Προς το περιεχόμενο

H Apple κόβει την πρόσβαση στη λειτουργία "Υγείας μπαταρίας" του iPhone αν αυτή αντικατασταθεί από τρίτους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, crossmo είπε

α... και να μη ξεχάσουμε επίσης και το κλισέ που διαβάζουμε σε κάθε θέμα της apple, "παίρνουν iphone και δεν έχουν να βάλουν 5 ευρώ κάρτα"

Από Αύγουστο 2019 πλέον επειδή πάλιοσε η καραμέλα της κάρτας, μας λένε ότι οδηγάμε και 1000cc αυτοκίνητο ή 1400άρι diesel ή LEASING. 
LEASING ρε φίλε LEASING!!! Που για να πάρεις Leasing ούτε που ξέρουν τί απαιτήσεις υπάρχουν... hahahh (συγκεκριμένα η Hertz ζητάει 30,000 ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΗ τα 3 τελευταία χρόνια!!!!)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Apple και σε όποιον αρέσει τα λεφτά μου τα πετάω όπως θέλω εγώ ( κορόιδα και χαζοί είναι αυτοί που ασχολούνται με εμάς που πετάμε τα ΔΙΚΑ μας λεφτά ), και ναι έχω iPhone XS και δεν έχω κάρτα ούτε λεφτά για θήκη ούτε λεφτά για συντήρηση ούτε για βενζινα αλλά έχω πάρει το ιφον να κάνω τν πλούσιο στην Ελλάδα του 2019. 

 

Έχω βαρέθει τους ίδιους να λένε τα ίδια πράγματα σε κάθε Apple topic!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, polaki είπε

Από Αύγουστο 2019 πλέον επειδή πάλιοσε η καραμέλα της κάρτας, μας λένε ότι οδηγάμε και 1000cc αυτοκίνητο ή 1400άρι diesel ή LEASING. 
LEASING ρε φίλε LEASING!!! Που για να πάρεις Leasing ούτε που ξέρουν τί απαιτήσεις υπάρχουν... hahahh (συγκεκριμένα η Hertz ζητάει 30,000 ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΗ τα 3 τελευταία χρόνια!!!!)

Εγώ πάλι το δικό μου το 6s το πήρα πριν 2 εβδομάδες από ebay refub και είναι και γαμώ τις συσκευές, με 160 ευρώ και 20 τα μεταφορικά NBD με DHL

Και μιλάμε το παίζω και γαμώ τους λεφτάδες!!! όπου το φλασάρω όλες οι γκόμενες πέφτουν και τα πρώτα τραπέζια πίστα δικά μου... το κακό είναι ότι δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο τώρα γιατί περιμένω να τελειώσει ο μήνας να πληρωθώ να βάλω 5 ευρώ κάρτα ρε γαμώτη!

Όσο για αμάξι, ένα Ibiza του 1993 οδηγώ εδώ και 21 χρόνια, που και αυτό μεταχείρα το πήρα ο άμοιρος!!! αλλά άλλη αίσθηση να οδηγείς αυτό το αμάξι και να μιλάς στο Iphone με το χέρι ακουμπησμένο στο παράθυρο για να φαίνεται το μηλαράκι!!! τι να λέμε!

Aλλά όπως είπε και παραπάνω ο υπέρμαχος της τσέπης μας και κατήγορος της Apple

"Τι να πουν ρε φιλε...αφου τοσο κοβει σε μερικους"

 

Αυτό ακριβώς!

 

Επεξ/σία από crossmo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billdanos είπε

Και όμως τα κέρδη της apple θα στηρίζονται σιγά σιγά κυρίως στα services και αμέσως μετά στο hardware. 

Μα δεν κατάλαβες. δεν είναι το κέρδος από τα τηλέφωνα ως υλικό. είναι ότι τα τηλέφωνα ως αριθμός πού δημιουργούν τις υπηρεσίες. Δλδ το ποσοστό της. Και σε αυτά οι αριθμοί είναι μειωμένοι. Το χάνει έτσι το παιχνίδι η apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ μόλις τους λες για το apple pay σου λένε σαν αντεπιχείρημα πως κολλάνε την κάρτα τους πίσω στο κινητό και έχουν ανέπαφες !!!τι να το κάνουν το apple pay???!!!

