Προς το περιεχόμενο

Android και H.264


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω το εξής θέμα:

Θέλω να παίξω ένα κανάλι iptv το οποίο εκπέμπει σε H.264/AVC/MPEG-4 Part 10., 1920*1080.

Όλοι οι players που δοκίμασα, δεν παίζουν και αν κάποιος ξεκινήσει, μετά από 1-2 λεπτά σταματάει. Ένας player βγάζει μήνυμα "δεν υποστηρίζεται από το hardware".

Αν πας μέσω software, παίζει με πολλά σπασίματα που δε βλέπεται.

Το περίεργο είναι ότι ακόμα και το λαπτοπ με win7, παίζει με σπασίματα. Η βασική συσκευή που με ενδιαφέρει, είναι ένα tvbox, το mecool m8s pro+.

Πιθανό να χαρακτηριστεί και σάπιο, αλλά λέω μπας και βρω μια άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί απλά να φταίει το link ή η σύνδεσή σου.

Δοκίμασε στο laptop (με τα Win7) να αυξήσεις την cache.

π.χ. Στον VLC γίνεται ως εξής: https://www.groovypost.com/howto/change-vlc-streaming-buffer/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, marios28 είπε

Μπορεί απλά να φταίει το link ή η σύνδεσή σου.

Δοκίμασε στο laptop (με τα Win7) να αυξήσεις την cache.

π.χ. Στον VLC γίνεται ως εξής: https://www.groovypost.com/howto/change-vlc-streaming-buffer/

Δεν είναι αυτό, το δοκίμασα.

Έχω σύνδεση στα 40 mbps περίπου και το κανάλι ζητάει κοντά στα 900 kb το δευτερόλεπτο.

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


Αυτό το. Part10 δε μ' αρέσει. Μάλλον δεν έχεις το σωστό m3u ή pls. Το mpchc τα αναπαράγει κανονικά αυτά τα Playlist από τα iptv, το έχω δοκιμάσει και επίσης το kodi υποστηρίζει iptv. Οπότε επικοινωνήσε με αυτόν που σου έδωσε το Playlist και ρώτα τον τι να κάνεις. Αν το έχεις °σηκωσει° από κάπου μάλλον κάτι δεν πήρες ολοκληρωμένο. .

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, micos000 είπε


Αυτό το. Part10 δε μ' αρέσει. Μάλλον δεν έχεις το σωστό m3u ή pls. Το mpchc τα αναπαράγει κανονικά αυτά τα Playlist από τα iptv, το έχω δοκιμάσει και επίσης το kodi υποστηρίζει iptv. Οπότε επικοινωνήσε με αυτόν που σου έδωσε το Playlist και ρώτα τον τι να κάνεις. Αν το έχεις °σηκωσει° από κάπου μάλλον κάτι δεν πήρες ολοκληρωμένο. .

Όταν λες είναι "μη ολοκληρωμένο"; Τι μπορεί να λείπει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Δεν είναι αυτό, το δοκίμασα.

Έχω σύνδεση στα 40 mbps περίπου και το κανάλι ζητάει κοντά στα 900 kb το δευτερόλεπτο.

Ε τότε θα φταίει το link. Εκτός και είναι χρέπι και το laptop.

To mpeg4 part10 είναι διαφορετική ονομασία του H.264. Και δεν παίζει ρόλο η playlist, από τη στιγμή που φορτώνεται το URL. Η playlist text είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Όταν λες είναι "μη ολοκληρωμένο"; Τι μπορεί να λείπει;

Το part10 εμένα μου δείχνει ότι έχει και άλλα 9 parts πριν από αυτό και δεν ξέρω κι εγώ πόσα άλλα parts μετά από αυτό. Γι αυτό λέεω ότι μπορεί να είναι κάποιο playlist αρχείο που να τα αναπαράγει με τη σειρά.

Πέρα από αυτό, τι μέγεθος έχει αυτό το αρχείο; Αν είναι από iptv θα πρέπει να έχει πολύ μικρό μέγεθος, μερικά kb. Αν είναι έτσι, μάλλον είναι αρχείο κειμένου οπότε άνοιξέ το με το σημειωματάριο και δες τι έχει μέσα. Αν είναι μεγάλο (μεριά mb) τότε ίσως να είναι μέρος κάποιου βίντεο οπότε δοκίμασε να το πετάξεις μέσα στο vlc (drag-n-drop στο εικονίδιο ή στο παράθυρο του vlc) να δεις αν παίζει κάτι.

EDIT:

Έκανα ένα review το αρχικό σου post και αυτό που είπες...

2 ώρες πριν, Lanike71 είπε

αν κάποιος ξεκινήσει, μετά από 1-2 λεπτά σταματάει.

μου δείχνει ότι είναι τελικά μέρος από πολλά parts. Γι' αυτό και σου παίζει 1-2 λεπτά.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, micos000 είπε

 Το part10 εμένα μου δείχνει ότι έχει και άλλα 9 parts πριν από αυτό και δεν ξέρω κι εγώ πόσα άλλα parts μετά από αυτό. Γι αυτό λέεω ότι μπορεί να είναι κάποιο playlist αρχείο που να τα αναπαράγει με τη σειρά.

…….

μου δείχνει ότι είναι τελικά μέρος από πολλά parts. Γι' αυτό και σου παίζει 1-2 λεπτά.

Οι M3U playlists (και η IPTV) δεν περιέχουν αρχεία με πολλά "parts" (σε livestreams). To part10 δεν έχει σχέση με αυτό. Είναι άλλη ονομασία του H.264: Μpeg-4 Part10 όπως και η ονομασία AVC. H κωδικοποίηση/συμπίεση  δηλαδή είναι H.264/AVC/MPEG-4 Part 10  (όπου forward slash '/', μπορεί να μπει διαζευκτικό ή). Υπάρχει π.χ. και τύπου MPEG-4 Part 2

Τώρα αν το url (stream) έχει παρθεί από αλλού (π.χ. debug από browser) είναι άλλο ζήτημα. Σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να ισχύει αυτό που λες, αλλά δεν έχει να κάνει με τέτοιου τύπου λίστες.

Επεξ/σία από marios28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2019 στις 1:58 ΠΜ, marios28 είπε

Υπάρχει π.χ. και τύπου MPEG-4 Part 2

Μήπως το μπαιρδεύεις με το mpeg layer2; Δεν έχω δει πουθενά mpeg4 με Part στα στοιχεία του codec ενώ τα parts τα έχω δει σε live stream της ΕΡΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, micos000 είπε

Μήπως το μπαιρδεύεις με το mpeg layer2; Δεν έχω δει πουθενά mpeg4 με Part στα στοιχεία του codec ενώ τα parts τα έχω δει σε live stream της ΕΡΤ.

Όχι βρε συ. Εσύ άλλα parts εννοείς, και προσπάθησα να σου εξηγήσω ότι στην προκειμένη δεν ισχύει. Είναι σύνηθες πάντως ο H.264 να αναφέρεται ως MPEG-4 Part 10. Ίσως δεν το έχεις παρατηρήσει.

Δες εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-4#MPEG-4_Parts. To Mpeg-4 Part 10 (πρότυπο/μέρος 10) είναι ο Η.264 (AVC)

εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-H  (Με το MPEG-H Part 2 περιγράφεται ο HEVC ή Η.265)

και εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-2 

Επεξ/σία από marios28
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...