Προς το περιεχόμενο

Το ρούτερ μου είχε εκτεθεί


czarjuly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθές ανακάλυψα ότι μέσα στο ρούτερ μου κόβανε βόλτα άγνωστες συσκευές,σημειωτέον είχα τους εργοστασιακούς κωδικούς ασφαλείας,αμέσως άλλαξα κωδικό λέτε να χω κανά πρόβλημα;ο εργοστασιακός κωδικός είναι τόσο εύκολο να βρεθεί;πρέπει να προσέξω κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, czarjuly είπε

Χθές ανακάλυψα ότι μέσα στο ρούτερ μου κόβανε βόλτα άγνωστες συσκευές,σημειωτέον είχα τους εργοστασιακούς κωδικούς ασφαλείας,αμέσως άλλαξα κωδικό λέτε να χω κανά πρόβλημα;ο εργοστασιακός κωδικός είναι τόσο εύκολο να βρεθεί;πρέπει να προσέξω κάτι άλλο;

Συνήθως οι εργοστασιακοί σπάνε από τα προγράμματα που υπάρχουν σε κινητά αρκετά εύκολα

Με την αλλαγή που έκανες τώρα δεν θα έχεις πρόβλημα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,ενω εχω μονο το ταμπλετ μου συνδεμενο στο ρουτερ μου εμφανιζει δευτερη συσκευη android ειναι δυνατον καποιος να εχει αντιγραψει τις mac διευθυνσεις των συσκευων μου και απο κει να βρισκει οποιον νεο κωδικο βαζω στο ρουτερ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλείσε το ασύρματο , κάνε reset στα default settings και από κει και πέρα άλλαξε ονομασία το SSID - τον κωδικό και το username ( αν αλλάζει ) για την συσκευή καθώς επιλέγεις κρυπτογράφηση WPA2 με ισχυρό κωδικό. Μετά επιλογή για το MAC address filtering και περνάς τις συσκευές σου ώστε να δίνει πρόσβαση μόνο σε ότι smartphone / tablet / Υπολογιστή έχεις. Πες μας και το modem που διαθέτεις.

Επεξ/σία από Brainmorf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Brainmorf είπε

Κλείσε το ασύρματο , κάνε reset στα default settings και από κει και πέρα άλλαξε ονομασία το SSID - τον κωδικό και το username ( αν αλλάζει ) για την συσκευή καθώς επιλέγεις κρυπτογράφηση WPA2 με ισχυρό κωδικό. Μετά επιλογή για το MAC address filtering και περνάς τις συσκευές σου ώστε να δίνει πρόσβαση μόνο σε ότι smartphone / tablet / Υπολογιστή έχεις. Πες μας και το modem που διαθέτεις.

Το μόντεμ μου είναι ένα zte zxhn h267n αυτό που έδινε η cyta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, czarjuly είπε

Το μόντεμ μου είναι ένα zte zxhn h267n αυτό που έδινε η cyta

Δεν γνωρίζω που βρίσκονται οι ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο. Βάλε hide το SSID μόλις περάσεις την ονομασία του δικτύου στις συσκευές σου. 

Επεξ/σία από Brainmorf
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απενεργοποίησε το WPS. Τραβούσα τα μαλλιά μου επί μία ώρα με αλλεπάλληλα reset, αλλαγές password κ.λπ., και σε μισό λεπτό ξαναγινόταν γλέντι με άγνωστα κινητά και laptop. Μετά την απενεργοποίηση, έφαγαν πόρτα.

Επεξ/σία από mavlok
typo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mavlok είπε

Απενεργοποίησε το WPS. Τραβούσα τα μαλλιά μου επί μία ώρα με αλλεπάλληλα reset, αλλαγές password κ.λπ., και σε μισό λεπτό ξαναγινόταν γλέντι με άγνωστα κινητά και laptop. Μετά την απενεργοποίηση, έφαγαν πόρτα.