Και αυτά τα άτομα είναι μέλη σε τεχνολογικά forums!

 

Kαι για να μη βγαίνω και εκτός θέματος να πω πως τη δικιά μου μπαταρία την άλλαξα αν και το πήρα μόλις πριν 2 εβδομάδες σε μη εξουσιοδοτημένο κατάστημα, δεν είναι γνήσια και το τηλεφωνάκι είναι μια χαρά, γρήγορο και δε λαγκάρει πουθενά και ποτέ, τουλάχιστον για τη δική μου χρήση που είναι λίγο πάνω από τη βασική.

 Σαν refub που ήταν δεν πολυεμπιστευόμουν την απόδοση της μπαταρίας που είχε μέσα και το καλό είναι πως ο πωλητής μου κάλυψε το κόστος της νέας μπαταρίας οπότε δεν έδωσα μια παραπάνω

Προσέχω και το φορτίζω μεταξύ 60 και 98% κάθε φορά και είναι όλα μια χαρά. Να δούμε με το 13 τώρα πως θα τα πάει

 

Επεξ/σία από crossmo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, medidia είπε

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Μια τρύπα στο λειτουργικό μπορεί να δώσει πρόσβαση σε κάποιον στη συσκευή σου, να εμφανίζει διαφημιστικά banner προς ώφελος του, να στέλνει pm σε τρίτους από τα social media σου κ.λπ.. και όλα αυτά αυτοματοποιημένα.

Η λογική συνδέομαι στο ιντερνετ με συσκευές χωρίς security update γιατι δεν με νοιάζει να μου πάρουν τα προσωπικά στοιχεία είναι το λιγότερο αθώα. 

Καλά, άστο, το επιχείρημα δεν στέκεται.
Δηλαδή όλοι αυτοί που βράζουν τα εσώψυχά τους στο FB λες να ανησυχούν μήπως "διαρρεύσουν" τα "δεδομένα" τους?
Όλοι αυτοί που πατάνε ΟΚ στις εφαμογές που ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ότι θα χρησιμοποιήσουν τα δεδομένα τους όπου θέλουν?
Όσοι νοιάζονται για το προσωπικά τους δεδομένα παίρνουν τα μέτρα τους άσχετα από security updates, πχ δεν εγκαθιστούν εφαρμογές όπως οι παραπάνω.
Να μην πω ότι το 90% των χρηστών ούτε καν ξέρει τι είναι τα security updates.

Δεν είμαστε μόνο εσύ κι εγώ χρήστες και μην κρίνεις από την προσωπική σου εμπειρία και γνώση.
Η βλακεία δραπέτευσε και κυκλοφορεί εκει έξω ανάμεσά μας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, crossmo είπε

Εγώ πάλι το δικό μου το 6s το πήρα πριν 2 εβδομάδες από ebay refub και είναι και γαμώ τις συσκευές, με 160 ευρώ και 20 τα μεταφορικά NBD με DHL

Και μιλάμε το παίζω και γαμώ τους λεφτάδες!!! όπου το φλασάρω όλες οι γκόμενες πέφτουν και τα πρώτα τραπέζια πίστα δικά μου... το κακό είναι ότι δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο τώρα γιατί περιμένω να τελειώσει ο μήνας να πληρωθώ να βάλω 5 ευρώ κάρτα ρε γαμώτη!

Όσο για αμάξι, ένα Ibiza του 1993 οδηγώ εδώ και 21 χρόνια, που και αυτό μεταχείρα το πήρα ο άμοιρος!!! αλλά άλλη αίσθηση να οδηγείς αυτό το αμάξι και να μιλάς στο Iphone με το χέρι ακουμπησμένο στο παράθυρο για να φαίνεται το μηλαράκι!!! τι να λέμε

Για ποιο ακριβώς λόγο έδωσες 180ε για να πάρεις μεταχειρισμένο κινητό 5ετιας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, crossmo είπε

Αααααα μιλάμε για το εργατικό δυναμικό αυτής της χώρας τότε, με εργασία κανονική και μισθό!!! Πες το μας να το ξέρουμε....

