€;


planetman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά, θέλω να πάρω ένα ups για το σύστημα της υπογραφής διότι οι διακοπές της ΔΕΗ είναι πολύ συχνές στην περιοχή μου. 

Αν είναι δυνατόν να μπορεί να κρατήσει το σύστημα ακόμη και σε full load και σε gaming δηλαδή αν πέσει το ρεύμα απλά να προλάβω να κάνω shut down. Έως 120€ περίπου υπάρχει κάτι; 

Δεν ξέρω ποιες μάρκες είναι αξιόπιστες κτλ. 

Επεξ/σία από planetman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μάρκες θα σου πρότεινα είτε APC είτε Cyberpower. Από εκεί και πέρα παίζουν και σε κάθε εταιρεία φθηνά/απλά και ακριβότερα/εξελιγμένα μοντέλα, ανάλογα με την τεχνολογία που χρησιμοποιούν stand-by<line-interactive<online.

Το θέμα που πρέπει να δεις είναι πόσο τραβάει από την πρίζα ΌΛΟ το σύστημα σου σε full load. Αυτό που θα σου πρότεινα αν δεν πρέπει να το αγοράσεις αύριο ντε και καλά είναι το εξής.
1) Πας ebay, αγοράζεις ένα power meter με <10 ευρώ. Σου έρχεται μετά από ένα μήνα.
2) Το χώνεις στην πρίζα στον τοίχο και πάνω του ρίχνεις το πολύπριζο που έχεις πάνω όλα τα του pciou (tower, monitor, ηχεία και οτι άλλο έχεις ανοιχτό όταν παίζεις).
3) Ανοίγεις pc, monitor full brightness, ηχεία δυνατά, ξυπνάς όλους τους σκληρούς (κάνε random search στον καθένα), άνοιξε ένα βαρύ game, ρίξε antivirus scan ταυτόχρονα, άνοιξε browser με 900 tabs, και γενικώς φόρτωσε το όσο παραπάνω μπορείς (εναλλακτικά μπορείς να τρέξεις stress programms για cpu/gpu).
4) Βλέπεις στο meter οτι τραβάει πχ 400w σταθερά. Ιδανικά προσθέτεις ένα +10/15% γιατί και το meter μπορεί να κλέβει λίγο, και για να έχεις αέρα να προσθέσεις έναν δυο σκληρούς ή πχ το router πάνω στο ups κτλ. Άρα πάμε στα 450 watts.
5) Χονδρικά διπλασιάζεις τα watt και έχεις τα VA του UPS που θα σε καλύπτει οριακά για 1-2 λεπτά σε full load. 450*2=900VA.
6) Πας skroutz κατηγορία UPS, επιλέγεις στους κατασκευαστές APC και Cyberpower, και ψάχνεις για κάποιο με πάνω απο 950VA (ιδανικά line-interactive).
7) Αν θες να μην έχεις μόνο 1-2 λεπτά αλλά πάνω απο πεντάλεπτο να κάνεις το shutdown με την ησυχία σου κοιτάς για ένα στα 1200/1400/1500VA.

Οι δυο βασικές παράμετροι είναι το πόσο τραβάει από την πρίζα στον τοίχο συνολικά το συστημά σου, και το πόσα λεπτά θες να αντέχει το ups. Υπόψην το 1-2 λεπτά σε full load, άμα γεράσουν λίγο οι μπαταρίες μπορεί να μετατραπεί σε μισό λεπτό, ή σε κανένα λεπτό. Άρα μην το πάρεις ακριβώς, δώσε αέρα.

ΥΓ. Σου έχει μείνει και το power meter να παίζεις στο σπίτι να βλέπεις πόσο καίει το κάθετι, είναι ωραίο μαραφέτι.

