Προς το περιεχόμενο

New pc build - shop ?


Vasilius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες, 

Αύριο βγαίνω σε άδεια μετά τη δουλειά και ταξιδεύω για Ρόδο. Πριν λίγο μου μίλησε ένας καλός φίλος που δε τα λέμε συχνά και αποφάσισε (καθώς βγαίνει και αυτός σε άδεια) να κάνει δώρο στον εαυτό του ύστερα από 5-6 χρόνια low fps και διάφορων αναποδιών etc. ένα δώρο στον εαυτό του νέο Η/Υ . Συνηθίζω να φτιάχνω εγώ τα pc των φίλων και να ψωνίζω εγώ τα αντικείμενα one by one από διαφορετικά μαγαζιά σε cost effective effort. Τα στήνω από την αρχή, τα φέρνω στα μέτρα μου και τους τα παραδίδω. Για την οικονομία του γραπτού λόγου, στο ψητό. Δεν προλαβαίνω δυστυχώς να το φτιάξω. Έχει την ευγενή καλοσύνη κάποιος από εσάς να δει το παρακάτω list και να προτείνει ένα κατάστημα στην Αθήνα που τα συναρμολογούν ; (physical) .  Windows installation / drivers etc. τον βοηθάω και τα περνάμε μετά. Εάν δεν υπάρχει το ακριβές product ένα εφάμιλλο κάνει. 

Σημείωση Οθόνη έχει . 

επεξεργαστής : Ryzen 5 2600X                                   150e
μητρική : Asus Rog Strix B450-F Gaming                  127e

Ram : G.Skill TridentZ 16GB DDR4-3200MHz
(F4-3200C16D-16GTZB)                                                95e
PSU :  Corsair TX-M Series TX550M                            65e
Case:   Sharkoon S25-W                                                60e
VGA:   MSI GeForce RTX 2060 Super 8GB Super       440e 
HDD: Samsung 860 Evo 1TB                                         128e 
or ssd : Samsung 970 Evo Plus 500GB                         110e  

------------------------------------------------------------------------------------------------
HDD Toshiba X300 4TB             104e   will buy later


Thanks in advance. 

 

Επεξ/σία από Vasilius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Vasilius είπε

Καλησπέρα παίδες, 

Αύριο βγαίνω σε άδεια μετά τη δουλειά και ταξιδεύω για Ρόδο. Πριν λίγο μου μίλησε ένας καλός φίλος που δε τα λέμε συχνά και αποφάσισε (καθώς βγαίνει και αυτός σε άδεια) να κάνει δώρο στον εαυτό του ύστερα από 5-6 χρόνια low fps και διάφορων αναποδιών etc. ένα δώρο στον εαυτό του νέο Η/Υ . Συνηθίζω να φτιάχνω εγώ τα pc των φίλων και να ψωνίζω εγώ τα αντικείμενα one by one από διαφορετικά μαγαζιά σε cost effective effort. Τα στήνω από την αρχή, τα φέρνω στα μέτρα μου και τους τα παραδίδω. Για την οικονομία του γραπτού λόγου, στο ψητό. Δεν προλαβαίνω δυστυχώς να το φτιάξω. Έχει την ευγενή καλοσύνη κάποιος από εσάς να δει το παρακάτω list και να προτείνει ένα κατάστημα στην Αθήνα που τα συναρμολογούν ; (physical) .  Windows installation / drivers etc. τον βοηθάω και τα περνάμε μετά. Εάν δεν υπάρχει το ακριβές product ένα εφάμιλλο κάνει. 

Σημείωση Οθόνη έχει . 

επεξεργαστής : Ryzen 5 2600X                                   150e
μητρική : Asus Rog Strix B450-F Gaming                  127e

Ram : F4-3200C16D-16GVKB                                        95e
PSU :  Corsair TX-M Series TX550M                            65e
Case:   Sharkoon S25-W                                                60e
VGA:   MSI GeForce RTX 2060 Super 8GB Super       440e 
HDD: Samsung 860 Evo 1TB                                         128e 
or ssd : Samsung 970 Evo Plus 500GB                         110e  

------------------------------------------------------------------------------------------------
HDD Toshiba X300 4TB             104e   will buy later


Thanks in advance. 