 

Το να χαρακτηρίζεις σαχλαμάρες κάτι που δε σου αρέσει είναι η μεγαλύτερη σαχλαμάρα

Μέχρι τώρα ότι έχεις ποστάρει από μπαταρία σαν αυθεντική όταν σου ζητήθηκε είναι μούφα, οπότε άσε τα σχόλια και τους χαρακτηρισμούς

 

Σαχλαμάρες χαρακτηρίζω αυτά που λέτε ότι μόνο οι τεχνικοί της Apple μπορούν να αλλάξουν μπαταρία στο iPhone και ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι άχρηστοι. Επίσης ότι μια γνήσια μπαταρία θα σκάσει. Που το κατάλαβες ότι είναι μουφα? Για πες μου και μένα να ξέρω να ξεχωρίζω τις καλές μπαταρίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, adi32 είπε

Για ποιο ακριβώς λόγο έδωσες 180ε για να πάρεις μεταχειρισμένο κινητό 5ετιας? 

Καθαρά προσωπικός....αλλά αφού ρωτάς θα σου πω

1)ήταν ο οικονομικότερος για εμένα τρόπος να έχω μια συσκευή ios στο μέγεθος που θέλω και όχι την παντόφλα Note 8 που πλεον δεν τη δουλεύω λόγω μεγέθους ή οποιαδήποτε άλλη παντόφλα 

2)Το ios για εμένα είναι το λειτουργικό που με εξυπηρετεί καλύτερα

3)Δε με ενδιαφέρουν specs κάμερας, επεξεργαστών και μνημών... τα είχα όλα αυτά και διαπίστωσα πως για τη δική μου χρήση είναι αδιάφορα

4)Τα περιθώρια της οθόνης δε με απασχολούν και αυτά, ίσα ίσα μου αρέσει έτσι η συσκευή

5)Apple Pay

6)IOS 13 υποστήριξη

7)Apple Watch συνδεσιμότητα

Περνώντας λοιπόν ένα μεταβατικό στάδιο από το 4s στο SE  το επόμενο βήμα και επιλογή ήταν το 6S 

Και ναι δεν επέλεξα το 7 ή το 8 αφού δεν είχαν κάτι παραπάνω να μου προσφέρουν για τη δική μου χρήση πράγματα.

Τα ποιό νέα iphones τα θεωρώ και μεγάλα σε μέγεθος, και το notch δεν μου αρέσει αλλά και πολύ ακριβά για την τσέπη μου.

29 λεπτά πριν, Deadpool 1 είπε

Σαχλαμάρες χαρακτηρίζω αυτά που λέτε ότι μόνο οι τεχνικοί της Apple μπορούν να αλλάξουν μπαταρία στο iPhone και ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι άχρηστοι. Επίσης ότι μια γνήσια μπαταρία θα σκάσει. Που το κατάλαβες ότι είναι μουφα? Για πες μου και μένα να ξέρω να ξεχωρίζω τις καλές μπαταρίες. 

Προσωπικά εγώ τη δική μου την άλλαξα σε μη εξουσιοδοτημένο κατάστημα και δεν είναι αυθεντική... οπότε δε με απασχολεί το θέμα αυθεντικότητας ή μη... το τηλεφωνάκι μια χαρά δουλεύει

Επεξ/σία από crossmo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, crossmo είπε

Καθαρά προσωπικός....

Προσωπικά εγώ τη δική μου την άλλαξα σε μη εξουσιοδοτημένο κατάστημα και δεν είναι αυθεντική... οπότε δε με απασχολεί το θέμα αυθεντικότητας ή μη... το τηλεφωνάκι μια χαρά δουλεύει

Εγώ μόνο σε επίσημο θα πήγαινα αλλά δεν μου αρέσει ο μηδενισμός των πάντων επειδή το λέει η Apple. Και για ποιο λόγο να μην σου δείχνει την υγεία της μπαταριας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Deadpool 1 είπε

Εγώ μόνο σε επίσημο θα πήγαινα αλλά δεν μου αρέσει ο μηδενισμός των πάντων επειδή το λέει η Apple. Και για ποιο λόγο να μην σου δείχνει την υγεία της μπαταριας? 

