Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σε επιλογή νέα τηλεόρασης !


teoqq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλό Σ/Κ 😎

Διαθέσιμο budget: Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο, απλά (για τα δικά μου δεδομένα) μην είναι και τίποτα υπερβολικό πχ 2000-3000€ ..

Απόσταση και γωνία θέασης:  Αυτό είναι το δύσκολο καθώς πρόκειται για νέα κατοικία η οποία ακόμα δεν έχει επιπλωθεί και δεν ξέρω την ακριβής απόσταση. Το μόνο σταθερό είναι ο τοίχος που σκοπεύω να βάλω την τηλεόραση οπότε φαντάζομαι σε κάποια αντίστοιχα μέτρα ανάλογα την τηλεόραση πχ 55'' που θα διαλέξω να ξεκινήσω με τον βασικό καναπέ κτλπ.

Χρήση και τι μας ενδιαφέρει περισσοτερο [ταινιες (αναφερτε την πηγή : torrent, bluray, dvd, netflix), gaming, pc monitor (αυτό βεβαία είναι σε άλλη ενότητα του φορουμ),  digea,  κτλ]: Ταινίες και σειρές αποκλειστικά από netflix, τα τελευταία 2 χρόνια στην τηλεόραση θα δω είτε κάτι στα ελληνικά κανάλια ή netflix. Πολύ σπάνια πλέον βάζω κάτι έξτρα από usb κτλπ.

προτίμηση σε μέγεθος (γιατί "size matters  :devil: "): Ο τοίχος που προορίζεται να μπει είναι αρκετά μεγάλος το ίδιο και ο χώρος του σπιτιού, οπότε πιστεύω ότι το λιγότερο που ψάχνω είναι 55''

Έχουμε κάποιον περιορισμό λόγω πεθεράς/ χώρου/διάταξης/ μεγέθους επίπλων: Όχι, απλά εδώ να αναφέρω ότι θα ήθελα να μπει η τηλεόραση στον τοίχο πάνω, αλλά διάβασα ότι σε συγκεκριμένες τηλεοράσεις μπορεί να έχω πρόβλημα στον ήχο αν βρίσκεται το ηχείο πίσω. Οπότε αν είναι καμιά τρελή περίπτωση υπάρχει και το planB να μπει η τηλεόραση πάνω στο έπιπλο που θα βρίσκεται κατα μήκος του τοίχου.

Μας ενδιαφέρουν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικα; ( 3D, smart, ultra HD, HDR κτλ): Να τα έχει όλα χαχα

Έχουμε κάποια μοντέλα ήδη στα υπόψιν : -

Κατάστημα προτίμησης (προαιρετικά): -

Τέλος να αναφέρω ότι δεν είμαι τηλεορασάκιας, δηλαδή δεν σκοπεύω να πουλήσω τη νέα τηλεόραση σε ένα χρόνο για να πάρω το καινούργιο μοντέλο. Θέλω να είναι κάτι καλό, λειτουργικό και όμορφο που θα είναι για αρκετά χρόνια στο σπίτι. Σας ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μεγαλύτερη δυνατή. Μετά από λίγο και αυτή θα φαίνεται μικρή. 

Το 3d είναι ψιλοαδιαφορο.

Smart ναι.

4k αν έχεις πηγή ναι.

Καλή διασκέδαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τσίμπησε φίλος που το είπα γιατί έψαχνε και αυτός πριν 2 μέρες. Η προσφορά βλέπω τελείωσε αλλά δεν έχει πρόβλημα να μου την δώσει. Απλά θα ήθελα να ρωτήσω αξίζει τα 1000ε? Ρωτάω γιατί βλέπω ρε παιδί μου και 55ρες στα 450ε 600ε κτλπ. Το αξίζει το λέω γιατί όπως ανέφερα δεν είμαι και τέρμα απαιτητικός στην τηλεόραση αλλά αν πιστεύετε ότι θα την έχω χρόνια κια θα την χαίρομαι (γιατί αυτό θέλω) τότε να τα δώσω. Καλό θα ήταν να έχω 1 η 2 εναλλακτικες αν γίνεται. Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Για να μην κάνω καινούργιο νήμα επαναφέρω αυτό καθώς την Philips της προσφοράς την κράτησε ο φίλος. Γενικά από την τηλεόραση χωρίς να έχω γνώσεις έμεινα πολύ ευχαριστημένος από ταινίες και αγώνες ποδοσφαίρου που έτυχε να δούμε.

Πλέον η κατοικία είναι σχεδόν έτοιμη και έχω τα μέτρα κτλπ. Οπότε ψάχνουμε τηλεόραση που θα μπει στον τοίχο με τουλάχιστον 2.70μ έκταση όπου δεν θα έχει τίποτα γύρω του. Εννοώ ότι δεν θα υπάρχουν ράφια κτλπ παρά μόνο από κάτω το κλασσικό έπιπλο σε ευθεία. Απόσταση από καναπέ 4-4.5μ στην ευθεία του, αλλά θα  υπάρχουν γωνίες θέασης καθώς το "Γ" του καναπέ θα είναι στο πλάι, όπως και το πάσο της κουζίνας που θα είναι λίγο ακόμα στο πλάι.

