Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο κλικ


kingjulien11_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα πέρσυ ένα ποντίκι Logitech M220. Πολύ καλό με έχει βολέψει απίστευτα. Τώρα τελευταία όμως δεν πατάει καλά το αριστερό κουμπί και θέλει έξτρα πίεση. Δεν έχω την απόδειξη αλλιώς θα το πήγαινα πίσω στο media για αλλαγή. Υπάρχει τίποτα που μπορώ να κάνω μπας και φτιάξει ή πάω να πάρω καινούριο; 

(Ντάξει δεν είναι ακριβό ένα 20αρικο κάνει αλλά είναι το γαμώτο :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση οτι έχει να κάνει με το design του mouse.

Δηλαδή οτι είναι μονοκόμματο κομμάτι και το σημείο που ακουμπάς την παλάμη σου, και το σημείο που κλικάρεις. Με τον καιρό, με την πίεση και με τα clicks το πλαστικο παραμορφώνεται και στραβώνει ελαφρά προς τα κάτω με αποτέλεσμα να μην έχει κενό για να κλικάρει κανονικά στον διακόπτη και να πρέπει είτε να βάλεις δύναμη είτε να διπλοτριπλοκλικάρεις. Θεωρητικά ο διακόπτης δεν πρέπει να έχει ζημιά. Μπορείς να βγλάλεις το καπάκι και να τους δοκιμάσεις σκέτους να δεις αν έχουν διαφορά μεταξύ τους.

Το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι το επόμενο mouse σου να έχει "κλείδωση" και όχι μονοκόμματο καπάκι μαζί με τα κουμπιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα πάθει το ίδιο με το M185. 

Ότι και να το έκανα το αριστερό κλικ δεν πατάτούσε καλά, δοκίμασα χωρίς το καπάκι και έκανε το ίδιο.

Έψαξα στην αποθήκη και βρήκα ένα παλιό ποντίκι. Ξεκόλλησα το  αριστερό διακοπτάκι και αντικέστησα το χαλασμένο απο το M185. Εδώ και 1.5 χρόνο δουλεύει χωρίς πρόβλημα. 

Κόστος 0 ευρώ επειδή είχα καλάι και κολλητήρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...