[TLDR]
Αν σε παίρνει να ανέβεις 20ευρώ στο budget σου και το σύστημα σου τραβάει σίγουρα λιγότερο από 400w σε full load θα σου πρότεινα το CyberPower CP900EPFCLCD (line-interactive, sine wave). Σε αυτά τα λεφτά είναι λουκούμι. Αν δεν σε παίρνει να ανέβεις, δεν θες sine wave, και προτιμάς ένα με λίγο περισσότερο αέρα πας στο APC Back-UPS 950VA (Schuko) που όμως απ'οτι βλέπω στα reviews έχει το αρνητικό οτι δεν μπορείς να αλλάξεις μπαταρία μόνος σου (άρα στο μέλλον θα σε επιβαρύνει οικονομικά με service κτλ).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ειναι να κανει ολη αυτη τη διαδικασια για να παρει ενα ups...
Αν εχει το συστημα της υπογραφης ,χοντρικα θελει ενα 1000VA ως minimum.

Στο apc αλλαζεται η μπαταρια,απλα δεν εχει θηκη που ανοιγεις και βγαινει και πρεπει να ανοιξεις ολο το ups.Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.Ετσι και αλλιως η εγγυηση θα εχει ληξει οταν θα χρειαστει αλλαγη η μπαταρια.

Θα προτεινα αυτο στο budget σου

https://www.skroutz.gr/s/11011963/CyberPower-BR1000ELCD.html

Αλλα αν το εχεις σε υπνοδωματιο,τοτε δες κατι αλλο.Κανει ενα σφυριγμα ψιλο μονιμα.

Προσωπικα το πηρα και το γυρισα και τα εσκασα και πηρα αυτο

https://www.skroutz.gr/s/6234081/APC-Back-UPS-1400VA-Schuko.html

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Αμα ειναι να κανει ολη αυτη τη διαδικασια για να παρει ενα ups...

Αντίστοιχο power meter βρίσκεις και ελλάδα με +3/4 ευρώ αν αυτό σε πείραξε. Επίσης δεν είναι κακό να εξηγείς σε κάποιον πως να μάθει να ψαρεύει από το να του δώσεις ένα ψάρι να φάει, στην τελική είναι tech section του forum υποτίθεται.

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Στο apc αλλαζεται η μπαταρια,απλα δεν εχει θηκη που ανοιγεις και βγαινει και πρεπει να ανοιξεις ολο το ups.Δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.Ετσι και αλλιως η εγγυηση θα εχει ληξει οταν θα χρειαστει αλλαγη η μπαταρια.

Και ενώ δεν χρειάζεται να ξέρει πως δουλεύει και τι κάνει το ups και το pc, θα ανοίξει άνετα όλο το ups μετά από τρία χρόνια και θα αλλάξει τις μπαταρίες μόνος του; ΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανθρωπος δεν ειπε οτι δε ξερει πως λειτουργουν κτλ.

Αν το εχει απορια,εχουμε θεμα εδω μεσα που τα αναγραφει αναλυτικα.

Θελει απλα μια λυση στο θεμα του.

Ναι θεωρητικα οτι ρωτησε μπορει να τα βρει με ψαξιμο.Περα ισως απο καποιες αποψεις για μοντελα.

Οπως και να χει βλεπω μανουρα ολη τη διαδικασια που περιεγραψες και ισως να μην ειναι διατεθημενος να μπει σε τετοιο μπελα.Και το βλεπω δικαιολογημενο οταν πολλοι χρηστες εχουν παρομοια συστηματα και χοντρικα μπορει να υπολογιστει ποσο θα τραβαει το συστημα του.Τωρα να πεσουμε και 50watt εξω δεν εγινε κατι.

Οσο για το powermeter το θεωρω για τη χρηση που περιεγραψες χαμενα λεφτα,καθως αυτα τα 10-15Ε μπορει να τα δωσει και να παρει καλυτερο ups καθως τοση ειναι η διαφορα μεταξυ μοντελων.

Και ολα τα συγχρονα ups εχουν και λογισμικο που γραφει καταναλωση αρα θα του μεινει αμανατι μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την οποία λύση του την έδωσα στο [TLDR] εαν το διάβασες, ακριβώς επειδή ήξερα οτι κάποιοι θα δυσαρεστηθούν και θα πρέπει να απολογούμαι μετά, καλή ώρα.