Δε βλεπω να μου δινει επιλογη απο το μενου να απενεργοποιησω το wps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, czarjuly είπε

Δε βλεπω να μου δινει επιλογη απο το μενου να απενεργοποιησω το wps

Περίεργο μου φαίνεται, για ψάξε καλύτερα. Εναλλακτικά, δες αν είναι αναμμένο το LED του WPS στο ρούτερ κι αν έχει κουμπάκι για απενεργοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/8/2019 στις 12:06 ΠΜ, czarjuly είπε

Λοιπον,ενω εχω μονο το ταμπλετ μου συνδεμενο στο ρουτερ μου εμφανιζει δευτερη συσκευη android ειναι δυνατον καποιος να εχει αντιγραψει τις mac διευθυνσεις των συσκευων μου και απο κει να βρισκει οποιον νεο κωδικο βαζω στο ρουτερ;

Εκτός από το τάμπλετ σου κάποιο smartphone από το σπίτι ή από επισκέπτη δεν παίζει να συνδέθηκε δηλαδή ;;

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wps υπαρχει μονο σαν φυσικο κουμπακι στο πισω μερος του ρουτερ

Κραταω εναν μικρο ενδοιασμο η δευτερη συσκευη αντροιντ που ειδα να οφειλεται στην σμαρτ τι βι μου αν και την ειχα stand by εκεινη την ωρα

Επικοινωνησα με τον παροχο οπου μου επιβεβαιωσε οτι οι εργοστασιακοι κωδικοι σπανε,αλλαξαμε για αλλη μια φορα συνθηματικο και απλα τωρα μου ειπαν αν ξαναδω κατι υποπτο να επικοινωνησω μαζι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, czarjuly είπε

Κραταω εναν μικρο ενδοιασμο η δευτερη συσκευη αντροιντ που ειδα να οφειλεται στην σμαρτ τι βι μου αν και την ειχα stand by εκεινη την ωρα

Το ότι ήταν stand by η τηλεόραση δε λέει κάτι.
Είτε το ρουτερ κράταγε κλειδωμένη την IP μέχρι να περάσει ένα χρονικό διάστημα και να την ελευθερώσει, είτε η ίδια η τηλεόραση μένει μόνιμα συνδεμένη στο δίκτυο.

Ξαναψάξε ποιές άλλες συσκευές του σπιτιού σου μπαίνουν ή έχει τύχει να μπούν στο δίκτυο σου.
Πολύ πιθανό είναι να είδες λίστα με τις συσκευές που έχει τύχει να συνδεθούν κάποια στιγμή στο παρελθόν, πολλά ρούτερ παρουσιάζουν μία τέτοια λίστα και να νόμισες ότι σε έχουν χακάρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dpolal είπε

Το ότι ήταν stand by η τηλεόραση δε λέει κάτι.
Είτε το ρουτερ κράταγε κλειδωμένη την IP μέχρι να περάσει ένα χρονικό διάστημα και να την ελευθερώσει, είτε η ίδια η τηλεόραση μένει μόνιμα συνδεμένη στο δίκτυο.

Ξαναψάξε ποιές άλλες συσκευές του σπιτιού σου μπαίνουν ή έχει τύχει να μπούν στο δίκτυο σου.
Πολύ πιθανό είναι να είδες λίστα με τις συσκευές που έχει τύχει να συνδεθούν κάποια στιγμή στο παρελθόν, πολλά ρούτερ παρουσιάζουν μία τέτοια λίστα και να νόμισες ότι σε έχουν χακάρει.

Την πρωτη φορα με τους εργοστασιακους κωδικους με ειχαν σιγουρα χακαρει ειδα ενα galaxy g7 συσκευη συνδεμενο τωρα το εχω υπο παρακολουθηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα εβαζα τη συσκευη μου αορατη(ssid name ορατο-αορατο) και βαλε ενα αλλο ονομαπχ.takis ....δεν χρειαζεται να βλεπει ο αλλος με ενα ψαξιμο ποιες συσκευες ειναι ενεργεςκαι ορατες....οταν θελεις εσυ να συνδεσεις μια συσκευη με το ρουτερ θα το αναζητεις με το ονομα takis που εχεις βαλει με το αναλογο password

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, czarjuly είπε

Την πρωτη φορα με τους εργοστασιακους κωδικους με ειχαν σιγουρα χακαρει ειδα ενα galaxy g7 συσκευη συνδεμενο τωρα το εχω υπο παρακολουθηση

Όταν λέω για συσκευές που έχει τύχει να μπούν αναφέρομαι σε κινητά φίλων/γνωστών/συγγενών κλπ οι οποίοι ήρθαν κάποια στιγμή στο παρελθόν στο σπίτι σου επίσκεψη και τους έδωσες τον κωδικό του wifi.
Αυτή η συσκευή θα φαίνεται στην λίστα του ρούτερ σου και μάλλον είναι κάποια άγνωστη σε σένα συσκευή.

Γιατί για να σε χακάρει κάπόιος με κινητό του δεν έχει ιδιαίτερο νόημα εκτός και αν συνηθίζουν να την αράζουν άσχετοι κάτω από το σπίτι σου.
Εκτός και αν δεν τον δίνεις πουθενά τον κωδικό, που δεν το νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...