 

3600 στη θέση του 2600x. Η μητρική θέλει update από το κατάστημα εκτός αν πας σε msi a pro η tomahawk που έχουν flashback και κάνεις χωρίς καν επεξεργαστή. Ανάμεσα στους δίσκους προτιμότερος ο 1tb η αυτός https://www.skroutz.gr/s/16602122/Intel-660p-1TB.html

2060 με 440 ούτε καν. Παίρνεις φθηνότερη μέχρι 350 η περιμένεις custom 5700xt τέλος του μηνα που είναι σαφώς καλυτερη επιλογή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η περίοδος είναι κακή, με ότι συνεπάγεται αυτό,  του το έχω πει (για υπομονή μέχρι sep/oct) για πολλούς λόγους αλλά βγαίνει σε άδεια αύριο και αυτός, και λαχταρά να το πάρει asap.
Για την CPU το θέτω έτσι και αλλιώς σαν ερώτημα στο εκάστοτε κατάστημα (αν αναλαμβάνουν τη διαδικασία flash bios κτλ.) μαζί με cfg των RAM, ειδάλλως πάει σε 2600x. 
Για την VGA, πιο VFM η 5700xt σαν chip αλλά όχι current υλοποίηση. Λόγω μελλοντικής αγοράς monitor ultra wide 2560 res.  τα +2GB vram θα χρειαστούν), οπότε σε κάτι λιγότερο (π.χ 1660t)  δεν καλύπτει και είναι διατεθειμένος να δώσει τη διαφορά.  Για τον SSD θέλει μόνο samsung, though θα του προτείνω τον intel καθώς ασχέτως το brand και τα benchmarks το διπλάσιο storage μελλοντικά θα υπερισχύσει σαν επένδυση.   

thanks για το χρόνο σας. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Vasilius είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η περίοδος είναι κακή, με ότι συνεπάγεται αυτό,  του το έχω πει (για υπομονή μέχρι sep/oct) για πολλούς λόγους αλλά βγαίνει σε άδεια αύριο και αυτός, και λαχταρά να το πάρει asap.
Για την CPU το θέτω έτσι και αλλιώς σαν ερώτημα στο εκάστοτε κατάστημα (αν αναλαμβάνουν τη διαδικασία flash bios κτλ.) μαζί με cfg των RAM, ειδάλλως πάει σε 2600x. 
Για την VGA, πιο VFM η 5700xt σαν chip αλλά όχι current υλοποίηση. Λόγω μελλοντικής αγοράς monitor ultra wide 2560 res.  τα +2GB vram θα χρειαστούν), οπότε σε κάτι λιγότερο (π.χ 1660t)  δεν καλύπτει και είναι διατεθειμένος να δώσει τη διαφορά.  Για τον SSD θέλει μόνο samsung, though θα του προτείνω τον intel καθώς ασχέτως το brand και τα benchmarks το διπλάσιο storage μελλοντικά θα υπερισχύσει σαν επένδυση.   

thanks για το χρόνο σας. 

 

Οκ σεβαστό για το χρόνο και την άμεση αγορα. Τώρα είδα ότι είναι η super οπότε κομπλέ με την καρτα ;)

Επεξ/σία από radiohead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, radiohead είπε

Οκ σεβαστό για το χρόνο και την άμεση αγορα αλλά η επιλογή για 2060 στα 450 που αγγίζει τιμές 2070 είναι αν θέλεις χαζομάρα.

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=2070&order_by=pricevat&order_dir=asc

Το αγγίζει 2070 είναι σχετικό. π.χ υλοποιήσεις mini , single fan και κακά reviews αποφεύγονται . Κατόπιν έχεις να κάνεις με το να την έχει το κατάστημα που θα του φτιάξει το PC  (δεν βλέπω στα γνωστά καταστήματα,  2070  με dual fan  κάτω από 500-550) , άρα μιλάμε για διαφορά των 100e+ .

Όπως έγραψα αρχικά ,

Αναφορά σε κείμενο

Συνηθίζω να φτιάχνω εγώ τα pc των φίλων και να ψωνίζω εγώ τα αντικείμενα one by one από διαφορετικά μαγαζιά σε cost effective effort

δυστυχώς ΔΕΝ θα τα πάρω εγώ και θα τα πάρει από ένα μαγαζί όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Vasilius είπε

Το αγγίζει 2070 είναι σχετικό. π.χ υλοποιήσεις mini , single fan και κακά reviews αποφεύγονται . Κατόπιν έχεις να κάνεις με το να την έχει το κατάστημα που θα του φτιάξει το PC  (δεν βλέπω στα γνωστά καταστήματα,  2070  με dual fan  κάτω από 500-550) , άρα μιλάμε για διαφορά των 100e+ .

Όπως έγραψα αρχικά ,

δυστυχώς ΔΕΝ θα τα πάρω εγώ και θα τα πάρει από ένα μαγαζί όλα.

Καλημέρα εκανα edit δεν το είδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...