Όταν όμως για αυτά τα 50watt διαφορά που πέσαμε έξω φεύγει από το sine wave μοντέλο της Cyberpower για να πάει στο backup της APC που είναι υποδεεέστερο τότε έγινε κάτι για εμένα. Είναι το αντίστοιχο του να λες σε κάποιον πάρε ένα 650watt bronze PSU, ενώ τον συμφέρει πολύ περισσότερο να πάρει ένα 500άρι gold. Ε και τι έγινε.

Όσο για το power meter που θεωρείς οτι θα του είναι άχρηστο επειδή βγάζει load το UPS, ποιός σου είπε οτι κάνει μόνο για το pc; Για δες στο πρώτο μου μήνυμα το υστερόγραφο. Ακόμα και αυτό το είχα γράψει, αλλά όχι, γιατί να διαβάσουμε τι γράφουν οι άλλοι. Πάμε πάλι λοιπόν με παράδειγμα. Μπορείς άνετα να μετρήσεις πόσο καίει το A/C σου ένα μήνα στους 18 και ένα μήνα στους 16, να υπολογίζεις efficiency/κόστος όλων των συσκευών του σπιτιού σου και μη, να κάνεις συγκρίσεις κτλ. Άρα μόνο αμανάτι δεν θα του μείνει.

Επεξ/σία από helicoid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι επειδη σε ενδιαφερει να κανεις εσυ κατι τετοιομε το powermeter,υποθετεις οτι ενδιαφερει και τον αλλο.Ο ανθρωπος ειπε οτι εχει διακοπες και θελει ενα ups να τον καλυψει.Ουτε καταναλωσεις,ουτε χρεωσεις,ουτε efficiency.

Για τα sin wave,προσωπικα τα θεωρω αστικο μυθο.Βρες μου καποιον που να επαθε ζημια απο simulated και του το κερναω εγω το sin wave ups,που παρεπιμπτοντως η διαφορα δεν ειναι 10Ε σε καμια περιπτωση.Οποτε και ατοπη η συγκριση με τα τροφοδοτικα,που και παλι λανθασμενη ειναι ,διοτι καλυτερα να εχεις headroom αν θες να αναβαθμισεις παρα να αλλαζεις τροφοδοτικο.Βλεπεις δεν ειναι τοσο απλα οσο τα παρουσιαζεις.

Οπως και να χει δεν ασχολουμαι περαιτερω.Σημασια εχει πως οτι εγραψες ειναι θεωρητικο,ενω εγω του εδωσα πρακτικες απαντησεις πανω σε αυτο που ρωτησε.

Δεν ειπα οτι ειναι λαθος αυτα που ειπες,αλλα εαν ο ανθρωπος θελει μια απλη απαντηση ,δε τον καλυψες.

My 2c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dantε είπε

Οπως και να χει δεν ασχολουμαι περαιτερω.Σημασια εχει πως οτι εγραψες ειναι θεωρητικο,ενω εγω του εδωσα πρακτικες απαντησεις πανω σε αυτο που ρωτησε.

Εγω έγραψα θεωρητικά; Που του έβαλα πρακτικά βήματα ένα-ενα ώστε να πάρει ακριβώς αυτό που χρειάζεται; Ούτε του ανέλυσα τι είναι το line-interactive, ούτε τι είναι το sine wave, ούτε την ιστορία του UPS. Του εξήγησα τι παίζει στην αγορά και τι συμφέρει να πάρει για τις ανάγκες του και πως να τις αξιολογήσει αυτές. Αν αυτό είναι θεωρία και η πρακτική βοήθεια είναι το +100/50watt από τις δικές μου προτάσεις Cyberpower που έχει coilwhine και σφυρίζει, οκ ναι.

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Δεν ειπα οτι ειναι λαθος αυτα που ειπες,αλλα εαν ο ανθρωπος θελει μια απλη απαντηση ,δε τον καλυψες.

