Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αρχεία *mkv σε USB Stick και μετατροπή σε *avi


philos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! :)
Μια θεία μου μου ανέθεσε να της βρω το 50 - 50 για να το δει στην τηλεόρασή της (η οποία όμως δεν έχει usb είσοδο).

Έχει το dvd player της Samsung DVD-D530, το οποίο έχει USB θύρα. Σύμφωνα όμως με τις οδηγίες, παίζει μόνο *avi αρχεία. Επίσης ανησυχώ μήπως είναι πολύ παλιό για να αναγνωρίσει 64GB στικάκι.

Εγώ έχω τα αρχεία σε *mkv (~560p), όμως από όσα διαβάζω στο διαδίκτυο ο player παίζει μόνο *avi.

Επειδή δεν μου είναι εύκολο να στείλω τα mkv και σε περίπτωση που δεν παίζουν να ξανά ταλαιπωρούμαστε με τροποποίηση των αρχείων, θα ήθελα να με καθοδηγήσετε με ποιο πρόγραμμα να μετατρέψω τα mkv σε avi και το κυριότερο με τι settings για να παίξουν στον player και για να μην χαθεί η ποιότητα. ;)

Το manual του player είναι εδώ.

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μέγιστη συμβατότητα, θέλεις ανάλυση το πολύ 720 x 576, codec XviD ή MPEG4-Part 2. Για τον ήχο, MP3 Joint Stereo στα 192 Kbps θα είναι ΟΚ.

Για πρόγραμμα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις Avidemux ή ακόμη και το παλιό, καλό VirtualDub με το κατάλληλο input plugin.

Αν έχεις άδεια DVDR, καλύτερα να γράψεις τα αρχεία εκεί για να αποφύγεις περίεργες ασυμβατότητες με καινούργια USB sticks.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παν ενδεχόμενο, άνοιξε ένα από τα αρχεία με το MediaInfo και δες τι τύπου video και audio format έχουν.

Μολονότι MKV, ίσως γλυτώσεις το reencoding ή μέρος του. Παλιά σειρά, μπορεί να μην είναι κωδικοποιημένα σε x264, ποτέ δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks!

Λοιπόν τα έκανα όλα Divx (μιας που το έχει πρώτο σαν λογότυπο το dvd player) με 192 kbps audio. Η διαφορά για τα περισσότερα είναι + 3 εως +20% στο τελικό file size του νέου αρχείου.

Τα έκανα μετατροπή μαζικά με το Format Factory (είναι φοβερό και free, το συστήνω! ).

Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου parsifal και θα τα βάλω σε DVD ως αρχεία αντί σε στικάκι. Βέβαια είναι 15 DVDs υπόθεση, αλλά τουλάχιστον θα της μείνουν. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεσαι τοσο πολυ: 192 kbps audio, και με 128 kbps audio θα εισαι ενταξει!
🔊
(Απλως αν υπαρχει επιλογη ποιοτητας στον ηχο ενεργοποιησε high quality encode)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...