Προσωπικά επειδή δουλεύω σε σερβις μεγάλης εταιρίας πληροφορικής δεν έχω θέμα. Αν είχα μαμά εξ'αρχής iphone X και άνω θα το πήγαινα και εγώ... στο 6S δεν με απασχόλησε το θέμα τόσο , ειδικά σε refub συσκευή

Η υγεία της μπαταρίας δεν είμαι σίγουρος αν τη δείχνει ή όχι, πάντως στο battery health μου βγάζει στοιχεία στο 6αρι, δεν ξέρω αν στο μέλλον απλά θα συνεχίσει να δείχνει 100% και θα είναι εικονικό.

 

 

2 λεπτά πριν, adi32 είπε

Τι εννοείς? Ο καθένας για τους δικούς του προσωπικούς λόγους αγοράζει κάτι. 

Διάβασε ξανά, επεξεργάστηκα το θέμα και πρόσθεσα πληροφορία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, j2k είπε

υπαρχει τροπος παρακαμψης απλα κανεις το original chip μεταμοσχευση στη νεα μπαταρια

 

Η apple πως να το κάνει άραγε; Βάζει τον κωδικό του original chip στο chip της νέας μπαταρίας ή της νέας μπαταρίας στο sw του iPhone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mjaros είπε

Ποιο κινητό θα αντέξει 4 χρόνια για να του αλλάξεις και μπαταρία;

Μονο από τις τούμπες που θα έχει φάει, θα είναι για πέταμα. 

Αυτός που έχει 1350 για κινητό, την επόμενη χρόνια έχει αλλά 1350 για το καινούργιο. Και πουλάει το προηγούμενο κανένα 800αρι και είναι κομπλέ. 

Αυτος που βγάζει 5 κατοστάρικα και παίρνει κινητό 1350 € για να το κρατήσει 10 χρόνια, κάτι λάθος κάνει.

αυτό είναι η δικιά σου λογική. Ασχετα αν συμφωνώ εγώ ή όχι υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν παλια κινητά 4ετίας. Και ειδικά για τα iphone οι οπαδοί τους καυχιούνται ότι πουλιέται ακόμα το 7 και 6 και είναι ενεργά με ενημερώσεις. Εχω φίλο με το 5s που πρόσφατα το πούλησε 180Ε (σοκ!).

Μια χαρά 1300 ευρώ κινητό κρατιέται 4 χρόνια. Για πολλούς (όχι εγώ) είναι ακριβός λογική για να πάρουν πολύ ακριβό κινητό. Λένε δλδ θα το κρατήσω πολλά χρόνια. Και στην τελική δικαίωμά του να παίρνει 1350 ευρώ κινητό (με δώσεις) αλλά να θέλει η μπαταρία του να είναι 20 ευρώ φτηνότερη.  

Τες πα.. Είπαμε με τις "εκδικητικές" της συμπεριφορές χάνει κόσμο (δικό της κόσμο) και στο τέλος δεν θα εχει κρίσιμη μάζα να είναι τίποτα. Έτσι όπως το πάει μην εκπλαγείς μετά πό λίγα χρόνια να έχουμε ανακοίνωση όπως στα windows phone σταματάμε το λειτουργικό (γιατί δεν είχαν αρκετούς χρήστες). Την εποχή που τα λέγαμε για τα λάθη του windows phone λειτουργικού υπήρχαν "οπαδοί" που υπερασπίζονταν τα ανυπεράσπιστα.. Τελικά είδαμε τι έγινε. Τα ίδια θα πάθει και το μήλο. 

Όλο αρνητικές ειδήσεις και θυμωμένα άρθρα βγαίνουν για την συμπεριφορά της. Που είναι η αππλε της καινοτομίας και των θετικών ειδήσεων (όσες είχε τέλος πάντων). 

Η apple αν δεν αλλάξει τακτικές το έχασε το παιχνίδι φαίνεται από πολύ μακρυά. 

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...