 

5 ώρες πριν, helicoid είπε

[TLDR]
Αν σε παίρνει να ανέβεις 20ευρώ στο budget σου και το σύστημα σου τραβάει σίγουρα λιγότερο από 400w σε full load θα σου πρότεινα το CyberPower CP900EPFCLCD (line-interactive, sine wave). Σε αυτά τα λεφτά είναι λουκούμι. Αν δεν σε παίρνει να ανέβεις, δεν θες sine wave, και προτιμάς ένα με λίγο περισσότερο αέρα πας στο APC Back-UPS 950VA (Schuko) που όμως απ'οτι βλέπω στα reviews έχει το αρνητικό οτι δεν μπορείς να αλλάξεις μπαταρία μόνος σου (άρα στο μέλλον θα σε επιβαρύνει οικονομικά με service κτλ).

Αν αυτό δεν είναι απλή απάντηση τότε ποιό είναι; Το να του πω οτι εγω έχω ένα 1400VA για σύστημα που τραβάει 350w στο gaming;

Και για τα πρακτικά, όταν "δεν ασχολούμαστε άλλο" δεν πετάμε στις ακριβώς επόμενες προτάσεις τέτοια ανέκδοτα. Απανωτά κιόλας.

Όλο αυτό το άρχισε επειδή η πρώτη σου πρόταση, στο πρώτο σου post, αντί να βοηθήσει τον OP κατέκρινε και ειρωνευόταν το δικό μου post. Αν δεν το είχες κάνει αυτό ούτε καν θα σου έδινα σημασία. Αλλά αν αντί να βοηθήσεις τον OP, επικεντρώνεις να διαβάλλεις τον προηγούμενο που προσπαθεί να βοηθήσει, ε κάτι πρέπει να δεις στο attitude σου. Πόσο μάλλον όταν είχα ήδη βάλει το TLDR που δεν διάβασες καν προφανώς.

Τα ρέστα μου.

Επεξ/σία από helicoid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση του helicoid είναι πολύ άρτια και ολοκληρωμένη άσχετα αν κάποιος θέλει ή όχι να μπει στη διαδικασία αυτή. Σκοπός είναι να μαθαίνουμε κιόλας. 

Θέλω όμως να ρωτήσω επίσης: το sin wave ups απ ό,τι κατάλαβα δίνει σωστότερη κυματομορφή. Νομίζω είχα διαβάσει παλιότερα πως αυτά είναι καταλληλοτερα για να συνδέσεις μοτέρ π. χ. ανεμιστήρες κτλ; Επειδή σε κάποιο άλλο project θέλω να συνδέσω ανεμιστήρα δαπέδου και προτζέκτορα μαζί σε ups. Αυτό πρέπει να είναι sinwave; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, μέχρι 1000VA που προτείνατε μου φαίνονται ψιλοοριακά, ειδικά μετά από κάνα δυο χρόνια που οι μπαταρίες θα αρχίσουν να πέφτουν. Οπότε μένει το 1400άρι το APC; Ακριβούτσικο μου φαίνεται. Δε βγάζει κανένα 1200άρι; 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/8/2019 στις 11:25 ΜΜ, planetman είπε

Επειδή σε κάποιο άλλο project θέλω να συνδέσω ανεμιστήρα δαπέδου και προτζέκτορα μαζί σε ups. Αυτό πρέπει να είναι sinwave; 

Σε sine wave UPS βάζουμε κυρίως υπολογιστές με active PFC τροφοδοτικά και συσκευές χωρίς switching τροφοδοτικά (που δουλεύουν με AC) πχ ενισχυτές hifi κτλ. Προσωπικά δεν θα έβαζα τον projector σε sine wave (εκτός και να είχα λεφτά να πάρω όσα sine wave ήθελα), τον ανεμιστήρα δαπέδου δεν θα τον έβαζα καν στο UPS. Το βρίσκω ανούσιο. Πάρε το πιο φθηνό που βρίσκεις αν είναι για να βάλεις ανεμιστήρα επάνω, μην χαλάς άσκοπα λεφτά.