Η χρήση που την θέλουμε είναι ταινίες κυρίως από netflix και πολύ πιθανό να μπει είτε otetv ή nova. Έχω πάρα πολύ καιρό να βάλω ταινία από κάτι εξωτερικό px usb ενώ για ελληνικά κανάλια η χρήση πάλι είναι μικρή. Κοιτάω κυρίως για 55 αλλά εσείς θα μου πείτε και αν υπάρχει κάτι καλό για 65. Budget δεν υπάρχει θέμα να αγγίξω το 1000(να το ξεπεράσω δεν ξέρω) καθώς το να βάλω μια TV και να μην την αλλάξω στα επόμενα 5-8 χρόνια είναι κάτι που με ενδιαφέρει αρκετά.

Σας ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λίγο και αυτό του θέμα. Πάνω κάτω το χρηματικό ποσό πόσο και όι απαιτήσεις σας ρίξει ίδιες. 

Εάν είναι να δώσεις πάνω απο χιλιάρικο και η τηλεόραση δεν θα δουλεύει συνεχόμενα πολλές ώρες την καλύτερη εικόνα θα την δείς σε OLED. Το κακό είναι το πολύ πιθανό φαινόμενο burn in που παρουσιάζουν.

https://www.skroutz.gr/s/15152960/LG-OLED55C8PLA.html

Εάν το φοβάσαι μια άλλη καλή επιλογή πολύ σωστά ανέφερε συμφοριτης στο θέμα που ποσταρα παραπάνω και για μέλλοντικα με HDMI 2.1 και eARC

https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/197186-lg-55sm9010-55?cmicc=skroutz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Payne83 είπε

Δες λίγο και αυτό του θέμα. Πάνω κάτω το χρηματικό ποσό πόσο και όι απαιτήσεις σας ρίξει ίδιες. 

Εάν είναι να δώσεις πάνω απο χιλιάρικο και η τηλεόραση δεν θα δουλεύει συνεχόμενα πολλές ώρες την καλύτερη εικόνα θα την δείς σε OLED. Το κακό είναι το πολύ πιθανό φαινόμενο burn in που παρουσιάζουν.

https://www.skroutz.gr/s/15152960/LG-OLED55C8PLA.html

Εάν το φοβάσαι μια άλλη καλή επιλογή πολύ σωστά ανέφερε συμφοριτης στο θέμα που ποσταρα παραπάνω και για μέλλοντικα με HDMI 2.1 και eARC

https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/197186-lg-55sm9010-55?cmicc=skroutz

Πολύ ωραία φαίνεται η LG. Επειδή τώρα λέω ότι δεν θα λειτουργεί πολλές ώρες συνεχόμενα η TV αλλά ποτέ δεν ξέρω στο μέλλον καλύτερα να αποφύγω την OLED.

Στην LG SM9010, λείπει κάποιο χαρακτηριστικό που πιστεύεις ότι είναι σημαντικό για την χρήση που την θέλω;

Θα πάω το απόγευμα από κοτσόβολο για να την δω και ζωντανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/10/2019 στις 2:45 ΠΜ, Payne83 είπε

Δες λίγο και αυτό του θέμα. Πάνω κάτω το χρηματικό ποσό πόσο και όι απαιτήσεις σας ρίξει ίδιες. 

Εάν είναι να δώσεις πάνω απο χιλιάρικο και η τηλεόραση δεν θα δουλεύει συνεχόμενα πολλές ώρες την καλύτερη εικόνα θα την δείς σε OLED. Το κακό είναι το πολύ πιθανό φαινόμενο burn in που παρουσιάζουν.

https://www.skroutz.gr/s/15152960/LG-OLED55C8PLA.html

Εάν το φοβάσαι μια άλλη καλή επιλογή πολύ σωστά ανέφερε συμφοριτης στο θέμα που ποσταρα παραπάνω και για μέλλοντικα με HDMI 2.1 και eARC

https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/197186-lg-55sm9010-55?cmicc=skroutz

Πήγα και την είδα από κοντά τελικά την SM9010. Εντάξει δεν γνωρίζω και πολλά αλλά την κοιτούσα να λακάκας χαχα

Την έβαλαν σήμερα ο Κωτσο και το mediamrkt στα 799€ https://www.skroutz.gr/s/18480986/LG-55SM9010.html , πιστεύεις ότι χρειάζεται κάτι να σκεφτώ παραπάνω για την αγορά ?

Νομίζω η τιμή είναι καρά VFM

 

υγ: κατι που δεν θυμάμαι, το ηχείο δεν είναι από την πίσω πλευρά έτσι; Καθώς την θέλω για τον τοίχο κρεμασμένη.

Επεξ/σία από teoqq
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...