Στις 6/8/2019 στις 9:57 ΜΜ, planetman είπε

Ρε παιδιά, μέχρι 1000VA που προτείνατε μου φαίνονται ψιλοοριακά, ειδικά μετά από κάνα δυο χρόνια που οι μπαταρίες θα αρχίσουν να πέφτουν. Οπότε μένει το 1400άρι το APC; Ακριβούτσικο μου φαίνεται. Δε βγάζει κανένα 1200άρι; 😛

Υπάρχει και το CyberPower Value 1200VA LCD στα €154 αλλά και πιο παλιό μοντέλο είναι (από το 900άρι Cyberpower που σου πρότεινα) και δεν είναι sine wave. Τώρα θα μου πεις και γιατί να μην δώσω +€10 να πάρω το Back-UPS 1400VA της APC αφού ίδια specs έχουν; Και εδώ παίζει ρόλο το αν σε 2-3 χρόνια θα μπορείς να αλλάξεις μόνος σου τις μπαταρίες ή θα χρειαστεί να το στείλεις service και ουσιαστικά να χρεωθείς έξοδα ενός νέου UPS απλά για αλλαγή μπαταριών.

Μέτρα και την κατανάλωση σου όμως, μπορεί να είναι αρκετά πιο χαμηλή απ'όσο πιστεύεις, και το 900/1000VA να σε καλύπτει. Αν όμως επιμένεις οτι θέλεις μεγαλύτερο και θες και sine wave και εφάμιλλο με το πρώτο Cyberpower που σου πρότεινα υπάρχει και το CyberPower CP1300EPFCLCD στα €204. Δηλαδή αν είναι να δώσεις 150-165 για απλό value/backup 1200-1400VA εγω θα έδινα +50 και θα έπαιρνα αυτό.

Και κάπως έτσι, πάντα ξεφεύγουμε από το αρχικό μας budget 😛

 

 

Επεξ/σία από helicoid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, helicoid είπε

Σε sine wave UPS βάζουμε κυρίως υπολογιστές με active PFC τροφοδοτικά και συσκευές χωρίς switching τροφοδοτικά (που δουλεύουν με AC) πχ ενισχυτές hifi κτλ. Προσωπικά δεν θα έβαζα τον projector σε sine wave (εκτός και να είχα λεφτά να πάρω όσα sine wave ήθελα), τον ανεμιστήρα δαπέδου δεν θα τον έβαζα καν στο UPS. Το βρίσκω ανούσιο. Πάρε το πιο φθηνό που βρίσκεις αν είναι για να βάλεις ανεμιστήρα επάνω, μην χαλάς άσκοπα λεφτά.

Μα σε αυτή την περίπτωση θέλω ο ανεμιστήρας να συνεχίσει να δουλεύει μετά την πτώση του ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, λέω να πάω στο APC Back-UPS 1400VA στα 165€. Έχετε κάποια ένσταση; Σε αυτό το βίντεο φαίνεται πώς φτάνεις στη μπαταρία. Δε μου φαίνεται πυρηνική φυσική. Να προχωρήσω; Δε θέλω να το πάρω οριακό σε ισχύ και μετά από λίγο καιρό να μη με κρατάει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εχω ενα σύστημα υπολογιστή με τροφοδοτικό 650Watt, η οθόνη του  ειναι στα 25watts  (LG 29WK500-P) , τηλεόραση στα 150watts (Samsung UE49MU6102)

και επισης και ηχεια pc Logitech Speaker System Z906 που δεν ξερω ποσο τραβανε αυτα ... αυτα τωρα θελω να τα βαλω σε ενα UPS δεν ξερω βεβαια αν χρειαζετε τα ηχεια να τα βαλω πανω γιατι βγαινουν και πολλα Watts.... Τι μου προτεινεται και τι UPS χρειαζομαι για ολα αυτα ?

  1. LG 29WK500-P
  1. LG 29WK500-P
  1. LG 29WK500-P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...